Kiből ​lesz a boszorkány? (Sárosi Felícia történetei 1./1) 53 csillagozás

Fábián Janka: Kiből lesz a boszorkány?

1735-ben járunk. Az Újvilágban és Nyugat-Európában indult utolsó nagy boszorkányüldözési hullám Magyarországra is elért. Az esztergomi pékmester tizenöt éves lánya, Sárosi Felícia élete legnehezebb napjait éli át, amikor végig kell néznie szeretett nagynénje, a szép Sárosi Kata boszorkányként való meghurcoltatását. A lányt a per során mindvégig kétségek gyötrik: vajon Kata valóban az Ördöggel cimborált, vagy ártatlanul kerül a máglyára? Már csak azért is, mivel a nénje az elfogatása előtt súlyos titkot bízott rá. Felíciának később aztán magának kell eldöntenie, mit kezd ezzel a titokkal és Sárosi Kata veszélyes örökségével. Fábián Janka legújabb novellája első része egy sorozatnak, amelyből egy XVIII. századi magyar boszorkány, Sárosi Felícia kalandos és fordulatos életének epizódjait ismerhetjük meg.

Eredeti megjelenés éve: 2014

Ulpius-ház, Budapest, 2014

Sárosi Felícia

Fábián Janka: Kiből lesz a boszorkány?

Micsoda kínzás egy történetet pont a legjobb résznél abbahagyni!
Rövid, ugyanakkor olvasmányos és sokat ígérő sorozatkezdés boszorkányos témában, egy 15 éves lány tolmácsolásában.
Jöhet a folytatás!

mokus33>!
Fábián Janka: Kiből lesz a boszorkány?

Olvasmányos, érdekes novella, bár talán szívesebben olvasnék egy nagyobb lélegzetű könyvet a témában, nem elaprózott történeteket. Folytatom a többi novellával, mert kíváncsivá tett az írónő, izgalmasnak ígérkezik a folytatás is.

salemmacska>!
Fábián Janka: Kiből lesz a boszorkány?

Ez egy kiragadott kis részlet Az utolsó boszorkány történetei című könyvből. Így aki nem tudja megszerezni, ne vágjon eret, semmiről nem fog lemaradni, ha elolvassa a könyvet.
Borzasztó belegondolni, régen mik mentek „boszorkány” üldözés alatt. Tényleg képesek voltak emberek (akár családtagok egymást) csak azért valakit élve megégetni, mert egy icike picikét kitűnt a tömegből.

Törökmogyoró>!
Fábián Janka: Kiből lesz a boszorkány?

Ugyan rövidke, de nagyon olvasmányos. Nagyon tetszett a téma is és az is, ahogyan meg van írva. Eddig nem olvastam még Jankától, nem vagyok oda a magyar írókért, de nagyon pozitív hatással volt rám ez a történet és azt hiszem több könyvét is el fogom olvasni! =)

M_orsi>!
Fábián Janka: Kiből lesz a boszorkány?

Imádom Fábián Janka boszorkányos történeteit,bár először az Utolsó boszorkány lányát olvastam,utána szereztem be az előzményeket. Nagyszerű sorozat,mindenkinek ajánlom!!!

giny>!
Fábián Janka: Kiből lesz a boszorkány?

Ez az első olvasásom a szerzőtől, de engem sajnos nem igazán győzött meg. Attól, hogy per helyett pört és tisztviselő helyett magisztert ír, számomra még nem lett hiteles, korhű a szöveg. Ahogy elkezdtem olvasni, nem egy 1700-as évekbeli, pékcsaládból származó lányt láttam magam előtt, hanem egy mostani lányt meglepően mai gondolatokkal. A történet egyébként érdekes, csak számomra nem idézte meg azt a történelmi időszakot.

Cormia>!
Fábián Janka: Kiből lesz a boszorkány?

Olvastam már Fábián Jankától korábban, a könyvei nagyon tetszettek, így vártam, hogy megismerhessem Sárosi Felícia történeteit is.
Ez a pár oldal érdekes, de kegyetlen is volt… nem tudnám itt abbahagyni, így folytatom is a következő résszel.

hmargit>!
Fábián Janka: Kiből lesz a boszorkány?

Nagyon rövidke történet, de éppen megfelelő egy hosszabb lélegzetű mű felvezetéséhez. Tetszik a témafelvetés, izgalmas a sztori és érdekesek a karakterek, kíváncsian várom a folytatást.

murka>!
Fábián Janka: Kiből lesz a boszorkány?

Ebből a történetből sokkal többet ki lehetett volna hozni… nagyon rövid még a folytatásával együtt is.

Sippancs P>!

Kicsit elfintorítottam az orromat, mivel nem szeretem, ha Licinek szólítanak. A nevem Felícia, amelyet gyönyörűnek vélek (azt is tudom, hogy a jelentése: boldogság), ám mégsem használja a családból senki. Nyilván azt gondolják, túl hosszú és fennkölt egy ilyen egyszerű, mihaszna csitrinek.

Kapcsolódó szócikkek: Sárosi Felícia
Chivas>!

Úgy éreztem, mintha a szoknyán és az alsószoknyán keresztül is szinte égetné a combomat az a kicsi, vékony tárgy, amit a kötényem zsebében rejtegettem.

Kapcsolódó szócikkek: Sárosi Felícia
Sippancs P>!

Ameddig pedig az édesapám, Sárosi György kenyerét eszem (és esetünkben dagasztom és sütöm is, besegítve a műhelyben), gyermeknek számítok, akárhány éves vagyok is.
Egy gyermeknek, különösen egy lány gyermeknek pedig tudvalevőleg hallgass a neve!

Sippancs P>!

Először is elrendelték a nemes tanácsosok az ilyenkor közönséges ordáliát – a vízpróbát a Dunában, ami annyit jelentett, hogy a boszorkányság gyanújába keveredett személy kezét-lábát összekötözték, és a vízbe vetették őt. Ha fennmaradt – könnyűnek találtatott – akkor bebizonyosodott róla, hogy valóban a Sátán szolgálója, és az ő segítségével lebegett a víz színén. Ha viszont elsüllyedt… nos, akkor Isten és ember előtt kiderült az ártatlansága. Csakhogy ezzel már nem mennek sokra a nyomorultak – gondoltam elkeseredetten. Hiszen ekkor általában mind meg is fúltak.
Ha pedig a vízpróbát a néném elbukta volna – vagy is boszorkánynak bizonyul –, a bíró utasítására három napos tortúrának vettetik alá, per omnes gradus, méghozzá hóhér általi megcsigázással, megveretéssel, és egyéb kínzatásokkal, hogy bevallja megátalkodott tetteit, és nem utolsósorban azt is, kik voltak a társai az ördöggel való cimborálásban…

Kapcsolódó szócikkek: boszorkányper · Sárosi Felícia
Chivas>!

Sós Károlyné, Hackék egyik szomszédja állította, hogy Kata néném éjszaka, álmában meglátogatta, és a fejére, a mellkasára ült. Mégpedig azért, mert előző nap nem adott neki egy csupor friss tejfelt, hibába kérte.Az ágyéka reggelre egészen feldagadt, annyit gyötörte a démoni alak. Majd az ura is megjárta: lajtorján akart felhágni a háza tetejére, de leesett, éppen egy karóba.

Sárosi Felícia történetei sorozat · Összehasonlítás