Rozmaring (Az angyalos ház 1,5.) 97 csillagozás

Fábián Janka: Rozmaring

1913 januárjában Hajnal Imre a híres bonviván és némafilm-színész gőzhajón megérkezik New Yorkba, hogy vendégművészként fellépjen a Broadway-n Lehár Ferenc egyik operettjében. A nyüzsgő világvárosban találkozik példaképével, az operaénekes Carusóval, a filmstúdiók üdvöskéjével, Mary Pickforddal, valamint Mack Sennett-tel, a híres producerrel. Akárcsak idehaza, ott is azonnal levesz mindenkit a lábáról személyes varázsával, tehetségével. Jövetelének valódi célja azonban egy táska mélyén lapuló hétpecsétes titok, ami a még gyerekcipőben járó filmművészet egész jövőjét megváltoztathatja. Hogy ez bekövetkezik-e, az már nem csak Imre ügyességén és rábeszélő erején múlik. Futóviszonya Rosemaryvel, a táncoslánnyal pedig sok mindenre ráébreszti őt saját magával és a jövőbeli sorsával kapcsolatban.

Eredeti megjelenés éve: 2012

Ulpius-ház, Budapest, 2014
Ulpius-ház, Budapest, 2012

Hajnal Imre

Sippancs P>!
Fábián Janka: Rozmaring

Jó volt kicsit közelebbről megismerni Hajnal Imrét, és belelátni a fejébe, megtudni a gondolatait, a cselekedetei mögötti miérteket, de ettől függetlenül még mindig úgy gondolom, hogy ha mi ismernénk egymást a való életben, a lehető legmesszebbről elkerülném.
Maga a történet viszont – a rövidsége ellenére is – hozta az elvárt színvonalat, vagyis nagyon olvasmányos és hangulatos volt.

Molymacska>!
Fábián Janka: Rozmaring

Minden előzmény nélkül vettem magam bele ebbe a kiegészítő novellába, és nagyon érdekes élmény volt.
A hangulata és a kor maga izgalmas, és szerintem ez adja az ízét az egésznek. Ha nem lenne ez a kor, akkor maga a történet se lenne, másrészről pedig mégis ez adja az izgalmat, ahogyan az ember felfedezi, hogy milyen volt ebben a korban élni.
Másrészről a történet emiatt kicsit furcsa volt: mindent bele kellett rakni ebbe a pici történetbe, és szerintem hogy átláthatóbb, és mindenki számára izgalmas legyen, egy kicsit hosszabb terjedelem sem ártott volna.
Mindent egybevéve nem volt rossz, kellemes kis kikapcsolódás, ha nincs sok időd olvasni.

Csoszi>!
Fábián Janka: Rozmaring

Ajj, tényleg újra kellett volna olvasni Az angyalos házat! Sajnos, ez a novella így önmagában nem állta meg a helyét, egy nagy katyvasz volt számomra. Hajnal Imre kifejezetten ellenszenves szereplő. A kor, a néma filmek világa azonban tetszett, mint ahogy a magyar színészek vendégszereplése New York-ban.

Orsolya_Mojzer>!
Fábián Janka: Rozmaring

Szerintem én vagyok az egyetlen, aki vonzó férfinak találja Hajnal Imrét. Már az Angyalos házban is így éreztem, ezért nekem tetszett ez a kis novella. Bár azt gondoltam több mindent megtudunk a művészúrról. De örülök hogy vissza térhettem az Angyalos ház hangulatába.

tündérrózsa>!
Fábián Janka: Rozmaring

Szinte még el sem kezdődött és már vége is.
Tetszett, de azt hiszem, még jobban „ütött” volna, ha rögtön az Az angyalos ház után olvasom. Viszont Hajnal Imrét itt sem igazán tudtam megkedvelni.

dwistvan P>!
Fábián Janka: Rozmaring

Véletlenül olvastam el pont az Angyalos ház után. Nem gondoltam volna, hogy ennyire összetartozik a két történet. Így viszont nagyon jó volt olvasni. Megszokott stílusa most is kedves volt nekem, mert a történelmi események és híres emberek ügyes közvetlenséggel szövődnek bele a történetbe, ezt mindig nagyon díjazom ezekben a regényekben. Annak ellenére jó volt olvasni, hogy csak egy rövid epizódot, mondhatni közjátékot dolgoz fel ez a kisregény.

pappb12>!
Fábián Janka: Rozmaring

Ez a rövidke kis novella Hajnal Imre Amerikába történő kiruccanásáról egyáltalán nem tetszett. Igaz, az Angyalos házat már régen olvastam, (de visszakerestem, és arra is csak 3 és fél csilalgot adtam) de ettől függetlenül még lehetett volna jó, de olyan semmilyen kis történetecske volt, rendes befejezés nélkül. Meg is lepődtem, amikor lapoztam, és már a könyvajánló volt a következő oldalon. Erős hiányérzetem volt az egésszel kapcsolatban.

Iza_Rápolti IP>!
Fábián Janka: Rozmaring

Egyáltalán nem számítottam arra, hogy New Yorkba kalauzol a cselekmény, arra meg végképp nem , hogy a filmipar berkeibe téved az olvasó. Rövidsége ellenére nagyon tetszett.

SzVera>!
Fábián Janka: Rozmaring

Az Angyalos házat nem olvastam, sőt sajnos azt sem tudtam, hogy hozzá kapcsolódik ez a rövidke novella. Így számomra sajnos olyan kis semmilyen volt ez a történet. Ami viszont tetszet Amerika, a filmipar, a némafilmek világa, és a „hangos” filmek lehetősége…

ritusss>!
Fábián Janka: Rozmaring

Nyúlfarknyi történet, de kerek. Szokatlan a rövidsége, nyilván nem is tud benne annyi minden történni. Azt gondolom, aki kíváncsi Fábián Jankára, ebből megismerheti a stílusát.

Tsily>!

Ámbár… tapasztalatból tudta, hogy az olaszok, mint általában a mediterrán népek, a vérmérsékletükből adódón mindenért képesek határtalanul rajongani.

nokesz>!

A lány sokkal nagyobb hatással volt rá, mint eddig bármelyik szeretője, és mint amennyire szerette volna. Néha már az is megfordult a fejében, mi lenne, ha elvenné. De nem! Nagyon hamar beleunna a házasságba. Még talán a gyerekeit is meggyűlölné, amiért örökre egy másik emberhez láncolják. Hiába, vannak emberek, akiknek soha nem szabad gyermekeket nemzeniük. Ő is ezek közé tartozik. Márpedig ha összeházasodnának Hilda biztosan szeretne gyereket. Olyan fiatal még… Nem, nem szabad, hogy tönkretegye az életét.
Imre nagyot sóhajtott. Pedig szereti… igen, a maga módján. Ragaszkodik hozzá, úgy, mint eddig kevés nőszemélyhez – a fenébe is! Hát örüljön neki, és próbálják magukat jól érezni, ameddig tart a dolog. A színész tétován érezte, milyen mélységesen önző gondolatok ezek, ám megvonta a vállát, mintegy saját maga előtt. Ő már nem tud megváltozni!

szmelus P>!

Hajnal Imre lassan, komótosan cigarettára gyújtott.

Kapcsolódó szócikkek: Hajnal Imre
szmelus P>!

Látta, hogy távolabb, a budai háztetők felett már mintha derengett volna az ég alja.

72. oldal, utolsó mondat

Kapcsolódó szócikkek: ég, égbolt
szmelus P>!

A Küldetés jelenleg fontosabb, mint a nők.

Szanya>!

Katóval mostanában egyre nagyobb sikereket arattak együtt – mennyivel egyszerűbb volt így, hogy a nő már nem a szeretője. Nincsenek többé bosszantó szcénák, veszekedések, ájuldozások… Ráadásul nem is ő szakított a nővel, ami csak még inkább megkönnyítette a dolgát. Katóka egyszer csak közölte vele: „Vedd tudomásul, hogy unlak, Imrém!” Még ásított is, hogy nyomatékosítsa a szavait.

Szanya>!

Guszti magabiztosan vigyorgott. A kabátzsebéből egy ezüst cigarettatárcát halászott elő, és a tetejét kipattintva Imre felé nyújtotta.
– Parancsolj!
Hajnal gyanakodva a tárca felé hajolt.
– Ez valami… amerikai?
– Mi más lenne? – Guszti kacagott. – Gyerünk, kóstold meg.
Imre megrázta a fejét.
– Köszönöm, én inkább maradok a Gianaklisnál. A legjobb az egyiptomi!
Guszti rákacsintott.
– Emlékszem! És a francia pezsgő meg a pesti nő.

Szanya>!

… a felvétel valahol az Atlanti óceán mélyén pihen. Ez mégiscsak jobb a piszkos East Rivernél. Valahogy… magasztosabb.

Az angyalos ház sorozat · Összehasonlítás