Ősállatok 40 csillagozás

Farkas Henrik: Ősállatok

Ősvilági utazásra hívjuk az olvasót: képzeletben százmillió éveket repülünk vissza az időben. Aki vállalkozik erre az utazásra, találkozhat a hat méter magas ragadozó zsarnokgyíkkal s az ötven tonnánál nehezebb mocsári óriáshüllővel, a brachiosaurusszal; elábrándozhat azon, hogy milyen volt a krétaidőszak őstengere, melynek tükre fölött ott suhogott a hatalmas repülő őshüllő, a pteranodon bőrszárnya. Megismer egy érdekes, furcsa világot, ami volt, s ami már nincs.
Az ősállatok többségét sohasem látta az ember. A talajban, kőzetekben megtalált csontok, kövült lenyomatok – az ősmaradványok – alapján tudunk róluk. A tudósok és a művészek közös munkával alkották meg valószínű képüket.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Búvár Zsebkönyvek Móra

Móra, Budapest, 1978
64 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631120708 · Illusztrálta: Lupták Mihály

Bea_Könyvutca P>!
Farkas Henrik: Ősállatok

Mióta elhatároztam, hogy végigolvasom a Búvár zsebkönyveimet, mintha időutazásban vennék részt. Természetesen nem naprakészek ezek az információk és nem is azért olvastam, hogy többet megtudjak a dinoszauruszokról, (amúgy nem csak azok vannak benne), mert valószínűleg erre vannak alkalmasabb, időszerűbb könyvek, de egyszerűen szeretem ezeknek a könyveknek az ódon, bájos hangulatát, gyerekkoromat idézik.

Paulina_Sándorné P>!
Farkas Henrik: Ősállatok

Tetszett a könyv, bár itt szerintem, jobban előkerülhet a fantázia. A növények lenyomata megmaradt, de egy-egy állaté? Fantasztikusak a tudósok, ahogy megmutatják nekünk a régen élt állatokat.

negoti P>!
Farkas Henrik: Ősállatok

A kiskutyák és a kismacskák után a dinoszauruszokat vagy az ősállatokat mindenki szereti, ugye? Na, ha igen, akkor ezt a könyvet ismernie és olvasnia kell, mert bár elég kevés ősállatot sorol fel a könyv, de azok közül a legismertebbeket, és bocs, de a hattyúnyakú őshüllőt én plesiosaurus, a mennydörgő gyíkot brontosaurus, a lemeztaréjos ősgyíkot stegosaurus, a zsarnokgyíkot meg T-rex néven ismerem. Hát igen, 1978 óta jó pár jurassic park film összejött. A paleontológusok több millió éves maradványok alapján képesek megállapítani nem csak azt, hogy milyen volt maga az állat, hanem mit evett, hogyan élt. Ez fantasztikus!

A_S1M0N P>!
Farkas Henrik: Ősállatok

Anno kisgyerekként sokat lapozgattam, de a későbbi, hasonló témájú kiadványok alapján kissé eljárt fölötte az idő, ami persze érthető, csak emiatt mai szemmel vannak benne furcsaságok.
De a megfogalmazások is elég érdekesek néha, nem jó értelemben.

Valamiért nekem a Stegosaurus volt a kedvencem a dinoszauruszok közül, így örülök, hogy ennek a könyvnek a borítóján is láthatom. :D

aszor>!
Farkas Henrik: Ősállatok

Hihetetlen, hogy néhány csontból, lenyomatokból a tudósok meg tudják állapítani az eredeti állat nagyságát, fajtáját. Találtam ebben a könyvecskében tengeri liliomról, őshüllőkről, gyíkokról, őslajhárról, őslóról, mamutról is képeket és leírásokat. Külön öröm volt, hogy a bécsi Természettudományi múzeumban láttam a bojtosúszóshal csontmaradványait is. /Megjegyeztem a nevét, mert a lányom kedvence, és csodálatos előadást tartott róla,/
A könyv elején a földtörténeti korokat táblázatba foglalták, mely segített elhelyezni az állatokat az időben.

Smici P>!
Farkas Henrik: Ősállatok

Minden, ami a biológiával kapcsolatos, az érdekel, az őslénytan különösen. A dinoszauruszok és egyéb ősállatok világa mindig is lenyűgözött, számos dokumentumfilmet tartok otthon dvdn magyar és német nyelven. A rudabányai lelőhelyről pedig még fosszíliám is van, melynek különösen örülök.
Az ásatások és az ezzel együtt előkerülő csontok és egyéb fosszíliák ma már jóval több információt nyújtanak nekünk, mint tették azt 40 évvel ezelőtt, amikor ezt a kis könyvecskét írták. Azóta rengeteg új csont, sőt, teljes csontváz került elő, sokszor ép bőrrel, tollakkal, tojásokkal, embriókkal. Arról nem is beszélve, hogy százával kerültek elő új fajok is. Ezzel együtt természetesen ma már az adatok is pontosabbak, gondolok itt a méretre, súlyra vonatkozóan, de számos pontosítás látott napvilágot az életmóddal és az egyes fajok kihalásával kapcsolatban is. (ékes példa erre a kardfogú tigris)
A könyvben szereplő tengeri liliomnál olvastam, hogy a tudósok nem tudják pontosan, mire szolgált az, hogy ezek az állatok világítottak. Ma már a biolumineszcencia jelentősége, szerepe köztudott: elijesztészre éppúgy szolgál, mint figyelemfelkeltésre párzás szempontjából, de vannak fajok, melyek ennek segítségével csalogatják magukhoz potenciális áldozatukat. Valószínű, hogy a tengeri liliom is ezen okok, módszerek egyikére használta fel ezt a kémiai reakciót.
A könyvben felsorolt legtöbb nagytestű ősállatnál ma már pontosabb súly- és méretadatok állnak rendelkezésünkre, köszönhetően a könyv írása óta eltelt időben felfedezett újabb csontoknak. Erre jó példa a Brontosaurus esete.
Akad olyan is, hogy a méretet komplett elírták: ilyen a Moeritherium, ahol 1,40 centit említ a könyv. Ez azonban csak egy egyszeri elírás.
A könyv így is érdekes, megadja a kellő alapot annak, aki az őslénytannal szeretne foglalkozni. A kötet elején rövid bevezető olvasható, majd egy tábla a földtörténeti korokról, a kambriumtól a jelenkorig.
A témában létezik egy aktuálisabb és több fajt felvonultató, részletesebb könyv is Dinoszauruszok és az élet története címmel. Ajánlott az is, de természetesen ez a könyv is.

Nashira>!
Farkas Henrik: Ősállatok

Gyermekkoromban is már jobban szerettem állatokkal játszani, mint babákkal, ebből annyi maradt meg, hogy bármikor szívesen felkapok egy őslényekről szóló könyvet, és befalom. Teljes szívvel mondanám, hogy ezt is örömmel olvastam, de messze nem volt az a kielégítő olvasásélmény… pontatlan megfogalmazások, furcsa szavak (elhatoltak???) és egy kifejezetten kedvelt, sokszor leírt frázis: letűnt/eltűnt az élet színpadáról… ez alapvetően egy gyönyörű megfogalmazás, de már unalmas volt minden 4. állatnál… :(

pelikanbence>!
Farkas Henrik: Ősállatok

Idén 2018-ban kaptam Születésnapomra ajándékba ! :) Rengeteg őskori állatot ismerhettem meg benne, kezdve az óriás tengeri rákoktól a dínókon át egészen a kardfogú macskákig, a barlangi medvékig és a mammutokig ! :) IMÁDOM EZT A KÖNYVET !!!! :))))