Lecsó 28 csillagozás

Fehér Béla: Lecsó

Fehér Béla nagy sikerű regények írója, ám most rövid írásaiban a szatíra, az abszurd, sőt, a magyar népmese eszköztárát felvonultatva mutatja be a társadalom zavarodottságát, az erkölcsi züllést, az értékrend defektusait, a közömbösséget, a kiábrándultságot.

Eredeti megjelenés éve: 2009

Magvető, Budapest, 2009

robinson P>!
Fehér Béla: Lecsó

Elég vegyes, mint a lecsó, van itt minden. Nem bánom a ráfordított időm, volt 5-6 egészen jó, de többi se volt eget verően rossz. Az elejét kimondottan jobbnak éreztem.

Fehér Béla: Lecsó

Száz feletti novellát az merjen egyben kiadni, akinek van száznál több eredeti gondolata, olyan ami még nyomokban se hasonlít egymáshoz. Az egypercesek Örkényi műfaj, ha álmomból felébresztenek akkor is eltudom mondani a patkány álmát, és még pár darabot, mert Ő a mester. Fehér megpróbált felnőni, néha sikerült, néha nem, a legnagyobb gondom még is, hogy egy idő utána elkezdtek a egymásra hasonlítani a művek, ami ennek a formátumnak a halála, ahogyan az is ha az irónia átmegy alpári mocskolódásba (néhol remegett a léc) Teljesen mindegy, hogy a vásárlót a húsboltban vagy a zöldségesnél figurázzuk, ha ugyanarról mesélünk akkor megunom. Tagadhatatlanul voltak eredeti pillanatok és sokat mosolyogtam az emberi természet árnyoldalán, de valahogy (már megint hasonlítok) Örkénynél sokkal több volt a remény, hogy egyszer talán, nem így lesz ahogyan most van, ebből a karcból teljesen hiányoztak a pozitív életkilátások. Sajnálom mert nagyon jól indult, csak kicsit sok lett a végére, felére meghúzva remekmű esélyes olvasmány születhetett volna, így csak egy erős négyes. (az se rossz, ha anyagismeretből meglesz pezsgőt bontok)

labe>!
Fehér Béla: Lecsó

Ha a munkám miatt nem találkozom a Lecsóval, talán nem olvasok Fehér Bélát.
Ha nem ilyen jól írna, nem olvastam volna végig.
Ha nem lenne ennyi cifra nyomorúság, nem ilyet ír.
Ha nem ilyet ír, nem értékelek.
Ha nem értékelek, nem tudjátok, milyen jó is ez.

Egy szó mint száz, magyarosan durva, vegetáriánus húsétel.
Mint a lecsó. Kihagyni nem érdemes.

darkfenriz>!
Fehér Béla: Lecsó

Változó színvonalú novellák. De azért van 1-2 kiemelkedőbb, bár a legtöbb rövid, csattanót ígérő írás, és a csattanó nem mindig érkezik meg. Viszont érdekességnek nem rossz.

Macskabéka_Nicole>!
Fehér Béla: Lecsó

Igazi mai humor, amit száz év múlva talán már nem is fognak érteni.

Niki4>!
Fehér Béla: Lecsó

Fehér Béla egypercesei egyszerűen zseniálisak!

csillagka>!

Kapaszkodjanak meg: a jeti magyar.

Kapcsolódó szócikkek: jeti
csillagka>!

… érdekes, hogy egyetlen magánhangzót használva is megérthető szöveget kapunk, nézzük meg, egy ételrecept esetében ez hogy hangzik, akkor tehát hozzávalók: nyölcvön dökö mörhöhös, föstölt szölönnö, vöröshögymö, őrölt pörös pöprökö, lögfönömöbb bö szöfttöl ös nöködlövöl…

csillagka>!

Ettől a történettől még nekem is égnek áll a hajam, pedig én írom!

csillagka>!

… Nostradamus, ez a zseniális orvos és asztrológus azt jósolta, hogy 1999-ben megjelenik az emberiség előtt a Borzalom Királya, és bejelenti, hogy slussz, vége a gyereknapnak, mindenki ölelje meg, akit szeret, aztán szívódjon fel vele együtt a nagy büdös semmibe, miközben a földgolyó úgy robban majd szét, mint egy lőporral töltött tojás.
Azt ti is látjátok, hogy sehol semmi, ugyanis az a helyzet, hogy Nostradamus bácsinak rossz napja volt, és tévedett. Sebaj, mert egy nála is okosabb bácsi megmagyarázta, hogy hibás a számítás, a kutyafáját neki, ugyanis a világvége majd csak 2043-ban következik be. Ez ám a jó hír, igaz? Számoljátok csak ki: van még hátra majdnem negyven évetek, még családot is alapíthattok, bár szerintem nem nagyon érdemes. Van nektek kedvetek meglátni a szökőárban prézlivé darált városokat, és a mérges gázban fulladozó apukákat és anyukákat? Ugye nincs? Mindenesetre akad egy kis reménysugár, ugyanis egy az összes többinél okosabb bácsi arról beszélt, mégpedig igen barátságosan mosolyogva, hogy ha legközelebb a napocska kilenc bolygója rövid időre egy vonalban fog állni, mintha cérnára fűzött gyöngyök volnának, úgy felborul a gravitációs egyensúly, hogy öröm lesz nézni. Az egész Naprendszer szétszéled, ki merre lát! De ha ez nem következik be, még mindig bízhattok a zseniális Newtonban. Az egyik újság arról számolt be, hogy előkerült a fizikus egy eddig ismeretlen kézirata, amelyben 2060-ra jósolja az apokalipszist. Az apokalipszis pedig azt jelenti, kis szentjeim, hogy mindenkiből baracklekvár lesz. De ha megtörténne az a csoda, hogy Newton bácsi is tévedett, mert nagyon megütötte a fejét a fáról lehullott alma, akkor se lógassátok az orrotokat, mert egy másik tévéműsorban elmondták, hogy 2081. augusztus 21-én egy hatalmas üstökös ütközik majd a Földnek, és az emberiséget elpusztító világméretű katasztrófa elkerülhetetlen.
Az az igazság, gyerekek, hogy nehéz a kérdésben tisztán látni. De azért csak fel a fejjel, nem akarok szomorú arcokat látni!

csillagka>!

…megittak fejenként húsz nagyfröccsöt, persze szóda nélkül!

csillagka>!

– Uram, az én krumplis tésztámról A gyomor kéményseprője címmel már verset is írt az egyik vendég.

Gyakorlat
Hunyd be a szemed, és képzeld magad elé a költőt – akit vagy leszúrtak, vagy lelőttek, és azt se tudjuk, hová földelték el –, amint éppen a szülői ház felé szekerezik. Vézna teste köpenybe burkolózva rázkódik a bakon a mogorva kocsis mellett, s éppen azt számolgatja, vajon mikor is járt otthon utoljára? De mindjárt az eszébe jut egy sokkal fontosabb kérdés: miként szólítsa majd az édesanyját? Vigyázni kell, nehogy megbántsa: figyelmes lesz, sőt gyöngéd. Valami olyat mond majd neki, amivel bearanyozza a jóságos szívét. Hogy szó szerint mit, azt hirtelen nem is tudja eldönteni. Csupa közhely jut eszébe, miközben a lovak ugráló hátát figyeli. Bosszankodik, megint kénytelen lesz rögtönözni. Megpróbálja elképzelni az érkezés pillanatait. A mama bizonyára ölelésre tárja majd a karját. Mindig is ezt teszi. Bizony, azok a karok vigyáztak rá gyermekkorában, azok ringatták a bölcsőt, később is azok óvták a bajtól. Lám, milyen kegyetlen az élet, hogy engedi az embert megöregedni. Maga elé motyogva mondatokat fogalmaz, hasonlatokat talál ki a gyermeki szeretet kifejezésére. Annyira belefeledkezik a gondolataiba, hogy közben a szekér elhagyja azt a gémeskutat, ami az imént még messze előttük látszott. Csodálkozik is a költő, hogy ennyi idő eltelt, mert neki legfeljebb egy pillanatnak tűnt.
Egy óra múlva áll meg a szekér a ház előtt. Az udvar üres. A költő homlokán az aggodalom felhője úszik át. Csak nincs valami baj? Beszalad a házba. A konyhában sincs senki. Betaszítja a szoba ajtaját, belép, s megpillantja a mamát. Könnybe lábadt szemmel, tárt karokkal siet a fia felé. Összeölelkeznek. A költő csak ölel, ölel, és persze egyetlen szó sem jut az eszébe.
Feladat: vegyünk elő tollat, papírt! Próbáljunk a soványka történetből verset fabrikálni!

csillagka>!

Alig terjedt el a híre, milyen jó áron lehet eladni az árvalányhajat, megjelentek az árvalányfuttatók.

csillagka>!

Charles Agyagos, magyar származású emberiségkutató – az intelligencia teljes hiábavalóságát és káros mivoltát bebizonyító tétel kidolgozója –, európai előadókörútja keretében tegnap délelőtt az Akadémia dísztermében tartott beszámolót a kozmoszban tett látogatásáról.

csillagka>!

…szóval a Gyuszi gusztustalan, erőszakos ember, három foga van itt elöl, de nagyon mély érzésű,…