Az ​utolsó boszorkány történetei 1. (Sárosi Felícia történetei 1.) 376 csillagozás

Fábián Janka: Az utolsó boszorkány történetei 1.

1735. ​Az utolsó nagy boszorkányüldözési hullám Magyarországra is elér. Az esztergomi pékmester tizenöt éves lánya, Sárosi Felícia végignézi, ahogy szeretett nagynénjét meghurcolják, majd kivégzik. Halála előtt a szép Sárosi Kata súlyos titkot bíz a lányra… a boszorkányok örökségét.
A Sárosi család Esztergomról Budára költözik egy új élet reményében, ahol Felícia -hátrahagyva szerelmét – csodás és rémséges kalandok sorát éli át: kuruzslást tanul a Gellért-hegy titokzatos boszorkányától, férjével kis kávéházat nyit Bécsben, majd javasasszonyként Mária Terézia bizalmasa lesz.
Közben zajlik a háború az osztrák örökségért, ami Prága felszabadításával és Mária Terézia cseh királynővé koronázásával sem ér véget, és Felícia kötelességének érzi, hogy a maga eszközeivel segíteni próbáljon a szenvedőkön – még akkor is, ha emiatt gyanúba keveredik, és a királynővel lassan kialakuló barátságát is kis híján elveszíti…

Mágia, bűbáj és boszorkányság – Fábián Janka népszerű… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2016

Libri, Budapest, 2020
Libri, Budapest, 2016
Libri, Budapest, 2016

Sárosi Felícia · Mária Terézia

Buda · Esztergom

Niki_néni_olvas P>!
Fábián Janka: Az utolsó boszorkány történetei 1.

Az írónőt és ezt a sorozatot is nagyon ajánlották nekem. Kicsit csalódott vagyok miatta. Szokás szerint nagyszerűek voltak a történelmi leírások, de valahogy többre vágytam. Másképpen képzeltem el a boszorkányságot, de nyilván ez az én hibám. Mivel novellákból áll nekem hiányos a cselekmény, túl nagy ugrások vannak benne.
Ennek ellenére a többi részt is el fogom olvasni.

tmezo P>!
Fábián Janka: Az utolsó boszorkány történetei 1.

Örülök neki, hogy egy kötetben olvashattam a boszorkányos novellákat. Nem mind volt olyan igazi, némelyik kicsit laposabb, de amelyekben szerepet kapott Felícia tudománya, azokat nagyon élveztem.
Bár a novellákban nem sikerült olyan részletességgel megjeleníteni a kort, amiben a történetek játszódnak, azért így is lehetett élvezni. A beszédstílus pl. kifejezetten tetszett.
Kicsit fura a záró történet, nem igazán tudom mire vélni egyik-másik jelenetet, így reménykedem, hogy a következő könyv majd segít ezek megértésében.

HalmiBettina>!
Fábián Janka: Az utolsó boszorkány történetei 1.

A tartalom alapján kicsit több mágiára, kicsit több varázslatra számítottam. Nem ejtett rabul a könyv, mindenestre nagyon kíváncsi vagyok, hogyan alakul Felícia élete, így biztosan elolvasom a folytatást is.

Dorina_S>!
Fábián Janka: Az utolsó boszorkány történetei 1.

Nagyon, de nagyon régóta halogattam már Fábián Janka írónő könyveit, pedig ott sorakoznak a könyvespolcomon. Ezt a boszorkányos kötetet még évekkel ezelőtt vettem a győri könyvhéten, és azóta türelmesen várta hogy a kezembe vegyem. Valahogy most jött el az ideje, pedig rengetegen ajánlották az írónő munkásságát, és tudtam is hogy előbb-utóbb sort fogok rá keríteni. De hiszem, hogy bizonyos könyvek bizonyos időben találnak meg bennünket, olvasókat…és persze nem volt ez most sem másképpen. Ezekben a nehéz időkben, amikor be vagyunk zárva, el vagyunk szeparálva egymástól a könyvek biztos menedéket jelentenek, kiragadnak a gyötrelmes valóságból. Én mostanában leginkább történelmi vagy fantasy műfajban szeretek olvasni, ezek magukkal ragadnak és általuk ismeretlen világokba vagy az időben utazhatok vissza.
Így volt ez Fábián Janka boszorkányos kötetével is, amely elsősorban a témája, másodsorban a gyönyörű borítója miatt fogott meg. Az írónő köteteinek szemkápráztatóan szép borítói vannak. Bevallom sokszor ezek is elcsábítottak, és úgy vettem meg a regényeket, hogy nem olvastam akkor még az írónőtől egy betűt sem.

Nos, azt teljességgel kijelenthetem, hogy ezentúl biztosan többször nyúlok az írónő regényei után, mert már tudom „mit kapok.” Kicsit meglepődtem milyen „soványka”, elszoktam a háromszáz oldalas kötetektől, de rácáfolt a tartalmával mert minden megvolt benne, ami egy jó történelmi romantikushoz kell. Utóbbi műfaj az én szívem csücske, a boszorkányságról nem is beszélve, így szúrós szemmel szoktam „vizsgáztatni” e témakörbe eső könyveket, és kijelenthetem Fábián Janka átment a vizsgán. Minden megvan benne, ami kell, hogy olvasmányos, magával ragadó és lehengerlő legyen.

Az utolsó boszorkány történetei főszereplője Sárosi Felícia, aki Esztergom városában él családjával, ahol pékséget üzemeltetnek. Azonban nagynénjét, a szépséges Katát perbe fogják boszorkánysággal és el is ítélik. Felícia családja a szörnyű tragédia és a „jóravaló” városiak viselkedése miatt végül elhagyja az ősrégi várost, és Budán kezdenek új életet. Itt Felícia megismerkedik a Gellérthegy boszorkányával, majd Bécsbe kerül és bejáratos lesz Mária Terézia császár-és királynőhöz.

Felícia egy egyszerű, vörös hajú nem túl szemrevaló lány, és elborzasztja a tény amit szerencsétlen nagynénjével művelnek. Tudja, sejti hogy családja nőtagjai valamit titkolnak. Tudja, hogy valószínűleg ő is egy boszorkány, és igyekszik elkerülni megboldogult nagynénje sorsát. Tudásvágya azonban nem hagyja nyugodni, ezért kitanulja a mesterséget. Felícia egy nagyon szerethető karakter, végig drukkoltam neki és nem egyszer aggódtam érte. Kamaszlányként néha kissé szeleburdi, de egy örök életre szóló leckét kapott. A regény első felében még tizenévesként találkozunk vele, később pedig érett, fiatal nőként. Nekem utóbbiként tetszett a legjobban. Határozott, éles látású, becsületes, erkölcsös, empatikus lélek…akinek fő hibája, hogy segíteni akar másokon, és nem egyszer emiatt kerül bajba és kerül majdnem a tortúra közelébe.

A szerelmi szál nagyon érdekes: persze jelen van, de eléggé összetett. A nagy szerelem csak néha üti fel a fejét, és mintha úgy tűnne csak bájolás eredménye. Kicsit ilyen sugallata van, bár én úgy érzem, hogy ez a regény egyik legfájdalmasabb és legszebb része is. Ez szerelem összeköti a Sárosi lányokat, de igazán Felícia szívében bontakozik ki. És persze ott van az a szerelem, ami inkább szeretet..inkább megfontolásból keletkezett, és ezáltal nem is tud olyan nagy hévvel lobogni. Felícia boldog, kiegyensúlyozott életet él, de számos probléma, szerencsétlenség keresztezi az útját.

Süt a regényről a kutatómunka, a boszorkányperek iratanyaga is tanulmányozásra került. Ez pedig nálam külön csillagot jelent. Részletekbe menően lett bemutatva egy korabeli boszorkányper, a pánik, a hisztéria, a félelem, a babona, és általában az akkori ember. Miben hittek, mit véltek valósnak, mitől féltek. Borzaszó volt olvasni e koncepciós per részleteit, de pont ettől valóságos és húsba vágó a történtet. Megjelennek bizonyos boszorkányos vonások is, és ez a vonal végighúzódik az egész történetet. Visszatérő motívum maga a boszorkányság.
A másik kiemelkedő rész maga Mária Terézia és Bécs bemutatása volt. Ennek is nagyon örültem, mert úgy érzem a császárnő kevesebb figyelmet kap saját városában is…holott saját jogán egy Birodalom uralkodója akkor amikor még nőket boszorkányként égetnek el, csak azért mert értettek a gyógynövényekhez. Nagyon sok mindent megtudunk a bécsi udvarról, a közhangulatról és a politikai helyzetről…és nem elcsépelt vagy száraz módon.
A kötet nyelvezete korabeli, így egyes akkori szóhasználatot is megismerhetünk, ezáltal még inkább valósághűbb az egész cselekmény.
Több rész alkotja a regényt, mivel ez a történet korábban novellák formájában jelent meg. Egy nagyobb ugrás van, de ez jót tett a cselekmény ívének.

A vége nagyon szomorúan, szívbemarkolóan ért véget. Majd a szívem szakadt meg Felíciáért, de valahol sejtettem, hogy ez be fog következni. Nem is halogatom a második részt, így újra folytatom a „boszorkányos” kalandokat Felíciával.

dwistvan P>!
Fábián Janka: Az utolsó boszorkány történetei 1.

Nehezen választottam ki, hogy ebből a sorozatból melyik könyv micsoda, melyik ugyanaz, de végül kiderült, hogy ez a kötet maga a sorozat. Jó történet, a boszorkányüldözések korának és nőket ért méltatlanságának eleven bemutatója. Fábián Jankától megszokott érdekes, izgalmas, érzelmekkel és szerelmekkel bőven ellátott regény.

Any>!
Fábián Janka: Az utolsó boszorkány történetei 1.

Minden tiszteletem az írònőé, de én ezt a könyvet halálra untam. Sablonos, monoton, nem volt képes magára vonni a figyelmemet. Pedig nagyon sok remény fűztem hozzá az értékelések alapján.
Nem tudom, hogy olvasòi válságban vagyok-e éppen vagy valòban a könyv a „bűnös”. Mindenesetre valamikor a jövőben talán adok majd neki még egy esélyt.

szadrienn P>!
Fábián Janka: Az utolsó boszorkány történetei 1.

„Boszorkányok pedig vannak” – írja Fábián Janka, és egy kis gyógyfüves főzet vagy némi szerelmi bűbáj bármikor jól jöhet.
A vörös hajú Sárosi Felícia 1700-as években játszódó, történelmi adalékokkal fűszerezett története könnyen olvasható, hangvétele az ifjúsági regényekére emlékeztet.
A téma izgalmas. A korabeli boszorkányok tanulmányaiban a gyógynövényekre vonatkozó valódi ismeretek elválaszthatatlanul összefonódtak a babonával és a kuruzslással, és bizony aggódhattam eleget vakmerő hősnőnkért, hogy nehezen megszerzett tudása és gyógyító képességei miatt utol ne érje az üldöztetés, a halálos veszedelem.

Katona_Zsuzsanna>!
Fábián Janka: Az utolsó boszorkány történetei 1.

Fábián Janka úgy kalauzolja el olvasóját Mária Terézia udvarába, mintha ez lenne a világ legtermészetesebb dolga. Nem kapunk végtelen hosszú leírásokat, mégis a párbeszédekből tudjuk, melyik korban járunk. Végig izgultam, mi lesz Sárosi Felíciával. Nagynénje, Kata egy babona áldozata lett, és drukkoltam, hogy ami vele megtörtént, az ne ismétlődjön meg még egyszer. Közben pedig nagyon dühítő volt az a fajta elvakultság, amivel támadták őket. A Szép Gábrissal való szerelmet nem igazán értettem, de mindig arra vágyik az ember, ami nem lehet az övé. Kíváncsi vagyok a folytatásra.

Reni07>!
Fábián Janka: Az utolsó boszorkány történetei 1.

Kislányként nagyon szerettem a boszorkányos meséket, bár soha nem a vasorrú bábának drukkoltam. Nagyobbacskaként beszippantottak a boszorkányperek.
Egy kihíváshoz mágia címkés könyvet kerestem, ezt találtam, a történetnek hála újra elmerülhettem a boszorkányok izgalmas, titokzatos, sokszor fájdalmas világában.
Jó volt. Tetszett a nyelvezete, Sárosi Felicia főhősünkkel elidőztünk az 1700-as évekbeli Esztergomban, Budán, Bécsben, kis kitérőt tettünk Pozsonyban is. Mária Terézia királynő életének titkaiba is beleshettünk. Aranyosak a cicák. Lágy, kedves, romantikus történet sok történelemmel fűszerezve (diéta mennyire mást jelentett anno, mint manapság).

robinson P>!

Mária Terézia rajongott a kávéért, de felséges apjaura megtiltotta neki a fogyasztását – káros, erkölcstelen italnak tartotta –, és ezt a tilalmat még most is fenntartotta, midőn a kislányból már fiatalasszony lett.

Kapcsolódó szócikkek: kávé · Mária Terézia
robinson P>!

Egykoron hallottam, hogy az orvosi univerzitásokon a tudós hallgatók esküt tesznek, hogy megtartják a páciens minden titkát… Nos, én eskü nélkül is tudtam, mi a kötelességem.

Kapcsolódó szócikkek: Sárosi Felícia
robinson P>!

– Hát így fest egy boszorkány – mondta végül vidám, csengő hangon. – Megvallom, nem ilyennek képzeltem!

Kapcsolódó szócikkek: boszorkány · Mária Terézia
Horváth_György>!

Egy valamirevaló magyar férfiember ezer közül is megismeri a magyar leányt és asszonyt. Mivel szebbek azok mindenkinél!

robinson P>!

Ki ne ismerné Esztergomban Karvaly Gábort vagy, ahogy mindenki nevezte, a „Szép Gábrist”?

Kapcsolódó szócikkek: Esztergom · Karvaly Gábor · Sárosi Felícia
robinson P>!

Habár… ha a felséges asszony helyébe képzelem magam, a fényűző bécsi palotáihoz képest a pozsonyi vár bizonyosan csak valami ósdi, kényelmetlen, huzatos laknak tűnhetett.

Kapcsolódó szócikkek: Bécs · Pozsony · Sárosi Felícia
KingucK P>!

Immáron nem hátrafelé, Esztergom irányába néztem, hanem előre, Buda felé. Mindenképpen én akartam az első lenni, aki észreveszi, mikor megérkezünk.

A Gellért-hegy titka

Kapcsolódó szócikkek: Buda · Esztergom
Veee_Sis>!

De már megtanultam, hogy nem kell ahhoz rosszat tenni, hogy valaki meggyűlöljön. Megtörténhetik az minden különösebb ok nélkül is. Akárcsak a szerelem…

KingucK P>!

A magam részéről én el sem tudtam képzelni, hogy máshol éljek. Szerettem Esztergomot, ezt az egykor virágzó egyházi központot és végvárat, amely a születésemkor – az Úr 1720. esztendejében – sajnos már csak árnyéka volt egykori önmagának.
Apám elbeszéléséből ismerem a rövid történetét.

Az esztergomi máglya

Kapcsolódó szócikkek: 1720 · Esztergom