Pepi-kert 8 csillagozás

114 oldal · ISBN: 9630194430
Mezőgazdasági, Budapest, 1960
162 oldal · Illusztrálta: Janovits István

Fekete István: Pepi-kert

Egyetemi éveim alatt csodálatos szünidőket töltöttem Szarvason, a vízügyi koliban. Legelőször hivatalos ügyben jártam arra, de mivel a protokoll program teljességgel hidegen hagyott, vészes gyorsasággal kerestem valamit, hogy ne fúljak bele a spoiler zunalomba.

Kocsmázás, csajozás, kajakozás, Pepi-kert. Az utóbbi két lehetőséget éveken át kimaxoltam, és egy ponton még spoiler Szeretem Szarvast, szeretem a Pepi-kertet.

Fekete István könyvét, a második könyvtárzárás után egy hajdanvolt diáktársamtól kértem kölcsön kis időre, az „ő” könyvtárukból, mely szerencsére náluk kihelyezett állományban van, így a karanténintézkedések idején is hozzáférhető volt.

A jelek szerint Fekete István is szerette a Pepi-kertet. Eggyel több ok, hogy jó embernek gondoljam, de ezen kívül van még sok más…

Devalyn>!
Fekete István: Pepi-kert

Elsősorban hardcore kitüntetés-gyűjtőknek ajánlom, mert egészében véve nem a legizgalmasabb olvasmány, de kisebb mennyiségben érdekes volt. Nagyon régen jártam a szarvasi arborétumban, és a könyv kedvet csinált ismét ellátogatni oda. Már ezért megérte elolvasni.

Fekete István: Pepi-kert

Fekete István itt is önmagához méltóan ír: le(ír). Persze egy ilyen témában mi mást is tehetne… Az arborétum sok-sok növényfajáról igen részletesen és – bár nem ellenőriztem – pontos latin nevekkel ajándékozza meg a virtuális látogatót, származási helyüket részletesen taglalva. Ez alkotja a könyv gerincét. Az elején a történelmi részletekbe néhol belevész, a végén viszont a fauna ismertetésével és az arborétum céljainak felsorolásával számomra kerek egészet alkot.
Az eredeti, 1960-ban 4000 példányban 56 fekete-fehér fényképpel illusztrált kiadott változatot olvastam végig. Megérte. Érdemes lesz Szarvasra utazni, már csak ezért is.

oross>!
Fekete István: Pepi-kert

a stilus felreismerhetetlen. az iszonyatos mennyisegu latin novenynevet ferfiasan bevallom neha atugrottam. vagy fa imadoknak vagy FI imadoknak ajanlom elsosorban..,vagy nagyon raerosoknek.

XX73>!

A víz visszavonulásával azonban nemcsak a vízinövények és egyes fafajok tűntek el, de megváltozott a Körös-part (most már holtvíz) állatvilága is, amelyek életközösségben voltak ezekkel a fákkal. A kultúra épít és rombol, és az ősi világnak vissza kellett szorulnia más szűz területekre, vagy el kellett tűnnie véglegesen, hogy helyet adjon a szaporodó ember javuló életkörülményeinek.

padamak >!

Barabits Elemér – a csákánydoroszlói erdészet tudományos munkatársa – a mammutfenyőről szóló tanulmányában többek között a következőket írja:
„Nem valószínű, hogy a hatalmas fák hallgatag, kor nélküli magasztossága által ébresztett érzelmeket sok századév tudományos gyakorlottsága is képes lenne az őket szemlélő emberekből teljesen kiölni.”
Ez a megállapítás megérdemli az idézetet, mert pár sorban jóformán minden benne van, amit a fák időben és térben való csodálatos jelenlétéről elmondhatunk.

89. oldal - Mezőgazdasági Kiadó, Budapest, 1960

padamak >!

Libanonból, Kisázsiából való a Cedrus libani Loud., a történelmi „libanoni cédrusok” leszármazottja, amelynek elődei a jeruzsálemi nagytemplomban tartották a mennyezetet. Hazájában kétezer éves példánya is él. Sajnos, a régi híres libanoni cédruserdőkből ma már alig pár száz fa van meg.

114. oldal - Mezőgazdasági Kiadó, Budapest, 1960

padamak >!

Az ördögcérna, semfűsemfa, licium stb. néven ismert Lycium egyik faja: a L. chinense Mill. Észak-Kínából, Mandzsúriából származik.

122. oldal - Mezőgazdasági Kiadó, Budapest, 1960

XX73>!

A hepehupás homokterületek „hepéiben”, a kevésbé kiszáradó hajlataiban él Európától Kínáig (többek közt minálunk is) a homoktövis Hippophaë rhamnoides. Sárga bogyóit nagy C-vitamin tartalmuk teszi értékessé.

padamak >!

Minden teremtő és termelő gondolat nemes akkor is, ha elindulásában csak pár ember szolgál, de a nemes törekvés átnyúlik időkön és embereken, hogy később a tudománynak és emberi közösség szükségleteinek kielégítésére szolgáljon.
Az arborétum ma nemcsak Magyarországnak, de az egész emberiségnek közkincse, amely a tudományos kísérleteken túl gyakorlati hasznot hajt, akár a hazai erdőknek szállít magvakat, dugványokat, csemetéket, akár a mezővédő erdősávoknak vagy városi parkoknak, immáron nem egy embernek vagy családnak kedvteléséből és gyönyörűségére, hanem egy ország, s ezen keresztül az ember üdülésére és hasznára.
Ez a gondolat akkor még láthatatlanul aludt az idők jövőjében, de benne volt a fák elültetésének eszméjében, mert a fák általában hosszabb életűek, mint az emberek, és árnyékuk óramutatója néha évezredeken át forog a történelem derűs vagy sötét évszámain.

17-18. oldal (Mezőgazdasági Kiadó, 1960)