Romfürdő 6 csillagozás

Fehér Béla: Romfürdő

A ​Rodostóban a száműzetés kenyerét evő kuruc emigráció egyik tagja egy török főúr környezetében jut befolyáshoz. Amikor a török főhivatalnok váratlanul megkapja a selyemzsinórt, a magyar és a török földönfutó együtt indul Magyarország felé. A török úr és „nemzetközi” kísérete – a viszontagságos utazás végén – a Hajdúságban telepszik le, ahol fürdőt is építenek maguknak. A pompás fürdő néhány nemzedék életének leforgása alatt tönkremegy, de ahogy az épület pusztul, egyszersmind be is népesítik a török-magyar család tagjainak szellemei. A szellemek beavatkoznak a família életébe, intenzív kapcsolatuk révén többé el sem lehet már dönteni, hogy kik vannak életben, és kik a „kísértetek”. Ebből az alaphelyzetből mulatságos és filozofikus történetet bontakoztat ki a szerző. A regény alaphangja merőben szokatlan, a magyar irodalom nem ismer Fehér Béla vállalkozásához hasonlót. A mese igazi főszereplője ugyanis valójában a nyelv és az idő, mely éppúgy éltető közegünk, mint a levegő és a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1995

Maecenas, Budapest, 1995

morin5>!
Fehér Béla: Romfürdő

"Bélá(i)m az Úrban!” – tört fel belőlem párszor Schwajda modorában (ld: A rátóti legényanya), mert ez az írás is kimerítette a parttalanul csapongó agymenés fogalmát. Sokat elárul a könyvről (vagy rólam), hogy képtelen lennék összefoglalni a tartalmát.
Persze fantáziátlanságra vall leragadni az érthetőség sablonos kívánalmainál egy olyan regény esetében, aminek legalább van sodrása. Mert az ugye van. Mi több, nyertes lenne az egy oldalra jutó legsűrűbb cselekmény kategóriában. Nem is fut a történet, hanem egyenesen menekül, ezért én egy darabig kergettem, aztán szépen ráhagytam.
Úgyhogy értékelés helyett maradjon csak a viszonyítás: a Kossuthkifli szórakoztatóbb, követhetőbb és emészthetőbb (még szép), pedig az se piskóta!