Kincskereső ​Pipitér 72 csillagozás

Fekete Gyula: Kincskereső Pipitér Fekete Gyula: Kincskereső Pipitér Fekete Gyula: Kincskereső Pipitér Fekete Gyula: Kincskereső Pipitér

1944 novemberében egy észak-borsodi falu fölött találat ért egy vadászkastélyt, s benne pusztult az öreg kasznár is. Titkát magával vitte a sírba: hová rejtette a Szapáry grófok vagyonát? Másfél évtizedig elhagyottan állt a romkastély, baglyok, denevérek vertek tanyát sötét padlásán, s az elvadult parkban gyerekek kergetőztek. Egy júniusi estén eltűnt közülük egy kislány… és itt kezdődik a történet. Pipitér és barátai, miután a kincskeresés apró örömökkel, csalódásokkal, kemény próbákkal és sok-sok vidámsággal teli útját járják, megtudják, hogy a talált kincsekkel nem egyvalaki lesz több midenkinél, hanem egy kicsit mindenki több lesz, mint volt – önmagánál lesz több.

Eredeti megjelenés éve: 1961

Móra, Budapest, 1962
252 oldal · ISBN: 9631136736 · Illusztrálta: Szőnyi Gyula

vighagika>!
Fekete Gyula: Kincskereső Pipitér

Sajnos egy picit többet vártam volna. :( Olyan izgalmasnak tűnt a fülszöveg, nagyon eredeti a sztori, de úgy érzem, nem lett túl jól megvalósítva. Vontatott volt, és sok helyen unalmas.

Zita_Sándor>!
Fekete Gyula: Kincskereső Pipitér

Nyári szünet volt, mi, falubeli gyerekek pedig naphosszat a folyóparton játszottunk, indiánok és kalózok voltunk a parti erdőkben, uszadékból tutajt építettünk, minden járókelőben sziú ősellenséget véltünk felfedezni és a padlásokon turkáltunk indiánsátornak vagy kalózhajóvitorlának valóért. Itt találtam rá először erre a könyvre, nagymamám nagy, ódon házának a padlásán. Egyik este nekiálltam, majd két egész napra eltűntem – eddig tartott elolvasni. Mikor újra találkoztam a barátaimmal, egy órára rá már mi is kincset kerestünk mindenhol, ahol csak jártunk. Találni persze nem találtunk semmit, de a kincskeresés izgalma felülmúlt minden kudarcot. Azóta minden évben újraolvasom és ugyanúgy izgulok Pipitérért, mintha legalább először olvasnám. Meghatározó élmény volt ez a könyv, és vele együtt felejthetetlenné vált az a csodálatos nyár a folyóparton.

Celestina>!
Fekete Gyula: Kincskereső Pipitér

Az író nem írta le olyan unalmasan az indiánosdid(amiért amúgy nem annyira rajongok) és a stílus is nagyon színvonalas.Viszont volt olyan pillanat,amikor kicsit meguntam,hogy olyan sokáig olvashattunk a kincskeresésről.Akkor kicsit szünetet tartottam és a végével se voltam annyira megelégedve.
Szerk.2024:nehezen indult be megint a történet(mindig végső megoldásként kezdem el csak,ezért a hangulatom is tehet róla), az első fele -az iskolában játszódó jelenetek-tetszettek,de a második fele megint kicsit leült, aztán hirtelen befejeződött.offLehet, hogy tényleg határidő szorította a szerzőt, ahogy a végén oda is írta…

blackett>!
Fekete Gyula: Kincskereső Pipitér

Úgy a közepéig nem nagyon értettem, hogy miért tetszik mindenkinek annyira ez a történet – a korai Pipitér hihetelenül irritált (szerencsére kinőtte magát) –, de a végére teljesen beleéltem magam. Igazából nem történik benne semmi, „csak” egy nyár alatt felnő egy csomó gyerek. Ami azért mégsem kevés. Még az agitprop sem zavart benne. Mindig odavoltam a jóféle úttörő-regényekért. Persze azért Az ágasvári csatát nem múlja felül… :)

Ditke22>!
Fekete Gyula: Kincskereső Pipitér

Ha lehámozzuk az úttörőt, meg a tszcs-t, akkor egy igen szerethető kis történetet kapunk, nagyon jó kis karakterekkel. A főszereplő Pipitér (érthető talán, hogy nem akart Irmus néven szerepelni) tipikus példája korosztályának, megtestesíti azok álmait, gondjait, örömeit, másokhoz való viszonyát. Picit már komolyodik, de még nagyon gyerek, akit megérint a lehetséges kincs csábítása. A becenevek nagyon jók voltak, a történet maga szórakoztató, időnként jót lehetett nevetni rajta, például a szellemek esetén, vagy a macska kozmetikáján. Nagyon tetszett, ahogy a kincsesláda rejtélye végül megoldódott, és kiderült, mi is az a kincs. Persze kell, hogy legyen tanulság is, senki sem jár jól vele és mégis mindenki nyer. Összességében kellemes kis olvasmány volt.

Eta IP>!
Fekete Gyula: Kincskereső Pipitér

Ez is azok között a könyvek között van, amik – magam sem értem, miért – megragadtak bennem. Régen olvastam, nem is egészen emlékszem rá, de a kastély, a matekórák, a gyerekszerelem, a bizonyítási vágy mind-mind emlékezetesek, és sokat álmodtam is a helyszíneivel.

Fekete Gyula: Kincskereső Pipitér

Gyerekkoromban szinte teljesen kimaradtak az életemből a „Pöttyös könyvek”. Nem mondom, hogy most felnőtt fejjel az összeset el fogom olvasni, de mindenesetre néhányhoz nagyon megjött a kedvem. Ez tökéletes választás volt, pedig nem kellett érte messzire mennem, csak lekapnom a könyvespolcomról :-)

Gelso>!
Fekete Gyula: Kincskereső Pipitér

nem biztos, hogy jól emlékszem a dátumra, de kb. 3 osztályban olvastam, és tudom, hogy utána kedvem támadt kincskeresőnek lenni…folyton a kertben keresgéltem, de csak néhány csupor-, meg köcsögmaradványt találtam…
nagyon izgalmas volt akkor számomra, és gyorsan is elolvastam, milyen jó volt neki, hogy ilyen izgalmas volt egy nyári szünete
könyvtári könyvként olvastam régen, és amint megláttam a könyvesbolt kirakatában, megvetettem magamnak anyukámmal…

Mary_J>!
Fekete Gyula: Kincskereső Pipitér

Az elején kissé nehezen hangolódtam rá, de nem akartam semmiképp feladni, sok jó emlékem kötődik a pöttyös könyvekhez és itt is megérte, mert végül egymásra tudtunk találni.
A történet Pipitér kincse keresésével indul, természetesen számos mindennapi akadállyal karöltve. Nincsenek nagyon bonyodalmak, nincs igaz hajsza A kincs után, mégis sokkal értékesebbet talált Pipitér a végére.

hfbernadett>!

Gyerekkoromban olvastam.
A mai tíz- és tizenéveseknek a nyelvezete talán nehézkes lehet, talán nehéz is elhelyezni a történetet, mégis, a problémák (barátság, szerelem, gátlások, tanulási problémák, szülők, kamaszodás stb) annyira mindenkoriak, örökérvényűek.
Nagyon kedves maga a történet, van egy igazi rejtély, a kincskeresés, ami izgathatja a fiatal olvasót, de közben ott vannak sokkal fontosabb, mélyebb dolgok is… A vége pedig különösen szép, de hiteles, emberi módon.

eeszter>!

– Az irodalomnak magasztos feladata van. Az írók és költők művei, á… bővítik ismereteinket, bé… alakítják egyéniségünket, cé… értékes szórakozást nyújtanak számunkra…

eeszter>!

Az utóbbi két évben, igaz, nem kapott szerelmes levelet, s ez a dolog bizonyos mértékig nyugtalanította, mert régebben úgy képzelte el, minél nagyobb egy lány, annál több szerelmes levelet kell kapnia.

eeszter>!

– Ti csak keressétek, majd én megtalálom.

Ditke22>!

Ebben a pillanatban a fekete kandúr kicsúszott a meglazult szorításból, s hatalmas ugrással a másik ablakpárkányon termett. Szinte a lvegőben úszva menekült, fel a legközelebbi fára. Biztonságos magasból, vörös körmeit a fa kérgébe vájva, rúzsos szája szélét nyalogatva visszanézett. Sértődötten tekergette platinaszőke farkát, és ettől az idegen valamitől megrémülve a földre huppant.

blackett>!

És különben is: elege van már a Pőcsik társaságából, ő Pőcsikkel nem lesz egy táborban. Vagy ő, vagy Pőcsik – válasszanak a bőrharisnyások. Igenis, Pőcsik imperialista, mert folyton madártojásra vadászik, az pedig imperializmus. Egyébként sem lehet normális embernek elviselni Pőcsiket, mert jampizik, egész nap bugyog a száján a pam-para pam-pam, és rázza hozzá a farát, mint egy bolhás kutya.

eeszter>!

Mert: jó, jó, a faluban, mondjuk, nincsenek szellemek (ámbár ki megy szívesen, sötétedés után, egyedül a pincébe vagy a padlásra?…), de a csertetői kastélyban attól még meghúzódhat egy-kettő, szellem vagy valami más.

Lahara IP>!

– Mikor ordít a szamár?
– Ha éhes.
– Hát még mikor ordít?
– Tudom is én. Ha jól van lakva, akkor is ordít.
– Máskor nem ordít?
– Máskor? … Dehogynem! Ha örül, akkor is ordít. Vagy mérges. Ha meghallja, hogy egy másik szamár ordít, akkor is ordít.
– És ha a farkát meghúzzák, akkor nem ordít?
– A farkát? … Azt még nem próbáltam. Lehet, hogy akkor is ordít.

Kapcsolódó szócikkek: szamár
eeszter>!

Haladéktalanul elkezdte közbenjárásait, s ezúttal is kiderült, mint már annyiszor, hogy a haszontalan, pusztuló lomnak azonnal megnő a becse a gazdája szemében, mihelyt valaki használni szeretné, menteni a pusztulástól.