Fábri Péter (szerk.) · Hegedűs D. Géza (szerk.) · Radnai Annamária (szerk.)

Rivalda ​2011 5 csillagozás

Öt mai magyar dráma
Fábri Péter – Hegedűs D. Géza – Radnai Annamária (szerk.): Rivalda 2011

A 2010-es év színházi bemutatóiból választotta ki Fábri Péter rendező, Hegedűs D. Géza színművész-rendező és Radnai Annamária dramaturg azokat a darabokat, melyeknek szövegét leginkább méltónak találta az utókorra hagyományozni.

Eredeti megjelenés éve: 2011

A művek szerzői: Závada Pál, Vörös István, Térey János, Németh Ákos, Háy János

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Rivalda Magvető

Magvető, Budapest, 2011

korkata>!

Háy János: Völgyhíd
A kötet kezdő drámája. Nálam azonnal ütött. Fiatal kamaszok a főszereplők.
Deda a pesszimista, aki nem akar sokáig élni, akinek a legnagyobb a szája. Ezért nem igazán volt szimpatikus nekem, a végére azonban rá kellett jönnöm ő az aki talán a legnormálisabb volt hármójuk közül. Neki van saját véleménye, akarata.
Zsófi aki Péter barátnője és Deda húga a szerelemtől nem lát, ezért tűr.
Péter, aki a történet főszereplője. Eleinte sajnáltam, hogy a gazdag apa nem szereti és mindenben alá kell rendelnie magát. Aztán rájöttem, hogy ő is ugyanolyan. Ezt a drámában Deda a barát ki is mondja. Ugyanúgy viselkedik Zsófival ahogy vele az apja. Aztán dönt és én ekkor utáltam meg a legjobban, mert a döntésével önző módon a környezetében élők életét is megváltoztatja, tönkreteszi.
Németh Ákos: Deviancia
Pár éve felolvasták ezt a drámát Pécsett a POSZT-n. Körülbelül a történet félénél jöttem erre rá.
Ebben a darabban mindenkinek van valami problémája, nincs kivétel. Elkerülhetetlen, hogy ne történjen valami rossz. Megismerhetjük Beát akit elhagy a barátja. Mégis ő az aki nem vesztesen kerül ki. A legjobban Zsanettet az autista lányt sajnáltam, mert ő nem tehet a sorsáról. A szereplők a gondok elől a kábítószerbe, az alkoholba vagy a gyógyszerekbe menekülnek. Sivár világ ez, nehéz rajta javítani.
Térey János: Jeremiás avagy Isten hidege
Évekkel ezelőtt felolvasó színházban már találkoztam ezzel a művel. A történet elején forróság van Debrecenben, a végére azonban hideget éreztem.
Nagyon nem tetszett ez a Jeremiás. A történet során találkozik iskolatársaival, szerelmeivel. Nem tud velük szépen viselkedni. Már nem olyan ember, mint amilyen volt amikor elment Debrecenből. Megváltozott, gonosszá lett.
Vörös István: Ördögszáj
Az 1930-as években játszódik a történet. A középpontban van a férfi, akinek a megjelenése okozza a bonyodalmakat. Ő a pasi, akiért elindul a harc. Szerelem, intrika, hazugság, cselszövés mind átszövi a történetet.
Závada Pál: Magyar ünnep
Évekkel ezelőtt a POSZ felolvasó színházban volt szerencsém a darabot megismerni. Maga a történet nem, de az érzések megmaradtak. Azonban olvasás közben folyamatosan eszembe jutott maga a történet is.
A kötet legerősebb darabja. Trianon, Erdély, holokauszt, ezek mind előkerülnek. Nehéz, súlyos témák. Szívszorító volt olvasni.

BabusM>!
Fábri Péter – Hegedűs D. Géza – Radnai Annamária (szerk.): Rivalda 2011

A Háy-darabnak szerintem már semmi köze a valósághoz, nem hihető (talán ha a nyolcvanas években játszódna, akkor…). A Németh Ákos-féle Deviancia annál inkább; gyilkosan hiteles és szívbe markoló. A Térey-darabot nagyon jó volt olvasni, de nem hiszem, hogy nem lenne fárasztó végignézni. A Vörös István-darab tök hülyeség; bár értem és átérzem a kívülállóság problémáját, de ez egyszerűen idióta feldolgozása annak. A Závada-dráma pedig így is nagyon jó (bár regényként meg egyenesen zseniális); talán az egy kritika vele szemben az lehet, hogy a sűrítés miatt a darab második része már olyan, mint egy felolvasós visszaemlékezés, de mindvégig olyan erős a sodrás, hogy egyszerűen látja az ember maga előtt, hogy micsoda lendületű előadást lehet ebből csinálni.

Magvető, Budapest, 2011

Bogas >!

DEDA: Hová mész? Péter, hová mész?
Péter nem szól
DEDA: Quo vadis?
BARÁTNŐ: Mi az a kovadi?
DEDA: Azt jelenti latinul, hogy hová mész.
BARÁTNŐ: Fú, te tudsz ilyeneket?
DEDA: Aha, van egy film, hogy Quo vadis, meg egy vicc, hogy hová mész?
BARÁTNŐ: Abba mi a vicc, hogy hová mész?
DEDA: Nem mondtam végig.
BARÁTNŐ: Ja…
DEDA: Szóval, hogy két faszi találkozik. Hová mész? Moziba. Mit játszanak? Quo vadis. Mit jelent? Hová mész? Moziba. Mit játszanak…
BARÁTNŐ: Végül melyik megy moziba?
DEDA: Mind a kettő.
BARÁTNŐ: Tényleg?
DEDA: Figyeld csak: jön az egyik: Hová mész? Mire a másik, moziba, mit játszanak, ezt mondja az egyik, quo vadis, mit jelent, hová mész, moziba, mit játszanak… Érted? Ez csak akkor jó, ha mind a ketten moziba mennek, mind a ketten a Quo vadist nézik meg és mind a ketten megkérdezik a másiktól, hogy mit jelent, és mind a ketten tudják, hogy azt jelenti, hová mész.

Az emberektől minden kitelik;
Mindennek az ellenkezője is.
Néha meglepően kedvesek.
Néha sistergően aljasak.

korkata>!

JEREMIÁS (derűsen)
Hát jogod itt és most nincs igazán.
A jog, tudod, erő nélkül impotens.
Az igazad meg? Fölöttébb vitatható.

200. oldal Térey János: Jeremiás avagy Isten hidege

Bogas >!

NOÉMI: Mindjárt eldobom, a kurvaannyát. Vagy legurítom a lépcsőn.
BEA: Az király lenne tényleg. Tekézel egy kicsit a vevők között, aztán mennek a háziorvoshoz, hogy lekuglizta őket egy vadkender.

Németh Ákos: Deviancia

Bogas >!

PÉTER: Te tényleg nem akarod megélni, hogy mondjuk negyven?
DEDA: Maximum a harmincat, annál egy nappal tovább se.
PÉTER: És hogy lesz vége?
DEDA: Megoldom, ne aggódj. Vannak módszerek. A múltkor a viaduktról.
PÉTER: A hajléktalanok?
DEDA: Ja, azt hitték, repülni fognak.
PÉTER: Repültek is.
DEDA: De nem felfelé, mint az angyalok vagy a műholdak.
PÉTER: Hát nem.

Bogas >!

A sérültet hosszan, soká figyelve,
Ugyanaz a testrészünk fájni kezd,
Amelyik neki fáj.

KAPLONY
Van esély a bocsánatkérésre?

JEREMIÁS (tűnődve)
Kérnék. Te meg adnál… Aztán elfelejtenéd
A vádjaimat, szintúgy a személyemet.
Csak magadnak nem felejtenéd el,
Hogy megbocsátottál valakinek valaha.
Nincs tisztátalanabb, mint a bocsánat.

Bogas >!

JEREMIÁS (megbotlik egy homokzsákban, de azonnal föláll. Mókusra)
Ez a nő ma reggel
Megkérdezte, hogy engem mi éltet.
A napfényes pálya? A pénz? Ugyan. Árkádia éltet,
Termő, gondtalan Árkádia, hej! Éltet
A szem tápláléka, a hús, mozgat az ösztön,
Netán az Ige? De melyik napfényes ige?
A világjobbító vagy a kerteket eltipró szándék?!
Mókus ma reggel az életemre kérdezett rá,
S én nem mondhattam nemet az egészre.

Térey János: Jeremiás avagy isten hidege

Bogas >!

VIKTOR fekszik egy fának támaszkodva, álmában beszél
Egyszer egy disznó állított be a rabbihoz, azt mondta neki:
Rabbi, én zsidó hitre szeretnék térni.
Csakhogy mi nem eszünk disznóhúst.
Épp azért.
Érdekből senki nem állhat közénk.
Rabbi, te nem vagy őszinte. El akarsz utasítani, csak nem tudod, mivel.
Bocsáss meg, azt hiszem, keresztülláttál rajtam. Nos figyelj, ha találsz valakit, aki önként lemond a zsidó hitéről, és átadja neked a helyét a zsinagógában, akkor beszélhetünk róla. De ott aztán nem szabad összevissza röfögni.
Akkor a disznó megfordult és sértődötten távozott. Inkább örökké vallástalan maradok, mondta.

Vörös István: Az ördögszáj

Bogas >!

VIKTOR: Köpök az illemre.
MARGIT: Ugyan, ugyan, az illemre nem lehet köpni. Először még csak rendben van, hogy leköpjük, ki ne tudná megcsinálni. De aztán másnap arra ébredünk, hogy valami rosszat tettünk, harmadnap arra, hogy ezt mindenki beszéli, negyednap, hogy már mi magunk is elhisszük a legrosszabbat magunkról, ötödnap, hogy szeretnénk bocsánatot kérni, hatodnap, hogy megszólunk valakit, aki köpött az illemre, a hetedik napon már megpihenhetünk, mert mi lettünk a legsavanyúbb, legunalmasabb, legkíméletlenebb erénycsőszök, akik másoknak akarnak dirigálni.

Vörös István: Az ördögszáj