Igazibb ​az igazinál 7 csillagozás

Beszélgetés örökbefogadó szülőkkel
Fekete-Sipos Márti: Igazibb az igazinál

Egy budapesti gyermekotthonban egy kislány ücsörög a bőröndje mellett. Nem hajlandó kipakolni. Bizonygatja, hogy érte jön a nevelőapukája, de hiába várja. Egy fővárosi kórház parkjában egy nő kilenc hónap minden fájdalmát könnyeibe gyűjti. A bőröndjénél csak a lelke nehezebb. Felnéz az emeletre, legszívesebben felrohanna, karjaiba venné a kisfiát, akit otthagyott, és bocsánatot kérne tőle, de már nem teheti. Számtalan hasonló bőröndről hallani: ki az elképzelt és elgyászolt gyermek emlékét őrzi benne, ki a képzeletében élő anyát és apát várja utóbbi fedelén üldögélve. A gyermeknek az „örökre”, a leendő szülőnek pedig a „sajátom” kifejezésbe vetett hitét kell megújítania.

Harmat, Budapest, 2016

konyvolvaso >!

Fekete-Sipos Márti: Igazibb az igazinál Beszélgetés örökbefogadó szülőkkel

Szép történetek és mégis mindegyik más valamiben. Mi szükséges ahhoz, hogy egy család kialakuljon az ajándékba kapott gyermekkel és mennyi időbe telik? Mindenkit más körülmények értek, más környezetben nőtt. Ki lesz az akit elfogad a gyerek az ismerkedéskor.
Sok kérdés felmerül és sok válasz is érkezik.
Van aki várta, van aki kapta, vagy csak meglátta és megszerette az új családtagot. Minden okkal történik.
Akit érdekel a téma vagy épp érkezik a baba annak javaslom áttanulmányozni ezt a könyvet.

Fekete-Sipos Márti: Igazibb az igazinál Beszélgetés örökbefogadó szülőkkel

Az örökbefogadás nem könnyű téma, de a szerző érdekes könyvet rakott össze belőle. Látszik, hogy ahány történet van, mindegyik más és más szemszögből tudja körbejárni. Nagyon megható és tanulságos történetek, örülök, hogy született egy ilyen interjúkötet a témában. Fontos lenne, hogy hiteles információkhoz juthasson mindenki a témával kapcsolatban, és ne csak fb csoportokban meg itt-ott bóklászva szedhessen fel információ(-vagy annak tűnő)morzsákat.
Azonban:
Én nem túl régóta dolgozok a gyermekvédelemben, de számtalan különböző történettel és problémával találkoztam az örökbefogadás témájában is. Ez egy baromi nehéz terep, a gyermekek legtöbbje többszörösen traumatizált, fizikailag és érzelmi téren is elhanyagolásnak volt kitéve. Bár minden gyermek más, mégis mindegyik ugyanarra vágyik: hogy szeressék, hogy egy szerető család tagja lehessen. És mivel a szakellátásba kerülő gyerekek nagy százaléka sosem kerül vissza a vérszerinti családjába, sokuk számára egyetlen esély kínálkozik: az örökbefogadás.
A szülők oldaláról nézve viszont nagyon nem mindegy, hogy valaki civil/egyházi szervezeten (pl. Ágacska, Fészek, stb.) vagy tegyesz-en (Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat, minden megyében van egy, azaz ez az állami szervezet) keresztül fogad-e örökbe, mivel a két szervezetnek más elképzelései vannak erről a folyamatról. Más attitűddel vágnak neki az egésznek, számos ponton eltér a kettő álláspontja (pl. névválasztás, vérszerinti szülő megismerése, a vele való kapcsolat fenntartása, stb.). Nem fogok pálcát törni egyik felett sem, de az már számomra is kiderült, hogy a tegyeszek között is nagy klüönbség van, egymástól eléggé eltérően dolgoznak, és ugyanez igaz az egyre növekvő számú civil/egyházi szervezetekre is. Az alapelvek sem általánosak köztük (sem szervezeten belül, sem azon kívül), bár lenne erre irányuló törekvés. Amit mindenképpen meg szeretnék említeni, az az, hogy a könyvben van egy olyan fejezet, amelyikben az egyik szervezetet (szándékosan nem említem itt, hogy melyiket) szapulja az egyik szülőpár. Elfogadom a negatív tapasztalataikat, DE: amikor olvastam, a bicska kinyílt az én zsebemben is, viszont nagyon nem szabad általánosítani ezek között a „szolgáltatók” között, mivel az ő tapasztalatuk abszolút nem általános érvényű a többire. Van személyes tapasztalatom ezen a területen dolgozó kollégákkal, akik szívvel-lélekkel végzik ezt a munkát, de azt is látom (és hallom szülőktől), hogy máshol fele ilyen szívélyességgel és kedvességgel sem fogadják őket. A megyék között és a civilek között is óriási különbségek vannak, ami nagyrészt a humán faktorból fakad. Csak azért rugózok ezen, hogy aki elolvassa ezt a könyvet, nehogy elmenjen a kedve az egésztől, mert ilyen tapasztalatokkal találkozik. Nem mindegy, hogy kik dolgoznak ezekben a szervezetekben, az ő személyiségük és attitűdjük nagyban befolyásolja a folyamatot, ami az örökbefogadás érzelmi vetületét illeti.
Szerintem nincs általános érvényű igazság a szervezetek (tegyeszek, civilek/egyház) látásmódját illetően sem, mivel egyrészt mindkét oldal érveit meg lehet támogatni pszichológiai szempontból, másrészt ami igaz az ország egyik felében, a másikban az hatalmas hülyeség lehet. Így mindig a konkrét eseteket érdemes nézni, és az adott szülőpár igényeinek megfelelően alakítani a folyamatot (pl. hogy nyílt vagy titkos öf legyen).
A bicskát összecsuktam, ennyit erről. Írtam ki idézeteket a könyvből, szerintem azok jelzik igazán, hogy mennyire mély ez a téma, és milyen sorsok vannak egy-egy történet mögött. Aki ebben a cipőben jár, annak pedig sok erőt és kitartást kívánok!

csucsorka IP>!

Gyakran elmeséljük neki, hogy amikor megtudtuk, hogy egy másik néni világra hozta számunkra, és mint egy csoda szép ajándékot, betette a babamentő inkubátorba, mi azon nyomban rohantunk érte. Ő pedig minden alkalommal megkérdezi , hogy ugye nagyon rohantunk. S mi újra és újra megnyugtatjuk, hogy igen.

30. oldal, Öt lombik, egy inkubátor, és a kisfiú, aki büszkén végighuhogja az életét (Harmat Kiadó, 2016)

timeja>!

[…] a háromesztendős Hunorból hirtelen előtörtek a klasszikus kérdések: A baba a néni pocakjából jön ki? Én honnan jöttem ki? A szívemből – feleltem, de csak nem hagyta annyiban: Akkor hol van a vágás? – kérdezte. Mert neki bizonyíték kellett. Az ágya fölött ki vannak függesztve az első percekben készült pillanatfelvételek. Ugye így is csak mi tudunk „szülni”, sminkben, mosollyal az arcunkon, Hunornak mégis mankóként szolgálnak ezek a fotók, mert bizonyítják, hogy neki is volt születésnapja. Gyakran elmeséljük neki, hogy amikor megtudtuk, hogy egy másik néni világra hozta számunkra, és mint egy csoda szép ajándékot betette a babamentő inkubátorba, mi azon nyomban rohantunk érte. Ő pedig minden alkalommal megkérdezi, hogy ugye nagyon rohantunk. S mi újra és újra megnyugtatjuk, hogy igen, még a szirénákat is kitettük az autóra, úgy siettünk.

Szelén>!

Én azóta állítom, mert megtapasztaltam, hogy tényleg van értelme a böjtölésnek és az imának, mert amikor szeretetből lemondunk egy számunkra értékes dologról, az valamilyen módon nyereséggé lesz.

117. oldal, Ősbizalom (Harmat Kiadó,2016)

csucsorka IP>!

– Ti mi alapján döntöttetek?
– Egyszerűen az mondtuk, ők a mieink. Előző este elgondolkodtunk, mi lenne az, amire nemet mondanánk, és felvázoltuk a reális lehetőségeket. Talán nem olyan okosak? Én sem vagyok olyan okos. Mi van, ha nem szépek? Mi sem vagyunk azok? És ha nem kedvesek? Majd kinövik és megszelídülnek. Nekünk semmilyen algoritmusunk nem volt arra vonatkozóan, hogyan döntsünk. Őket kaptuk, ezért őket akartuk.

96. oldal, A három kisrigó (Harmat Kiadó, 2016)

csucsorka IP>!

Az már világossá vált számára, hogy ha valami nehéz, ő nem bírja el. Talán ez lesz a hasonlat, amivel majd el tudom neki magyarázni, hogy kilenc hónapig egy másik néni pocakjában volt, de az a néni nem bírta el, ezért én vagyok az anyukája.

76. oldal, „Tiszta anyja ez a gyerek!” (Harmat Kiadó, 2016)

timeja>!

Ugyanúgy szereted, mint a sajátodat? – szokták kérdezni. De hát nekem ő a sajátom! Az örökbe fogadott gyerek nem más, mint egy vér szerinti, vagy szeretsz valakit, vagy nem. Természetesen, akinek nem adatott meg a szülés lehetősége, az nem ismeri ezt az érzést, de én, aki megtapasztaltam mind a szülést, mind az örökbefogadást, meg tudom erősíteni, hogy nincs különbség. Mindkét gyermekemnél várandós voltam, és mindkettőjüknél vajúdtam, egyiknél a szülőszobában, a másiknál lélekben.

28. oldal, Öt lombik, egy inkubátor, és a kisfiú, aki büszkén végighuhogja az életét

csucsorka IP>!

Ugyanakkor osztom egy pszichiáter ismerősöm véleményét, mely szerint aki származási megkötést tesz örökbefogadáskor, annak el kellene gondolkodnia azon, hogy valójában mitől is tart, s ezzel kapcsolatos aggályait fel kellene dolgoznia, mielőtt belevág az örökbefogadásba. Hiszen ha minden fenntartást figyelembe vennének, a gyerekek kilencven százaléka kiesne a szűrőn, s akkor végképp nem lenne senki, akit örökbe lehetne fogadni.

95. oldal, A három kisrigó (Harmat Kiadó, 2016)

konyvolvaso >!

Megnéztem negyvenkét falut, hátha valamelyikre rábólint az Ür.

timeja>!

Végiggondoltuk, hogy mekkora változás előtt állunk: gyermekünk lesz, ráadásul örökbe fogadott gyermekünk, ami egy speciális eset, hiszen a kisbabának két anyja és két apja lesz, egy vér szerinti és egy szív szerinti.

13. oldal, A várakozás arcai

timeja>!

Azt átélni, hogy a kezembe foghatom a csöpp lányomat, és azt mondhatom neki, hogy én vagyok az apukád, és ez mindig így marad, hát, az leírhatatlan!

16. oldal, A várakozás arcai