Viharsarok 5 csillagozás

Az Alsó Tiszavidék földje és népe
Féja Géza: Viharsarok Féja Géza: Viharsarok Féja Géza: Viharsarok Féja Géza: Viharsarok

Az Athenaeum felkérésére tíz kitünő fiatal író és szociográfus vállalta a feladatot, hogy bejárja az országot és tíz kötetben a magyarság életének s e súlyos élet nagy problémáinak hű képét tárja a művelt olvasók elé. E kötetekben meglepve döbbenünk rá, hogy országunkat és népünket, a magyar tájat és embert, a magyar múltat és elsősorban a leplezetlen magyar mát kevésbé ismerjük, mint Afrika sivatagait, Ázsia hegyóriásait vagy Dél-Amerika őserdőit. A munka, amit tíz író vállalt, kalandos és hősi expedíció és a munka eredménye egy közvetlen közelünkben levő ismeretlen világ: Magyarország felfedezése.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magyarország felfedezése

Mundus, Budapest, 2004
398 oldal · ISBN: 963950128x
Mundus Novus, 2004
Szépirodalmi, Budapest, 1980

paraszt

Gyula

Timár_Krisztina I>!

Féja Géza: Viharsarok Az Alsó Tiszavidék földje és népe

A könyv cselekedetté válik.

Nehéz erről a könyvről írni, személyes érintettség okán. Az én családom is erről a területről származik, része az identitásomnak. Másfelől önkéntelenül összehasonlítja az ember az akkori viszonyokat a maiakkal, és ez (is) elég fájdalmas élmény, szintén személyessé teszi az olvasást.

Tudományos módszerekkel készült, szenvedélyes hangú vádirat, arra való, hogy fölrázza az országot. (Sikerült is, csak nem egészen úgy, ahogyan a szerző szerette volna.)

Írásom a blogon:

Szépirodalmi, Budapest, 1980
Huntress>!

Féja Géza: Viharsarok Az Alsó Tiszavidék földje és népe

Ez a Féja nem volt egy karosszékben tespedő szociográfus :D Rengeteg mindenről írt és a saját gondolatait se félt leírni. Szerintem kifejezetten olvasmányos. Persze nehéz úgy olvasni, hogy tudományos és nem regényes ,de így is kiváló könyv.
Persze én elfogult vagyok, hiszen nekem még kötelező olvasmány is :D

talaltamnevet>!

Féja Géza: Viharsarok Az Alsó Tiszavidék földje és népe

Ezt a könyvet mindenkinek el kéne olvasnia, aki közélettel, politikával akar ebben az országban foglalkozni.
Féja hihetetlen éleslátással és szikár tárgyszerűséggel írja le azt, amit tapasztal maga körül: uzsora, rabszolgamunka, elmaradottság, bezártság, nyomor, irigy kicsinyesség és szektákba menekülő, reménytelen emberek. A Horthy-korszak mindennapjai, ahol a reformnak még a gondolata is vétek a fennálló rend ellen – a retorzió pedig nem marad el, ha valaki másként gondolkodik, mint ahogy szabadna. A népi írókra jellemző igazságérzettel azt is bemutatja, hogy a mindenkori uralkodó osztály hogyan ölte ki a magyar népből a politikai részvállaláshoz szükséges alkotó energiát, cselekvőkészséget, hogy az általános tompaság, a „minden mindegy” érzése legyen úrrá.
A módszerek semmit se változtak, maximum más dátumot írunk. Tanulságos kötet.

nodael>!

A parasztság egyrésze vállalkozó szellemű és szívós szorgalmával, leleményességével valóban szép eredmé­nyeket teremt kisbirtokán. De ebben a kemény életharcban föl­felé mindig engedékenynek és meghunyászkodónak kell lennie, tehát lefelé adja ki minden felgyűlt indulatát, hatalomvágyát s lefelé éli ki társadalomellenes ösztöneit.

196. oldal (Athenaeum, é. n.)

Ninácska P>!

Tizennégy évet betöltött már s még mindig az Ótestámentum volt a legnagyobb élménye. Folyton azt bújta. Május volt már, kigyulladtak s égtek erősen a pipacsok, a birkák nyugodtan legeltek, Sinka pedig a mező szélén feküdt s olvasott. Elmerültségéből vándorló ember ébresztette fel, ki csodálkozott, hogy a végtelen néma mezőn a betűk érdekelnek valakit. Olyan se rendes, se csavargó ember volt, vándorló mesterlegény. Elvett egy könyvet s felolvasott Sinkának egy csomó verset. A fiú rimánkodni kezdett, hogy adja neki a könyvet, hiszen a városba megy s vehet helyette másikat. A vándorlegény meg erősködött, hogy neki meg pénze nincs és csak egy bárányért adja oda a könyvet. Sinkának volt a nyájban három-négy saját báránya, egyedüli vagyona, hát nagyon gazdálkodott velük. Volt közöttük egy gyenge bárány, »vízhordónak« hítták az ilyet, odaadta Petőfiért. Összekötötték a lábát s fenékkel betették a tarisznyába.

GeoMaileR>!

A ferencjózsefi kor látszólagos derűje honolt a tájon, és senki sem sejtette, hogy aknák sokasodnak a mélyben.

13. oldal Bevezetés (Mundus)

GeoMaileR>!

A nép hiába törekedett, nem tudott földet, tehát életet hódítani, a nagybirtok halálos szorításában nem volt levegője, nem nyílhatott távlata a holnap felé, életkedve tehát egyre vészesebben sorvadni kezdett.

14. oldal (Mundus)

GeoMaileR>!

A nemzetnek hirdetett, és erőszakkal összetartott tömkeleg még nem nemzet, és a fennálló viszonyok közepette nem is forrhat nemzetté.

15. oldal (Mundus)

GeoMaileR>!

Elszánt és szervezett hadjárat folyt a társadalomtudományi gondolkodás ellen, s az újabb nemzedékek fejükben a hadjárat gőzével vágnak neki a magyar életnek. Egészen megdöbbentő dolog, hogy szellemi életünkben mennyire hátul ballag a társadalmi gondolat. […] Magyarországon teljes társadalmi ziláltságot találunk, az egyének ilyen s olyan ködbe, mesébe, fráziszuhatagba, szektába vagy legendába menekülnek, hogy társadalmi életünk valóságairól még csak tudatuk se legyen.

20. oldal (Mundus)

GeoMaileR>!

A természetes beszédnek hangsúlya is van, ámbár újabban divatba jött a hangsúly nélküli óvatosság.

21. oldal (Mundus)

GeoMaileR>!

Nincs itt semmiféle titok, csak eltagadott tények és gondosan csomagolt társadalmi hazugságok vannak.

22. oldal (Mundus)

GeoMaileR>!

A múlt elsüllyedt, ami azóta épült, az tévedésekkel eltelt évtizedek suta kezének a műve.

57. oldal (Mundus)

talaltamnevet>!

Az itteni napok kemény acélpengévé verik az embert s valahányszor erre a tájra teszem a lábamat, vagy reá gondolok, mindig a csongrádi nazarénus jelírása zeng bennem: »Hiába tusakodik valaki, mégsem koronáztatik meg, hanemha igazán tusakodik«. A történelmi fordulat tervének elkészítéséről és a közönség tusakodásának vállalásáról van tehát szó. Ezért könyvemet azoknak ajánlom, akik »felfedezik« a mégis csak legméltóbb emberi élnivalót: a cselekedetet.

250