Csí 224 csillagozás

Történet állatokról és emberekről
Fekete István: Csí Fekete István: Csí Fekete István: Csí Fekete István: Csí Fekete István: Csí Fekete István: Csí Fekete István: Csí Fekete István: Csí

Csí és Vit, a fecskepár nagy útra készül. Ideje volna indulni már a meleg tenger partjáról haza, ahol üresen várja őket a malomalji fészek. A kis fecskeasszony sebesült szárnya azonban nem bírná az utazást. Maradnia kell hát, egyedül. És várja, hűségesen várja a párját. Ám hűségről, hűtlenségről a természet másként vélekedik, mint mi, emberek.

Az első kiadás Csi címmel jelent meg.

Eredeti megjelenés éve: 1940

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Zsiráf könyvek Móra · Már tudok olvasni! Móra

Móra, Budapest, 2005
60 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631180689 · Illusztrálta: Bakai Piroska
Móra, Budapest, 2004
62 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631179206 · Illusztrálta: Bakai Piroska
Móra, Budapest, 2002
60 oldal · keménytáblás · ISBN: 963117705X · Illusztrálta: Bakai Piroska

Amál P>!

Fekete István: Csí Történet állatokról és emberekről

Nagyon szívhez szóló történet volt, ami inkább Vitről szólt, mint Csíről. A sebesült szárnyú kis fecske nem tud útra kelni a párjával, de hűségesen várja, hogy visszatérjen, pedig akadna neki is új társa. A várakozás közben barátságot köt egy haldokló nővel, Évával. Csí eközben új családot alapít és új asszonyával és a fiókáikkal térnek vissza a hosszú útról. Keserű a befejezés, hisz Vit belátja, hogy hiába várta a párját, Csínek fontosabb volt, hogy a törvényt betartsa, mint az, hogy hűséges maradjon régi társához.

eme>!

Fekete István: Csí Történet állatokról és emberekről

Gyerekkorom szomorú, megríkató meséihez tartozik – nehéz volt, és valljuk be, néha felnőttként is nehéz néha elfogadni a törvényt. Nehéz a happy enddel csalogató meseként induló történet végén ráébredni a valóságra.
Tömör, fecskeszárny-villanásnyi kis mese, melyben mégis annyi minden van benne az emberi szívről és az élet törvényéről. Naiv, gyermeki reménykedéssel indulva kísér el a csalatkozásig, a beletörődés keserűségéig, majd az újjákezdés újabb reményéig. Néhol talán túlcsordulnak az érzelmek, néhány passzust ma már picit túlfeszítettnek érzek, ennek ellenére nem tudom nem szeretni. Értő-érző gyógyír lassan gyógyuló sérült szárnyakra és szívekre, de nem árt az egészségesnek (vagy annak tűnőnek) sem. Nem igazán gyermekmese, de a törvénybe való beavatáshoz, ennek elfogadásához mindenképp javallott keserédes pirula a kicsik számára is.

Lynn>!

Fekete István: Csí Történet állatokról és emberekről

Ember szavát értő beteg fecske, fecske szavát nem értő spoiler beteg asszony.
És egy könnyező olvasó.
Szeretetről, családról, és a fecske törvényről, amit nem szabad megszegni. Erről jut eszembe, hogy néha több közösségtudat van az állatokban, mint az emberekben.
Nem vidám olvasmány, de annál inkább gondolatébresztő.

Fekete István: Csí Történet állatokról és emberekről

Kicsit meglepődtem, amikor olyan hamar befejeződött Csí története. Úgy olvastam volna még, hogyan alakult a spoiler fecskepár sorsa. De kárpótlásul megismerhettem az eddig csak hírből és rádiójátékból ismert Kele történetét.
Sőt, most megtudhattam, hogy a szerző bizony írt keserves élettörténeteket is a háború végén hazatért katonák sorsáról is.
Az állatmeséket őszinte szívvel merem ajánlani kisgyerekeknek is, a felnőttekről szóló történeteket inkább csak érettebb olvasóknak.

Fekete István: Csí Történet állatokról és emberekről

Gyermekkoromban is keserű mese volt ez számomra és most immáron érettebben is beleborzongok az élet törvényeibe…Összeszorult a szívem és szomorú lettem nagyon…És csak azt kérdem, ugyan miért is történhetett így ez az egész…? Fekete István bemutatta nekünk a reménytelen szerelmet és a vágyakozást állati módon…Tanulságos volt azt hiszem…

Niko_oka>!

Fekete István: Csí Történet állatokról és emberekről

Amióta a nagylányom olvas, felváltva adunk a kezébe régi és új regényeket. Nem volt kérdés, hogy Fekete István valamennyi regénye is bekerül a válogatásba, és frenetikus élményként könyvelem el, hogy az új generációra is hatással tud lenni! Természetesen párhuzamosan olvassuk , így nemcsak közös élménnyé válik, grátiszként felidézi gyerekkorom boldog nyarait, nagyszüleim árnyat adó öreg diófáját, a félig lecsipegetett ribizlibokrot, meztelen talpam alatt sistergő forró homokot…

Tiger174>!

Fekete István: Csí Történet állatokról és emberekről

Fekete Istvántól első könyvként a Vukkot olvastam és már akkor megszerettem a stílusát. Imádom, ahogy leírja az erdőt, ahogy bemutatja az állatokat. A Csí egy kedves, megható történet. Fekete István pedig egy kiváló író és méltán lehetünk rá büszkék.

Szomorú kis történet.
Gyönyörű, beszédes tájleírásokkal, mint minden Fekete István műben. Ismerős alakok tűntek fel Csí és Vit mellett, úgy mint: Kele, Hú, Killi, és Karr.

Honey_Fly P>!

Fekete István: Csí Történet állatokról és emberekről

A 8.5 éves lányom: „Nagyon szép és nagyon szomorú szerelmes történet, ami a madarak törvényeit leírja. Az is tetszett benne, hogy milyen hűségesen és kitartóan várta a párját Vit, pedig egy másik fecske is udvarolt neki. De ő Csít szerette ezért rá várt.”
Nekem megfacsarta a szívem ez a könyvecske. Ő még nem érti (?), hogy hiába várt hűségesen a sérült Vit hónapokig. Csí egy másik asszonnyal, új családdal jött vissza Afrikába és többé nem tartoztak össze. Választhatott ő is új párt, persze. De annyira szomorú volt ez így mégis. Az emberi szálról nem is beszélve. spoiler Nagyon szépen van megírva, de borzasztóan fájt olvasni.

jeszan P>!

Fekete István: Csí Történet állatokról és emberekről

Amilyen rövid, olyan nagyszerű. Vukból már ismerős Csí a fecske, de ez a regény jóval hamarabb íródott. Csí és Vit együtt indulnak vissza délről, hogy családot alapítsanak, de Vit megsérül és Csí hátrahagyja. Vit visszavárja, de a „törvény” minden szerelmet és vágyat felülír. Újra találkoztam ismerős nevekkel, mint Karr a kabasólyom, Hú a bagoly, Gege a lúd, és új szereplők mint Kiz a patkány, Tá, Killit a héja, Cse és Ri fecskék, Kele a gólya.

Lunemorte P>!

Tudod, óvtalak, szerettelek. És most is szeretlek. Nem válunk el örökre, és éppen azért nem szabad a nagy útnak nekivágnod, hogy újra találkozhassunk.

Lunemorte P>!

– Te vagy itt, kis fecskemadár? Mért nem repülsz a többiekkel a tavasz felé, szép Magyarországba?

Trudiz >!

[…] én ott születtem a víz mellett, te meg a csúcsos, nagy fészek hóna alatt, hol sok ember énekelni szokott, és ők azt úgy hívják: templom.

Trudiz >!

– Áldott Fény, kísérjen bennünket meleg szemed a hosszú úton!

Fire_bird>!

– Mi leszünk az utolsók – mondta. – A többiek addig minden fészket elfoglalnak.
– Inkább új fészket rakunk, mint hogy egyedül érjek a régibe – szólt aggodalmasan Csí.

dokijano>!

A felhőkből eső lett, az esőből patak, s a patakok újra felhők lettek, mert a patak tisztelte a napot, és párával áldozott neki.

170. oldal, A szél és az erdő (Móra, 1974)

Szelén>!

– Nagy Fényesség, légy áldott, hogy visszajöttél, és megfürödhetünk arcod ragyogásában. Nézz ránk és nemzetségünkre, mert csak addig élünk, amíg meleg, örök szemed rajtunk tartod.
Aztán kilendültek a víz fölé, hol termetes szúnyogokat hordott a szél, és reggelizni kezdtek.

Genovéva_Évi>!

Egyik nap Ri szokatlan csinosan érkezett. Minden szál tolla nagy gondossággal eligazítva. Fehér mellénykéje ragyogott, és izgatottan tipegett a csatorna szélén.

Fire_bird>!

– […] Az emberrel nem harcol senki, csak az emberek harcolnak egymással.

dokijano>!

A nyári port megverte egy-két hideg eső. Az éjszakák maradósabbak lettek, s a nap este, reggel fáradtan lődörgött az ég alján.
[…]
    Haldoklott a nyár. Reszkető fejével búcsút intett még a fecskéknek, de esténként már borzongott, és szeme sarkában megült a könny, mert az erőtlen nap nem tudta felszárítani.

61. oldal, Toronyban (Móra, 1974)