Leghathatósabb ​arcz- és hajkenőcsök 2 csillagozás

Faragó István – László Zsuzsa: Leghathatósabb arcz- és hajkenőcsök

»Bámulatos hatás. Teljesen ártalmatlan. Minden hölgy, aki szép lenni és tetszeni akar, és a szépségét legidősebb koráig fenntartani kívánja a Rogátsy-féle Liliana-crémet használja, mert csak ezáltal lehet a valódi szépséget elérni.« – így csalogatta kuncsaftjait 1898-ban kencéje megvásárlására a »Szent Istvánhoz« nevet viselő gyógyszertár patikusa Nagykikindán. A patinás »apothecá«-k rendet és bizalmat sugárzó eladóterei nehezen férnének bele sorozatunk kicsiny méretébe, de a »nevesített«, már régen kiürült porcelántégelyek annál inkább ide valók. Egyszer volt tartalmukról, azok készítőiről igyekeztünk jótékony hatású keveréket készíteni. Reméljük hatni fog!

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Anno Tandem Grafikai Stúdió

Tandem Grafikai Stúdió, Budapest, 2016
112 oldal · ISBN: 9786155194078

_Andrea_>!
Faragó István – László Zsuzsa: Leghathatósabb arcz- és hajkenőcsök

A képanyag ebben az Anno könyvecskében nem a legváltozatosabb – egy kaptafára készült porcelán tégelyeket mutat be, amelyeken csupán a felirat és a grafika változik. Emellett korabeli hirdetéseket is közölt. A dobozkák egyébként több köz- és magángyűjteményből származnak, csak a kötetben láthatóak így együtt.
Nem bántam a képek monotonitását, a szöveg ugyanis egészen lebilincselő.
A szépítkezés történetéből tudhatunk meg néhány érdekességet – a sokszor ismételt történeti kliséket nem tudtam értékelni, a 19-20. századról szóló részeket annál inkább. A szépségért és fiatalságért folytatott küzdelem esetenként abszurd és őrült, kényelmetlen sőt fájdalmas eljárásaiból is szerepel itt egy kis gyűjtés – rövid kitekintéssel a plasztikai sebészetre is. spoiler A krémeket általában patikusok, gyógyszerészek készítették és forgalmazták – akik már rendszeresen hirdettek újságokban is. Így a sajtóforrások alapján egy-egy krém történetéből, fogadtatásáról is került ide pár anekdota. Különösen érdekes a Csillag Anna nevével hirdetett hajnövesztőszer történetének bemutatása – szinte századfordulós krimi hangulata van. Sokat elmond az emberi hiúságról és hiszékenységről, a Monarchia korának reklámjairól/újságairól ez az eset. Egy szélhámos aranyárban mért hajnövesztőszere a korban kiemelkedő reklámhadjárattal vált ismertté. A kevéssé hihető történetet elbeszélő hirdetések ezzel az állandó fordulattal indultak: „Én, Csillag Anna, 185 cm hosszú óriási Loreley-hajammal, melyet az általam feltalált kenőcs 14 havi használata után nyertem"