Jegyzetek ​az idő sodrában 3 csillagozás

Faludy György: Jegyzetek az idő sodrában

„Kecskeméten, egy kiállítás megnyitása után nemrég negyven-ötven emberrel, nagyrészt fiatallal ültem együtt. Vacsora után megkértek: szóljak hozzájuk. Miről? Azt felelték: a világról.” – Faludy György pedig éveken át mesélt olvasóinak a világról azokon a hasábokon, ahol ezeket a sorokat írta. Jegyzetei sokoldalúak: szó esik bennük politikáról, irodalomról, kulturális kérdésekről, környezetvédelemről, történelmi aktualitásokról.
A kötet Faludy György esszéinek immár második gyűjteménye, az 1991–1994-es időszakból. Az itt közölt írások nem visszaemlékezések, jóval inkább saját koruk naprakész kommentárjai – természetesen Faludy elmaradhatatlan anekdotáival, példaértékű történeteivel fűszerezve.

Alexandra, Pécs, 2013
Alexandra, Pécs, 2007

tgorsy>!

A csőcselék mindig az uszító felé fordul, és mit sem törődik vele, ha az illető csak álszent pojáca.
1993. november 27.

tgorsy>!

Mi, magyarok, egyes szélsőséges nacionalista mániákustól eltekintve, jó ezer esztendeje tartjuk magunkat európainak.

tgorsy>!

Patterson attól tart, hogy a kapitalizmus árubőségének és jólétének elmaradása egyes országokban karizmatikus demagógokat, azaz a fasizmust juttatja uralomra.
1992. február 22.

tgorsy>!

… az Államokban, Angliában és Kanadában megszoktam, hogy ezekben az országokban nem hoznak alkotmányellenes törvényeket. […]
Ez nem elvont alkotmányjogi probléma, hanem a demokrácia létalapja. Nem egy demokratikus államrend változott át rémuralommá úgy, hogy egyes pártvezérek alkotmányellenes törvényeket, rendeleteket vagy intézkedéseket hoztak.
1992. március 28.