A ​könyvárus lány (A könyvárus lány 1.) 742 csillagozás

Fábián Janka: A könyvárus lány

A tizenéves Julcsi osztályidegen szülők kisebbik gyermekeként az ötvenes évek Budapestjén nő fel. A zord, ellenséges világban szinte az egyetlen örömet a könyvek és az olvasás jelentik számára. Az ötvenhatos forradalom véres és zavaros napjaiban Julcsi menekülni kényszerül, és némi vargabetű után végül egy amerikai kisvárosban, távoli rokonainál köt ki.

Az idegen országban nehezen találja meg a helyét, és a múlt árnyai is megnehezítik, hogy végre boldog lehessen. A rövid, ám annál mozgalmasabb Kennedy-korszakban a kamasz lány aztán lassan felnő, és megbarátkozik új hazájával. Julcsi-Julie-nak már otthon, Magyarországon is nagy vágya volt, hogy egyszer könyvesboltja lehessen. Vajon az álmok hazájában, Amerikában ez az álom is valóra válik?

Eredeti megjelenés éve: 2020

Libri, Budapest, 2021
Libri, Budapest, 2020
Libri, Budapest, 2020

Kiss Júlia (Julcsi/Julie) · Igor · Kiss Dénes (Apus) · Kiss Margit (Gitta)

Málnika P>!
Fábián Janka: A könyvárus lány

„Hát nem volt még elég a vérontásból, a szenvedésből? Miért kell újra és újra elpusztítandó ellenségeket keresni?”

A könyvárus lány Fábián Janka gyöngyszeme, amely számos nagyszerű történelmi regénye közül is kiemelkedő csemege. Az olvasmányos írás egy bő évtizedet foglal magába, 1952-től egészen 1963-ig kalauzolja el az olvasót; a főszereplő, Julcsi személyes történetén át kerül bemutatásra az akkori magyar és amerikai történelem. Az ’56-os forradalom, Kennedy és Nixon elnökségért folytatott csatája, a kubai krízis és a Kennedy gyilkosság egyaránt megelevenedik a lapokból. A kamasz Julcsi egész életét teljesen megváltoztatja az 1956-os esztendő, az embertelen rendszer elleni forradalom és annak eltiprása, így kerül végül Amerikába Szidi néniékhez. Az emigrációba kényszerülő Julcsi igazi könyvmoly, ám a könyvek sem tudják feledtetni vele mindazt, amit örökre elveszített. Az erős függővég garantáltan gondoskodik arról, hogy az olvasó mihamarabb kezébe vegye a folytatást, ám ez az írói húzás némiképp felesleges, hiszen ez a sorozat anélkül is elképesztően olvastatja magát.

Nono_ P>!
Fábián Janka: A könyvárus lány

Az első könyvem volt az írónőtől és ezzel be is került a kedvenceim közé.
A nyitó mondattól az utolsó gondolatig lekötötte a figyelmemet. Tetszett a történelmi háttér: a kor, a helyszínek megválasztása, illetve a színes és kedvelhető karakterek.A romantika eléggé mellőzött volt a könyvben, mégsem hiányzott.
Óriási lelkesedéssel várom a folytatást és bízom benne, hogy nem sikerült elsőre beletrafálnom a szerző legjobb művébe.

Tünde1>!
Fábián Janka: A könyvárus lány

Letehetetlen.Kedvelem azokat a könyveket,amelyek női sorsokat mutatanak be.
Egy gyermek felnőtté válásának regénye.Tetszett a kor bemutatása is.
A könyvkuckós rész igazi csemege volt számomra.

cicus61 P>!
Fábián Janka: A könyvárus lány

Sajnos, ez a könyv most nem igazán tetszett. Hiába a magas értékelés. A téma sem a szívem csücske, és a történet sem jött be most. Az 56-os eseményekről szüleimtől hallottam és már akkor is borzasztó volt hallani, miken mentek keresztül. Aztán Julcsi élete Amerikában, ahogy halad az életében, az a rész kicsit jobban tetszett, de a történelemben nekem mindig a jóval régebbi korok jöttek be és nem a „közelmúlt” eseményei.

Fábián Janka: A könyvárus lány

„Ennyi rossz nem történhet ezzel a kislánnyal. Az élet kegyetlen tud lenni, de azért…”

Julcsi a budapesti Belvárosban, a Nagy Fuvaros utcában éli mindennapjait szerető családjával, édesanyjával, édesapjával és a nővérével, Gittával, aki csak Vakarcsnak nevezi. Nagyon szereti a könyveket, egy saját könyvesboltról álmodik. A történelem viharos eseményei azonban eléggé felforgatják az átlagos családi életet…

Fábián Janka kétrészes regényének első kötetében egy kislány felnőtté válásán keresztül élhetjük át először a Rákosi-korszak kegyetlen világát, majd a nyugati, szabadabb életet és a hidegháború fenyegetését. A történet Rákosi Mátyás hatvanadik születésnapja körül kezdődik, amikor a még írni sem tudó Julcsinak és pajtásainak rajzolniuk kell, az otthon nagyon nem kedvelt vezető tiszteletére és a munkaversenyből is ki kell venniük ezáltal a részüket, természetesen a szülőkkel együtt. A szülök ráadásul osztályidegennek számítanak, Anyus valamikor nemesi származásúnak számított, emiatt a szomszédok közül a hatalommal szimpatizáló házaspár nem nézi őket jó szemmel. Aztán beköszönt náluk is a korszak kegyetlen világa, amikor Apust elviszi a nagy fekete autó és csak Nagy Imre hatalomra kerülése után kerül haza. Elbeszéléséből megismerhetjük hogyan bántak azokkal, akik egy kicsit is gyanúsak voltak a rendszer számára. Közben Julcsi megszereti az olvasást és Apussal folyamatosan járnak a könyvtárba, ahol összebarátkoznak Matild nénivel, a könyvtárossal. Julcsi már ekkor egy saját könyvesboltról álmodik, amire Apus csak ennyit mond:

„– Neked még lehet könyvesboltod, kislányom – mondta végül Dénes. – Neked még bármid lehet…”

Átélhetjük, ahogy a kisebbik rossz Nagy Imrét leváltják és máris az 1956-os forradalomban találjuk magunkat, ahol Julcsi nővére barátjával, Attilával kinn van az október 23-i tüntetésen, Gitta a következőket fogalmazza meg magában:

„Sose hitte volna, hogy egyszer még valami hasonlót személyesen is átélhet. Hiszen évtizedek, évszázadok múlva talán erről a napról is ugyanúgy fognak tanulni a diákok az iskolában, mint az 1848-as tavaszról, és majd ünnepségekkel, szavalatokkal emlékeznek meg róla. Ez maga a történelem – jutott eszébe, és közölni is akarta Attilával, ám ekkor megint történt valami, ami elterelte a figyelmüket.”

Az őket kereső édesapjával együtt átélik a sötét parlament előtti tüntetést, majd Attila hazaviszi Gittát, és a távolból hallják csak a Rádió előtti lövöldözés hangjait. Ugyanezt Julcsi édesapja későbbi elbeszéléséből ismerjük meg, aki mentősként szolgálatba állt a vérengzés helyszínén. Közben Gitta eltűnik a barátjával együtt és Apus hazatérte után Anyus és Julcsi a Kossuth térre mennek, ahol a nagy lövöldözésben főhősünk elveszti a szüleit. Őt a könyvtáros Matild néni menti meg, aki elszállásolja, majd a végzetes november 4-i nap után együtt menekülnek Bécsbe. Itt képet kapunk arról milyen sorsa volt azoknak a megtorlás elől menekülőknek, akiknek nem volt rokonuk az egykori császárvárosban. Kis bécsi tartózkodás után – ahol kapunk egy nagyon kevéske bepillantást a városba is – Julcsiért jelentkeznek az amerikai rokonok, így innen a kislány egy új földrészre kerül, de továbbra is tartja a kapcsolatot a Bécsben maradt Matild nénivel annak haláláig.

Szidi nénihez és Ede bácsihoz kerülve Julcsi szemével megismerhetjük az amerikai kisvárosi életet. Átélhetjük, ahogyan összebarátkozik a magyar származású Ágival és Árpival, utóbbi kínálja meg először Coca-Colával. Láthatjuk, hogyan csodálkozik rá először a tévére. Fokozatosan beilleszkedik a közösségbe és közben elkezd dolgozni Szidi néniék boltjában, ahol egy kis részben tényleg könyveket kezd el árulni és híre megy, hogy milyen jól csinálja. Az értékesítés mellett könyvklubot is rendeznek, először csak átbeszélnek műveket, majd írókat is meghívnak vendégségbe. Számomra külön öröm volt olvasni az első vendég Truman Capote által arról, ahogy épp készül a későbbi regénye, a Hidegvérrel.

Miközben Julcsi a kisváros művelődésének meghatározó szereplője lesz, megismerjük a korszak életét is. Átélhetjük a rock and roll érzést és részletes bepillantást nyerhetünk az USA választási rendszerébe és végigkövethetjük, ahogy a sármos és nőfaló Kennedy lesz az elnök. Képet kapunk a kapcsolatáról Hruscsovval, először a találkozásukról olvashatunk majd a kubai rakétaválság rémisztő napjait élhetjük át és azt, hogy az milyen hatással volt az amerikai állampolgárokra. Az első rész végül a szereplők számára rémálomként átélt elnökgyilkossággal ér véget, amit az írónő a filmtörténetben jártas olvasónak eléggé sokatmondóan illusztrál:

Valósággal lubickoltak az emberek rajongásában, és mosolyogva, integetve köszönték ezt meg. Egészen addig, míg be nem fordultak a belvárosban az Elm Streetre, ahol eldördültek a végzetes lövések. Ettől kezdve az egész esemény valóságos rémálommá változott.”

A történeti háttér mellett érdekes gondolatokat is kapunk, először Apus szájából hangzik el egy megható mondat:

_„– A gondolatokat nem tudják elpusztítani – mondta. – A könyveket talán igen… de a
gondolatokat soha.”_

A sors iróniája, hogy az oroszokat érthető okokból nagyon nem kedvelő Julcsi első udvarlója egy Amerikában letelepedő orosz ikerpár fiútagja, Igor lesz, akit nagy nehezen megkedvel a lány és közben az írónő nagyon szép gondolatokat mondat el vele:

„Az amerikaiak mindent olyan nyíltan, harsányan csinálnak. A sírást, a nevetést. Én néha úgy érzem, nem is teljesen őszintén.
– Ugye? És amikor állandóan azt mondogatják egymásnak: „szeretlek” – Julcsi elhallgatott, mire Igor lelassított, és ránézett.
– Azt valóban nem lehet csak úgy mondogatni. – jelentette ki végül, mély, ünnepélyes hangon. – Csak akkor, ha valóban úgy érezzük, és visszavonhatatlanul komolyan gondoljuk. Ritka és emlékezetes pillanatnak kell lenni, amire egész életében emlékszik az, akinek mondják.”

„Akik túlélik a szeretteiket, mindig jobban szenvednek. Különösen, ha rájönnek, hogy segíthettek volna rajtuk, de nem tették. Pedig meg kellett volna próbálniuk, kerül, amibe kerül.”

A kegyetlenül szép történet ellenére az írónő olykor megcsillantja a már-már ironikus, olykor morbid humorát is.

„Feltalálták a televíziót és az atombombát is, de az előzőt legalább élvezni is lehet.”

„Az asztalról felvette a retiküljét, előkotort belőle egy cigarettásdobozt, és rágyújtott egy szálra.
– Szidi néniéknek megígérted, hogy leszoksz – jegyezte meg Julcsi szemrehányón, amire a másik lány elnevette magát.
– Nem mindegy? Ha a ruszkik kilövik a rakétáikat, úgyis mind elpatkolunk. Akkor legalább addig érezzük jól magunkat, nem?
– De igen – Julcsi megvonta a vállát. – Tudod mit? Adj nekem is egy szálat.”

A megható és érdekes történet könnyen a székhez láncolja az olvasót és nem ereszti. A 20. századi történelem és az írónő regényeit kedvelők számára kötelező olvasmány!

Kiss_Julianna>!
Fábián Janka: A könyvárus lány

Nagy reményekkel vettem a kezembe. Már régóta szerettem volna olvasni az írónőtől. A kihívás remek alkalom volt ehhez. Őszintén, egy kicsit csalódtam. Nem azt mondom, hogy nem tetszett, de néha nagyon ellaposodott a történet, máskor meg felpörögtek az események. Ezért változó lelkesedéssel olvastam.Érdekes volt olvasni az ötvenhatos eseményekről. Később pedig az amerikai életformáról, az elnökválasztásról. De attól függetlenül kíváncsian várom a folytatást. Remélem akkor már megtudjuk mi történt Gittával.

Fábián Janka: A könyvárus lány

Ez a tizedik regénye a szerzőnek, amit olvastam én magam is. Elismerem, igazi „fábiánjankás” a könyv, ez is egy olvasmányos, jó történet, fordulatokkal, szinte ismételhetném magam, vagy az eddig általam leírtakat: van egy jó alaptörténet, a családregények kedvelőinek, ami átélhető, a történelem is megelevenedik, bár itt és most kevéssé lesz hangsúlyos, mint az előzőekben. Valahogy ez könnyedebb, bulvárosabb az előzőek mellett…

kratas P>!
Fábián Janka: A könyvárus lány

Olvasmányos könyv és várom a folytatást, hogy mi történik még Julcsival, de érzelmeket tekintve steril. Vagyis arról több szó esik a történetben, hogy honnan kerül megrendelésre a báli ruha, mint amikor valaki meghal. Szerettem volna meghatódni, sírni, de egy-egy érzelmes jelenet mellett úgy szalad el a szerző, mintha csak arról lenne szó, hogy mi is legyen ma az ebéd….
Nagyon örültem a lábjegyzeteknek is, de valahogy a többségénél úgy éreztem, hogy ez nem érdekes, de erről meg arról milyen jó is lett volna, ha van. Egyszer szájbarágós, egyszer meg felületes.

Fábián Janka: A könyvárus lány

Sokáig nem igazán szerettem történelmi regényeket olvasni spoiler. Valahogy úgy érzem/éreztem, hogy a fiktív vagy akár valós szereplők által átélt történelem más, bármennyire is hiteles a háttér. (Ez a történelemhűség látszott is a regényben: igényes magyarázatot jelent minden lábjegyzet.) Egy idő után engedtem a merevségemből, hiszen beláttam, a történelmi eseményeket mindenki másként éli meg, s az érzelmek nem torzítják, hanem kiegészítik, s ezáltal színesebbé is teszik azt.
Ez a könyv is ilyen. Persze lehet kifogásom, hogy a főszereplő, Julcsi mindig a „dolgok sűrűjében” van, de hát 1956 és az utána következő események elég meghatározóak voltak, s a megjelenő szereplők alakja és sorsa is elég érdekes ahhoz, hogy kíváncsi legyek a folytatásra.
A megjelenő könyvesbolt és a könyvklub pedig melyik olvasónak nem kedvenc helye?

ZsúésKrisz_Olvas>!
Fábián Janka: A könyvárus lány

Fábián Janka újra eltalálta új regénye hozzávalóinak megfelelő arányát.
Lágyan csordogáló, andalító történet az írónőtől megszokott stílusában, hiteles, illetve izgalmas történelmi és politikai háttérrel.
Szerethető karakterekkel repít minket egyenesen az 56-os forradalom kellős közepébe. Egy kissé lassan indult be a történet, viszont annál dinamikusabban folytatódott. Biztos vagyok benne, hogy rengeteg kutatómunkát igényelt.
Végül kellemes családtörténet kerekedett belőle, ami méltó folytatásra vár. Én már nagyon várom!
Illetve meg kell még említenem, hogy ami a könyv elolvasása után szöget ütött a fejembe, hogy mennyi, de mennyi híres ember, legyen az színész, író, vagy énekes megemlítésre került a történetben. Törőcsik Mari, Déri Tibor, J.D. Salinger, Tolsztoj, Audrey Hepburn, Jack Kerouak, J.F. Kennedy, Marilyn Monroe, Louisa May Alcott, Hruscsov, Rákosi, Tom Sawyer…
Sorolhatnám még a végeláthatatlanságig, de a lényeg az, hogy mind-mind elfértek itt egymás mellett, és amit nagyon szerettem most ebben a regényben, hogy felkeltette a kíváncsiságom több történelmi esemény és személy iránt, úgyhogy ideje ezekben a témákban is bővíteni az ismeretanyagomat.
Köszönet érte! Vegyétek, vigyétek és élvezzétek!

Málnika P>!

Éld a saját életed, abból csak egy van, és hamar véget ér.

330. oldal (Libri, 2020)

Jagika P>!

– A gondolatokat nem tudják elpusztítani […]. A könyveket talán igen… de a gondolatokat soha.

Kapcsolódó szócikkek: gondolat
robinson P>!

– Hurrá! Könyvet veszünk! Köszönöm, Apuskám!

Noémi_Zsófi_Tóvári P>!

Semmi szükség arra, hogy az ember mindenről azonnal értesüljön. Az csak eltereli a figyelmet a fontosabb dolgokról.

Jagika P>!

– Tudod, egy embernek két hazája is lehet. Ezt nem egyszerű megélni, de nem is lehetetlen. Különösen, ha az élet és a történelem kényszerít erre.

robinson P>!

Nos… kislányok, mivel ti még most tanuljátok a betűvetést tőletek azt kérjük, hogy valami szép rajzzal kedveskedjetek a főtitkár elvtársnak. Persze nem arról van szó, hogy bármit rajzolhattok…

Alvarando P>!

– A gondolatokat nem tudják elpusztítani – mondta. – A könyveket talán igen… de a gondolatokat soha.

Alvarando P>!

Mert ha fecsegnek, abból nagy baj is lehet. Nagyon nagy baj.

Jagika P>!

– Neked még lehet könyvesboltod, kislányom – mondta végül Dénes. – Neked még bármid lehet… De tudod, mit? Holnap iskola után elviszlek a könyvtárba. Ahhoz nem kell pénz, hogy onnan kölcsönözzünk könyveket.

Alvarando P>!

nektek mindenki öreg, aki túl van a harmincon.

A könyvárus lány sorozat · Összehasonlítás