A kötet egy kicsiny, a Központi Statisztikai Hivatal Könyvtárának köpönyegében rejtőző kutatócsoport történetéről szól. E csoportról manapság már a történészszakma is keveset tud, holott a gazdaság- és társadalomtörténet terén fontos, a népességtörténetben pedig meghatározó szerepet játszott az 1956 utáni huszonöt évben. Ha a szerző személyes emlékekkel és tapasztalatokkal átszőtt szövegében és közölt dokumentumaiban elmélyedünk, plasztikus képet kapunk a tudományos kutatás Kádár-korszakbeli lehetőségeiről és annak határairól. A kutatócsoport története jól példázza azt, hogy e manapság gyakran meglehetősen egysíkúan bemutatott világban is volt lehetőség az önálló gondolkodásra és az egyéni cselekvésre, amennyiben az közvetlenül nem érintette a politika és az ideológia államilag szorosan ellenőrzött területeit.
Három évtized 0 csillagozás
Enciklopédia 1
Helyszínek népszerűség szerint
Központi Statisztikai Hivatal Könyvtár
Népszerű idézetek




A könyvtár szervezésében folytatott történeti statisztika munka ekkoriban leginkább három irányban folyt.
21. oldal
Faragó Tamás: Három évtized A KSH Könyvtár történeti statisztikai kutatócsoportjának története (1954-1985)




KSH-ban hosszú múltra tekintenek vissza a történeti kutatások. A kezdetben önkormányzati intézményként működő, és a KSH szervezeti rendszerébe csak a második világháború után bekapcsolódó Fővárosi Statisztikai Hivatal jelentette például a történeti demográfiai kutatások kezdetének egyik csomópontját a XIX– XX. század fordulóján, Kőrösy József és Thirring Gusztáv vezetésének időszakában.
A KSH-val, illetve munkatársaival szoros kapcsolatban álló MST, továbbá a Magyar Statisztikai Szemle, majd utódja, a Statisztikai Szemle adott főként teret a statisztikatörténeti és a történeti demográfiai kutatási eredmények túlnyomó többségének az 1920-as évektől kezdve. Ugyancsak ezek az intézmények lettek azok, amelyek a második világháborút követően mély hullámvölgybe került történeti demográfiai és statisztikatörténeti kutatások számára ismét fórumot nyújtottak az 1960-as évektől kezdődő újbóli felívelésük során. S talán akkor sem esünk túlzásokba, ha azt állítjuk, hogy átmenetileg nemcsak a statisztikatörténeti, hanem minden, kvantitatív módszerekkel végrehajtott történeti célú kutatás egyik országos jelentőségű központjává vált a KSH Könyvtár keretében létrejött Történeti Statisztikai Kutatócsoport az 1950-es évek közepét követő közel három évtizedben.
13. oldal
Faragó Tamás: Három évtized A KSH Könyvtár történeti statisztikai kutatócsoportjának története (1954-1985)
Hasonló könyvek címkék alapján
- Carlos Ruiz Zafón: A szél árnyéka / Tűzrózsa 95% ·
Összehasonlítás - Grócz Zita (szerk.): A Kalocsai Főszékesegyházi Könyvtár
·
Összehasonlítás - Szőkefalvi-Nagy Erzsébet (szerk.): 'Régi híres könyvtárak, régi híres könyvtárosok' ·
Összehasonlítás - Szőkefalvi-Nagy Erzsébet (szerk.): 'Európa szívében' ·
Összehasonlítás - Szőnyegi Hajnalka: A Vörösmarty Mihály Megyei Könyvtár Dévay-gyűjteménye ·
Összehasonlítás - Szőkefalvi-Nagy Erzsébet (szerk.): 'Helyünk a világban' ·
Összehasonlítás - Szőkefalvi-Nagy Erzsébet (szerk.): 'Nagy utazók – híres utazások' ·
Összehasonlítás - Monok István (szerk.): A holló jegyében ·
Összehasonlítás - Szőkefalvi-Nagy Erzsébet (szerk.): 'Fűben, fában…' ·
Összehasonlítás - Ráth-Végh István: A könyv komédiája 94% ·
Összehasonlítás