Outcast 14 csillagozás

Kitaszítottan a világhírig
Farkas Zoltán – Kiss László: Outcast

Az Outcast című életrajzi kötet Farkas Zoltánnak, az Ektomorf zenekar frontemberének eddigi pályáját mutatja be. Életutat, s egyben sikertörténetet, mely nem csupán a gitáros-énekes főbb életrajzi eseményeiről ad számot, de a neves metálbanda állomásain keresztül a csapat karakterét, helyét a metálszcénában is megrajzolja. Az Outcast egy elhivatott és kitartó cigány fiatalember példátlan karrierjének története, tanúság arról, hogy el lehet jutni egy mezőkovácsházi próbateremből a világhírt jelentő óriás német fesztiválokig s az Amerikai Egyesült Államokig.

sophie P

Farkas Zoltán – Kiss László: Outcast Kitaszítottan a világhírig

Helyrajzi elfogódottságom teljes beismerése mellett ötcsillag.
    Tudom, hogy elsősorban a rajongók kedvéért készült ez a könyv, de legalább annyira számadás is egy emberke nem mindennapi első negyven évéről. Figyelemre méltó önsummázat.
    A főszereplő a zene, egy zenekar. Hozzá kell tennem, hogy én ezt a fajta zenét nem igen ismerem. Most, hogy a könyv kapcsán bele-bele hallgattam az Ektomorf számokba – azon túl, hogy fel nem foghatom, hogy jön ki ez a hang, hogy lesz ilyen, amilyen –, számos meglepetés ért. Például Radnóti: Töredék c. verse világgá üvöltve. Beatles és Johnny Cash feldolgozás. Egy akusztikus felvétel sorozat. Stb.
    Bátortalannak tűnő kezdés után lendületes történet kerekedik. Kész regény. Mármint fejlődés regény, de bizonyos pontjain dráma, máshol romantikus, megint máshol zenei és (zene)üzletági tudomány, megint máshol életvezetési tanácsadó. Nem tudtam letenni, nagyon kíváncsi voltam, mi tud még kijönni abból a bizonyos mezőkovácsházi garázsból. Nem győztem csodálni azt a töretlen akaratot, azt a kemény munkát, azt a megállíthatatlanságot, amelyet – úgy tűnik – a zenészkollégák, a hangszergyártók, és egyéb ismerősök is csak elismeréssel tudnak emlegetni. Nagyon lehet szeretni a mindebből kihallatszó majdhogynem bájos esendőséget. És azt a jó értelemben vett büszkeséget (minden egyes koncertért, minden egyes eladott pólóért, minden egyes kézfogásért, minden egyes közös fotóért, …)
    A kiadvány maga nagyon pofás. (Bár szívesen vettem volna több fotót. Esetleg plakátokat, lemezborítókat is, úgy látszik, ez is igen fontos része az egésznek) Már a második olyan könyv kerül a kezembe, amelyik ilyen különös kötésben van. Úgy van összerakva, mint egy keménytáblás könyv, de közben puha a fedele, legalábbis hajlékony. Könnyű kézben tartani, közben igen masszív, ez nekem tetszik.

Farkas Zoltán – Kiss László: Outcast Kitaszítottan a világhírig

Nem ismerem az Ektomorf zenekart, talán láttam itt-ott a nevüket, de mivel a metálzene és én nagyon távol állunk egymástól, így nem keresztezték egymást útjaink. Mégis kíváncsi voltam erre a könyvre, kíváncsi arra, hogyan jutott el egy – tulajdonképpen rétegzenét játszó – metálzenekar egy Békés megyei kisvárosból a világhírig.

Egy erővel, energiával teli történetet olvastam. Farkas Zoliban az Ektomorf frontemberében, alapítójában egy igazi energiabombára bukkantam. Példát mutat azzal, hogy kitűzött célja mellett kitartott tűzön-vízen át, soha nem adta fel. Egész életében ezért a célért küzdött, azért, hogy zenélhessen, azért, hogy az Ektomorf határokon túl is sikereket arasson.
Bővebben:Http://konyvutca.blogspot.hu/2015/11/farkas-zoltan-kiss…

ladybird P

Farkas Zoltán – Kiss László: Outcast Kitaszítottan a világhírig

Ha a régi bankos reklámból kilépne Emese, és nekem szegezné a kérdést: A metált bírod? A válaszom egyértelműen a nem lenne. De mivel szeretek bepillantani olyan emberek életébe, akik éles ellentéteim, vagy egyszerűen csak mások, mint én, hát belevágtam. És nem bántam meg!
Nem csak egy hihetetlen életút tárult elém, de sok mindent meg is értettem belőle az életről, a sikerről és a célok eléréséhez vezető útról.
Valami elképesztő, hogy honnan indult ez a fiú – már elnézést, hogy lefiúzom, hiszen jóval fiatalabb vagyok nála, de egyszerűen olyan fiatalos lendület árad belőle, hogy képtelen vagyok rá másként tekinteni –, és miket ért el! Lenyűgözött.
Vannak szomorúbb és vannak vidámabb részek a könyvben, de az egész hangulatát leginkább melankolikusnak mondanám.
Farkas Zoli egész élete a példa arra, hogy lehet nagyot álmodni, és meg is lehet valósítani a kitűzött célokat!
Azért azt meg kell említenem, hogy a nyelvezete itt-ott vulgáris, de egy metál banda frontemberétől ezt személy szerint én, el tudom fogadni. Az lett volna furcsa, ha irodalmi nyelvet használ. És lehetett volna kicsit összeszedettebb. Ugyanis már az elején rengeteg a név, az ugrás időben és térben egyik bekezdésről a másikra. Ha ismertem volna Zotya munkásságát, akkor szemrebbenés nélkül azt mondom, hogy jó ez így, de sajnos sem a metál világát, sem az ő életét nem volt szerencsém eddig ismerni, és így eleinte nehezen ragadott magával a története. Később viszont tátott szájjal olvastam.
Mindenkinek ajánlom!

További részletek: http://konyvextrak.blogspot.hu/2015/11/farkas-zoltan-ki…

Farkas Zoltán – Kiss László: Outcast Kitaszítottan a világhírig

Nos, mivel a könyv borítóján egy ember van elektromos gitárral, ez a könyv nem a ’80-as évek diszkózene történetéről ír. És mivel az utóbbi időben több ilyen könyvet olvastam (Metallica, Slayer, stb.), igen örültem, hogy egy ilyet egy magyar származású zenekarról is olvashatok. Az Ektomorfot a Destroy-jal ismertem meg (mint sokan mások), bár mivel akkor 14 éves voltam, az I Know Them klippjét látva eldöntöttem, hogy ezzel a zenével én nem sokat fogok foglalkozni. Ennek ellenére utána megvettem az Instinct lemezt, ami sokáig a kedvencem volt tőlük, és a könyvbemutatót kihasználva dedikáltattam is Zotyával. Ráadásul a 2006 januári bp-i koncertjüket a Children of Bodommal meg is lestem. Ha bárki mást szerez a Bodom, akkor erősen elgondolkoztam volna a dolgon, mert annyira nem szerettem, de nem volt rossz. És amikor megtudtam, hogy az Ektomorffal jönnek, akkor lett out of question kategória. A könyvben persze nem kevés szó van Zotya származásáról. Engem valahogy sosem érdekelt, mert ha jó a zene, ki a fenét érdekel?? Aki csak emiatt a tény miatt nem csípi őket, az csak magát fosztja meg a jótól. Hát egészségükre!
Szó van arról, hogy a Black Flag albumon csak a címadót említi manapság mindenki, és Zotyának is az a kedvenc dala arról, de egyébként nem tartják sokra. No, nekem arról az Enemy és a Feel Like This a kedvenc, és szerintem maga a lemez is a legjobb Ektomorf anyag.
Just sayin'.

Dobos_Manowar_Attila

Farkas Zoltán – Kiss László: Outcast Kitaszítottan a világhírig

Oké, kezdem azzal, hogy először 1997-ben láttam a zenekart egy kicsinyke klubban, ami a jól csengő Patkánylyuk névre hallgatott. Értelemszerűen nem voltunk több százan a helyszínen, viszont Zotyáék már akkor úgy zúztak, mintha egy hatalmas fesztiválon játszanának. Emlékszem, hogy körülbelül kettő másodperc alatt meggyőztek, mert olyan energia zúdult ránk, és olyan őszinte volt a koncert. Évekkel később az A38-on láttam őket. Ott már komoly tömeg várta a zenekart. Zotyáék akkor is olyan elánnal nyomták a thrasht, hogy meglendült alattunk a hajó, amikor a közönség egy emberként ugrált az óriási dalokra. Legutóbb pedig az Eine Kleine Thrash Music fesztiválon adtak egy fergeteges koncertet. Ez persze csupán néhány hazai helyszín, mert az Ektomorf ma ott tart, hogy a legnagyobb metal fesztiválokon lépnek fel, hatalmas tömegek előtt (Summer Breeze, With Full Force, Rock Am Ring, Wacken…). Illetve ebben az évben jártak az USA-ban, ahol ők voltak a Monsters of Groove turné főzenekara.

popovicsp07

Farkas Zoltán – Kiss László: Outcast Kitaszítottan a világhírig

Érdekes volt olvasni Zoliék történetét, bár nem vagyok a zenekar rajongója.
Az, amit elértek, mindegy milyen módszerrel mindenképp dicséretes, és a hibák, csalódások után is töretlen a lendületük.
Nincs mellébeszélés, köntörfalazás.

rheinfuss

Farkas Zoltán – Kiss László: Outcast Kitaszítottan a világhírig

Személyes ismeretség okán került kezembe a könyv (Kiss Laci nagyon jó kollégám, lassan barátomnak is tekinthetem), és bár a metál egyáltalán nem az én világom, meghozta a kedvem ahhoz, hogy egy kicsit ismerkedjem a műfajjal.
Még olvasás közben felmerült bennem az, hogy a könyvben emlegetett dalokat közben meghallgatom, de aztán annyira vitt magával a sztori, hogy egyszerűen nem tudtam letenni a könyvet legalább addig, hogy rákeressek egyik-másik számra a youtube-on. Iszonyú érdekes, inspiráló és szórakoztató is egyben Farkas Zoli története, egy elképesztő (élet)út, amit bejárt az Ektomorf és magánéletében maga a frontember.
Az utóbbi idők egyik legnagyobb könyvélménye számomra!

Bea_Könyvutca P

Igazából csak a zene van. De mi mást tudnék csinálni? … A zene azonban mindennél előbbre való. Örök. Hozzátartozom, és a zene is elválaszthatatlan tőlem. Jó tudni, hogy életem végéig ezt fogom csinálni.

Bea_Könyvutca P

Vagy amikor apámmal kimentünk a határba, akár csak csúzlival fácánokra lövöldözni, és állunk, és előttünk a borzasztó nagy tágas semmi. Ezek az élmények, hangulatok a mai napig itt vannak, természetes módon kerülnek bele a zenémbe is. Sötét lesz tőle, mély.

Bea_Könyvutca P

Sose voltam eminens diák, de ettől még lehet véleményem: meg merem kockáztatni, hogy a zenetanításra ráférne némi frissítés. Kellenek a régi zenék, a klasszikusok, ez evidens, de ma, amikor a rádióban vagy a neten mindenfajta, tényleg a világ minden tájáról mindenféle zenét meg lehet hallgatni, talán a keményebb műfaj jelentősebb képviselőinek is, mint mondjuk a Metallica, juthatna némi hely az órán. De hogy a Beatles minimális ismerete nélkül végezze el valaki az iskolát, szinte felfoghatatlan.

Kapcsolódó szócikkek: Metallica · The Beatles
Ákosman I

A metál ugyanis nem gyász, hanem élet.

Kapcsolódó szócikkek: metál
Ákosman I

[…] nehogy már a kolbásszal konkuráljunk.

Ákosman I

[…] szia, anya, ne aggódj, semmi baj, csak börtönben voltunk.

Ákosman I

Buli végén mutatta a szüleitől karácsonyra kapott cint, szarrá volt ütve. Nem csoda, hogy az Ektomorfban kötött ki.

Ákosman I

Egy időben mániám volt a könyvlopás, de nagyon szarul csináltam

Ákosman I

A lakótelepiek különösen a dobbal nem tudtak megbékélni, akadt olyan, aki azt kérte, vegyünk lejjebb a hangjából. Kiváló ötlet, majd megpróbáljuk.

Kapcsolódó szócikkek: dob
Ákosman I

Akart feljelentgetni a halál, örültünk, hogy szabad levegőn vagyunk.