A ​márciusi fiatalok 1 csillagozás

Fekete Sándor: A márciusi fiatalok

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1950

Szikra, Budapest, 1950
246 oldal

Miyako71 P>!
Fekete Sándor: A márciusi fiatalok

Marxista alapokon magyarázni 1848-at….
Mivel nincs fülszöveg a könyvön, így nem tudtam, mit várjak tőle – viszont egy kihíváshoz ez passzolt, szóval belevágtam. Az elején csak kapkodtam a fejemet, hogy hogyan kerülnek 1848-hoz a marxista ideológia alaptételei, de végül is sikerült összerendezgetni magamban, és határozottan érdekes olvasmány volt. off Persze, néhol nem ártott kicsit figyelembe venni a kiadás évét (1950) az ovasottak értelmezéséhez.
Ez a könyv nem szépirodalmi mű, így nem érdemes azokhoz hasonlítani, vagy hasonlóképpen értékelni. Viszont sem történelmi sem politika-történeti ismereteim nem tesznek alkalmassá arra, hogy ilyen szempontból alaposan értékeljem a művet.
Véleményem viszont nyilván van :) Érzésem szerint Petőfi kicsit idealizált résztvevője az eseményeknek, a huszonéves fiatalambert politikai éleslátással ruházza fel a szerző (ld. idézet), egyértelműen ő 1848-49 hőse, akit példaképként állít mindenki elé. Ezzel is, valamint azzal is szerintem kicsit leegyszerűsíti a történteket, hogy gyakorlatilag minden sikertelenséget „a magyar osztályviszonyok fejletlensége”-vel magyaráz. Ezt minden fejezetben többször is elismétli, hátha így jobban megérti az olvasó.
Nem könnyű olvasmány, de – ahogyan írtam – érdekes. Továbbá sikerült belőle megérteni, miért a munkásosztályt tartották akkoriban az egyedüli, önös érdek nélkül a szabadság, függetlenség mellett kiálló, új társadalmat építeni képes rétegnek.

Miyako71 P>!

„De ne gondoljuk, – hívja fel a figyelmünket Révai József – hogy Petőfi, ez a politikailag iskolázott, kora társadalmi kérdéseiben járatos költő, a népszabadság eszméjére függesztve szemét, ne látta volna, hogy Magyarországon 1848 márciusa után a nemzeti szabadság megvédelmezése a legfontosabb feladat, vagyis ne látta volna a nemzeti egység fontosságát.” Petőfi élete, harcai és halála mindennél meggyőzőbb bizonyíték arra, hogy ebben a kérdésben is – miként Ady Endre írta – tízmillió embernél tisztábban látott, jobban látott.

V. fejezet