Caesar ​és a nagy összeesküvés (Idődetektívek 18.) 28 csillagozás

Krimi a Római Birodalom korából
(9 éves kortól)
– Izgalmas krimi
– Kalandos utazás a múltban
– Szószedet a korszak jellemző kifejezéseivel
-Függelék a történelmi tényekről

Julian, Kim és Leon bűnözők nyomát kutatja a múltban. Ám az időutazások nem veszélytelenek…
     Rómában járunk, időszámításunk előtt 65-ben. Egy gyújtogatás, egy mérgezés és egy gyilkosság rémíti meg Róma lakosságát – talán valaki meg akarja akadályozni, hogy Julius Caesart uralkodóvá és főpappá válasszák? A bátor idődetektívek – Julian, Kim és Leon – egy választási hadjárat közepébe csöppennek, melyben Caesar ellenfelei egyáltalán nem viselkednek tisztességesen…

Scolar, Budapest, 2015
158 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632445793 · Illusztrálta: Almud Kunert

Kiss_Julianna>!
Fabian Lenk: Caesar és a nagy összeesküvés

Római Birodalom korában, Caesar idején járunk. Az idődetektívek, a három jó barát és az okos Kija leleplez egy Caesar elleni merényletet.
Ismételten jól szórakoztam olvasás közben.

Paulina_Sándorné P>!
Fabian Lenk: Caesar és a nagy összeesküvés

Ármány, intrika, gyilkosság. Mi mindenre képesek a hatalomért az emberek, már a réges-régi időben is. Érdekes módon tárgyaltak az akkori időben. Tetszett a megoldás, amit azért alkalmaztak, hogy egy-egy ember mennyi ideig beszélhet. Jobb, mint a stopper óra. A gyerekek most is izgalmas kalandban vettek részt. Jó, hogy a macska velük van, sokat segít nekik macska létére.

Homolya_H_Tímea P>!
Fabian Lenk: Caesar és a nagy összeesküvés

Nem tudok újat mondani. Szeretjük a sorozatot, hozta a megszokott színvonalat ☺️

PTJulia P>!
Fabian Lenk: Caesar és a nagy összeesküvés

Nem, ez a történet nem ahhoz az összeesküvéshez repít el minket, hanem egy másikhoz, ami Caesar számára szerencsésebb kimenetelű. Megismerjük az ókori Róma cselszövős, számító politikai világát (ki gondolta volna, hogy ez a gyerekeket érdekelheti? – mindez tálalás kérdése), berendezkedését. Talán a házigazda sem a legszimpatikusabb egyén, az ellenfelei pedig főleg nem. De a gyerekek itt is az igazság oldalán állnak, s arra azért megbízhatóan fény derül.

Fabian Lenk: Caesar és a nagy összeesküvés

Róma és római jog… Hogy hihető-e egy gyerek tanúvallomása. Mit tehet itt a 3 gyerek? Sajnos az olvasás után nem írtam meg rögtön az értékelést, így csak a hangulata maradt meg: jó – a szokásos fordulatokkal, néhány fogalmazásbeli hiba, amin rögtön fennakadok és hogy milyen nyilvánvaló, mikor tőrbe csalnak valakit… De a vége mi más is lehetne, csakis happy end. És persze megint jónéhány fura ételkülöncség. Az ókori Rómából viszont még így is csak keveset mutat meg ez az idődetektívesdi.

NyZita>!
Fabian Lenk: Caesar és a nagy összeesküvés

Kellemes kis összeesküvés-elméletes gyerekkrimi az ókori Rómából. A szerző nagyon jól eltalálta a helyszínt és az egyes karaktereket, a nyomozás is kifejezetten érdekesre sikerült. Fabian Lenknek nagyon megy ez az időutazós-ismeretterjesztős sztori, mert bár a sorozat mindegyik kötete hasonló séma alapján épül fel, még így sem unalmasak. Ezúttal is nagyon élveztem a történelmi rejtély megfejtését és a három barát kalandjait. Bár én nem feltétlenül ragaszkodtam volna hozzá, hogy ezt a számomra mindig kissé ellenszenves Julius Caesart kihúzzák a bajból, de nincs mit tenni, így alakult. Remélhetőleg legközelebb szimpatikusabb szereplő segítségére sietnek :)

Kek P>!

A római politikusok sok áldozatot hoztak azért, hogy elnyerjenek valamilyen politikai posztot. Háborúztak, érdekházasságokat kötöttek, és komoly adósságokba verték magukat, mint például Julius Caesarnak volt Rómában a legtöbb adóssága. Egy ideig nem hagyhatta el a várost, mert hitelezői attól féltek, hogy megszökik az adósságok elől!

Kek P>!

A cursus honorum az ókori Róma hivatalnokainak ranglétrája. Az első lépcsőfok volt a questor, egyfajta pénzügyi hivatalnoki poszt. Ezután válhatott valakiből aedilis, aki felelős volt például az arénában bemutatott nyilvános játékokért vagy a rendőrségért. Ezt követte a praetor, a bírói tisztség. Viszont akkoriban minden tisztséget legalább két személy töltött be egyszerre. És csak aki praetor volt, annak nyílt később lehetősége rá, hogy egy római provincia helytartója legyen, s az adóbevételekből meggazdagodhasson.
– Vagyis bizonyára mindenki helytartó akart lenni! – mondta Leon.
– Gondolom, igen – felelte Kim. – Viszont jó tudni, hogy a hivatalnokokat csak egy évre választották meg. Ha valaki volt már praetor és helytartó, pályázhatott rá, hogy konzul lehessen. Ez jelentette a hatalom csúcsát Rómában.

Kek P>!

Mivel a hivatali posztokkal együtt járt a hatalom és a gazdagság, ezért a vetélytársak minden lehetséges eszközzel harcoltak egymás ellen. Bevett szokás volt a vesztegetés, a szavazatok megvásárlása, a rágalmazás, a megfélemlítés, a fizikai bántalmazás, sőt a gyilkosságtól sem riadtak vissza!

Kek P>!

Aztán hirtelen éles villám vágta ketté a kékes ködöt, és sisteregve, füstölve becsapódott egy ajtó előtt. Kim rettenetesen megijedt. Aztán gondolkodni kezdett. Egy villám? Hiszen a villám a rómaiak legfőbb istene, – Jupiter – jelképe volt.

Kek P>!

stultissimus (Kiejtése: sztultisszimusz) Legostobább.

157. oldal, Szószedet

Kek P>!

– Sose becsüld le az ellenfeledet! – figyelmeztette Crassus.

Kek P>!

Mucia ezúttal felülmúlta önmagát: többek között zsiráfnyakat készített, darumadársültet csípős mártással, lencsét gesztenyével, homárfasírtot borssal és köménnyel fűszerezve, grillezett sertéstőgyet, valamint dinsztelt kecskehúst korianderrel, hagymával és borral.

Kek P>!

– Mi tanúsíthatjuk, hogy nem ő a gyilkos! – jelentette ki elszántan Julian.
Kim halkan felnevetett. – Senki sem hinne nekünk, hiszen csak szolgák vagyunk, és ráadásul gyerekek. Catulus azt mondaná, hogy Caesar biztosan megvesztegetett bennünket, vagy egyszerűen csak a parancsait követjük, hiszen a szolgálatában állunk. Nem, attól tartok, valami jobbat kell kitalálnunk!

Kek P>!

– Tényleg szuper! Ennél finomabbat még Mucia sem tudott volna készíteni – nevetett Kim.
– Hm, nem is tudom – morfondírozott Leon. – Mucia biztosan kitalált volna valami igazán különlegeset. Például… zöld krokodilfagyit. Vagy heringfagyit, amin csokoládédarabok lettek volna a pikkelyek.
– Pfuj – sikított Kim.
– Igen! Vagy töltött zsiráfnyak ízű fagyit! – nevetett Leon.
– Ez nem vicces! – kiáltotta Kim, de mégis nevetnie kellett.

Kek P>!

Nepos alakja és a Caesar elleni támadássorozat azonban szintén a szerző fantáziájának szüleménye.

147. oldal, Caesar - egy karrier, melynek a halál vetett véget

Idődetektívek sorozat · Összehasonlítás