Éjféli ​harangszó 13 csillagozás

Válogatott novellák
Fekete István: Éjféli harangszó

A kötet szereplői hétköznapi hősök: falusi emberek, akik küzdenek a szegénységgel, az öregséggel, az elmúlással, néha a szerelmi bánattal, mások rosszindulatával, vagy éppen a szeszélyes időjárással. Nem mindig diadalmaskodnak, de a bölcsesség és az egymásra figyelés átsegíti őket a nehéz időszakokon. A történetek között humoros, drámai, sőt meséket idéző is akad, s nem hiányoznak a tájakat vagy természeti jelenségeket bemutató, jellegzetes stílusú Fekete István-írások sem.
Az elbeszélések mintha egyetlen évet ölelnének fel: télutón játszódik az első novella, az utolsóban pedig kitavaszodik. A karácsonyról több történet is szól, ez az az ünnepi időszak, amelyben a falvak szűkszavú, szemérmes népének is megered a nyelve.
A kötet grafikáit, amelyek visszaadják a hol álomszerű, hol szinte szociografikus pontosságú novellák hangulatát, Herbszt László készítette.

Móra, Budapest, 2017
176 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634158363 · Illusztrálta: Herbszt László

Bazil P>!

Fekete István: Éjféli harangszó Válogatott novellák

Persze olvastam már ezeket mind, ismerősek is, – némelyik abszolút kedvenc –, van, amelyiket sokszor-sokszor, szinte már kívülről tudom. Mint egy imát. Mint egy memoritert, az iskolai bebiflázni valót. Ezeket az ember azonban nem kötelezőként szívja magába, hanem a szeretet okán. Mert ismeri jól és kedveli azt a világot, ahol ezek a rövid írások játszódnak. A kort, a környezetet, a szereplőket.
Jelen válogatás – a kiadvány külleme, minősége, megjelenése miatt – képvisel azonban egy új (és rendkívül ritka) polcot a Fekete István könyvek sorában. És ezt a polcot a meséskönyv kategóriánál keressük. Így hirtelen végigpörgetve emlékezetemben a kiadások sorát, nem is jut eszembe ehhez fogható, talán csak az Őszi vásár hatvanas évekbeli kiadása.
Lehet, hogy nem pontos a szöveg, lehet, hogy hibás a szerkesztés, lehet, hogy sokadszorra olvashatjuk ugyanazt. Igen, ez mind igaz. A könyv legnagyobb erénye azonban az, hogy tökéletes ajándék: a karácsonyfa alá, születésnapra, névnapra, ballagásra, szóval bármily jeles eseményre.
A bibi ott lehet, hogy csak annak adjuk, akiről tudjuk-sejtjük, hogy nem fog morcosan ránk nézni, amikor ezt a gyanús, csupa betű és csupa kép micsodát a kezébe nyomjuk.
Annak adjuk, akinél felfedezni véljük a hajlandóságot az olvasásra. A KÖNYV olvasásra. Mert akinek ettől a könyvtől sem jön meg a kedve olvasni, az menthetetlen, attól kérjük vissza – úgy sem érdekli –, és olvassuk el mi.
Szóval szép (mit szép: gyönyörű) kiadvány, csodás illusztrációkkal, jó vastag – békebeli – lapokon, színes, szagos, ízléses – igényes.
Minden Fekete István rajongó könyvespolcán ott a helye!

Kitabu_hu P>!

Fekete István: Éjféli harangszó Válogatott novellák

Rátaláltam az eddigi abszolút kedvenc novellás könyvemre.♥
A gyönyörű külső egy még csodálatosabb belsőt takar, igazi kis lélekbonbon.

Én is falun nőttem fel, ezek a rövidke történetek pedig egy pillanat alatt visszarepítettek az emlékeimbe, és egy már-már letűnt világba.
Máig élénken élnek bennem a nagymamám történetei a falusi élet mindennapjairól, az akkori felfogásról és az emberek egymáshoz való viszonyáról.
Magam is emlékszem félhomályos , éjszakába nyúló estèkre, amikor pár kosár toll mellett, azokat fosztogatva meséltek és beszélgettek az öregek.
Az általános iskolai betlehemezésekre, amikor páran összeálltunk, és a kis műsorunkkal házról házra jártunk, így vártuk a karácsonyt.
A nagy szánkózásokra, amikor már kockára fagyva, vacogva, elkékült szájjal csúsztunk még egy utolsót, és na még egyet, mert az maga volt a mennyország.

Fekete István megragadott pillanatai varázslatosak, nem lehet nem szeretni őket❣️
Hétköznapi hősökről szólnak, igazi jószívű, egyszerű életű falusi emberekről. Hűségről, barátságról, jószándékról, összetartásról.
Nagymamákról, akik varázserejükkel minden gondot megoldanak, hűségről, ami kiállja az idő próbáját, s megannyi apró momentumról, melyek során a gyermekekből felnőttek lesznek.

Téli hangolódásnak is szívből ajánlom, minden kis történet ebben az időszakban, főleg karácsony tájékán játszódik, mígnem az utolsóban kitavaszodik.
Fekete István jellegzetes tájleírásai sem hiányoznak, megindító, ahogy megragadja és leírja a szereplőket körülvevő világot.

Igazi kis gyöngyszem, az illusztrációk pedig még élvezetesebbé teszik az olvasást!♥

Ács_Milán>!

Fekete István: Éjféli harangszó Válogatott novellák

Nem igazán sikerült ráhangolódnom erre a novelláskötetre. Egy-egy történet nagyon rövidke volt, a szereplők is számomra semlegesek maradtak.
A novellák nagy része a téli évszakban játszódik és elég hangsúlyos szerepet kap a karácsony.
Olvasás közben nálam a gyermekkorom villant be, amikor nem a számítógép előtt ültünk és az okostelefonokkal játszottunk otthon, hanem jól felöltöztünk és elmentünk a közeli dombra együtt hógolyózni, szánkózni.
Volt egy novella, amiben disznóvágás volt. Ez is egy olyan tipikus falusi/kisvárosi tevékenység, aminek elég sokszor részese lehettem gyerekként.
A könyvben található illusztrációk nem nagyon nyerték el a tetszésemet, viszont a borító annál inkább.

blankaveronika IP>!

Fekete István: Éjféli harangszó Válogatott novellák

Régi idők emlékei, ünnepei, karácsonyai.
Rendkívül tetszetős kötet kívül-belül. Nem tudnék kedvenc történetet választani, mind adaz embernek valamit, ha mást nem, melegséget szívtájékon. Fekete rajongóknak kötelező darab.

Fekete István: Éjféli harangszó Válogatott novellák

A legtöbb történet már ismerős, de mégis annyira jó ilyen novellákat olvasni, ráadásul ilyen szép „ruhába” öltöztetve. Lélekmelengető, még akkor is, ha nagyon sok játszódik télen. De az utolsó novellában már megérkezik – mint ahogy remélhetőleg nálunk is – a tavasz…

marschlako P>!

A varjú elhallgatott már, a tűz is eltűnt a nap ragyogásában, némán érik a határ, és csak az öreg ballag az unokával a csendes dűlőúton. Most a kezét fogja, mert nagy út a mai. Szó sincs, de a kézfogásban minden benne van. Ennél többet mondani úgysem lehetne.

58. oldal, Ősz táján

[névtelen]>!

– Arra ne legyen gondod, Péter, Tüske Juli nénit láttam felétek röpülni söprűnyélen. Tudja már a hírt az egész falu.

Partszakadás, 27 oldal

Jesper_Olsen>!

Ajtó nem csattanik, kiáltás nincs, a tegnap gondja, mintha aludna, a mai még nem ébredt fel, s a falu csak tiszta önmagát viszi hajnali misére.

Jesper_Olsen>!

A tárgyak viselkedésében néha csodálatos titokzatosság van. Titokzatos következetesség.

Jesper_Olsen>!

Néztük a tüzet; mellettünk megállt a csend, a szobában mintha csattant volna a régi takácsszék vetélője, az öregasszony átölelte a vállam, és egyszerre a régi lett minden.
Szívemben újra megvillant a régi nyarak ragyogása, régi ízek édessége, régi mezők szénaillata, és az öreg karok reszkető ölelésében megéreztem, hogy minden elmúlhat körülöttünk, elmúlhatunk mi magunk is, de a jóság ifjúsága és a tűz dajkáló, drága melege el nem múlnak soha.

Jesper_Olsen>!

Beleskelődtem az ablakon és megláttam.
A vacsora és minden tanító bácsi asztalán érintetlenül. „Az a szegény oláh” pedig ott térdelt a feszület előtt meghajolva és mozdulatlanul, mintha semmi, de semmi más nem lenne a világon…
Megdöbbentem, mintha valami végzetes és nehéz kérdés indult volna meg eszméletemben, amit csak később és már későn fogalmaztam meg magamban; hogy „Imádkoztak-e és imádkoznak-e így szerte az országban büszke és nagyvérű, nemes és nagyszájú magyarok?”

Jesper_Olsen>!

Hát én nagyon szerettem olvasni, ha nem mondták, de ha mondták, azonnal nem szerettem. Ha pedig tiltották, majd meghaltam a betűért.

Jesper_Olsen>!

Most már melegem volt, mert kiléptem, amennyire lehetett, de aztán megálltam, és hálás szívvel néztem fel a ködös boltozatra, mert az a gondolat formálódott ki bennem, hogy az emberi élet nyomorúságában, félelmében és sötétségében irányt mutató sok csillag mind-mind ugyanaz a csillag, mint az Idők, Királyok és Pásztorok útmutató betlehemi csillaga.

Jesper_Olsen>!

A puskások megérkezése után is körbejárt a butykos, és Matula nem vette le a szemét róla.
– Megkínálnám, Matula – mondja a patikus –, de csak ez az egy pohár van.
– Tudom én azt – vélte Matula –, uraknak pohár, mink meg csak úgy üvegből szoktunk…
– A fenét! – hördült fel a patikus. – Még visszaereszt valamit! Az nem egészséges.
– Visszaeresztek ebből a drága italból? Meg lehet próbálni…

Jesper_Olsen>!

A szánok elcsengtek, és egyedül maradtunk. Köd, sejtelmes köd mindenütt. Ballagtunk a vadászház felé. Mit beszéljen ilyenkor az ember? Az erdő is hallgatott, mi is hallgattunk. Mögöttünk ballagott az évforduló.