Az ​Előre őrs pályát választ 2 csillagozás

Fehér Klára: Az Előre őrs pályát választ

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1949

Népszava, Budapest, 1949
142 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Beck Judit

úttörő

gyár

Bobe0402>!
Fehér Klára: Az Előre őrs pályát választ

Szívem szerint nem adnék érte négy csillagot, de annyira, annyira szocialista propaganda, hogy az akkori szemmel nézve biztosan ér ennyit. Mostani szemmel pont ezért max. egy csillag lenne, de úgy gondolom, nem lehet elvonatkoztatni az írás időpontjától. A könyv bemutatja az akkor preferált szakmákat, fizikai munkákat, mai szemmel megmosolyogtató módon. Azért nálam az már majdnem verte a biztosítékot, amikor az egyik gyerek a villanyszerelés helyett végül a kazánfűtő szakmát választotta, „mert nincs is annál szebb szakma a világon!” Ettől függetlenül annyi igazság biztosan van benne, hogy egy 14 éves gyerekcsapatot nagyon lehet befolyásolni azzal, hogy mennyire kedvező színben tüntetsz fel nekik valamit. Nyilván itt mindenki imádja a szakmáját, és azt tartja a legfontosabbnak a világon. És mindenki nagyon lelkes. Felnőtt és gyerek egyaránt. Nem tudom azt mondani, hogy tetszett a könyv, viszont újdonság volt, mert ennyire propaganda könyvet még nem olvastam (Fehér Klárától sem, pedig neki több is van :)
Visszautaztam egy olyan világba, amikor még az én szüleim is hasonló kisgyerekek voltak. Érdekes volt.

Carmilla >!

– […] A mi falunk itt van, négy kilométernyire, biciklin járok haza minden nap. A multban egy olajfúró nem tudott biciklit venni magának. Most mindenkinek van a faluban.

126. oldal, Négyezer méterrel a föld alatt (Népszava, 1949)

Kapcsolódó szócikkek: kerékpár
Carmilla >!

– És ne feledd el, bányából indult el a világ egyik legnagyszerűbb mozgalma, a Sztahanov-mozgalom. Tudod-e, mi az? Sztahanov is bányász volt, mint én. És ő mutatta meg először, hogy a termelő módszereket meg lehet és meg kell változtatni, hogy a szocialista ember ugyanannyi idő alatt, különösebb erőfeszítés nélkül, az eszével tízszer, ötvenszer, százszor, ezerszer annyit termelhet, mint a tőkés kizsákmányolás alatt nyögő dolgozó.

46. oldal, Hősök a föld alatt (Népszava, 1949)

Kapcsolódó szócikkek: bányászat
Carmilla >!

Van a magyar úttörőknek egy nagy barátja és segítője, a magyar dolgozók vezetője, Rákosi pajtás. Rá kell gondolnunk most és én azt javasolom, küldjön neki a mi csapatunk üdvözlőtáviratot.

140. oldal, Köszönjük, Rákosi Elvtárs! (Népszava, 1949)

Kapcsolódó szócikkek: Rákosi Mátyás · úttörő
Carmilla >!

Hazánk igen gazdag alumíniumtartalmú kőzetben, az úgynevezett bauxitban. A bauxit vörösszínű, agyagos kőzet, ebből igen bonyolult vegyi eljárással készítik a timföldet, a timföldből pedig elektromos kemencékben olvasztják ki az alumíniumot. Száz esztendővel ezelőtt egy kiló alumínium annyiba került, mint egy kiló arany.

79. oldal, A magyar ezüst (Népszava, 1949)

Kapcsolódó szócikkek: alumínium
Carmilla >!

– Nekem nem mindegy, hogy mivel töltöm a napomat, – mondta a fiatal élmunkás, – azt szeretném, ha ugyanannyi idő alatt minél több, minél értékesebb munkát végezhetnék.

84. oldal, A magyar ezüst (Népszava, 1949)

Carmilla >!

[…] Azzal is törődik a párt, hogy szép legyen az üzemi bölcsőde, és hogy rendben legyen a mosdó, és hogy legyenek tanfolyamok, és azzal is, hogy ne legyen selejt és jól menjen a termelés, mert a termelés a legfontosabb akkor, amikor szocializmust építünk.

27. oldal, Homokjáték, - de nem is olyan könnyű (Népszava, 1949)

Kapcsolódó szócikkek: szocializmus
Carmilla >!

Holnap reggel hét órakor indulj el biciklin a debreceni országúton. Délben tarts két óra pihenőt. Húsz kilométeres óránkénti sebességgel menj. Félnégykor a 130. sz. kilométerkőnél várni fognak rád. Előre!

30. oldal, Rab Laci levele (Népszava, 1949)

Carmilla >!

El fog jönni az az idő, amikor úgyszólván minden nehéz munkát a gép végez helyettünk. Amikor hallatlan bőségben lesznek a javak, amikor mindenkinek jut majd sok szép cipő és ruha, és szép lakás és függöny, és gramofon, és színházbérlet, és autó és minden, minden, amit csak a dolgozó ember szeretne. És régen és még most is, a kapitalista országokban az embertömegek rengeteget dolgoznak és nagy nyomorban élnek, – és a szocializmusban és a kommunizmusban az emberek könnyen és rövid munkaidővel fognak dolgozni és mégis meglesz mindenük…

43. oldal, Hősök a föld alatt (Népszava, 1949)

Kapcsolódó szócikkek: munkaidő
Carmilla >!

[…] Soros elvtárs nevetett, kivillantak a fogai és én akkor egész biztosan éreztem, hogy ő azért élmunkás, mert nagyon szerethet bányász lenni, de megkérdezni nem mertem, féltem, hogy bajt okozok a robbantásnál.

44. oldal, Hősök a föld alatt (Népszava, 1949)

Carmilla >!

– Esztergályos? – tátottam el a számat. – Hát az ugyan minden, csak nem nőnek való mesterség.
     – Miért, te talán tudod, hogy az esztergályosok mit csinálnak?
     – Azt nem – vallottam be – hanem hát a nagybátyám is esztergályos és olyat még sose hallottam tőle, hogy nők is dolgoznak vele.
     – Ezelőtt bizony nem is igen dolgoztak. A legszebb foglalkozásokat kisajátították maguknak a férfiak. Egyszerűen rámondták hogy ez nőnek nem való és kész.

129. oldal, A milliméterek művészei (Népszava, 1949)

Kapcsolódó szócikkek: mesterség