Az ​aranymetszés legendája 5 csillagozás

Falus Róbert: Az aranymetszés legendája Falus Róbert: Az aranymetszés legendája

„A ​legkellemesebb”, „legdrámaibb”, „legdinamikusabb”, „a kozmikus szépséget kifejező” – ilyen és ehhez hasonló jelzőkkel illették évszázadokon át az aranymetszés fogalmát. Valóban indokolt az aranymetszés effajta bálványozása? Helytállóak azok a vélemények, hogy ez az arány, illetve arányosság az élővilág matematikai alaptörvénye, a természet és az emberi alkat jellemzője – ahogy ezt sokan állították és állítják?
Falus Róbert, az 1983-ban elhunyt neves klasszika-filológus, irodalomtörténész – szembeszállva a legendával – minderre határozott nemmel válaszol. Könyvében – melyet vitairatnak szánt – többek között azt vizsgálja, igaz-e, hogy természeti törvény az aranymetszés szerinti növekedés, hogyan alakult ki és történetileg hogyan fejlődött a fogalom matematikai és esztétikai felfogása, valamint hogy valóban az aranymetszés segítségével komponált műalkotások keltik bennünk leginkább a kellemesség vagy éppen a drámaiság érzetét. Lépésről lépésre bizonyítja be, hogy bár az… (tovább)

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Gyorsuló idő Magvető · Tudományos kaleidoszkóp Magyar Könyvklub

Magyar Könyvklub, Budapest, 2001
196 oldal · ISBN: 963547332X
Magvető, Budapest, 1982

MagyarIldikó>!
Falus Róbert: Az aranymetszés legendája

Megdöbbentő a szerző cinizmusa, pont az ellenkezőjét vártam volna. Konkrétan sok helyen azt magyarázza meg, hogy amiről korábban mondták, miért nem idomul az aranymetszéssel. Elgondolkodtató.

rensaman>!
Falus Róbert: Az aranymetszés legendája

A szerző egy átfogó kutatást végzett, amelynek eredményeit megosztja velünk. Elgondolkodtató mű, engem, mint az aranymetszés egy csodálóját, egy kicsit ki is ábrándított (azért a matematikai szépségek maradnak).
Néhol kissé túlságosan felsoroló jellegűre sikeredett, de ezzel együtt is egy jó könyv.

Aragorn>!

Hérakleitosz igazságát bizonyítják a természettudományok: a világ nem kaotikus halmaz – még akkor sem ha a felületes személet számára annak látszik –, hanem kozmosz, rend.
Ezt a rendet az anyag(ok) szerkezete és viselkedései törvényei határozzák meg. Még az olykor szembetűnő határozatlanságoknak, véletleneknek is megvannak a maguk okai, amelyeket az eredetileg vizsgált összefüggéseken túlmenő, további részletekben kell kutatni, soha nem feledkezve meg a kölcsönhatások szerepéről.

Aragorn>!

Hérakleitoszt idézem:
Ezt a világrendet (kozmoszt) mindeneknek ugyanazonát, sem isten , sem ember nem teremtette, hanem mindig volt és van és lesz, örökkön élő tűz, mértékek (metronok) szerint kapva lángra és mértékek szerint lobbanva el.(30.töredék)