Első ​könyvem a téridőről (Eszes Róka meséi) 75 csillagozás

Mitől lassul az idő?
Farkas Róbert: Első könyvem a téridőről

Farkas Róbert, az Astronaut néven ismert grafikus lányának írta és rajzolta meg az Eszes Róka-sorozat első kötetét. Az Első könyvem az univerzumról később kisgyerekek százaihoz hozta közel az égbolt csodáit, míg a sorozatban megjelent második könyv, az Első könyvem a fénysebességről a fény és gravitáció kérdéseivel foglalkozott a legkisebbek számára is érthető, mesés módon.

A csillagok és a bolygók, a Nap és a fénysebesség titkai után a kisróka ezúttal az időről tud meg sok mindent Róka papa meséjéből. Vajon miért nem tudjuk utolérni a fényt? Mitől mozgunk mégis, ha közben egy helyben állunk? Miért telik másképp az idő, amikor jól érezzük magunkat, mint amikor unatkozunk, és lehetséges-e az időben utazni?
A legkisebbeknek szóló Eszes Róka-sorozat harmadik és egyben záró darabja az első könyved a relativitásról és a téridőről.

Eredeti megjelenés éve: 2018

Kolibri, Budapest, 2018
44 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634373292 · Illusztrálta: Farkas Róbert

Bíró_Júlia>!
Farkas Róbert: Első könyvem a téridőről

Ha tényleg 3 kötet az egész sorozat*, akkor ez a kedvencem. Eszes Róka és kedvenc Kisrókája spoiler tanító jelleggel vonatra száll azaz ugrik, és kirándul egy nagyot, ami egyfelől jól illusztrál néhány infót az idő természetéről, másfelől alkalmat ad egy csomó cuki és mozgalmas illusztráció készítésére. Sőt, ezúttal a Kisróka is beszédesebb, mint Glaukón Platón Államában , jó kis közbeszúrt megjegyzései vannak spoiler , szóval itt a párbeszéd nemcsak egy forma lett, hanem el is hiszem, hogy a kölyök élvezettel és érdeklődéssel hallgatja az apja magyarázatait.
Az illusztrációkkal is megszaladt a szerző keze: a vonatozó- szaladgáló rókák között felbukkannak a fekete lyukat meg fénysebességet nézegetők is spoiler spoiler , személyes kedvencem pedig a narratív poénokkal tűzdelt albumnézegetés spoiler.
Maga a társalgás a téridőről igényel egy adag érzéket az absztrakt gondolkodáshoz (időről, tömegről, világűrről azért nem árt, ha tud egy keveset a célközönség, vagy legalábbis tudja maga mögött az univerzumos kötetet ), és még így is lehet, hogy a felolvasó és a gyerkőc is nagyon kell, hogy kapaszkodjon a fotel szélében. Mint ilyen, magával vonhat többnapos netes/szakkönyves keresgélést, hogy egész biztosan meg tudjuk válaszolni a tizenötödik felmerülő kérdést is. Érdemes lehet szülőként előolvasni, időegyeneseket firkantani, vagy lélekben felkészülni egy kis közös activityzésre, mire a téridő koncepciója teljes egészében átjön. Ezzel együtt, sőt, részben emiatt is nagyon ajánlom, minimum könyvesbolti előnézegetésre – én meg már alig várom, hogy az unokaöcsém belenőjön a célcsoportba.

* Úgy tűnik, egyelőre igen.

Ibanez P>!
Farkas Róbert: Első könyvem a téridőről

Talán nem a téridőt (és fénysebességet) választottam volna az író helyében a következő köteteknek, hanem inkább az egyes naprendszeri bolygókat és különlegességeiket, a téridő már komolyabb téma. Mégis klassz példákkal magyarázza el a relativitást, a bolygó, naprendszer, galaxis sebessége még egy felnőtt részére is elgondolkodtató (ha megpróbálja önmagára levetíteni, hogy milyen sebességgel is mozog), a hozzá csatolt kép is fantasztikus. Másik klassz példa a villámcsapás érkezésének időbeli eltérése volt.

Nagyon klassz sorozat, én örülnék, ha még több kötet kijönne, egy-egy konkrétabb témával (bolygónk és a Hold, a nap, a Mars, az ősrobbanás stb.). Hihetetlenül igényes is a kötet, polcon maradós!

Hintafa>!
Farkas Róbert: Első könyvem a téridőről

Nem állítom, hogy mindent értettünk, azt meg pláne, hogy azt a keveset el tudnám magyarázni. Abban viszont biztos vagyok, hogy valami megragadt a fiúk fantáziájában a tudomány, a minket körülvevő világ felfedezésre, megértésükre váró titkaiból. Különösen a száguldó vonaton máshogy érzékelt idő és a többi, hasonlóan jól megfogható példáknak köszönhetően. Nem tanítani akar, hanem lenyomatot hagyni, egy kellemes első benyomást a tudományról, egy gondolatfoszlányt, egy izgalmas élményt, egy bizsergető titokról.
Bővebben: https://hintafa.blog.hu/2018/10/16/konyvekkel_az_oszbe

Molymacska>!
Farkas Róbert: Első könyvem a téridőről

Ez a sorozatzáró nagyon jó volt, mert megint visszatértünk az érthető dolgokhoz. Egyrészt, mert szemléletes példánk van (vonat), másrészt, mert úgy volt tálalva, hogy érthető legyen. Bár számomra itt is furcsa volt néha, hogy nem a felnőttek számára borzasztóan egyszerű módszereket mutatta hanem erőlködött néha, és fordultunk-térültünk, míg tényleg a lényegre rátértünk volna (például az idő relatív rész számomra ilyen volt. Míg egy felnőttnek azt mondod, mi történik egy mosdóajtó két oldalán, addig egy gyereknek ezt nem lehet, cserébe tényleg bonyolultabb volt a leírása).
Nem volt rossz, sőt, nagyon tetszett ez a kötet. Sajnálom, hogy egy sorozat lezáródott, de remélem, egy másik sorozat is lesz majd az univerzumról, a tudományról, fizikáról. Mindenféléről.

Teetee>!
Farkas Róbert: Első könyvem a téridőről

Azt hiszem, ez az abszolút kedvencem a rókás könyvek közül, bár már az első kettőt is imádtam. Kár, hogy ez már a sorozat utolsó darabja, mert a mostaniban a kisróka egynémely válasza kimondottan viccesre és életszerűre sikeredett (pl. "Azért vagyok mindig éhes."), a rajzok pedig egészen lenyűgözőek, és mintha már jobban el mert volna rugaszkodni a valóságtól a szerző (nagyon cukik például a Holdon ugráló szkafanderes rókák, a legerőteljesebb kép pedig számomra a végtelenben lebegő órák látványa, a két rókával.
Arról már nem is beszélve, hogy az idő mint olyan eleve az egyik legeslegizgalmasabb dolog a világon (a foci is köztük van mondjuk), és az idő vonatokkal való érzékeltetése különösen kedves a szívemnek.
Sajnálom, hogy vége a sorozatnak, de édesanyám erre azt mondta: „Ne aggódj, úgyis kitalál valami mást majd a szerző.” Hát találjon.

Boglárka_Madar>!
Farkas Róbert: Első könyvem a téridőről

Nagyon szép és igényes a kiadás továbbra is, és értékelendő, hogy közelebb akarja hozni a fizikát a gyerekekhez, de még az alapsztoriban is elvesztem, az apró betűs részekről nem is beszélve. Ha nem egy hozzáértő felnőttel olvassák a gyerekek, akkor nem hiszem hogy teljesen megértenék. Egy ilyen informatív olvasmány biztos hogy sok kérdést felvet az olvasóban, és hát minden tiszteletem azoké a szülőké, akik erről érdemben el tudnak beszélgetni a gyerkőccel.

BertaPalikSzilvi P>!
Farkas Róbert: Első könyvem a téridőről

Ezt a könyvet a 7 éves fiam kevésbé élvezte ,mint a sorozat másik kötetét amit olvastunk.
Sok olyan fogalom, információ volt benne,ami számára még nem vagy nehezen érthető.
Az illusztrációk itt sem igazán szépek,és itt is úgy gondolom, hogy a kevesebb információ jobb lett volna.
A kis érdekességek, amelyek a nagyobb betűvel szedett főszöveg alatt vannak, még felnőtt fejjel is sok volt.
Pár év múlva visszatérünk majd ezekhez a könyvekhez,de most még nem volt igazán nyerő.
Talán egy kevésbé nehéz téma élvezhetőbb lenne.

Zsuzsanna_Makai>!
Farkas Róbert: Első könyvem a téridőről

Oké! Azt gondolom, h ez már nekem is sok volt! El is szédültem tőle.

FélszipókásŐsmoly P>!
Farkas Róbert: Első könyvem a téridőről

Egyszerű illusztrációkkal kísért kérdezz-felelek az időről a rókagyerek és a rókapapa között. Van egy nagyon leegyszerűsített magyarázat a feltett kérdésre (a rókák párbeszéde), és apróbetűvel némi ismeretterjesztő megjegyzés, hogy például mi a GPS meg az Apolló-küldetés során miket tapasztaltak az űrhajósok a Holdon, vagy hogy a kvantumfizikai kísérletek során miket bizonyítottak az időben visszafelé haladó fotonokról.

Kérdéses számomra, hogy mennyire kielégítő válaszokat ad ez egy 8 éves vagy idősebb gyereknek, de arra szerintem határozottan jó, hogy felkeltse az érdeklődést az időfelfogás, a sebesség, a gyorsulás, a fény és a téridő összefüggései iránt, illetve párbeszédet indítson el szülő és gyerek között komolyabb természettudományos témákról.

spoiler

Bea_Könyvutca P>!

Kár, hogy nem lehet elutazni a múltba vagy a jövőbe.

Perly>!

– Az időutazás most még lehetetlennek tűnik. Tudom, sokszor siettetnéd az időt, hogy minél gyorsabban teljen. De sose felejtsd el, hogy itt van nekünk a jelen, és minden pillanat után jön a következő. És ezek annyi élményt tartogatnak a számunkra, hogy kár volna az időnket a múltra vagy a jövőre pazarolni!

Caledonia_Valley P>!

– Képzeld el, hogy nemcsak a sebesség, hanem az idő is relatív.
– Ne viccelj velem, papa, az nem lehet! Ami vonaton egy perc, az az erdőben is egy perc. Igazából csak meg akarsz tréfálni, ugye?

Caledonia_Valley P>!

Azért, mert bár mindenki ugyanazt a könyvet lapozza, más sebességgel teszi, és néha más sorrendben nézi az oldalakat. A valósága könyv tartalma, csak mindenki más szemszögből nézi ugyanazt a történetet.

Perly>!

A babiloniak már Kr. e. 2400-ban az évet 12 egyenlő részre, a napot pedig 24 órára osztották fel.

FélszipókásŐsmoly P>!

– Amikor elkezdesz gyorsulni és már majdnem fénysebességgel haladsz, akkor az olyan, mintha ennek a könyvnek az oldalait lapoznád egyre nagyobb sebességgel, így számodra kevesebb idő alatt több dolog történik meg. Mintha csak egy helyben állnál. Ebből következik, hogy ha gyorsan mozogsz, akkor számodra lassabban telik az idő.
– Ez nagyon érdekes! Akkor itt a vonaton is lassabban öregszünk?
– Bizony!