Hoztam, ​kaptam, átszabtam! 8 csillagozás

A személyiségformálás lehetőségei
F. Várkonyi Zsuzsa: Hoztam, kaptam, átszabtam!

Miként ​formálják személyiségünket és életutunkat szüleink tudatos és tudattalan elvárásai? Hogyan érvényesül mindennapjainkban a sorskönyvi előírások parancsoló ereje? Miért megyünk bele olyan pszichológiai játszmákba, amelyek újra meg újra csak csalódást, vereséget, megaláztatást gyűjtenek be nekünk? Mi állhat a teljesítménykényszer, a kontrollmánia, a zsarnoki viselkedés vagy éppen a túlalkalmazkodó magatartás, a nemet mondásra való képtelenség hátterében? Miért menekül valaki az intimitás elől? Hogyan termeli egy család mindig újra a sikert vagy a kudarcot? Miért választ magának valaki ismételten alkoholista vagy bántalmazó partnert, miközben éppen ezt a típust akarná elkerülni?

Hazánk egyik legkedveltebb pszichológusa, F. Várkonyi Zsuzsa hat éven át, több mint kétszáz alkalommal beszélgetett Bódy Gergővel a Klubrádió Kontakt című műsorában. Ez a kötet, mely harminchat beszélgetés anyagát tartalmazza, szerteágazó témákon keresztül azzal az alapvető kérdéssel… (tovább)

Kulcslyuk, Budapest, 2018
272 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155281969

F. Várkonyi Zsuzsa: Hoztam, kaptam, átszabtam!

F. Várkonyi Zsuzsa: Hoztam, kaptam, átszabtam! A személyiségformálás lehetőségei

Klubrádiós beszélgetések, hatalmas betűk, a Hoztam, kaptam, átszabtam! elsőre könnyű olvasmánynak tűnhet, de ez ne tévesszen meg senkit, mert az egyik legprofibb, legsokrétűbb és legmélyebb rétegekig hatoló önismereti könyv. Fókuszában a személyiségformálás áll, a szeretetkapcsolatokról és annak hatásairól mesél a pszichológus. Kedvenc területét, a sorskönyvi tilalmakat, ezúttal sem hagyta ki, de emellett rengeteg más érdekes téma is helyet kapott a kiadványban, mint a teljesítménykényszer okai, az állandóan harcban álló szülők vagy éppen az alkoholisták játszmája. A széles reperoárban garantáltan mindenki megtalálhatja azt, ami segít jobban megérteni önmagát, a múltbeli okokat és azok jelenre gyakorolt hatásait. Nekem rengetegett adott a könyv, olyan összefüggésekre jöttem rá olvasás közben, amelyek teljesen az újdonság erejével hatottak rám. Néhány részben pedig egyenesen úgy éreztem, mintha rólam lenne szó. Ilyen egy jó önfejlesztő könyv: frázisoktól mentes, mindenkihez szóló, laikusok számára is könnyen befogadható és további önismereti munkára ösztönző. Köszönöm az élményt!

F. Várkonyi Zsuzsa: Hoztam, kaptam, átszabtam!

A beszélgetős könyvek egy részét nem kedvelem, azokat, ahol a kérdező próbálja magát előtérbe tolni, fontoskodik, túl hosszúakat kérdez, majd néha meg is válaszolja saját kérdéseit (pl. Büky Dorottya, Révai Gábor, Veiszer Alinda). Azokat az interjúkészítőket zártam a szívembe, akik úgy tudnak kérdezni, hogy szinte észre sem venni őket, de pont azokat a válaszokat kapom, amik érdekelnek: Mihancsik Zsófia, Kepes András, Vámos Miklós.
Bódy Gergő valahol félúton helyezkedik el, néha túlburjánzik, de aztán észreveszi magát. F. Várkonyi Zsuzsa pedig egyik nagy kedvencem. Tartottam tőle, hogy a témák sokszínűsége miatt nagyon felszínes lesz a tartalom, de azt is sikerült az arany középúton tartani: nem túl mély, nem túl sekély, végeredményben meglehetősen informatív és inspiráló, hogy az ember többet akarjon megtudni egyik-másik területről.
Dicséretben részesítem továbbá a Kulcslyuk Kiadót igényes szakmai munkájáért: gondosan lektorált szövegek, szemet gyönyörködtető borítók, strapabíró könyvkötés jellemzi a kiadványaikat.

Málnika

A baj nemegyszer segít, hogy abban a pillanatban más szemmel nézzünk rá az életünkre.

Málnika

Arról van szó, hogy többségünk fél az érzésektől, különösen a rossz érzesektől. Ezért aztán, akinél csak módunk van rá, beindítunk egy lebeszélő programot: “Nem kell ezt érezned, nem is olyan rossz a helyzet, rosszul látod, gondolj inkább arra, hogy…!” Pedig az érzések fontos kapcsolatban vannak az élményeinkkel, igényeinkkel, ráadásul mulandók! Ha nem szélsőséges elkeseredésről van szó, akkor nincs semmi kockázata annak, hogy megengedjük a másik embernek – gyereknek, felnőttnek egyaránt – az érzések átélését.

Málnika

Nevet adni egy rossz érzésünknek, gyakran valóban elég ahhoz, hogy az ki is oldódjon.

Málnika

De szokványos esetben jobb megélni a dolgokat, mint eltemetni, mert attól csillapodik a feszültség, attól indul el bennünk a problémamegoldó gondolkodás – vagyis minden fontos belső munka.

vargajudit P

Mi, nők, nagyon gyakran álmodunk arról, hogy a férfi otthon legyen nyuszi, de kinn a világban oroszlán! Erre szoktam mondani, hogy ilyen állat nincs az állatkertben.

vargajudit P

Sajnos ilyet is majdnem mindenki ismer a környezetéből. Úgy szoktam mondani, hogy ezeknek az embereknek a menetfelszerelésében mindig benne van egy hordozható pokol is. Ők az egész világgal háborúban állnak, még az időjárást is feljelentenék a Jóistennél.

vargajudit P

Olyan diktátort még nem látott a történelem, akit gyerekként ne vertek volna.