Palánk 2 csillagozás
Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.
Kívánságlistára tette 5

Kiemelt értékelések


Fári Irén – Simoncsics János: Palánk Szeged belvárosa egykor
Nagyon szépen kivitelezett értékmentő kötet. Olvasása igazi időutazás Szeged történetében. Emléket állít Szeged régi belvárosának, a Palánknak. A Móra Ferenc Múzeum képanyagának felhasználásával jeleníti meg az egykori utcákat, házakat, jellegzetes épületeket Fári Irén történész, muzeológus és Simoncsics János népművelő munkája. Megőrzi annak annak az időnek a hangulatát, amikor még a Tisza két partja két különböző megyéhez tartozott.
Nagyon jó ötlet, hogy minden részletet térképvázlattal mutatnak be, és látható kép az azon a helyen jelenleg álló épületről is, így könnyebb elhelyezni a házakat, utcákat, melyek időnként vándoroltak, az elnevezések alakulása is igazi történelmi aranybánya a helytörtének kutatóinak.
A rakparton sorakozó sok kis ház helyét most a klinikák sora foglalja el, vagy a Dóm téren a szintén kis házak, a régi templom helyén épült a Fogadalmi Templom, majd Somogyi-könyvtár.
A szerzőket dicséri, hogy az épületek mellett irodalmi, zenei emlékeket is felelevenítenek.


Fári Irén – Simoncsics János: Palánk Szeged belvárosa egykor
Nagyon szép és informatív könyv egy lebontott városrészről.
Népszerű idézetek




Szeged mai belvárosának őse, a Palánk a vártól déli irányban a Tisza partján alakult ki. A városrész határait a folyó, a vár és a mai Zrinyi és Kelemen utca vonalán húzódó árok jelentették, amely a mai püspöki palotánál keleti irányban haladva érte el a Tiszát. területét sokáig palánk, azaz kihegyezett cölöpökkel megerősített földsánc védte. Ez a földsánc volt a vár külső erődje.
6. oldal
Fári Irén – Simoncsics János: Palánk Szeged belvárosa egykor




Tömörkény utca
A költő Juhász Gyula is megénekelte ezt a palánki utcát, s búsan borongott barátja emléke után Tömörkény utcájában című versében:
"A régi utcán lassan ballagok,
Előttem békés esti csillagok.
Mély nyugalom lágy szőnyege terül.
Végig az utcán a csönd hegedül.
Az ablakok, mint hű öreg szemek,
S a régi házak is öregszenek.
Ó drága árnyék, hű cimbora,
Biztass, vezess, és ne hagyj el soha!"
Az Oroszlán utcának az Iskola utcától a Tiszáig tartó részét Tömörkény István halála után (1917) nevezték el Tömörkény utcának. Az utca hangulatát és házait egy 1960-as években készült fényképsorozatról ismerjük.
A Tömörkény, a Béla és a Révai utca lebontott házainak helyén 1964-ben szétszórtan több modern lakóház épült. Megszűnt a régi utcahálózat, ezt az új háztömbegyüttest 1972-ben nevezték el Palánknak.
50. oldal
Fári Irén – Simoncsics János: Palánk Szeged belvárosa egykor




Nézzük ezt a könyvet, és látjuk hogyan vándorolnak a kicsiny palánki utcák, a platános, hársfás terek, vagy az úgynevezett centrális helyek, akárha szívek vándorolnának a testben. És persze vándorolnak az utcanevek is. Vándorolnak a kápolnák, a templomok, az ispotályok, a félhomályos kis műhelyek, a kicsiny, majd egyre nagyobb, csinosabb házakba települő emberi otthonok! Jönnek és mennek a vendéglők, viszik magukkal a szivarszagot, a borszagot, a harcsapaprikás illatát! Mi minden történik, akár száz év alatt is egy utcával, s akkor elég is az Oskola utcára, vagy a Somogyira gondolni. Egyszóval az idő vándorol velünk most, amikor ezt a könyvet lapozgatjuk. Kézen fog bennünket, s a múlt mindenféle helyére elinvitál. Csakhogy e vándorlás, utazgatás, jövés-menés közben otthon maradhassunk.
Darvasi László
Előszó
Fári Irén – Simoncsics János: Palánk Szeged belvárosa egykor




Bauernfeind-ház előtt mondta Kossuth Lajos híres toborzó beszédét, 1848. október 4-én: „Szegednek népe nemzetem büszkesége, szegény elárult hazám tartó oszlopa!” – kezdettel. Akkor még a Nagy Piarcz sokkal nagyobb volt, mint mai utóda, a Széchenyi tér.
10. oldal
Fári Irén – Simoncsics János: Palánk Szeged belvárosa egykor




A lebontott vár helyén nemcsak a színház, hanem a postapalota, a törvényszék épülete, a Tisza szálloda és több nagyszabású, eklektikus magánház épült föl, ill. a kép készítése idején éppen építették.
12. oldal
Fári Irén – Simoncsics János: Palánk Szeged belvárosa egykor
Hasonló könyvek címkék alapján
- Podmaniczky Szilárd: Láthatatlan Szeged ·
Összehasonlítás - Szabó Tibor – Nagy Péter: Az Europa Nostra-díjas szegedi Kárász utca és Klauzál tér ·
Összehasonlítás - Bálint Sándor: Szeged városa ·
Összehasonlítás - Magyar László – Németh István (szerk.): Szeged ·
Összehasonlítás - ifj. Gyergyádesz László – Rácz Attila: Kecskemét és a környék nevezetességei ·
Összehasonlítás - Bodnár Gyula (szerk.): Szeged ·
Összehasonlítás - Horváth A. János – Thirring Gusztáv: Szeged és környéke részletes kalauza ·
Összehasonlítás - Péter László: Szeged utcanevei ·
Összehasonlítás - Tóth György: A kiskundorozsmai Önkéntes Tűzoltó Egyesület 110 éves története ·
Összehasonlítás - Körmendi Judit – Horváth Imre (szerk.): Biatorbágy város 1192–1966–2007
·
Összehasonlítás