Fanyar ​nappalok a tokhal-tapétás szobában 20 csillagozás

Fekete Ádám: Fanyar nappalok a tokhal-tapétás szobában

„Még ​egyetlen sorát sem olvastam Fekete Ádámnak, ami ne lett volna teljesen magától értetődő. Feá – így hívják kortársai, barátai, hívei, és ha ezt a szót kimondják, mosoly dereng fel arcukon. Feá városi legenda. Veszélyes sokoldalúsága egyszerűségre tanítja. A legbonyolultabb gondolatmenetek is evidenciává válnak nála: a ritmus, a szavak a kezére játszanak, pedig keményen megdolgozik értük. Leír valamit, és az úgy ül a papíron, úgy villog a képernyőn, mintha örökre ott lett volna. Mint aki fölemel valamit a földről, vagy bever egy szöget a falba. Nem mintha versei nem tudósítanának küzdelemről az anyaggal, a saját testével, magányával, a világgal, amibe beleszületett. Nem törekszik mindenáron formai tökélyre, hagyja, hogy az anyag megmutassa magát. Kezdő költőkre mondják: tehetséges, de ez több, mint puszta tehetség, ez készenlét és forma találkozása. Játékosan sziporkázó, mint Christian Morgenstern, súlyosan anyagszerű, okos és félelem nélküli, mint Petri, naiv, könnyed,… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Időmérték

Juci P
Fekete Ádám: Fanyar nappalok a tokhal-tapétás szobában

Ez a 2018-as líramegjelenések meglepetéskötete. Ritka dolog, hogy egy verseskötet olvasása közben végig vigyorogjak, és időnként hangosan felröhögjek. Annyira váratlanul abszurd, jó értelemben idióta (amennyiben van ennek a szónak jó értelme, de értitek) és vicces, hogy nem lehet nem szeretni. Én szeretem a jól rímelő, jó ritmikájú verseket, és Fekete Ádám nagyon ért ehhez. Azt nem tudom, hogy ez költészet-e, biztos van, aki szerint nem, de ahogy @virezma is írta, működik.

pável
Fekete Ádám: Fanyar nappalok a tokhal-tapétás szobában

Ötletroham/ötletbörz ötletbukkake, bandzsa halandzsa, random szógeneráto szó-reterátor. De mindettől talán még nem költészet – na persze, ki dönti ezt el? Hát pl. a Magvető, de lelkük rajta. A fekete zongora – ami azért még megfelelt a vers szabályainak –, emellett maga a hófehér jaguár. Az itt kiadott kb. 90 oldalnyi szövegforgács/granulátum talán egy biztatást érdemelt volna a kiadó részéről, hogy hát kedves fiatalember, (ne) csak így tovább. (Emelem vaskalapom) Tininindzsa-gandzsa. Ami még jóféle benne, azzal a Duma színházba’ léptem volna fel. Szóval, nem tudom mi volt ez (már megint).
Aztán amikor pár videó is szembejött velem a neten, rájöttem, hogy hát hű de ismerős, mégpedig az általam alig pár napja látott (és lenyűgözőnek talált) Till Attila-féle Tiszta szívvel egyik főszereplője ő (vagyis az egyik roki srác, már ott is jóféle humorral). Arra a produkcióra öt maxicsillag, de ez most nálam ennyit ért sajnos. (Egy biztos, ez a farzsebnyi kötet inkább ’csajozós’, mint azok a dezodorok a filmben :) )
ps.
p82. – a legvége előtt félre kellett tennem, csak most értem a végére – és felkerekítettem picit ezért a versért (rododendronszerű létezés a büfében c.), meg úgy általában a rímbe oldott humoráért/humorba oldott kacska rímeiért.

Fekete Ádám: Fanyar nappalok a tokhal-tapétás szobában

Tuti, hogy a suliban ő volt a fura srác, aki rágta a ceruzát, és a pólójába törölte a fikát. A szövegei kicsit olyanok, mint Chomsky példamondatai arra, hogy ami megfelel a generatív nyelvészet szabályainak, annak nem feltétlenül van értelme. De az a nagy büdös helyzet, hogy nálam ez működik.

lzoltán IP
Fekete Ádám: Fanyar nappalok a tokhal-tapétás szobában

se füle se farka azaz a farkára már a fülére még nem emlékszem

Mr_Sanyi
Fekete Ádám: Fanyar nappalok a tokhal-tapétás szobában

Nem értékelem le ezt a kötetet csak azért, mert nekem nem tetszett, de azért megírom, hogy nekem nem tetszett. Fura itt minden, az biztos.

vargarockzsolt P

igaz még csak negyedkettő
mozgásom már szirtakis

Elenya P

ez a csönd
olyan ez a csönd közöttünk
akár egy őzgida

alapvetően nincs bajom az őzekkel
de ez az egy momentán kurva rossz
helyen van

vargarockzsolt P

[nap a péket megsüti ]

nap a péket megsüti
kenyért a pék megsüti
punkzenét hallgató bárány
kánkánozó festőállvány
rápingálom ecsetemmel
hogy te vagy az esetem mer
hogy mér annak indokán
töprengjen el szándokán
gyerekkorom kedves pékje
hajósandrás féltestvére
együtt sütött sok brióst ha
nem volt ott a sobrijóska
mert ha ott volt akkor kiflit
lassan betelik az ibrik
gondolja az olvasó
kezdődik a fókasó
így a versnek most hát vége
(nem akarok mást csak tége

LuPuS_007 P

[tervezhetetlen veled]

tervezhetetlen veled
mondta komor tekintetű férfibarátjának
egy üres kalitkával a kezében
mielőtt oldalba baszta a megbokrosodott
önműködő ajtó

halálfagyban sitkérező
kantinosné-arcodat
gluténmentes árnykeretbe
foglalta az alkonyat

az az alkony olyan mint a
munkaidőd végtelen
sajnálom hogy pokollá lett