47. legjobb kortárs könyv a molyok értékelése alapján

Pokolbeli ​víg napjaim 290 csillagozás

Faludy György: Pokolbeli víg napjaim Faludy György: Pokolbeli víg napjaim Faludy György: Pokolbeli víg napjaim Faludy György: Pokolbeli víg napjaim Faludy György: Pokolbeli víg napjaim

Faludy György a magyar történelem egyik legsötétebb korszakának megdöbbentő történetét írta meg Szolzsenyicin Gulágjához is hasonlított életrajzi regényében. A Pokolbeli víg napjaimban az Andrássy út 60. és Recsk poklát megjárt költő sorsát 1953-ig, a táborból való szabadulásig kísérhetjük figyelemmel.

Eredeti megjelenés éve: 1962

Alexandra, Pécs, 2015
Alexandra, Pécs, 2006

Andrássy út 60., Budapest · Porte de Clignancourt, Párizs · Portugália

csillagka P
Faludy György: Pokolbeli víg napjaim

Ezt a könyvet mindenkinek kötelezően el kellene olvasni , emberségről és az embertelenségről, magáról pokolról és hogy hogyan lehet ott embernek maradni. Nagyon felkavar és megrázott Faludy realizmusa.
Majdnem hat évvel, és egy pár hasonló könyvvel később.
Még mindig azt mondom, hogy kötelezően mindenkinek, és ha már Nobel akkor inkább neki adtam volna mint a Sorstalanságnak, a két könyv egyes részei szinte ugyanazokat a lényegi borzalmak tartalmazzák, néhányan mind a két helyen emberek tudtak maradni az embertelenségben.Faludy Kertésszel ellentétben, nem játszik szerencsétlen (ál)naiv áldozatot, pontosan felméri a lehetőségeit, hideg logikával számolja az éleben maradáshoz szükséges kalóriákat. Tömény történelem, elborzasztó korkép, de felemelő a tudat, hogy ezt is túl lehetett élni. Az irónia hatalmas fegyver, ami nem egyszer sült el a szemünk láttára.

ABC Független, Budapest, 1987
544 oldal · puhatáblás
Lali P
Faludy György: Pokolbeli víg napjaim

Egyértelműen kötelező olvasmánnyá tenném a középiskolában. És – bár vannak esetleg középiskolába kevésbé gondolt és ott tanítani szokott szerelmi leírásai a könyvnek – mindenképp egységes egészként, nem pedig gondosan válogatott részletekben.
Először is azért, mert a szellem erejéről szól. Másodszor azért, mert a szerelem erejéről szól. Harmadszor azért, mert a világ teljességének megéléséről szól. Negyedszer azért, mert ettől pontosabb leírása a magyar kommunizmusnak nincs. Ötödször azért, mert hihetetlenül érdekes. Hatodszor azért, mert példaértékű. Hetedszer pedig azért, mert kiváló a stílusa.
Nem tudom, van-e olyan szülő vagy tanár – magamat is beleértve –, aki azt meri mondani a gyerekének, diákjának, hogy legyen előtted példakép Faludy György. Egyben és nem részeiben.
Nehéz egy ilyet kimondani. De lehet, hogy kell.

Emerencia P
Faludy György: Pokolbeli víg napjaim

Szenzációsan jó könyv. Most sajnálom igazán,hogy amikor kisvárosomban járt Faludy György , egyéb elfoglaltságaim miatt kihagytam a találkozási lehetőséget vele,amit már nem pótolhatok. Nagyon érdekes ,színes egyéniség volt , remek, finom humorával már az első oldalakon megnyert. Emberség,realitás remek stílussal .Zseniális.

Tarja_Kauppinen
Faludy György: Pokolbeli víg napjaim

Recsk és az Andrássy út 60. kapcsán emlegeti mindenki ezt a könyvet, némiképp váratlanul ért hát, hogy mindez gyakorlatilag csak az utolsó harmada (mea maxima culpa, miért nem tájékozódtam előzőleg alaposabban). Az első kétharmadát márpedig fél szívvel olvastam. Nem világos előttem, hogy bizonyos epizódok, vagy az ismerősei által elmesélt anekdoták miért bírnak akkora jelentőséggel, hogy fel kellett őket jegyeznie a memoárjába. Látom, sokan csak az utolsó két részt olvasták el – nem vesztettek sokat, bár a hazatérése utánit azért érdemes.
Az ilyen-olyan táborok átvészelése az egyik címkéje lehetne az idei olvasmánylistámnak. Több naplóhoz, visszaemlékezéshez is volt szerencsém mostanában ebben a témában – mindenki más és más megküzdési stratégiát választ, Faludyt a költészete segítette át a megpróbáltatásokon, mert minden fejben dől el, amint azt ugyebár tudjuk.
Amiért nem adok öt csillagot, az az eleje: Franciaország, Marokkó, Amerika – itt maradhatott volna jobban a tárgynál. A magyarországi részek viszont érdekesek, szellemesek, sőt, gyakran még humorosak is – a cím tehát nem is egészen irónia.

Balázs_Erőss P
Faludy György: Pokolbeli víg napjaim

Korábban direkt ellenszenves volt Faludy személye. Ne kérdezzétek miért, nem tudom megmagyarázni. (Dehogynem tudom, irigyeltem, hogy vénember létére milyen fiatalka felesége volt.)
Úgy tűnik, Faludynak tényleg vígak voltak a pokolbéli napjai. A könyv közel fele amolyan low-budget kalandnyaralásnak tűnik Franciaországban, Marokkóban, az USA-ban, végül a felszabadulás utáni Magyarországon… aztán persze beindul a sz*rszökőkút, irány az Andrássy út 60., Tarcsa, majd Recsk.
Továbbra sem értem azt, hogy még mi, magyarok sem vagyunk képesek szembenézni azokkal a bűnökkel, amiket ebben a korszakban elkövettek.
Nem durva könyv, nincsenek kielemezve benne a kínzási módszerek, de azért nem egy leányregény. Pont ezért üt nagyot. Olyan sztoikus nyugalommal mesél mindenről, mintha csak egy átlagos vasárnap délutánról írna.
Ideológiai agyhalottaknak kötelezően beégettettném a retinájukba, mindenki másnak, aki képes józan ésszel gondolkodni, erősen ajánlom.

Magyar Világ, Budapest, 1989
lencsemate I
Faludy György: Pokolbeli víg napjaim

másodszor olvastam el, de 24 éves fejjel lényegesen más hatással volt rám, mint 7-8 évvel ezelőtt. akkor csak egy elég jó könyvnek tűnt, izgalmas, érdekes történetekkel, szóval amolyan felső kategóriás kalandregénynek. most meg úgy vagyok vele, hogy talán a legfontosabb könyv a magyar irodalomban. nem csak a témák miatt, hanem azért is mert remekül van megírva. szeretek költőktől prózát olvasni. a hozzáállás, a reakciók, a kommentárok pedig külön zseniálisak. amikor pedig író és költőtársakról beszél, mint ismerősökről, barátokról, olyanokról, akiket mi csak irodalomóráról és könyvekből ismerünk, az talán a legkülönlegesebb része a könyvnek: Attila… persze lehet mondani, hogy jó korban született, hogy „szerencséje” volt, hogy mindezeket átélte, de én azt gondolom, hogy a feldolgozás módja irodalmi rangot ad a dolognak, mert bármilyen dilettáns alak nem tudott volna így nyúlni az anyaghoz.

TiaRengia I
Faludy György: Pokolbeli víg napjaim

Zseniális, napok óta a hatása alatt vagyok. Az íróval kapcsolatos megítélésem vett egy 180 fokos fordulatot. Gyönyörű nyelvezet, egyetlen felesleges szó nem volt benne.
Végig az járt az eszemben, milyen szívesen leülnék Faludyval egy italra, ha még lehetne…

ppeva P
Faludy György: Pokolbeli víg napjaim

Zseniális. Mit mondhatnék róla többet?!
A Recskről szóló részből már olvastam részleteket korábban is, mert az ő mondatai kavarogtam bennem, mikor tavaly a recski tábor helyén álló emlékmúzeumban voltunk. Ne csak olvassátok, menjetek is el oda.

ábelarengetegben
Faludy György: Pokolbeli víg napjaim

Abszolút alapmű. Nem mondom, hogy mindenhol követni bírtam az elképesztően művelt Faludy utalásait, de nem is éreztem, hogy ezt az olvasó orra alá dörgölné, egyszerűen annak a fajta zseninek imponál, akinek helyén van az önbizalma. Nem ismerem őt költőként, iskolában egy szót sem hallottam róla (csak a köztudatban volt anno Fannikája miatt), úgyhogy összességében kritikával kezelem saját munkásságára való rálátását, még akkor is, ha prózában ennyi alapján nagyon ott van a szeren.
Ilyen rezignáltan nem nagyon olvastam még ezekről a borzalmakról. Lebilincselő az egész könyv, de a letartóztatásától kezdve volt érdekes igazán.

Vörös_Rébék
Faludy György: Pokolbeli víg napjaim

Pár perce csuktam be a könyvet az utolsó sorok elolvasása után, és mint mindig, most sem tudom megfelelően kifejezni magamat, ha egy ilyen meghatározó műről kell véleményt alkotnom. A meghatározó alatt nem az irodalomtörténetben elfoglalt helyére gondolok, hanem hogy számomra mit jelent. Mert ez az egyik legjobb könyv, amit valaha olvastam.
Kedves állambácsi! Itt az ideje, hogy megreformálják az irodalomoktatást és mondjuk kötelezővé vagy minimum ajánlottá tenni a Pokolbeli víg napjaimat. Mert Faludy végig észrevétlenül tanít: emberségre, nyitottságra, gondolkodásra, de mindenekelőtt erkölcsi tartásra, mindezt a maga egyedi stílusában és humorával. Mindenkinek csak ajánlani tudom!

Epilógus

Minden magyar mondatnak megvan az angol megfelelője. Pontosan le lehet fordítani, csak éppen reménytelenül mást jelent, és éppen a lényeg sikkad el a fordításban – a kép, a fogalom a szótári szó mögött.

217. oldal (Alexandra Kiadó, 2006)

Frank_Spielmann I

A Père Lachaise temetővel szemközti, csúnya kis bisztróban telepedtünk le. Az volt a neve, hogy „Jobb, mint a túloldalon”

Almost_Zed

Polgári nevén Tóth Gézának hívták; szemtől szembe Géza bácsinak szólítottuk, de háta mögött mindenki Északkeleti Betörésnek mondta. Az öregúr a Meteorológiai Intézet egyik vezetője volt. Letartóztatását és csúfnevét annak köszönhette, hogy az általa szerkesztett meteorológiai jelentésben másnapra „lágy nyugati szellőket” ígért, a következő két napra pedig „északkeletről, a Szovjetunió irányából közelgő fagyos légrétegek betörését” jósolta. Ha jósolta, kétségtelenül így volt, mert az öregúr millibár fokokban, szélsebességben és hasonlókban nem ismer tréfát. A következő napon elvitte az ÁVO, „a meteorológiai jelentésbe csempészett imperialista propaganda- és kémtevékenység” címén. Czebe Valér vezérkari százados, aki a katonapolitikai osztályon dolgozott, s akit rögtön Géza bácsi után tartóztattak le, azt állította, hogy a nevezett két napon, a fagyos légrétegekkel együtt, egy-egy szovjet hadosztály érkezett Magyarországra. E kínos koincidencia okozta, nézete szerint, Géza bácsi vesztét; de azért óvakodott, hogy e feltevését – mely az öreget végső kétségbeesésbe kergette volna – közölje vele.

327. oldal (Recsk)

Almost_Zed

A május elsejei felvonulás, melyet egyik régi barátommal néztem végig a Vorosilov útnak átkeresztelt Stefánia út széléről, sem volt vidítóbb. Nagy tömeg jött vörös zászlók alatt, táblákkal, melyeken Marx, Engels, Lenin és Sztálin felnagyított képeit hozták, meg a szovjet generálisokét. A menetben a szavalókórusok a köztársaságot éltették és halált követeltek a fasisztákra.
– Sokan vannak – fordultam kísérőmhöz.
– Az Olasz fasorban néztem a menetet, amikor Szálasit tették meg államfőnek a nácik – felelte. – Azok is sokan voltak. Legalább ilyen sokan.
– Igen – nyugtattam magamat, félhangosan. – De ezek mások.
– Nem – felelte barátom határozottan. – Ugyanazok az emberek.

183. oldal (Egyesült Államok - Magyarország)

Almost_Zed

Valamelyik szavazókörzet egy kis kormánypárti és két igen nagy ellenzéki faluból állt. A kis, kormánypárti faluban állították fel az egyetlen szavazóhelyiséget. Most már csak azt kellett megakadályozni, hogy a választás napján a két ellenzéki falut elhagyhassák a szavazók. Az egyik falut csendőrökkel vétette körül, azon a címen, hogy kolerajárvány tört ki. A másikkal is ez volt a terve, de az utolsó pillanatban kiderült, hogy nem áll kellő karhatalom rendelkezésére. Részletes instrukciókkal egy öreg zsidó vigécet küldött a faluba. A vigéc kihirdette, hogy este, vonatindulás előtt, az állomáson tyúkszart vásárol, bármily mennyiségben, kosaranként két korona ötvenért. Senki sem volt bolond szavazni menni, amikor ennyi pénzt lehet keresni! Vonatindulás előtt százával álltak sorban az állomás előtt. A vigéc, hosszú, fekete zakóban elsétált a kosarak között. Pálcáját sorra beledugta mindegyikbe, megszagolta a pálca végét, és megcsóválta a fejét: „Kakasszar is van benne. Nem hallották, emberek, hogy azt mondtam: tyúkszart vásárolok?” A parasztok persze irgalmatlanul megverték a vigécet, de jelöltjük megbukott.

23. oldal (Franciaország)

Almost_Zed

Irreálisnak tartottam, hogy az ország leghírhedtebb börtönében jobban érezhessem magamat, mint egy számomra ugyan ellenszenves társadalomban, ahol aránylag tűrhető körülmények között éltem. És mégis, ezért éreztem jól magam. Oda jutottam, ahová kommunista államban való vagyok, a börtönbe. Részükről jogtalanság és ostobaság. volt, hogy lecsuktak; de engemet végre magamhoz méltó erkölcsi pozícióba juttattak. Véget vetettek méltatlan helyzetemnek, mely nemegyszer kényszerített arra, hogy ott hallgassak, ahol fel kellett volna emelnem szavamat, sőt olykor azt dicsérjem, amitől undorodom.

265. oldal (Andrássy út 60. - Kistarcsa)

Almost_Zed

Magyar, e síron üdv, béke és áldás: itt fekszik Rákosi… Jenő.

Almost_Zed

A halál – gondoltam elmenőben – ebben a városban a vendégek közt foglal helyet minden lakomán, és belefekszik a szeretők ágyába. Mindenütt jelenvaló, mint Hans Holbein Haláltánca metszetein, de mégsem olyan minőségben, mint Holbeinnál, vagyis hívatlan vendégként, kinek megjelenése vad riadalmat és hiábavaló kétségbeesést kelt. Itt nem gondolják, hogy a halál csapda, melyet az okos ember kikerül, nem rendezkednek be arra, hogy száz, és nem remélik, hogy ötszáz évet élnek. Itt ötvenéves korában senki sem festi feketére haját és szakállát, és nem tornászik reggelenként súlyzókkal, mert tudja, hogy az egészség sem véd meg a haláltól. Itt a halál hivatalos vendég a barátok asztalánál, és ha a szeretők ágya szélére ül, azért teszi, hogy még hevesebb szerelemre buzdítsa őket.
Az emberek egyszerűen tudomásul vették a pusztulás illatát, és nem az orrukat fogják be, mint Európában, hanem levonták a következtetést, és intenzívebben élnek; mohóbban és mégis nyugodtabban. Nem küzdenek a halállal, mert tudják, hogy a harc eleve elveszett: nem békülnek meg vele, mert sohasem voltak haragban a halállal; nem követelik meg orvosaiktól a kegyes hazugságot, mert nem félnek tőle, és ha fiatalon találkoznak vele, bátran szemébe néznek, öregen pedig lassan és méltóságteljes lépésekkel indulnak sírjuk, mint holmi kényelmes karosszék felé. Alighanem a halálról alkotott elképzelés is más, mint minálunk; nem vén, vicsorgó csontváz kaszával, mert ahol nincs rémület, fölösleges az ijesztgetés; ahol nincs ellenállás, fölösleges a kasza; inkább szép, fiatal fiú lehet, mint a görögök Thanatosza, akit Erósztól csak az különböztet meg, hogy lefelé fordítja fáklyáját.

92. oldal (Afrika)

ppeva P

Hadd idézzem hetediknek Dantét, aki végtelen csigalépcsőhöz hasonlította az emigrációt, ahol kifullad az ember lehellete, minél magasabbra mászik az évek kegyetlen csavarvonalán. Hogy ezt érzékeltessen, le kéne írnom mindazt, ami hét éve történt velem – mint aludtam hajók fedélzetén, vonatok alatt, koncentrációs tábor istállójában, a sivatagban, homokdűnén, kasbában, tankon, jégen és hómezőn, repülőerődben, dzsungelben, szavannán, korallszigetek pálmafái alatt és vagy kétszáz ágyban, vagy talán háromszázban is; és hadd tegyem hozzá, hogy egész életemben arra vágytam, hogy egy és ugyanabban az ágyban aludjak évtizedekig; hogy könyvtáramat, mely Pesten maradt, és minden bizonnyal elveszett, új könyvtárral cseréljem fel, és diófát ültessek unokáimnak, mert ha kalandvágyam még mindig friss is és eleven, most arra a kalandra vágytam, hogy otthonom legyen, ahol szabadon élhetek és halhatok.

Emerencia P

Amikor másnap sem kaptunk se élelmet , se utánpótlást , se parancsot , rádiónkon érintkezésbe léptem a csehekkel. Pozsony vidéki , magyarul beszélő csapatok álltak velünk szemben. Este csónakba ültem , és vacsorázni mentem az ellenséghez.