Versek ​1926–1956 2 csillagozás

Faludy György: Versek 1926–1956

„Olvasóim nélkül nem írtam volna meg e könyv felét sem; nékik köszönöm, hogy soha magányosnak nem éreztem magam, és, akárhogy is fújtak e korszak jeges szelei, nem kellett fáznom és borzonganom” – írta Faludy György versei első gyűjteményes kiadásának utószavában. E töretlen népszerűséget elsősorban színes egyéniségének, intellektuális érzékenységének és kiapadhatatlan, sok szenvedésen érlelődött humanizmusának köszönhette.
Verseiben – melyeket diákkorától kezdve egészen haláláig írt – megtalálható mindennek a lenyomata: a széles körű műveltség és világlátottság, a szépség iránti vonzódás. De ugyanígy a különböző szerepekkel való játék, a fordítás és átköltés közti határvonal elmosódása is, melyek már fiatalon megalapozták hírnevét, és amelyek ma, tíz évvel a halála után még aktuálisabbá teszik Faludy költészetét.
Jelen kötet e terjedelmes és gazdag életmű első felét, az 1956-os, második emigrációig megírt verseket tartalmazza.

Alexandra, Pécs, 2016

Timár_Krisztina I>!
Faludy György: Versek 1926–1956

A szerelmes versek egytől egyig gyönyörűek és/vagy vagányak. A börtönversek önmagukban megvetetik velem ezt a két kötetet az első pillanatban, mihelyt kitalálom, hogy hova férnek még el. Az összes többinek (időrendben) az első felével gondolkodás nélkül tudok azonosulni, a második felére (nagyjából a hetvenes évektől kezdve írottakra) azt mondom, „haggyá má”. De csak arra, amiről szólnak. Ahogyan meg vannak írva, attól az irigység megöl. Hogy a francba tudja valaki két ekkora köteten keresztül sorról sorra mindig megtalálni pont azt a szót, amelyik mond is valamit, meg rímel is?

De nem ez volt a legfőbb problémám.

A legfőbb problémám az volt, hogy hogyan oldjak föl egy végletes ellentmondást.

Ezt és a második kötetet egyetlen bejegyzésben értékeltem a blogon:

Alexandra, Pécs, 2016