Egyetlen ​mondat törökül 22 csillagozás

Fehér Klára: Egyetlen mondat törökül

Az „Egyetlen mondat törökül”, Fehér Klára új könyve tanúsítja, hogy az írónő változatlanul mindig, mindenre odafigyel. A visszássat, a rosszat éppúgy észreveszi, mint a derűset, a vonzót. Itthon és külföldön egyaránt nyitott szemmel jár. A csemegeboltba betévedő négyévesre is éppúgy felfigyel – aki szerzett tapasztalatai révén van olyan bölcs, mint bármely felnőtt, ha megállapíthatja, hogy most azt veszünk, „amit tapunk” – , mint a zsugori milliomosra, aki szalvétába csomagolja a vendéglőben a tányérján maradt húst. Vagyis Fehér Klára lankadatlanul friss, „jó szemű”, tapasztalathalmozó, örök fiatal életfelfedező. S ha sok jó helyzet komikumát felidéző írásai közé bele is vegyül ma már egy-két szomorkásan bölcselkedő megállapítás – ez csak humorának mélyülését jelzi. Azét a humorét, amely írót és olvasót egyaránt fiatalon tart, mert van benne indulat, frissesség, lendület.

Eredeti megjelenés éve: 1970

Szépirodalmi, Budapest, 1970
350 oldal · keménytáblás

papeerzsepi>!

Ez valami zseniális volt! :D
Humoros, ironikus és sajnos kis hazánk nem sokat változott az elmúlt 50 évben…A történetek nagy része igaz ma is, hiába a ’60-as, ’70-es években játszódik.

Szent_Habakuk IP>!
Fehér Klára: Egyetlen mondat törökül

Kellemes, könnyed olvasmány. Még akkor is, ha belegondolunk, hogy amin most csodálkozva mosolygunk, az a való élet volt a maga elviselhetetlen könnyűségében és abszurditásában a szocializmus szörnyű évtizedeiben.
Kíváncsi lennék, ma most élne, mit írna, és egyáltalán hol publikálna Fehér Klára. Mert egyértelműen nagy tehetségnek tartom őt, aki méltó lenne feljutni a nagy magyar nevettetők parnasszusára.

hencsa06>!
Fehér Klára: Egyetlen mondat törökül

Ezt a könyvet nekem találták ki. Az élet egy- egy mozzanata kicsit viccesen tálalva. Zseniális.

kisssan27 >!
Fehér Klára: Egyetlen mondat törökül

Sok, epés szösszenet (az egyik a címadó) és néhány, rövid vígjáték – a ’60-as évek mindennapjai.

Gabriella_Balkó >!
Fehér Klára: Egyetlen mondat törökül

Ez igazán szórakoztató volt, kellemesen meglepett! Mintha Örkény Egyperceseit olvastam volna… itt viszont többségben a való élet köszönt vissza a lapokról a maga abszurditásával… :) El kellene olvasnom a Nem vagyunk ördögöket is.

Szépirodalmi, Budapest, 1970
350 oldal · keménytáblás
Adriaticum>!
Fehér Klára: Egyetlen mondat törökül

Ismét egy kellemes válogatás, sok mókás írással, karcolattal, szívből ajánlom mindazoknak, akik Fehér Klárát olyannak szeretik, amilyen Ő maga igazán volt:)

hencsa06>!

Ragozás

Kisfiára vigyáz a mama a játszótéren. Közben folyton neveli:
– Ne piszkítsd be a kezedet nekem… ne kiabálj nekem… ne ugrálj, mert megbetegszel nekem.
A gyerek odasompolyog az anyjához.
– És ha jó leszek, ugye, ehetek egy fagylaltot neked?

Tapasztalat

Szikár hölgy a könyvesboltban. Egy verseskötetet kér.
– Nincs – válaszolja az eladókislány.
Mire a vevő fagyosan:
– Nincs, vagy nem találja?

Habók P>!

Ágnes barátnőm, a kitűnő színésznő, sok Shakespeare-szerep alakítója életében először Londonba készül. Nagyot sóhajt:
Végre meg fogom látni a Towert, ahol engem már annyiszor lefejeztek…

A Tower

Habók P>!

Az Aya Szofia mecsetben megmutatták azt a kőlapot, amelyen a szultánok a trónra lépésükkor az esküt letették.
És hol az a kő, amelyiken megtartották?

A kőlap

Habók P>!

Konstancában indulás előtt városnézés volt. Láttuk a mecsetet, és a mecsetben azt az óriási szőnyeget (olyan hatalmas, hogy nem is lehet eglszen kiteríteni), amit egy fiatal lány tizenhét évi munkával készített Allah tiszteletére.
Tizenhét esztendeig uralkodott (1623-tól 1640-ig) a kegyetlen IV. Murad szultán, fél Európa rettegett ura.
Hol van már az oszmán birodalom?
És még mindig milyen szép az a szőnyeg.

Példázat a szőnyegről