Almárium 29 csillagozás

Fekete István füveskönyve
Fekete István: Almárium Fekete István: Almárium

„Elfelejtjük, hogy emberek mennek el mellőlünk – örökre –, elfelejtjük az élet árkait, hová belehullott egy-egy szív, aki szeretett bennünket; mindent elfelejtünk – de a jó könyvet éppen úgy nem felejtjük el, mint magunkat."
Orvosságos könyv? Valami olyasmi. Rövid szövegekből szőtt, őszinte vallomás. Bármikor fellapozható barát. Olyan könyv, ami Fekete Istvánnak újabb olvasókat toboroz, de a régieknek is örömére szolgál.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Füveskönyvek

Móra, Budapest, 2012
140 oldal · ISBN: 9789631193558 · Illusztrálta: Vida Győző
Lazi, Szeged, 2006
Lazi, Szeged, 2005

TheEArt P

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

Manapság tele az internet-meg a padlás is-bölcselkedő, sokatspoilermondó , valamit bizonyítandó idézetekkel. Elég beteg a világ, ha ezen idézetekbe kapaszkodva próbál a víz felszínén maradni: hogyan kell /ene /, hogyan érdemes, hogyan szép élni.
Nos, elfogult F.I. rajongóként örömmel fogtam kezembe ezt a könyvet. Nem érdemes gyorsan olvasni,mert minden egyes szava egy – egy élet- elixir, cseppenként kell magadhoz venned, mert úgy tart sokáig a hatása. Nem bölcselkedéseket tartalmaz a válogatás, hanem életképeket, emlékeket,hangulatokat, sokszor nagy igazságokat is, viszont oly szép szavakkal , vagy találóan leírva , hogy azt érzed az élet ilyen amilyennek ő leírta. Látsz az ő szemével, hallasz az ő fülével, érzel úgy, ahogy ő érezte: milyen csodás a világ.
….és igen, direkt , akarattal nem biggyesztettem ide egy idézetet sem belőle, megőriztem a saját lelkem épülésére mind.
Minden valamire való almárumban ott a helye ennek a füveskönyvnek.

Anó P

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

Fekete Istvàn sorai mindig megsimogatjàk a szívemet. Egyszerűen és tisztàn ír, hangvétele mégis gyakran szinte lírai szépségű. Nem lepődünk meg, ha életre kelnek a régi tàrgyak, megszólalnak az àllatok, zsong az erdő…
Szépséges sorai megnyugtatnak, ha szomorú vagyok, soha nem tudnék ràjuk unni.
Bàr ezeket az idézeteket nem ő vàlogatta össze, aki tette, értő kézzel és szeretettel àllította össze a kis kötetet.
Örülök, hogy én is ràtalàltam.

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

Hogy én ezt miért nem olvastam el eddig, fel nem foghatom. Csak le kellett vennem a polcról. De most beteszem a párnám alá.

Habók P

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

Mit lehet a sokadik Fekete István kötetről mondani, amit még nem írtam le a korábbiaknál? (Azon kívül, hogy itt nincs cselekmény…) Néhány sorra ráismertem, néhány ismerősnek tűnt, néhánnyal nem értettem egyet, de mindet örömmel olvastam.

Rodwen P

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

„Az út végtelen. Végtelen utak azonban se lefelé, se felfelé nincsenek.”
Szinte minden sorát csodálattal olvastam, nagyon szeretem Fekete István gondolatait.
Egy kis tanyán nőttem fel, erdők és mezők között és olyan érzések kerítenek hatalmukba ha a gyermekkoromra gondolok amit az író tökéletesen meg tud fogalmazni. A növények, az állatok, a falusi élet, az évszakok, a köd, az aratás, a mezítlábas gyerekek…mind olyan kedvesek számomra is! Nagyon örülök, hogy a könyvtárban ráakadtam erre a könyvre.

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

Most sem ért meglepetés. Az aforizma és idézet-részletek ugyanolyan kedvesek és pihentetőek voltak számomra, mint bármely műve. Sok ismert részlet visszaköszönt, részben az Őszi számadás, másrészt egyéb műveiből, ami egyáltalán nem rontotta a válogatás élvezeti értékét.
Fekete István az egyik kedvenc szerzőm. Szeretem tájleíró- és természeti képeit, melyeket hihetetlen képi anyagban tud tolmácsolni, hogy úgy érzem, mintha ott lennék.
Érdekes, tanulságos gondolatokkal teli füveskönyv. Jár az öt csillag.

padamak

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

Nem gondoltam, hogy egy gondolat-gyűjteményből majd még tudok néhány idézetet gyűjteni – mégis sikerült. A tíz rövidebb mellett (melyekből hármat már itt találva csak csillagoztam, a többit beírtam) még három hosszabbat is feljegyeztem magamnak, ezek az imáról, az aratásról és a karácsony-harácsol szókapcsolatról szóló fejtegetések. Olvasás közben meg-megálltam, és a családomnak ki-kiidézgettem okosságokat.
Köszönöm Bányász Istvánnak a válogatást! Annyit még megtehetett volna, hogy nemcsak felsorolja a forrásokat a végén, hanem mindegyik idézet után jeleníti meg annak forrását…

blankaveronika IP

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

Még szemezgetek belőle és remélhetőleg amíg élek, fogok. Gyönyörű összeállítás! Legszívesebben az egészet kiidézném. Semmi sallang, semmi felesleges beszéd. Fekete István minden egyes könyvében egyenesen az olvasó szemébe mondja, milyen a természet, milyen az élet. Ezekből a mondásokból szemezget e füveskönyv. Nekem a legszebb, „leg-otthonillatúbb” mind között.

Trudiz

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

Imádom Fekete István írásait. Minden szava olyan kimondhatatlanul megérinti az embert. Mesésen, lélegzetelállítóan fejezi ki az érzéseket. Örömmel szemezgettem e gyönyörű gyűjteményben :) Szívből ajánlom mindenkinek!

Móra, Budapest, 2012
140 oldal · ISBN: 9789631193558 · Illusztrálta: Vida Győző
marcipáncica

Fekete István: Almárium Fekete István füveskönyve

Hiába a rövid terjedelem, nagyon tartalmas írások kaptak helyet a kötetben, tényleg igazi kedvcsinálók. Én Fekete István eddig csak állatmeséi kapcsán ismertem, de ez a kiadvány meggyőzött róla, hogy többet, sokkal többet kell tőle olvasnom. Velős, nagy igazságokat kimondó, mégsem közhelyes (illetve a közhelyeket is igazságokkal megtöltő) rövid írások gyűjteménye, amit csak ajánlani lehet. Örülök, hogy egy kihívás kapcsán megismerkedtem vele.

Aquarius

A fantázia vágtató csikóit el nem veheti senki, és álmaim tobzódásába senki bele nem szólhat.

BookShe

Nem kívánok ragyogást, pénzt, dicsőséget. Csak egy tűzhelyet kívánok. Hívó lámpafényt, meleget azoknak, akiket szeretek. Egy darab kenyeret, csendet, pár halk szót, jó könyvet és kevés embert.
De az aztán Ember legyen ám!

53. oldal - Emberpor

Emerencia P

Valami szelíd csillogás hömpölygött a gabonatáblák fölött, s úgy éreztem , lélegzetemben benne van az egész táj, mámoros virág ,mező, nyárfa illata.

Aquarius

Elég egy mozdulat, valamilyen rég elfeledett illat, egy tárgy, egy ágroppanás, a szélnek a zizzenése, s az emlék felüti fejét, ránk néz, és olyan üdén, vidáman vagy szomorúan valódi, mint a jelen minden valósága.

Aquarius

Lám, jó: jónak lenni. Megemelni a kalapot annak is, aki elesett, annak is, aki kopott és megfáradt, mert mindent, de mindent visszakap az ember: az ütést is meg a simogatást is.

Hallgatom a szívem.
Ha majd egyszer megáll, és elszakad testemtől az, ami én vagyok, lehajolok még egyszer, és megcsókolom a szívem; megcsókolom, mert szeretett engem, és szerette az egész világot. Jól tudom: a fényt a szemem itta, a dalt a fülem fogta, a simogatást a kezem érezte, szép utakon a lábam vitt, és a gondolatok a fejemben születtek, mint az ég távoli villódzása, de mindezt a szívem gyűjtötte össze, és belőle lett minden, ami Szeretet.

30. oldal, A magam erdeiben

Aquarius

A házasélet felhői éppen úgy megérkeznek villámlással és dörgéssel vegyest, mint a természetben, s éppen olyan természetesek is. Sőt éppen olyan hasznosak is, mert utána kitisztul a légkör, az egyformaság szürke porát leveri az eső, újra süt a nap, és csak akkor látni, milyen szépen süt, akkor érezni, milyen áldóan meleg.

40. oldal, Apróságok (Móra, 2012)

Aquarius

Az igazi boldogság néma, mint a harmatcsepp közepe, mint a titkos vágy, amelyet nem kiált el senki.

Kapcsolódó szócikkek: boldogság
BookShe

Ballagtak a lovacskák, és én odasimultam öregapámhoz, mint hajtás a vén fához. Talán arra gondoltam, hogy évek múlva hozzám simul majd így valaki, aztán meg őhozzá, de el nem fogyunk soha-soha az őszi utakról… – talán arra, hogy nekem adja nagyapám a karja melegét, mellyel átkarolva tartott, hogy továbbadhassam annak, aki utánam jön.

12. oldal, A múlt tüzei

Aquarius

Csak önmagával nem tud mit kezdeni az ember, és önmagát nem tudja meghódítani. Pedig amit keres, nem kívül van, hanem belül.