Kereszt ​fogantyú nélkül 3 csillagozás

Rádióban elhangzott rövid áhítatok és lelki útravalók
Fabiny Tamás: Kereszt fogantyú nélkül

Az ​embernek és hitének beméréséhez hol hétköznapi, hol ünnepi apropó adódik. A tavaszi lomtalanítás során kidobott feszület különös sorsában egy húsvéti gondolat rejtőzik. Louis Armstrong híres slágerének mondatában – „Look up sometimes” – a jézusi ige fedezhető fel. Bármily meghökkentőnek tűnik, de a 2010-es választások előtti kampánycsend mellé is elfér a bibliai párhuzam, hiszen a prédikátor szerint ideje van a beszédnek, és ideje van a hallgatásnak. Fabiny Tamás lelki útvonaltervezője képes az adóbevallás közelgő határidejét, az Európai Unió soros elnökségét, a fagyhalálról készült statisztikát, a Duna vízszintjének évszázados rekordját és az európai focibajnokság friss eredményeit kiindulópontként kezelni. Időnként zavarba hoz az a természetesség, az a bölcsesség, amellyel egy-egy életsorsot egy bibliai sor mellé helyez, legyen az a Luther Otthon egykori lakója, később az 1956-os Nagy Imre-kormány honvédelmi minisztere, Maléter Pál vagy a gyilkosság áldozataként elveszített… (tovább)

Luther, Budapest, 2013
192 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633800317 · Illusztrálta: Aknay János, Fehér László, Konok Tamás

B_Panka>!
Fabiny Tamás: Kereszt fogantyú nélkül

Fabiny Tamás: Kereszt fogantyú nélkül Rádióban elhangzott rövid áhítatok és lelki útravalók

Kicsit másra számítottam, inkább áhítatokra, rövid igei morzsákra. Helyette viszont Fabiny Tamás gondolatait olvasgathattam egy-egy eseményhez kapcsolódóan, igei tartalmakkal együtt, szóval nem volt rossz egyáltalán.

Ami miatt kevéssé kötött le a könyv sokszor, hogy majdnem minden elmélkedés nagyon kontextusfüggő, múltbeli eseményekhez kapcsolódik. Ha az a bizonyos történés nem állt közel hozzám vagy esetleg nem emlékeztem rá, akkor nehezen tudtam kapcsolódni a hozzáfűzött gondolatokhoz.

A stílusa viszont vonzó, jól érthető, elgondolkodtató, megható és olykor humoros is.

jeno>!
Fabiny Tamás: Kereszt fogantyú nélkül

3-4 perces morzsák, eredetileg rádióra alkalmazva. Mindig aktuális. Szuper stílusban.

pelika_Bp>!

Mindenik embernek a lelkében dal van,
és a saját lelkét hallja minden dalban.
És akinek szép a lelkében az ének,
az hallja a mások énekét is szépnek.

pelika_Bp>!

„Megyünk, megyünk, meg-megzökkenve vagy bukdácsolva, hétrét kiegyenesedvén, derékfájással, bokasüllyedéssel, magas vérnyomással fizetve meg az árát, hogy nem négykézláb járunk.” Szilágyi Domokos

„ Jézus markába szöget vertél
Dózsa húsából ebédeltél,
Hitler-taktusra meneteltél
Nemet mondani sose mertél.”
Iluh István

pelika_Bp>!

Keken András utalt egy prédikációjában egy ismert festményre, amely az ajtó előtt álló és zörgető Jézust ábrázolja. A hagyomány szerint amikor elkészült a kép, a festő megmutatta azt a barátjának. Ez áhitattal nézte, aztán igy szólt: – Nagyon szép, nagyon kifejező ez a kép, de van egy hibája. Elfelejtettél az ajtóra kilincset festeni. A festő így válaszolt: – Szándékosan nem festettem rá a kilincset. Az emberszív ajtaján csak belülről van kilincs, azt csak belülről lehet megnyitni.

Három advent

pelika_Bp>!

Elhatározhatjuk azt is, hogy a böjti időszakban nem nézünk televíziót. Eleinte talán szokatlan lesz, hogy politikusok nem ordibálnak a lakásunkban…..

Amikor meghajlik a lélek

Kapcsolódó szócikkek: böjt