Alszik ​a doki Betlehemben 12 csillagozás

Fehér Béla: Alszik a doki Betlehemben

Fehér ​Béla új regénye apokaliptikus vízió – a rendszerváltás ironikus-szeretetteljes diskurzusából származó infernális „történet”. Főhőse Pogácsás Jani a rendszerváltozás zűrzavarának figurája. Frissen érettségizett fiatalemberként naponta szembesül a társadalomra szakadt különös szabadsággal. Anyja egy újkori magyar maffiózóval, egy pornómozi-hálózat tulajdonosával áll össze. Az apa meghasonlott ötvenhatos, pincér a Wiener Walzeren, de kirúgják. Az új családi felállást Jani nővére képtelen elviselni, megszökik otthonról. Jani a történet idején autómosóban dolgozik, itt ismerkedik meg Julival, aki apja parancsára megszakította egyetemi tanulmányait, és beszállva a családi gazdaságba maga is használtcikk-kereskedő lesz. Felbukkan Lebeny, Jani régi barátja, a pénzbehajtó. Az apa ekkor elhatározza, hogy lányok futtatásából fog meggazdagodni. Egyik alkalmazottja éppen Andrea, az élettársa lesz, akit időközben elbocsátottak napközis tanárságából. Jani egy délután arra érkezik haza,… (tovább)

Az Egyenes kecske átírt verziója.

Eredeti megjelenés éve: 2007

Kortárs, Budapest, 2007

Fehér Béla: Alszik a doki Betlehemben

Jóval régebben az Egyenes kecske c. könyvből olvastam részleteket, újságban. Itt a Molyon figyelgettem, hogyan tudnám megszerezni, majd @Csabi segítségével megtudtam, ez lényegében ugyanaz a könyv, átdolgozva.
Örülök, hogy végül is elolvastam, keserű szatíra és csapongóan füzérszerű írás, néhol szellemes, kicsit „sztendapos”, néhol pedig túlírt. Valahol emlékeztet a Rozsdatemetőre, „kifordítva” és más korszakot megjelenítve, de még két keresztnév is stimmel. Már a kilencvenes években vagyunk, széthulló család és alkohol mellett már bőven szerephez jut a kábítószer is.
Külön érdekesség: az író saját magáról és az irodalmi életről írt utószava, ha korábban nem éreztem volna-kiderült, hogy Rejtő is nagy hatással volt a szerzőre.

Mária_Csikai>!

Szigorúan +28 felett.
A rendszerváltó plebsz tündökletes bukása vagy inkább szánalmas tündöklése.
Remek korrajz főleg ha nem élted át. No és még mesékkel is televan. Az egész egy jó nagy tanulság. reeemekkkkkkk!!!

Csabi>!
Fehér Béla: Alszik a doki Betlehemben

Sokan azért rettenek el a kortárs magyar irodalomtól, mert egy szöveg elolvasása után úgy érzik menten felvágják az összes ereiket.
Fehér Béla nem ilyen, ő vállaltan szórakoztatni akarja az olvasóját, és ez sikerül is neki. Pedig a téma nem egy könnyed bohózat, hanem a magyar vadkapitalizmus kialakulása a 90-es években.
Ha valaki érti, hogy miért e cím feltétlenül szóljon.

M_orzsa>!
Fehér Béla: Alszik a doki Betlehemben

Zseniális könyv és nagyon vicces is, ilyen rég volt, hogy potyogtak a könnyeim, annyira nevettem. Fehér Béla stílusa utánozhatatlan, néha ugyan koncentrálni kell a féloldalas mondataira, de mind a történetvezetése, mind a karakterei, mind a leleményes nyelvhasználata annyira üditő, hogy receptre kellene szomorúság/nyomorúság ellen felírni.

fülcimpa>!
Fehér Béla: Alszik a doki Betlehemben

Kész kabaré, röhögés, tele poénnal, de figyelni kell ám nagyon, mert nyakakitekert mondatai vannak… vagy csak kissé fáradtan olvastam? Mindegy, szórakoztató, de a Filkó sokkal-sokkal jobb!

Márta_Péterffy P>!

Azt hitték a féleszű sasok, hogy elzárták a főcsapot, vége a hazugságzuhatagnak, most aztán mindenről megtudják az igazságot, lehull a gatya a sok aljas laciságról! Fosztó haver szerint a későbbi zászlósurak akkoriban nappal cipősdobozba rejtett pártkasszával osontak a bankba, éjszaka pedig műanyag vödrökkel járták a nagy magyar pusztát, és csapra verték az Örök Barátság kőolaj vezetéket, vagyis készültek a szebb jövőre, aztán amikor eljött az ideje, nekik csakugyan lett szebb jövőjük, mi pedig élveztük a demokráciát a pöcegödör mélyén fütyörészve.
Erre köss nyakkendőt!

fülcimpa>!

Amikor Mandula elvégezte az egyetemet, indológus lett. Jó szakma, simán fel lehet virágoztatni vele a népgazdaságot, de amikor a táskájába csomagolta a diplomáját, és kicsattanó pofával hazaügetett az albérletébe, mindjárt rájött, hogy nincs állása, ráadásul az ösztöndíj se csurog tovább. Akkor ez a Mandula beszórt, hogy éhen fog halni. Takarítást vállalt egy napilap szerkesztőségében. Porszívózott, ürítette a szemétkosarakat, közben hindi verseket szavalt, hogy gyakorolja a nyelvet. Egy hónap múlva kirúgták, mert féltek tőle. Utána elment biztonsági őrnek egy rákospalotai építőanyag-telepre, de ott se volt szerencséje, a harmadik nap éjszakáján vasrúddal leütötték, és darus kocsival elvittek negyven darab vasbeton áthidaló gerendát, pedig a hülye Mandula azt se tudta, mi fán terem, úgy mutatta meg neki a tulaj, hogy itt van te süket vadbarom, nézd meg mire kellett volna vigyáznod!

Márta_Péterffy P>!

Kilencvenben érettségiztem,abban a történelmi évben, amikor Magyarországon vér nélkül zajlott le a szexuális forradalom, de nem dolgoztam mindjárt se a díszállat-kereskedésben, se a kocsimosóban, mert Pogácsás Lajos a Nyugati pályaudvaron szerzett nekem állást, méghozzá nagyon frankó kis állást, újságot árultam a csarnokban, szemben az első vágánnyal. Nagy élet volt, égig érő! Hajnali ötkor kezdtem, délután egykor végeztem.
Ember még annyi újságot nem adott el, mint én akkor. Amire betűt nyomtattak, azt mind megvették, babszeg, nem is vették, hanem hat pofára zabálták!

Kispocika>!

…nem való a magyarnak a politika, mert meghülyül tőle és már saját magával sem áll szóba.