Bosznia-Hercegovina 1 csillagozás

Útikönyv és térkép
Farkas Barbara – Kiss Péter: Bosznia-Hercegovina

Európa eme „elfeledett” országa nem kevés látnivalóval várja a magyar utazókat, 2005 nyarától vízum nélkül. Fővárosát, Szarajevót Európa Jeruzsálemének is szokták hívni, mivel itt a katolikus és az ortodox katedrálissal egy utcában jól megfér a zsinagóga és Európa legnagyobb dzsámija. A főutcán végigsétálva a középkori bazártól a modern bevásárlóközpontokig mindent megtalálunk, a folyókon pedig jellegzetes török stílusú hidak ívelnek át. Bosznia-Hercegovina a természeti látnivalóiról is híres. A kristálytiszta patakokat néhol tavakká duzzasztják kiváló strandolási és horgászati lehetőséget nyújtva, a patakok pedig nem egy esetben 1800–2000 méter magas hegységekben fakadnak, ahol általában október végétől áprilisig tart a síszezon. A világ 12 legszebb vízesése között tartják számon a jajceit, amelyet Csontváry Kosztka Tivadar is megfestett.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Útikönyv.com

Tábla és Penna, Budapest, 2005

encus625 P>!
Farkas Barbara – Kiss Péter: Bosznia-Hercegovina

Amikor a Margaret Mazzantini: Újjászületés c. könyvet befejeztem, eldöntöttem, hogy egyszer el szeretnék jutni Bosznia-Hercegovinába. A könyvtárban járva megláttam ezt a könyvet, és csak fogtam a fejem, hogy nem jutott korábban eszembe, hogy ezt egy ismerős pár írta. Emlékszem, hogy nagy lelkesedéssel meséltek az utazásról és a könyv írásáról.
Sajnos a könyv egy kicsit mára elavult, 2005 óta sok minden változott. Már vízum sem kell az odautazáshoz, személyivel mehetünk, de a könyvben leírt közvetlen vonat és repülő összeköttetés sajnos már a múlté. Nem olvastam át betűről betűre, az egyes városok részletes leírását csak átfutottam. Hiánypótló a könyv, hiszen régóta nem írtak erről a területről útikönyvet, és friss kiadást megérdemelne.

encus625 P>!

A hadsereg utánpótlását azonban egy idő után a hátország már nem tudta biztosítani, ezért próbáltak meg a törökök minél több kisfiút beszervezni, akár erőszakkal is elfogni az újonnan elfoglalt, vagy csak éppen egy portya alkalmával feldúlt területről. A magyar irodalom történelmi leírásaiban is ismerünk erre példát: Gárdonyi Géza Egri csillagok című történelmi regényében a főhős Bornemissza Gergelyt, majd később Eger ostormánál Gergely fiát rabolja el Jumurdzsák azzal a céllal, hogy Sztambulba vigye.

Kapcsolódó szócikkek: Eger · Gárdonyi Géza