Az ​angyalos ház és más történetek (Az angyalos ház) 109 csillagozás

Fábián Janka: Az angyalos ház és más történetek

Buda ​egyik csendes utcájában áll egy omladozó ház. A homlokzati nagy erkély két oldalán egy-egy szépséges angyal magasodik, kezükben leeresztett pallos – mintha csak a házat vigyáznák mindenfajta veszedelemtől. Bizony, van is mitől óvni-védeni, mert le akarják bontani, hogy szállodát építsenek a helyére. A lakók azonban mozgalmat indítanak a patinás épület megmentésére, vezetőjüket, Zsuzsát pedig szoros szálak és emlékek fűzik a házhoz: annak idején, egyetemista korában rendszeresen látogatta ott a csaknem százéves Hilda nénit, aki elmesélte neki az életét.
Paál Hildának szavai életre keltik az 1910-es éveket, amikor az angyalos ház a fénykorát élte. Hilda, Klári, Manci és Lina, a négy barátnő együtt élik át a századelőn a felnőtté válás, és persze a szerelem, valamint az elkerülhetetlen csalódások édes-fájdalmas élményeit. Az angyalos ház azonban titkokat is rejt: az egyik emeleti lakásba rejtélyes új lakó költözik, és esténként különös vendégek fordulnak meg nála. A… (tovább)

Libri, Budapest, 2022
Libri, Budapest, 2017

Dobos Karolina (Lina) · Fehér Zsuzsanna · Hajnal Imre · Paál Hilda · Paál Ida · Rohonczy Gedeon · Thury Jolán

BMKata>!
Fábián Janka: Az angyalos ház és más történetek

Nagyon szerettem az „angyalok” történetét, a két idősík közül természetesen a múlt tetszett jobban. Bár sajnálom, hogy nem mindenkinek jutott spoiler. Irmát már itt sem kedveltem, de a következő novellában, a Karácsony a ligetben-ben kifejezetten utáltam és undorodtam tőle. Viszont még így is tetszett a spoiler események ellenére is.
A Rozmaring viszont sajnos nem nyerte el a tetszésemet.
Örülök, hogy ez a három, valamiképpen, szereplőik által összefüggő történet egy kötetbe került és együtt olvashattam őket.

Noémi_Zsófi_Tóvári P>!
Fábián Janka: Az angyalos ház és más történetek

Ezt a könyvet sajnos nem tudtam annyira élvezni, mint Fábián Janka: A könyvárus lány-t.
Ezt is átjárta a történelem, az 1900-as évek elején éppen az első világháború kitörése előtt történnek az események. Zsuzsa karaktere nekem nagyon nem volt szimpatikus. Nehéz megmondani, hogy miért, viszont Etelka nénit és Hilda nénit nagyon szerettem :)
Az elején szerintem teljesen fölösleges volt az a cécó az angyalokkal, az angyalos házért, sajnos azok a részek egyátalán nem kötöttek le, ezért elég lassan is lendültem bele. Nagyjából a 200. oldaltól kezdett el tetszeni, amikor Hilda néni visszaemlékezésein keresztül megismerhetjük a háború előtti életet, az ő történetét. Én azért kicsit sajnálom, hogy az első világháborúból egyáltalán nem kaptunk semmit. Pont, amikor faltam a sorokat és már-már szinte alíg tudtam letenni vége lett.

A könyv tartalmazott még 2 rövidebb történetet, amik valamilyen szinten kapcsolódtak a fő történethez. A Karácsony a ligetben című írás nekem tetszett. Joli karakterét nagyon szerettem, ebben a történetben ő került a középpontba. A másik, a Rozmaring már kevésbé sikerült jól, szerintem felesleges is volt, Hajnal Imréről amúgy is tudtuk, hogy szoknyapecér. spoiler Sokkal jobban érdekelt volna egy epizód Márti és Gyula életéből, miután emigráltak Amerikába

Apropó Hajnal Imre… Azt meg kell hagyni, hogy a szereplők leírása, jellemzése, az események szemléltetése nagyon jól sikerült.. Én tényleg elhittem, hogy Hajnal Imre létező személy :D Hát ezt jól bekajáltam :)

A borító (ahogy általában a Fábián Janka könyveknek) gyönyörű, nem tudok nekik ellenállni…

Sippancs P>!
Fábián Janka: Az angyalos ház és más történetek

Kicsit megszeppenve írom ezt az értékelést, mert én úgy emlékszem – és ezt bizonyítja a 2016-os olvasásom is –, hogy anno rajongtam ezért a történetért, most viszont igencsak megszenvedtem vele. Az elejét egyenesen untam, a fiatal Hildát egy elkényeztetett csitrinek tartottam, Zsuzsiról meg olyan keveset tudtam meg, hogy az szóra sem érdemes. Úgy a 200. oldal környékén éreztem azt, hogy végre kezd beindulni, és nyomokban Fábián Jankát is tartalmaz. A végére aztán teljesen összeszedte magát, és letehetetlenné vált, de akkor már hiába olvastam volna tovább, ha – a novellákat is beleszámítva – nem volt több oldal.
Összességében nem volt rossz könyv, de az Emma trilógia nyomába sem érhet.
(Érdekes amúgy, de az én fantáziámat sokkal inkább megmozgatta Kővári Gyula, mint Hajnal Imre. Kár, hogy róla nem íródott (még) kötet.)

dwistvan P>!
Fábián Janka: Az angyalos ház és más történetek

Még újraolvasni is jó volt. Valamennyi egybe tartozó részt így élvezetes egyszerre végigolvasni. Ezekből a történetekből, amelyek a múltat testközelbe hozzák, sosem elég. Végre hozzájutottam a Karácsony a Ligetben című részhez is. Így volt igazán élvezetes, hogy a helyén olvastam, az Angyalosház mellett. A Rozmaring is többet nyújtott úgy, hogy még benne éltem a kapcsolódó történetben. A korábbi hozzászólásomban ezt kerestem, így igazán jók a történetek. Az utolsó boszorkány történetei 2. is pótol egy hiányzó láncszemet. Az a következő, amit szeretnék elolvasni.

nikhol777>!
Fábián Janka: Az angyalos ház és más történetek

Az első világháború előtti békeidőkben játszódik a történet, de már közvetlenül annak kapujában. Nagyon jól átadja a könyv ezt a visszafojtott szorongás érzést, hogy még nem lehet tudni, valóban háború lesz-e. Vannak akik ezt szorgalmazzák, vannak akik nem hiszik, hogy megtörténhet. Ebben az időszakban élt Hilda kislányként egy budai villában, erre emlékszik vissza és meséli el 99 évesen a történetét egy kedves fiatal barátjának.
Szívem szerint azt mondanám, annyira szép ez a könyv. De hogy lehet valami szép, amiben ennyi szörnyűség van!? A háborútól való rettegés, gyilkossági kísérlet, ármánykodás, féltékenykedés, gonoszság…és mindez egy családban, egy budai villa falai között. De mindennek ellenére annyira szépen van megírva ez a visszaemlékezés, hogy magával ragad, és egy nagy sóhajtással teszi le az ember.

csokitorta>!
Fábián Janka: Az angyalos ház és más történetek

El sem tudom mondani, mennyire boldog vagyok, hogy elolvashattam ezt a csodálatos könyvet! Viszont a belső tartalommal még a borító sem tudta felvenni a versenyt. Ahogy a fülszöveg is ígérte, ez a történet tele van cselszövéssel, romantikával és drámával. Meglepő fordulatokat követték a még váratlanabb fordulatok, csak kapkodtam a fejemet a sok meglepetés között. Ami szerintem megkoronázta ezt a könyvet, az a hangulat volt, amelyet az írónő teremtett. Mostanában egyre többet találkozni múltban játszódó történetekkel, viszont a magyar írók félve nyúlnak vissza országunk történelméhez. Pedig mennyire szívhez szólóbb tud lenni egy történet, ha a szülőföldünkön, lakóhelyünkön játszódik! Erre nagyon jó példa volt az Angyalos ház és más történetek. Fábián Janka mindennek pontosan utánanézett, az akkori történelmi körülményeket, szokásokat, öltözködést, és amit még el tudunk képzelni, mind fantasztikusan bemutatta az olvasók számára.
Bővebb értékelés: http://varazstinta.blogspot.hu/2017/08/fabian-janka-az-…

theodora P>!
Fábián Janka: Az angyalos ház és más történetek

Voltak részek, amik elég kiszámíthatók voltak, a többszörös idősíkot kicsit erőltetettnek éreztem – engem csak az 1910-14-es évek érdekeltek :D Ettől függetlenül egy jó regényt kaptam, amit örülök, hogy végre elolvastam.
A kötet végén két novella kapott helyet, amik szintén megjelentek már korábban (nyomtatott és ekönyv formában is) – praktikus, hogy ezek most egy helyen olvashatóak.

Szikomorfa>!
Fábián Janka: Az angyalos ház és más történetek

Meg kell mondjam, nagyon tetszett ez a történet. Tetszett a múltba való visszaemlékezéses történetmesélés. Inkább a múlt ragadott meg benne, mint a jelenben zajló események.
Bárcsak minden ház mesélni tudna…

Airyn P>!
Fábián Janka: Az angyalos ház és más történetek

Fábián Jankára először tavaly akadtam rá Az utolsó boszorkány lánya című könyv kapcsán, amely annyira elnyerte a tetszésemet, hogy egyből megjegyeztem magamnak az írónőt, sőt, bánkódtam is miatta (illetve a mai napig bánkódom), amiért nem figyeltem fel rá már évekkel korábban. Így került hozzám az új kiadású kötete, Az angyalos ház és más történetek, azaz egy olyan mix, amely tartalmazza Az angyalos ház regényt és még két, kisebb szösszenetet is, amely azonban szoros összefüggésben áll a fő történettel. Ezúttal egyébként az 1910-es évek Budapestjébe kalandozhatunk el egy közel 100 éves néni visszaemlékezésein keresztül.

@Adhézió

booksta_girl01>!
Fábián Janka: Az angyalos ház és más történetek

Azt kaptam Fábián Jankától, amire számítottam, tényleg beleszerettem az írásmódjába!

Az angyalos ház igencsak sokrétű abban a tekintetben, hogy nem egy idősíkon játszódnak az események, ami bár néha kibillentett, és a kötet elején lévő jelen lassú is volt számomra, élvezhető volt, mindig érdeklődéssel olvastam a sorokat, ahogy Zsuzsa szépen lassan megismeri Hilda néninek azt az időszakát az életéből, amit elmesélt a lánynak, vagyis az 1910-es, valamint 1913-14- es éveket. Gördülékeny, igen figyelemfelkeltő dolgokról olvashattam, amik hol megmosolyogtattak, hol megbotránkoztattak. spoiler

Mondanom sem kell, a Karácsony a ligetben nem lett kedvemre való történet a Rozmaringgal együtt, hiába a remek történetmesélés, helyszín- és karakterábrázolás, egyszerűen az írónő olyan embereket tett főszereplőnek, akiket meggyűlöltem Az angyalos házban. spoiler

Sokkal-sokkal többet olvasnék a drága Hilda néniről, hisz Fábián Janka elcsepegtetett pár információt az itt leírt időszakok utáni életéről, amikről szerintem bárki szívesen olvasna, aki megismerte őt és azt a bizonyos házat, amiben élt.

Anita_Takács>!

Az ember mindig abba szeret bele, akibe nem kellene, vagy nem szabadna. Talán éppen azért, mert nem szabadna.

Anita_Takács>!

Én csak annyit mondhatok, és higgye el, már láttam egyet s mást életemben, hogy nem szabad egyetlen lehetőséget sem elszalasztani. Mert utána bánni fogja egész életében, hogy meg sem próbálta. Ez pedig még egy csalódásnál is rosszabb.

Belle_Maundrell >!

Zsuzsa azt sem tudta, hol áll a feje. Elsőévesként még nem volt túl nagy gyakorlata a szemináriumi dolgozatok írásában, de egyszer-kétszer azért már megfordult a Széchényi Könyvtárban, a bölcsészhallgatók Mekkájában, ahol (elvileg) minden szükséges forrást megtalálhatott az ember a kutatómunkájához. Egy bökkenő volt csak: innen nem lehetett kikölcsönözni a könyveket. Ám a lány ezt nem bánta túlságosan. Ugyan ez azzal járt, hogy fél napokra szabályosan be kellett költözni a Budavári Palotába, de Zsuzsa jól érezte ott magát, szerette a könyvek sajátos illatát, a papírlapok zizegését és a jegyzetelő tollak percegését, de a főleg egyetemistákból álló közönség sutyorgását, tétova vagy éppen céltudatos bolyongását a polcok között.

175. oldal, 5. fejezet - Bukott angyalok (Libri, 2017)

_tigrisliliom_>!

-Mondja, boldog maga, Zsuzsikàm?
-Igen, Hilda néni. Ha a boldogság az amire én gondolok, akkor az vagyok.

Kapcsolódó szócikkek: Fehér Zsuzsanna · Paál Hilda
Melodía>!

Megfordult. Én egy lépést hátráltam, megragadtam a lépcsőkorlátot, és felkiáltottam.
– Úristen!
– Hizelgő ez a titulus, de én jobb szeretem, ha az eredeti nevemen szólítanak.

Kapcsolódó szócikkek: Hajnal Imre · Paál Hilda
Belle_Maundrell >!

Jobb, ha bizonyos dolgok soha nem kerülnek napvilágra. Például mocskos, beázott lépcsőházak vagy hosszú évtizedekig féltve őrizgetett titkok.

58. oldal, 2. fejezet - Születésnap (Libri, 2017)

Belle_Maundrell >!

A hajnali hó szépít, tudtad ezt?

66. oldal, 2. fejezet - Születésnap (Libri, 2017)

Kapcsolódó szócikkek: hajnal ·
Belle_Maundrell >!

Az egész szobát betöltő kakaó- és kalácsillatra ébredtem.

66. oldal, 2. fejezet - Születésnap (Libri, 2017)

Belle_Maundrell >!

A karácsony nem is igazi ünnep vastag hótakaró nélkül.

317. oldal, Karácsony a ligetben (Libri, 2017)

Kapcsolódó szócikkek: · karácsony
Melodía>!

Az inas csak az orra alatt mormogott:
– Pálmafák! No hiszen! Nem vagyok én majom…