Az ​Iszlám Állam rabszolgája voltam 69 csillagozás

Farída szökése
Farída Khalaf – C. Andrea Hoffmann: Az Iszlám Állam rabszolgája voltam

A ​FOGSÁGOM HOSSZÚ IDEJE ALATT VÉGIG AZT MONDOGATTAM MAGAMNAK: EGY NAPON MINDENKI MEGTUDJA, MIT TETTEK EZEK A SZÖRNYETEGEK VELEM ÉS A BARÁTAIMMAL.

SEMMI NEM MERÜLHET FELEDÉSBE.

2014 nyaráig Farída egy átlagos életet élő, 18 éves jazídí lány volt. Amikor azonban az Iszlám Állam rajtaütött iraki faluján, az addig ismert világ darabjaira hullott: a dzsihádisták minden férfit – köztük Farída apját és fivéreit – megöltek, a nőket pedig magukkal hurcolták.

Farída kegyetlen őszinteséggel mesél rabsága körülményeiről: a mindennapos verésektől és erőszaktól kezdve a lelki terroron át a piacokig, ahol a nőket úgy bocsájtják áruba, mintha csak marhák lennének. A bátor lány lelkileg és fizikailag is kemény harcot folytatott fogva tartóival, míg végül többedmagával a sivatagon keresztül sikerült megszöknie. Története itt azonban nem ért még véget: a menekülttáborban rá kellett döbbennie, hogy sajátjai kiközösítették, megvetésük tárgyává vált.

Farída azonban nem… (tovább)

Eredeti cím: Das Mädchen, das den IS besiegte

Farída Khalaf · Zakijja

Hold · Irak · Moszul · Szindzsár-hegység

Nikolett0907 P>!
Farída Khalaf – C. Andrea Hoffmann: Az Iszlám Állam rabszolgája voltam

„Az utolsó, amit apámból láttam, egy végtelenül szomorú pillantás volt, amit rám vetett, miközben kézen fogta idősebb fiútestvéreimet, Delant és Sirhádot. Ezt a tekintetet örök életemre ekraktároztam a szívemben, és őrzöm az emlékezetemben.”

Rövid és tömör értékelést fogok most írni.

Egyszerűen nem érzem jogosnak, hogy kedvenceljek, vagy csillagozzak egy ilyen témájú könyvet. Ez olyannak tűnhet, mintha szeretném mások fájdalmát, gyötrelmét és a halálból való menekülésének történetét.
És most biztos furán fog hangzani, de amúgy ez igaz. De a könyvek íróit becsülöm, a történetek megélői előtt pedig fejet hajtok, mert ez maga a borzalom.
Már nem egy könyvnél kifejtettem a terrorizmus és a vallás által tett bűnökről a véleményemet, nem fogom megtenni ez esetben.
Csak mélyen megbecsülöm, hol élek és miket NEM kell átélnem.
Addig senki sem tudja mi az igazi szenvedés míg oda nem kerül és mondhatjuk magunkat erősnek, valószínűleg fogalmunk sincs mit jelent igazán túlélőnek lenni és erősként újra és újra felállni.
Ez a kötet is egy érték, de borzalmas is egyben.

Timcsibaba77>!
Farída Khalaf – C. Andrea Hoffmann: Az Iszlám Állam rabszolgája voltam

Olvasgattam a kritikákat, és megvallom őszintén, nem nagyon merek már csillagozni, se értékelni, mert morbid mód olybá tűnhet, mintha szeretnék mások szenvedéséről olvasni. Megrázó, és meggyőző könyv volt ez számomra, vettem a bátorságot, és hozzá fogok az íráshoz. Nekem akkor is Farida története lehengerlő, szomorú, elkeserítő volt, de ahogy be lett mutatva az elnyomott nők helyzete az iszlám világban ezen pár szereplőkkel, megérett az öt csillagos értékelésemre. Mert érzékletesen, ecsetelve, részletesen lett megírva, mint egy film, lepergett olvasója előtt, mi is zajlik a színfalak mögött. Mert ez a lényeg, hogy valaki megélje, átélje, túlélje, ezen szörnyűségeket, és legyen bátorsága kiállni a világ elé, elmesélni, mi is a valóság. Hát nem a romantikus filmvilág, és amivel minket szédítenek ezek a „hercegek”, hanem a tettek. Amit művelnek, tesznek sok szerencsétlen nővel, a dzsihád iszlamisták, akik úgy térítik a „hitetleneket”, hogy rabigába döntik a szerencsétlen ártatlanokat, szexrabszolgát faragnak belőlük, adják-veszik a nőket, mint az állatokat.
Érdekes volt egy fiatal érettségi előtt álló lány tragikus sorsát olvasni, hogyan fordul át egyik napról a másikra sorsa, és az iraki falujában hogy hurcolják el, miként esik szét világa.
Felháborító azért olvasni, hogy miket művelnek ezek a terroristák, és sajnos nem múlt idő. Itt is látszik a hittel való takarózás, ki mint él, úgy ítél. A szent korán, és a vallás, háború, mind csak olcsó kifogás, hogy ezek az agresszív sejtek teret hódítsanak Európa térképén. Most napjainkban egyre nagyobb méretet ölt a népvándorlás, ami a jó muszlim tette, mint olvashatjuk a könyvben.
Több szemszögből közelíthetjük meg, és kellene megközelítenünk ezt a szíriai népvándorlást, hogy voltaképp a németeknek ez a program mentő ötlet lett volna, elsősorban, aztán egy nagy méretet öltő piacgazdasághoz vezetett, sajnos, és már nemcsak az ártatlanok menekülnek, hanem bele vegyülve boldog-boldogtalan alvó sejt is így szépen lassan elkezdett terjedni, ami ugyebár veszélyt jelent, és hoz Európa fejére.
Én végig szorítottam szegény Faridának, hogy sikerüljön megmenekülnie a katonai táborból, borzalmas férfiak akarata elől, és spoiler a végén örültem, hogy sikerült nemcsak haza térnie szerencsétlen fiatal lánynak, habár igaz megkeseredetten, megtörve, tele lelki sebekkel, elgyötörten, és új távlatok nyíltak meg előtte, nyugat felé. Így már nagyjából érthetővé vált számomra is ez a nagy álom, amit a németek, mint mentőöv a szíriai háború miatt az ártatlanok felé dobtak, egyik szemszögből. Másik szemszögből vakmerő ötlet volt ez, mert mindenki bele keveredett sajnos a „tésztába”, amit utólag már süthetünk.
Dióhéjban egy megrázó, tartalmas, nehezen feledhető könyv volt. Én mertem csillagozni.
Pont azért öt csillagra érdemes, mivel vette a bátorságát ez a fiatal nő, és elmondta az igazságot.

Zsoofia>!
Farída Khalaf – C. Andrea Hoffmann: Az Iszlám Állam rabszolgája voltam

Ez, ellentétben a Malalával, pontosan arról szól, ami szerepel a címben, a borítón és a fülszövegen: egy jazídi lány történetét, akit elraboltak az Iszlám Állam pribékjei, és eladták szexrabszolgának. Gyomorforgató ami ebben a történetben zajlik, és a nagyon szubjektív nézőpont miatt esély sincs arra, hogy kimeneküljünk ebből az érzésből.

Viszont nekem leginkább az a kérdésem, hogy miért ezekre a történetekre nyitott a nyugati piac? Miért a tragédiákról akar olvasni, miért ezek a legnépszerűbb könyvek a régióból? Látszik, hogy mielőtt beüt a katasztrófa, van saját kultúrájuk, pezsgő és izgalmas. Miért csak a borzalom az, amit le kell fordítani? Minden újabb ilyen és ilyen könyvvel csak azt érjük el, hogy sulykoljuk az emberekbe, hogy az iszlám milyen könnyen radikalizálódik és direkt félelemkeltő, miközben azt kéne bemutatni, hogy az oktatás hiánya a melegágya az ilyen mozgalmaknak.

Zanit>!
Farída Khalaf – C. Andrea Hoffmann: Az Iszlám Állam rabszolgája voltam

Ismét csak az járt a fejemben olvasás közben, hogy mi történt volna, ha Farída édesapja azt mondja a családnak, hogy látszólag térjenek át az iszlámra. spoiler Talán Farída nem ment volna át ezen a sok szörnyűségen? Joga volt azt mondani a gyerekeinek, hogy a vallás fontosabb, mint az életük?
A másik legszörnyűbb a menekülttáborban elhangzottak. Nem az a lényeg, hogy ezek a lányok túlélték a borzalmat, hanem hogy nem lesz férjük a történtek után???
Tényleg fontosabb a vallás és a szokások, mint az élet?

Bt_Dóri P>!
Farída Khalaf – C. Andrea Hoffmann: Az Iszlám Állam rabszolgája voltam

Miért olvasok én ilyet?! Tudom, mert a komfortzónámból ki kell mozdulnom és mert kihíváshoz kell… De mindig elborzaszt, mi minden megtörténhet ebben a világban. Ateistaként minden vallást mélyen megvetek, de amit itt olvastam, az messze megy a tűréshatáron. A vallás nevében embereket lemészárolni, ha nem térsz át, akkor azért és gyerekeket, fiatal lányokat, nőket adni-venni, mint egy darab húst?! Szikrázott az agyam, mikor olvastam és már lángol, mikor ezt az értékelést írom… Rabszolgaként tartani őket, agyukat átmosni és éheztetni, ütni-verni. Oké, értem, hogy szélsőséges, meg nem általános, de ez totál nem normális! Az erőszakot elszenvedő lányokat ért testi-lelki trauma után (sikerül megszökni, ha nem, akkor folytatása következik) még a saját közössége is megbélyegzi. Ez legalább annyira felháborított, mint az ISIS katonák tettei! Elvadult egy cucc az a vallás, ami szerint az a bűnös, aki nem tudta magát megvédeni (50 kg testsúlyú lányok esélye kifejlett hímpéldány ellen: esélylatolgatás indul), ezért megbélyegzik a saját közösségében és elmenekülni kényszerül, emiatt is. Pont elég, hogy az emlékei, a rémálmai vele vannak egész életében. Farída csak egy áldozat a rengetegből, ez a fiatal kurd lány legény volt a talpán, küzdött, míg nem szabadult. A szerencse mellé szegődött, remélem sokaknak sikerül még. Huh, ez most jó indulatosra sikeredett, ez a finomított értékelés…

Pumukli82>!
Farída Khalaf – C. Andrea Hoffmann: Az Iszlám Állam rabszolgája voltam

Jól megírt és kalandos történet. Csak egy baj van vele, hogy igaz történeten alapul. Na jó még egy gond, hogy a történet nem túl régi….Ebben a számunkra teljesen más világban elképesztő és néhol hihetetlen történet elképesztő. Hiába olvasom ezeket a könyveket, megérteni nem tudom sem ezeket az embereket sem azt amiben hisznek….

Lutza21>!
Farída Khalaf – C. Andrea Hoffmann: Az Iszlám Állam rabszolgája voltam

Nehéz elvonatkoztatni attól, hogy ez egy memoár, és úgy írni értékelést a könyvről. Hiszen szörnyű, hogy még 10 év sem telt el azóta, hogy mindez a világ egy másik részén valóban megtörtént. Én akkor pont annyi idős voltam, mint a könyvben szereplő Evin. El se tudom képzelni, hogy mit élhettek át. Megölték a családjaik férfi tagjait, a fiatal lányokat elhurcolták és eladták szexrabszolgának. Farída és az összes többi lány is nagyon bátor volt, nem adták fel a hitüket, inkább küzdöttek az elnyomóik ellen. Talán a legszomorúbb az egészben, hogy miután ezek a lányok elszöktek, a legnagyobb bajuk az volt az öregeknek, hogy nem fognak elkelni, mert már nem szüzek….

nagy_anikó>!
Farída Khalaf – C. Andrea Hoffmann: Az Iszlám Állam rabszolgája voltam

Szeretem az igaz történeteken alapuló írásokat. Nem az ilyen szörnyűségeket feltárókat, az is igaz.
Azonban sajnos ez a körülöttünk lévő világ része. Mindig indulattal tölt el, amikor egy addig együtt élni tudó közösség, egy eszme vagy akármi más miatt kifordul magából.
Farida visszaemlékezésén keresztül nagyon szépen tudjuk követni – bár megérteni nem – a cselekményeket, melyek az ő és barátai, családjaik számára egy iraki faluban kezdődtek. Halál, megpróbáltatás, embertelenség. Nagyon megrázó élmény és sajnos nagyon elgondolkodtató is.

sonozsoka>!
Farída Khalaf – C. Andrea Hoffmann: Az Iszlám Állam rabszolgája voltam

Wooow. Mi minden történik ebben a világban amiről fogalmam sincs. A történetből nem csak egy lány sorsa, hanem egy egész kis vallási közösség sorsa. Nagyon tetszett és közben nagyon elborzasztott.

bogcica>!
Farída Khalaf – C. Andrea Hoffmann: Az Iszlám Állam rabszolgája voltam

Örülök, hogy elolvastam a könyvet, engem nagyon megrázott, és meghatott. Szörnyűek maguk a történések, tettek, amiken keresztül kellett mennie Farídának és a többi jazídínak. Ehhez képest nagyon valósághű leírásokat kapunk mindenről. Illetve az elbeszélés stílusa számomra olyan volt, hogy bele is éltem magam, odakerültem a tettek helyszínére. Az egész amúgy egy borzalom, viszont erről (is) tudnia kell a világnak véleményem szerint.

tmezo P>!

A falunkban uralkodó vallási szertartások elválaszthatatlanul összekapcsolódtak a természeti folyamatokkal. Minden reggel, mielőtt kivirradt volna, felmásztam a szüleimmel és a testvéreimmel a tetőre, hogy köszöntsük a a nap első sugarait.

Kapcsolódó szócikkek: Farída Khalaf
tmezo P>!

– A nőknek is tudniuk kell kezelni a fegyvereket – mondta.

– Az a legfontosabb, hogy ne adjuk fel a szabadságba vezető út keresését – […]

Kapcsolódó szócikkek: Farída Khalaf · szabadság
tmezo P>!

Elmondhatatlanul büszke voltam, hogy az apám most, hogy 15 éves lettem, megtanította, miként kell bánni a Kalasnyikovval.

Kapcsolódó szócikkek: Farída Khalaf
Dénes_Gabriella>!

Amire az Iszlám Állam rengeteg kegyetlensége nem volt képes, azt megtette egy öregasszony irgalmat nem ismerő ítélkezése: megtörték az erőmet.

9. fejezet, Elveszett otthon

tmezo P>!

Apám mutatta, hogyan álljak: – A bal lábaddal lépj egy kicsit előre, és hajlítsd be kissé a térdedet!

tmezo P>!

Ezután kezembe adta a puskát: egy AK-47-est. A Kalasnyikov könnyebb volt, mint gondoltam.

Kapcsolódó szócikkek: Farída Khalaf · puska
tmezo P>!

Mi, jazídik azonban nem a Napot imádjuk: imáinkban mindig magát Istent szólítjuk meg. A Napot pusztán tiszteljük, ahogyan a Holdat és az Esthajnalcsillagot is, hiszen rajtuk keresztül áramlik felénk az isteni energia.

Kapcsolódó szócikkek: Farída Khalaf · Hold · ima · Isten · Nap
tmezo P>!

[…] 2014. június hatodikán robbant az első autóbomba Mószulban.

Kapcsolódó szócikkek: 2014 · Moszul
Dócza_Edith>!