Babák ​a hangok világában 9 csillagozás

Fehér Krisztina: Babák a hangok világában

A ​könyv izgalmas utazásra hív a hangok világába, ráadásul nem akármilyen társaságban! A túra vezetői a téma legifjabb szakértői, a babák. Ők valami olyanra képesek,ami nemcsak a szülőket, de a kutatókat is bámulatba ejti:játszi könnyedséggel sajátítják el az anyanyelvüket. Vajon hogyan csinálhatják? A szerző a gyereknyelvi kutatásoknak egy speciális szeletét mutatja be, azt a szűkebb területet,amely a csecsemők hang- és hangsorészlelésével foglalkozik.Az olvasó a nyelvelsajátítás első egy évét ismerheti meg, azt a kalandot, amit a csecsemők a hangok változó és változatos világában élnek át. Mindezt „forró nyomon”,de mégsem feltétlenül szigorú időrendben haladva.

A könyvnek főszereplői, de nem kizárólagos szereplői a babák. A felmerülő kérdésekre több esetben úgy kapunk választ, hogy óvodákba, iskolákba is ellátogatunk, vagy éppen a magyar nyelvterület különböző tájain barangolunk,és a nyelvjárásokkal ismerkedünk.

A túra végére mindenki felfedezheti azt, amit a… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Test és lélek Typotex

Typotex, Budapest, 2017
Typotex, Budapest, 2017

Fehér Krisztina: Babák a hangok világában

Lehet kedvelni egy olyan oktatót, akinél majdnem megbuktál hangtanból? spoiler
Szerintem abszolút lehet. :) Pláne ha olyan szuper oktatóról van szó, mint Kriszti. Nekem kb ő az, aki eszembe jut, ha az „egyetemi oktató” szót meghallom. Borzasztó alapos, precíz, tájékozott, szorgalmas, innovatív – és ezek mellett nem zárja magára a kutatószoba ajtaját, hanem kilép a világba, és „terjeszti az igét” – például ezzel a könyvvel is. Nagyra értékelem, amikor egy kutató törekszik arra, hogy az eredményeit elérhetővé és érthetővé tegye a hétköznapi emberek számára is. Tavaly egy másik kurzusára a könyvéből (nem ebből, hanem ebből: http://mnytud.arts.unideb.hu/tkny/uton/ ; mindjárt fel is teszem a molyra!) tanultam, az is remekül van összerakva, és élvezetes volt olvasni – amellett, hogy az órákon is végig fenn tudta tartani a figyelmet.
Szeretem a Fehér Kriszti-féle nyelvészetet, sose hittem volna, hogy ilyet írok majd, de nagyon vagány, formabontó és releváns nyelvészet.

Ezt a könyvet meg ajánlom mindenkinek, teljesen közérthető. A kisgyerekes vagy soon-to-be kisgyerekes anyukákat, apukákat még jobban érdekelheti. Igazi mítoszromboló, lásd a dajkanyelvről (amit általában a gyerekkel való gügyögésnek vagy valami ilyesminek hívunk, és roppant idegesítőnek tartunk) írottakat.

bodnarnoemi>!

A könyv szuper.
Ügyesen egyensúlyozik a cukiság és a profizmus között, érdekes, olvasmányos, laikusoknak és nem laikusoknak is remek olvasmány.
Abban az irtó szerencsés helyzetben vagyok, hogy személyesen ismerem a szerzőt, és állítom, hogy egy zseniről van szó. A legeslegtehetségesebb nyelvész, akivel valaha találkoztam, tele van energiával, ötletekkel. Ő szerettette meg velem a nyelvtudományt, és ő mutatta meg nekem azt, hogy a komfortzónán és mindenféle kereten túl kezdődnek az igazán izgi dolgok.
Ebben a könyvben is ott van az a Fehér Krisztis szemléletmód, amit minden nyelvészet iránt érdeklődőnek meg kellene ismernie. Őszintén remélem, hogy lesz ennek a könyvnek folytatása, és tovább utazhatunk a nyelvelsajátítás világában. :-)

(Ok, nem valami PC vélemény, de olyan nagyon büszke vagyok rá, hogy egy ilyen ember tanítványa lehettem)

pjanos>!
Fehér Krisztina: Babák a hangok világában

Ritka élmény volt ez a könyv.
Nagyon jól vannak összegyűjtve az anyanyelv elsajátításával kapcsolatos kutatási eredmények. Több tucat könyvet kellett volna elolvasni ezek megismeréséhez.
Számtalan meglepő dolgot mondott annak ellenére, hogy évek óta foglalkoztat a nyelv.
Kiderült a könyvből, mi a jelentősége annak, mit hall a baba a mama hasában, kiderült, segíti-e a nyelvi fejlődést, ha dajkanyelven szólnak hozzá, mit ismer fel a baba először a szavakból, hogyan különbözteti meg a különböző hangokat, és miért lesz az, ha más beszélő mondja ugyanazt, akkor ugyannak fogja hallani.
Azt hiszem, az idegen nyelv tanulását is át fogom gondolni ez alapján. Mire érdemes jobban fókuszálnom a gyakorásom során, és mire nem.

encsy_eszter>!

Az anya teste a magzatvízzel speciális szűrő ami nem egyformán enged át minden akusztikai jellemzőt – az alacsonyabb frekvenciákból többet, a magasabbakból keveset. Ez pedig a nyelv szempontjából azzal jár, hogy az anyaméhben az így szűrt beszéd üteme, hangsúly- és dallamjegyei, vagyis a nyomatél és a hanglejtés jobban észlelhetők, míg az, hogy pontosan milyen hangsorokat hallunk, kevésbé érzékelhető. Egy nem egészen pontos, de talán szemléletes hasonlattal élve azt mondhatjuk, hogy a magzatok körülbelül annyit és úgy érzékelhetnek a külvilág nyelvéből, mint amikor a strandon víz alá merülünk: hallják a ritmust, a nyomatékokat és a hanglejtést, de azt, hogy konkrétan mi hangzik el, nem igazán.
A közvélekedéssel ellentétben tehát a születés nem mérföldkő a nyelv szempontjából. A nyelvelsajátításunk azzal, hogy babaként felsírunk, valójában nem elindul, hanem folytatódik.

encsy_eszter>!

A nyelvtanórákkal szembeni ellenérzésünk nem is annyira légből kapott. A nyelvtankönyvekben viszonylag ritkán találkozunk az ember, beszélő, hallgató szavakkal. A gyerekek nyelvéről pedig egyáltalán nem is esik szó a nyelvtankönyvekben, még kevésbé az egészen fiatalok nyelvelsajátításáról: a babák, csecsemők, újszülöttek teljesen hiányoznak az iskolai nyelvtanórákról, nem is beszélve a magzatokról.
A híres német klasszikus filológus, Johann Gottfried Herder úgy gondolta, hogy ha egy jelenséget alakulásának folyamatában értünk meg, akkor magát a jelenséget értjük meg. Kétségtelenül igaza volt. A nyelvelsajátítás menetét tanulmányozva az emberi nyelv világa végre „testközelből”, változás közben és a maga változatosságában tárulhat elénk. Olyan lehetőség ez, amit kár volna kihagyni. A gyerekek, már az egészen kicsiket is beleértve, méltatlanul maradnak ki a nyelvtankönyvek stáblistájából.