Igazibb ​az igazinál 3 csillagozás

Beszélgetés örökbefogadó szülőkkel
Fekete-Sipos Márti: Igazibb az igazinál

Egy budapesti gyermekotthonban egy kislány ücsörög a bőröndje mellett. Nem hajlandó kipakolni. Bizonygatja, hogy érte jön a nevelőapukája, de hiába várja. Egy fővárosi kórház parkjában egy nő kilenc hónap minden fájdalmát könnyeibe gyűjti. A bőröndjénél csak a lelke nehezebb. Felnéz az emeletre, legszívesebben felrohanna, karjaiba venné a kisfiát, akit otthagyott, és bocsánatot kérne tőle, de már nem teheti. Számtalan hasonló bőröndről hallani: ki az elképzelt és elgyászolt gyermek emlékét őrzi benne, ki a képzeletében élő anyát és apát várja utóbbi fedelén üldögélve. A gyermeknek az „örökre”, a leendő szülőnek pedig a „sajátom” kifejezésbe vetett hitét kell megújítania.

Harmat, Budapest, 2016

Fekete-Sipos Márti: Igazibb az igazinál

Fekete-Sipos Márti: Igazibb az igazinál Beszélgetés örökbefogadó szülőkkel

Mindenek előtt elmondhatatlanul büszke vagyok a kiadóra, amiért ilyen témákhoz nyúl. A meddőséget tárgyaló könyv után már itt is az örökbefogadásról szóló.

Interjúkötet, sok-sok szülővel.
Szinte mindegyik könnyekig hatott. Hihetetlen, micsoda tusa a gyerekvállalás – akár a bennünk növekvő magzatról van szó, akár egy otthontalan babának szeretnénk mi biztosítani a szerető családot.
És számomra egyetlen óriási tanulsága lett a könyvnek, pedig nem is kikerülhetetlenül erről szól: annyival egyszerűbb ezeket a tusákat Istennel, hármasban megvívni. El sem tudom képzelni, hogyan lehet másképp.
Hova tovább, egy kérdésekkel teli kamasz fájdalmát sem lehet felületileg kezelni – az igazi, mélyreható, mindent elfedező Gondviselő szeretete lehet a válasz mindenre. Hogy Isten Atya a vérszerinti apám helyett, és Isten személyesen akarta az én életemet, engem, mielőtt megfogantam. Nem múlhatok az anyám döntésén, mert Isten hamarabb döntött az életemről. És ezeknek a gyerekeknek készített egy családot. Van ennél nagyobb ajándék?

Fan fact: Tóth Krisztina interjú is bújik a könyvben, Lili kapcsán. :)

csucsorka P

Én azóta állítom, mert megtapasztaltam, hogy tényleg van értelme a böjtölésnek és az imának, mert amikor szeretetből lemondunk egy számunkra értékes dologról, az valamilyen módon nyereséggé lesz.

117. oldal, Ősbizalom (Harmat Kiadó,2016)

csucsorka P

Az már világossá vált számára, hogy ha valami nehéz, ő nem bírja el. Talán ez lesz a hasonlat, amivel majd el tudom neki magyarázni, hogy kilenc hónapig egy másik néni pocakjában volt, de az a néni nem bírta el, ezért én vagyok az anyukája.

76. oldal, „Tiszta anyja ez a gyerek!” (Harmat Kiadó, 2016)

csucsorka P

Gyakran elmeséljük neki, hogy amikor megtudtuk, hogy egy másik néni világra hozta számunkra, és mint egy csoda szép ajándékot, betette a babamentő inkubátorba, mi azon nyomban rohantunk érte. Ő pedig minden alkalommal megkérdezi , hogy ugye nagyon rohantunk. S mi újra és újra megnyugtatjuk, hogy igen.

30. oldal, Öt lombik, egy inkubátor, és a kisfiú, aki büszkén végighuhogja az életét (Harmat Kiadó, 2016)

csucsorka P

– Ti mi alapján döntöttetek?
– Egyszerűen az mondtuk, ők a mieink. Előző este elgondolkodtunk, mi lenne az, amire nemet mondanánk, és felvázoltuk a reális lehetőségeket. Talán nem olyan okosak? Én sem vagyok olyan okos. Mi van, ha nem szépek? Mi sem vagyunk azok? És ha nem kedvesek? Majd kinövik és megszelídülnek. Nekünk semmilyen algoritmusunk nem volt arra vonatkozóan, hogyan döntsünk. Őket kaptuk, ezért őket akartuk.

96. oldal, A három kisrigó (Harmat Kiadó, 2016)

csucsorka P

Ugyanakkor osztom egy pszichiáter ismerősöm véleményét, mely szerint aki származási megkötést tesz örökbefogadáskor, annak el kellene gondolkodnia azon, hogy valójában mitől is tart, s ezzel kapcsolatos aggályait fel kellene dolgoznia, mielőtt belevág az örökbefogadásba. Hiszen ha minden fenntartást figyelembe vennének, a gyerekek kilencven százaléka kiesne a szűrőn, s akkor végképp nem lenne senki, akit örökbe lehetne fogadni.

95. oldal, A három kisrigó (Harmat Kiadó, 2016)

csucsorka P

Újra és újra meglepődöm azon, amikor egy házaspárnak nem lehet gyermeke és felmerül bennük, hogy vajon tudnák-e ugyanúgy szeretni másnak a gyerekét. Számomra ez a kérdés nem értelmezhető, nekem annyira magától értetődő, hogy mi a gyerekeinkkel egyszer csak rácsodálkoztunk egymásra, hogy nekünk ez az életutunk.

83. oldal, Örökbefogadás vagy gyermekmentés (Harmat Kiadó, 2016)

csucsorka P

Hunorból hirtelen előtörtek a klasszikus kérdések: A baba a néni pocakjából jön ki? Én honnan jöttem ki? A szívemből – feleltem, de csak nem hagyta annyiban: Akkor hol van a vágás? – kérdezte. Mert neki bizonyíték kellett.