A ​hazudós 32 csillagozás

És más történetek az ezerszer áldott nyolcadik kerületből
Fejes Endre: A hazudós Fejes Endre: A hazudós Fejes Endre: A hazudós Fejes Endre: A hazudós Fejes Endre: A hazudós Fejes Endre: A hazudós

Fejes Endre írói világának sokszínűségét reprezentálja novellás kötete. Hősei nehéz, küzdelmes sorsú munkások, a Józsefváros szűk utcáin, sötét terein élnek. Szűkre mért életükből a képzelet szárnyán, szivárványos álmok segítségével próbálnak kitörni. De meséik nem csupán a prózai valóságot szépítő hazugságok, hanem egy másfajta, emberibb élet utáni vágyakozást is kifejezik. A bukástól, a kudarctól akarja védeni szeretett hőseit az író, értük, velük perel lírai realizmussal telített írásaiban.

Eredeti megjelenés éve: 1958

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magvető Zsebkönyvtár Magvető

Kossuth, Budapest, 2001
Magvető, Budapest, 1983
Magvető, Budapest, 1976

ppeva P>!
Fejes Endre: A hazudós

Fejes Endre: A hazudós És más történetek az ezerszer áldott nyolcadik kerületből

Tinikorom olvasmányai voltak a Rozsdatemető és a Jó estét, nyár, jó estét, szerelem. Mind a kettő hangos és zajos sikert/felzúdulást okozott akkoriban.
Ezen kívül tulajdonképpen semmit se tudtam Fejes Endréről. A novelláit olvasva megkerestem az életrajzát, és eléggé meghökkentem rajta. Fiatalon bejárta fél Európát (na nem úgy kell elképzelni ezt, mint egy mai Európa-bejárást!), volt bányásztól munkásig, katonaszökevénytől esztergályosig minden. Ezekben a történetekben fiatalkora élményeinek, emigráns élete nyomorúságainak és az ezerszer áldott nyolcadik kerületnek állít emléket. Van itt háború, ostrom, ötvenhat, de még a békeévek is kalandosak és eseménydúsak.
Rájöttem, hogy bizony a két régi olvasmányomat is fel kellene frissítenem már, kíváncsi vagyok rá, mi maradt meg, mi lett más számomra azóta.

Miestas>!

Élő / igazi történelem!

Fejes Endre: A hazudós

Így ebben a formában azt kell mondanom, hogy a legjobb novelláskötetek között mindenképpen ott van a helye. Most nyilván a személyes érintettség is beszél belőlem, de tény, nem most szerettem meg Fejest. Most azon gondlokozom, hogy olvastam-e már el novelláskötetet egyszuszra, de azt hiszem nem. Fejes zseniális…

Petra0913 P>!
Fejes Endre: A hazudós

Fejes Endrével a címadó novella kapcsán is erkedtem meg magyar óran, de az egész kötet után állíthatom, hogy zseni volt, ebben egészen biztos vagyok. Novellái hétköznapi, de az élet mégis rendkívüli pillanatairól szólnak. A fogalmazása gyönyörű, jellemei egy-két mondatból megismerhetőek. A téma pedig mélységekig megrázó: vannak életrajzi ihletésűek is benne és ez teszi még megrendítőbbé. Közel egy hónapig tartott, mert jó érzés volt, hogy másnap is olvashatok belőle egy „mesét”. A hazudós az egyértelmű kedvencem, de nagy hatással volt még rám az Etűd, a Vigyorgó és a Mocorgó címűek is.

Evodia>!
Fejes Endre: A hazudós

Szerettem olvasni. Nekem múltidéző volt.

B_Cs_Krisztina>!
Fejes Endre: A hazudós

Nagyon tetszett! Engem Tar Sándor novelláira emlékeztetett.

Sárhelyi_Erika I>!

– Mit bámészkodsz?!
– Nem látod? – mondta ő szomorúan. – Az ősz megcsókolta a terünket, és az elhalványodott. Meghalnak a fák, a fű, a bokrok.
– Nevetséges! – mondta a lány. – Ősz van, és ezen semmi bámulnivaló!
Ő eltűnődve, csöndes hangján mesélni kezdett.
– Egyszer egy nagy teremben jártam. Fehérek voltak a falak, az ágyak meg az emberek. Nagy volt a csönd, és lábujjhegyen jártam, hogy meg ne zavarjam. Az ablak előtt is volt ágy, oda leültem. Kint a kertben sárgultak a levelek, és a nyitott ablakon át láttam, hogy egy szellő beszökik. Körbefutott a termen, aztán megcsókolta az anyámat. Az ősz küldte be, a szememmel láttam. Akkor ő, mint most a tér, elhalványodott, és becsukta a szemét…

Kapcsolódó szócikkek: ősz
Szelén>!

– Eddig úgy hittem, Monsieur, hogy a magyarok példásan udvariasak.
– El ne higgye – legyintett Zimonyi. – Egész héten lovagolunk, vasárnap már arra sincs erőnk, hogy megegyük a nyers húst.

Etűd

Kapcsolódó szócikkek: magyarok, magyarság
Rits>!

Tudta, hogy szép, és azt is, hogy ha szemünkbe néz, ha feszülő,kemény karját csak úgy véletlenül hozzánk érinti, vagy a padon szorosan ülve megérezzük csípője melegét, megszédülünk, mint a perzselő tűz körül röpködő bogarak. És lesütött szemmel, zavartan piszkáljuk izzadó tenyerünket.

A hazudós c. novellából

lencsemate IP>!

– Hányszor volt szerelmes?
– Kétszer.
– A férje a második?
– Nem. A harmadik.
– Mért őhozzá ment feleségül?
– Mert nem szeret táncolni.
– Ez elég egy élethez?
– Remélem, igen. Én nagyon szeretem őt.
Később a szerszámkiadóba hívják. Elmegy.
Akkor látom, sántít.

a Ceruzavázlatokból

– Voltál már szerelmes?
– Minden héten! – kacagott a lány.

az Eljegyzés c. novellából

lencsemate IP>!

– Mire való a sztrájk? – kérdeztem akkor. – Katonák, csendőrök ellen. Tűzoltók ellen. Holnap úgyis dolgozunk. Vagy holnapután. Míg ránk nem verik a koporsó födelét.

a Párizsi emlék c. novellából

lencsemate IP>!

Szépen született száján a szó.

a Kéktiszta szerelem c. novellából

Szelén>!

Aztán a zebráról állapította meg, hogy beteg ló, azért visel pizsamát, a majmok fenekét míniummal rozsdamentesítették, a teve pedig lúdtalpas, mint a műszaki osztály vezetője, még a szája is örökké mozog.

Vigyori

Szelén>!

Fenn, a hegyek oldalán csönd volt, és ők szerették a hintázó rigókat, az apró kertek üveggömbjeit, nap fényében a fehér kápolnán fürdő repkényt, és a kopott kőkereszt alatt térdeplő anyókát is.

Vigyori

Kapcsolódó szócikkek: repkény
lencsemate IP>!

– Holnap délutános vagy. Délelőtt elmész a Népszínház utcába. Ott eszpresszózik most, mondjál neki szépeket. Holdról meg csillagokról, úgyis annyi mindent firkáltál. Nem baj, ha bőg egy sort, ezt már rád bízom. Ha a héten hazajön – itt a kezem –, igazi író vagy!

a Vízágyú c. novellából