Ma ​éjjel ne aludj 11 csillagozás

Szépirodalmi, Budapest, 1967
228 oldal

bozs>!
Fehér Klára: Ma éjjel ne aludj

Vannak olyan könyvek, amihez túl egyszerű és túl fiatal vagyok, hát sikerült egy olyat találnom.
Értettem ám a történeteket, de írni semmit nem tudok róla.
A két történet közül az első jobban tetszett. A végére Csongort szívesen agyon is ütöttem volna.
A második nagy tanulsága – legyenek befolyásos barátaink.

TiaRengia I>!
Fehér Klára: Ma éjjel ne aludj

Nagyon szeretem Fehér Klárát. Szerintem eszméletlenül tehetséges írónő volt. Annak ellenére hogy spoiler, ebben a két kisregényben bemutatta, hogy az átkosban is voltak olyanok, akik érdemtelenül szereztek pénzt/hatalmat/diplomát stb., ergo kapunk egy szép kis társadalomkritikát, rendkívül aprólékos jellemábrázolással, annyira ismerősek voltak a szereplők, hogy néha el is felejtettem, hogy egy fiktív (?) regényt olvasok.
Egyszerűen nem bírtam letenni, na.

AndreaL P>!
Fehér Klára: Ma éjjel ne aludj

Engem a második kisregény, a „Partra szállt egy tengerész” jobban megérintett, mert ez egy ma is nagyon aktuális téma: mi legyen inkább az ember, egy ügyeskedő, a jogszabályokat a maga javára folyamatosan kijátszó „menő csávó” vagy egy becsületes (hülye) lúzer? És vajon van-e a kettő között egy „még becsületes, de azért kicsit élelmes” sáv is? Elgondolkodtató.

Fehér Klára: Ma éjjel ne aludj

Ezt a könyvet megérte elolvasni. Az első „regény” hosszabb, a második rövidebb. Szerintem inkább két hosszú elbeszélésről van szó, nem a szokványos értelemben vett regényről, két olyan történetről, melyet asztaltársaságban, tábortűz mellett, utcabálon mesél el egy bőbeszédűbb társunk, igen szórakoztató formában, száraz vörösbor mellett –, már ha vannak még manapság utcabálok…

Mégis azt kell mondjam, mindkét művet regényesre, érdekesre írta meg Fehér Klára, aki bravúrosan jól ír, nagy szókinccsel rendelkezik, jó történetvezetéssel, az izgalom egyenletes fenntartásával adja át a fordulatosan építkező sztorit. Minkét történet nagy odafigyelést kér az olvasótól, hogy követni tudja a legtöbbször szereplők és egyes számban mesélő narrátor által, párbeszédekben, függőbeszédekben, gondolatcsokrokban elmeséltek minden részletét, mi által a fikció hátterében megjelenik valamiféle több-mint-háromdimenziós valódi körkép.

Mindkét történet megéri, bár a második számomra nagyobbat csattan a végén; kifejezetten felemelő és szórakoztató érzést ad. És bizony sokat megtudunk az immár hungarikummá vált urambátyám-örökségünkről és annak részletekbe menő működési mechanizmusáról.

Sophie_Western>!
Fehér Klára: Ma éjjel ne aludj

Fehér Klára rendkívül könnyen ír, rohanvást lehet olvasni. Néhol elavult a stílusa, de meg lehet neki bocsátani. Érdemes egy napot, kettőt rászánni erre e könyvére.

Endre_Halász>!

Mert ugyebár a törvény is olyan, mint a gyógyszer. Ha jól alkalmazzák, meggyógyítja az embert, ha rosszul, hát bajt csinál.

Endre_Halász>!

Egyszer, házasságuk legelején, vagy talán még nem is voltak házasok? – egy vasárnap délelőtti sétán mindent el akart mondani Icának. A terveit, nagy átszervezéseket a gyárban. És a gyerekkoráról akart mesélni, arról, hogy mindig úgy tudott vágyakozni valami után, hogy majd belészakadt a szíve. Egyszer, egész kicsi fiú volt, az augusztusi égről megkívánt egy csillagot. És addig nézte, addig bámulta, amíg a csillag megindult, és fényes csíkot hasítva lehullott az égről. Ő tudta, hogy övé az a csillag, neki hullott le, hozzá kívánkozott, és futásnak eredt, kereste a bokrok között, a házfalak tövében, a fűben, homokban, kereste egész éjszaka. És még sokáig, évekig megdobbant a szíve, ha messziről, a porban meglátott egy felcsillanó üvegdarabkát vagy víztócsát.

4. A találkozás
– Kezedet csókolom.
– Szervusz.
Egy pillanatra semmi más nincs, csak az öröm.
Egymásba kulcsolt ujjaink. Suta mosoly.
Most azt kellene mondani: „de jó, hogy látlak.” Vagy azt: „Hagyjunk minden felnőtt marhaságot, szaladjunk ki az uszodába.” Vagy „Nem tudod, mit játszanak ma a Károlyi-kertben? Lehet, hogy Ferencsik vezényel?”