Így ​élt Napóleon 23 csillagozás

Fekete Sándor: Így élt Napóleon

Fekete Sándor 1963 és 1975 között az MTA Irodalomtudományi Intézet munkatársa. Ezekben az években jelennek meg alapművei a Petőfi-kutatás tárgykörében, valamint népszerű, ismeretterjesztő munkái a reformkor nagy alakjairól, Széchenyiről, Kossuthról, valamint a nagy francia forradalomról.
Fekete Sándor műve, a jól ismert „Így élt…” sorozat egyik tagja.

Eredeti megjelenés éve: 1975

Róla szól: Napóleon

Tartalomjegyzék

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Így élt… Móra

>!
Móra, Budapest, 1983
188 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631136302
>!
Móra, Budapest, 1975
190 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631104680

Most olvassa 1

Várólistára tette 6

Kívánságlistára tette 3

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

robertbardos P>!
Fekete Sándor: Így élt Napóleon

Egészen jó könyv lenne – hiszen vannak benne képek, sőt a végén egy átfogó térkép –, azonban a szocialista korszak történészi műveihez hasonlóan ennek a szerzője se tudta megállni, hogy ne próbáljon az eseményeknek marxista ideológián alapuló magyarázatokat adni.

petitrenard>!
Fekete Sándor: Így élt Napóleon

Ha olvastam is valaha Napóleonról, akkor annyira régen, hogy nem is emlékszem rá. A suliban meg nem vitték túlzásba a róla szóló tananyagot törin. Az a kevés alapján anno kedveltem a pasast. Most meg már nagyon. Hogy mekkora arc lehetett a maga korában! Eszméletlen okos és szemfüles, aki megragadott minden lehetőséget, ami elé került. Oké, aztán elszállt vele a ló, a császárrá koronáztatás már túlzás volt, ha azt nem teszi meg, megelégszik a kormányzással, szép öregkort érhetett volna meg Franciaország élén, és valószínűleg az ország sorsa is másképp alakult volna. De még a koronázás után is voltak ügyes húzásai, csak akkor már sokszor nem a valóságra épített, hanem légvárakat, illúziókat, És még így is csak száműzték, ami persze számára a legnagyobb büntetés lehetett, de nem bántották. Micsoda tisztelet övezhette az ellenségei részéről is!
Nos, fogok még olvasni róla…

Florentino>!
Fekete Sándor: Így élt Napóleon

az ember aki egyszerre több dologra is tudott figyelni…


Népszerű idézetek

kaporszakall >!

Maga a diadalmas tábornok, aki huszonhárom évesen írt dialógusában még oly eltökélten fejtegette a forradalmi eszméket, már rég nem hitt abban, hogy a népek önmagukat kormányozhatják. „Micsoda gondolat! – mondta megvetően külföldi diplomatáknak. – Köztársaságot harmincmillió emberből? A mi erkölcseinkkel és a mi hibáinkkal? Agyrém ez, amelybe a franciák belebolondultak, de majd elmúlik ez is, mint annyi más bogaruk. A dicsőség, igen, az kell nekik, százféle hiúságuk kielégítése… de a szabadság? Ahhoz nem értenek…”

54. oldal, "A körte még nem érett..."

kaporszakall >!

Az oroszok hazarendelték Szuvorovot és seregét, de az osztrákok így is óriási erőkkel tartották megszállva a franciáktól visszahódított Észak-Olaszországot. Melas volt az osztrák főparancsnok. „Napóleon ezúttal is úgy vezette csapatait – írja Tarle, a híres szovjet történész –, mintha Melas helyett egy Napóleon állna vele szemben, de Melas is hasonlóan cselekedett: úgy küzdött Napóleonnal, mintha egy Melast kellene megvernie.”

83. oldal, Marengo

robertbardos P>!

“A szamarakat és a tudósokat középre!” – vezényelt mindig, amikor a mamelukok megtámadták menetelő seregét. Ez a sokszor idézett híres parancs nem azt jelenti, hogy Bonaparte a tudósokat szamaraknak tartotta volna – ellenkezőleg: a teherszállító állatok a hadtáp nélkülözhetetlen eszközei voltak, s mint fő értékeket védelmezte minden vezér őket. A parancs értelme tehát az, hogy Bonaparte a tudósokat is a sereg nélkülözhetetlen értékeinek ítélte.

62. oldal

kaporszakall >!

Igazi fronton, önálló parancsnokként még nem vezényelt, katonái azonban hamar megérezték benne azt, amit a Magyar Kurir fentebb idézett cikke tekervényesen, de találóan így fogalmazott meg: „…bátor szívű és jó katona, aki akármilyen veszedelmes környülállásokba essék is, de mégis az ő próbájának jó kimenetele felől el nem szokott csüggedni, és úgy tetszik, mintha néki nem egyéb, hanem a szorongattatásokkal való küszködés volna az elementuma.”

41. oldal, Átkelés az Alpokon

kaporszakall >!

Alvinczy nemhogy felmenthetné Mantuát – örül, hogy önmagát mentheti. Húsz nap sem telik el a rivoli ütközet után, s Wurmser feladja a várat. A korabeli Magyar Kurirban is közölt parancs szerint a védőőrség „minekutána minden benn-volt lovakat is agyonvert, s azoknak húsát is megélte… az eleség, fa, orvosság szüksége és a szüntelen való munka s nyughatatlanság miatt egészen ellankadván… igen tisztességesen capitulációra” lépett.
A kapituláció lehetett tisztességes, de ez nem változtatott a tényeken: Bonaparte előtt megnyílt az Ausztria központjába vezető út.

50. oldal, Mantua - Arcole - Mantua


Hasonló könyvek címkék alapján

Nyáry Krisztián: Így szerettek ők 2.
Ungváry Krisztián: Hősök?
Passuth László: Édenkert az óceánban
Alekszandr Kamenszkij – Niederhauser Emil: Nagy Katalin – Mária Terézia
Bogáti Péter: Édes Pólim!
Brigitte Hamann: Erzsébet királyné
Andrea Wulf: A természet feltalálója
Nyáry Krisztián: Festői szerelmek
Hahner Péter: Az USA elnökei
Bertényi Iván: Nagy Lajos király