Hoztam, ​kaptam, átszabtam! 30 csillagozás

A személyiségformálás lehetőségei
F. Várkonyi Zsuzsa: Hoztam, kaptam, átszabtam!

Miként ​formálják személyiségünket és életutunkat szüleink tudatos és tudattalan elvárásai? Hogyan érvényesül mindennapjainkban a sorskönyvi előírások parancsoló ereje? Miért megyünk bele olyan pszichológiai játszmákba, amelyek újra meg újra csak csalódást, vereséget, megaláztatást gyűjtenek be nekünk? Mi állhat a teljesítménykényszer, a kontrollmánia, a zsarnoki viselkedés vagy éppen a túlalkalmazkodó magatartás, a nemet mondásra való képtelenség hátterében? Miért menekül valaki az intimitás elől? Hogyan termeli egy család mindig újra a sikert vagy a kudarcot? Miért választ magának valaki ismételten alkoholista vagy bántalmazó partnert, miközben éppen ezt a típust akarná elkerülni?

Hazánk egyik legkedveltebb pszichológusa, F. Várkonyi Zsuzsa hat éven át, több mint kétszáz alkalommal beszélgetett Bódy Gergővel a Klubrádió Kontakt című műsorában. Ez a kötet, mely harminchat beszélgetés anyagát tartalmazza, szerteágazó témákon keresztül azzal az alapvető kérdéssel… (tovább)

Kulcslyuk, Budapest, 2018
272 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155281969

alkoholista

F. Várkonyi Zsuzsa: Hoztam, kaptam, átszabtam!

F. Várkonyi Zsuzsa: Hoztam, kaptam, átszabtam! A személyiségformálás lehetőségei

Klubrádiós beszélgetések, hatalmas betűk, a Hoztam, kaptam, átszabtam! elsőre könnyű olvasmánynak tűnhet, de ez ne tévesszen meg senkit, mert az egyik legprofibb, legsokrétűbb és legmélyebb rétegekig hatoló önismereti könyv. Fókuszában a személyiségformálás áll, a szeretetkapcsolatokról és annak hatásairól mesél a pszichológus. Kedvenc területét, a sorskönyvi tilalmakat, ezúttal sem hagyta ki, de emellett rengeteg más érdekes téma is helyet kapott a kiadványban, mint a teljesítménykényszer okai, az állandóan harcban álló szülők vagy éppen az alkoholisták játszmája. A széles reperoárban garantáltan mindenki megtalálhatja azt, ami segít jobban megérteni önmagát, a múltbeli okokat és azok jelenre gyakorolt hatásait. Nekem rengetegett adott a könyv, olyan összefüggésekre jöttem rá olvasás közben, amelyek teljesen az újdonság erejével hatottak rám. Néhány részben pedig egyenesen úgy éreztem, mintha rólam lenne szó. Ilyen egy jó önfejlesztő könyv: frázisoktól mentes, mindenkihez szóló, laikusok számára is könnyen befogadható és további önismereti munkára ösztönző. Köszönöm az élményt!

F. Várkonyi Zsuzsa: Hoztam, kaptam, átszabtam!

A beszélgetős könyvek egy részét nem kedvelem, azokat, ahol a kérdező próbálja magát előtérbe tolni, fontoskodik, túl hosszúakat kérdez, majd néha meg is válaszolja saját kérdéseit (pl. Büky Dorottya, Révai Gábor, Veiszer Alinda). Azokat az interjúkészítőket zártam a szívembe, akik úgy tudnak kérdezni, hogy szinte észre sem venni őket, de pont azokat a válaszokat kapom, amik érdekelnek: Mihancsik Zsófia, Kepes András, Vámos Miklós.
Bódy Gergő valahol félúton helyezkedik el, néha túlburjánzik, de aztán észreveszi magát. F. Várkonyi Zsuzsa pedig egyik nagy kedvencem. Tartottam tőle, hogy a témák sokszínűsége miatt nagyon felszínes lesz a tartalom, de azt is sikerült az arany középúton tartani: nem túl mély, nem túl sekély, végeredményben meglehetősen informatív és inspiráló, hogy az ember többet akarjon megtudni egyik-másik területről.
Dicséretben részesítem továbbá a Kulcslyuk Kiadót igényes szakmai munkájáért: gondosan lektorált szövegek, szemet gyönyörködtető borítók, strapabíró könyvkötés jellemzi a kiadványaikat.

F. Várkonyi Zsuzsa: Hoztam, kaptam, átszabtam!

Hasznos, több oldalról körbejárja a kényszerítő szabályokat, sorskönyveket. Érdemes szépen lassan, elgondolkozva elolvasgatni.

csucsorka IP>!
F. Várkonyi Zsuzsa: Hoztam, kaptam, átszabtam!

Te jóságos ég, ez a könyv! Eleinte azt éreztem, milyen rövidek a beszélgetések, minden egyes témáról elolvasnék egy-egy önálló könyvet.
Rengeteg pszichológiai témájú könyvet olvastam már, és kisebb-nagyobb megszakításokkal közel 10 éve járok különböző terápiákra is, ez a könyv mégis olyan „aha-élményekkel” ajándékozott meg, hogy kb. kapaszkodnom kellett olvasás közben a döbbenettől. F. Várkonyi olyan összefüggésekre hívja fel a figyelmet, melyeknek a napnál is világosabbnak kéne lenniük, én meg itt ülök és életváltoztatóan rájuk csodálkozom… (Persze, dícsérjük egy kicsit Bódy Gergőt is, aki remek kérdéseket tett fel, és minden ilyen kérdés után hagyta hosszan válaszolni F.V.Zs-t.)

Én mindig abba a táborba tartoztam, akik azt vallották, a tudatlanság:erő;
minél többet tanulok a gyermekvállalás és gyermeknevelés buktatóiról, annál kétségbeesettebben gondoltam azt, hogy gyereket csak elrontani lehet, hogy felnevelni egy embert igazából olyan, mintha az ember non-stop egy aknamezőn járna-kelne. Ez a könyv viszont most megnyugtatott – pedig másképp is elsülhetett volna.
De rájöttem, hogy néhány dolog tök jól kiküszöbölhető szeretettel és figyelemmel, azzal, hogy értelmes emberi lényként kezeljük a gyereket, bízva abban, hogy eljuthatunk az agyáig és a szívéig. off

F. Várkonyi örökre levett a lábamról a Férfiidők lányregényével és azóta szeretnék mást is olvasni tőle, de azt hiszem, kicsit féltem, nehogy letaszítsam a a piedesztálról, de várni és félni is nagy kár volt. Akár rádióban beszélget, akár regényt ír, a stílusa magával ragadó, kedves, lebilincselő – én pedig még nagyon sokáig tudnám őt „hallgatni”.
Szerencsére, most, hogy tudom, mire számíthatok a szakmai műveibe, nagy örömmel vetem bele magam a többi művébe. Még jó, hogy egyből két könyvét tettem a táskámba ma reggel!

Ezt pedig könyvtáriként kezdtem olvasni, de ma megyek a saját példányomért a könyvesboltba, és mindenki másnak is azt ajánlom, hogy szerezzék be, ha még nem volt hozzá szerencséjük.

FélszipókásŐsmoly P>!
F. Várkonyi Zsuzsa: Hoztam, kaptam, átszabtam!

A szerzőtől megszokott közérthetőséggel, közvetlenséggel és köntörfalazás (vagy modoros szakzsargon) nélkül tálalt érdekes beszélgetések gyűjteménye. Régóta életben tartott társas kapcsolati hiedelmeket tisztáz, szembesít káros mintákkal, rávezet, hogyan kapcsoldjunk értő és érző módon egymáshoz. Számomra a könyv legfontosabb üzenete az, hogy játszmák mindig voltak, vannak és lesznek – de csak addig, amíg van (legalább) két ember, aki folytatja. Te döntöd el, hogy az egyikük leszel-e vagy sem.

A YouTube-on amúgy elérhető egy 38 részből álló beszélgetéssorozat, ami gondolom, ennek a könyvnek is az alapjául szolgált: spoiler

lenne P>!
F. Várkonyi Zsuzsa: Hoztam, kaptam, átszabtam!

Igazából félek F.Várkonyi Zsuzsától, mert egyáltalán nem mond, ír megnyugtató dolgokat. Az egyik része, amiért félek tőle, hogy vagy másokra ismerek játszma leírásaiban, vagy -ami még rosszabb – magamra. A másik része a dolognak, hogy leírja, mivé, kivé lehetnek a gyerekeim, ha valami nem stimmel… És gyakorlatilag úgy tűnik, szinte soha nem stimmel valami…

Hiranneth>!
F. Várkonyi Zsuzsa: Hoztam, kaptam, átszabtam!

A férfiidők lányregénye könyvet leszámítva nem volt még dolgom az írónő műveivel. Kíváncsian vártam, milyen lesz a könyv, főleg mert igazából rádiós beszélgetésekből lett kiszemezve néhány téma.
Az biztos, hogy sok gondolkodni valót ad, egyrészt saját magunkkal kapcsolatban, hogy milyen sémák mentén is működünk, és vajon ezek miből indulhattak is ki. Másrészt arról is, hogyha mi nevelnénk gyermeket, mire figyelnénk, mit csinálnánk másképp ezek alapján.
A rövidsége ellenére széles a témaköre, én mondjuk mindnél kíváncsi lettem volna még más dolgokra is, talán ez az egyetlen, ami némi hiányérzetet keltett bennem.

KMárti>!
F. Várkonyi Zsuzsa: Hoztam, kaptam, átszabtam!

A Tanulom magam meghatározó könyv volt az életemben, még 20 évesen. Az azóta eltelt 20 éveben nem olvastam semmit a szerzőtől, így nagy várakozásokkal indultam neki ennek a könyvnek. Sajnos azonban F. Várkonyi a Tanulom magam óta nem sokat fejlődött, nagyjából ugyanazt mondja, amit abban is, ragaszkodva a TA merev kereteihez. Hiába a több évtizedes tapasztalat, nem látja, hogy a következtetéseit egy szűk réteggel (fehét, középosztálybeli, hetero magyarok) kapcsolatban vonja le, így ezek azért messze nem örökérvényűek. A rengeteg nemi sztereotípia pedig kifejezetten fájdalmas egy szakember szájából… Sajnos az „átszabásról” sem sok szó esik, elsősorban a másiknak adható visszajelzésekről beszélnek, de arról, hogy az egyes ember hogyan tud saját magán dolgozni, szinte semmi.
A négy csillag elsősorban az olvasmányos stílusnak szól, talán jobb lenne, ha a jövőben inkább újabb regényeket írna.

Méá>!
F. Várkonyi Zsuzsa: Hoztam, kaptam, átszabtam!

A rádió beszélgetések miatt vettem meg a kötetet. A legtöbbet már hallottam, így picit csalódtam, hogy nagyrészt ismerem a könyv tartalmát.
A címben az is benne van, hogy: „Hoztam, kaptam, átszabtam!” De hiányzott belőle az átszabás. Pár helyzetet megmagyaráz Várkonyi Zsuzsa, mint például a fériaknál a félrevonulást probléma esetén, mert ugye ők nem szeretik megbeszélni a félelmeiket, nem akarnak gyengének tűnni, de önismereti szinten keveset segített. Arra jó a könyv, ha ismerekdsz a sorskönyvvel, és a játszmákkal.

Málnika P>!

Arról van szó, hogy többségünk fél az érzésektől, különösen a rossz érzesektől. Ezért aztán, akinél csak módunk van rá, beindítunk egy lebeszélő programot: “Nem kell ezt érezned, nem is olyan rossz a helyzet, rosszul látod, gondolj inkább arra, hogy…!” Pedig az érzések fontos kapcsolatban vannak az élményeinkkel, igényeinkkel, ráadásul mulandók! Ha nem szélsőséges elkeseredésről van szó, akkor nincs semmi kockázata annak, hogy megengedjük a másik embernek – gyereknek, felnőttnek egyaránt – az érzések átélését.

66. oldal, 10. Sorskönyvi tilalmak -3.

Málnika P>!

Nevet adni egy rossz érzésünknek, gyakran valóban elég ahhoz, hogy az ki is oldódjon.

248. oldal, 34. A szüleim már nem az ideáljaim

Málnika P>!

De szokványos esetben jobb megélni a dolgokat, mint eltemetni, mert attól csillapodik a feszültség, attól indul el bennünk a problémamegoldó gondolkodás – vagyis minden fontos belső munka.

68. oldal, 10. Sorskönyvi tilalmak - 3.

Málnika P>!

A baj nemegyszer segít, hogy abban a pillanatban más szemmel nézzünk rá az életünkre.

139. oldal, 19. Vezérszerep a családban

Chöpp >!

A diktátorok többségének magas az IQ-ja, pszichológiai ösztöneik pedig akár zseniálisak is lehetnek. Csak az emelkedhet diktátorszerepbe (kisebb-nagyobb csoportjában vagy akár társadalmi szinten), aki az emberei nagy részével el tudja hitetni, hogy rossz helyzetükből csak ő mentheti ki őket. A tőle való függés tudatosítása a kulcs.

143. oldal A túlkompenzálástól a diktátorságig

Kapcsolódó szócikkek: diktátor
vargajudit P>!

Mi, nők, nagyon gyakran álmodunk arról, hogy a férfi otthon legyen nyuszi, de kinn a világban oroszlán! Erre szoktam mondani, hogy ilyen állat nincs az állatkertben.

220. oldal, 30. Alulválasztás, felülválasztás

vargajudit P>!

Olyan diktátort még nem látott a történelem, akit gyerekként ne vertek volna.

155-156. oldal, 21. Zsarnok a családban

Kapcsolódó szócikkek: diktátor
Chöpp >!

Az alkoholista olyan társat választ, aki jó ideig elviseli ezt a helyzetet, elhiszi a felhozott ürügyeket, mert sajnálja a társát.

239. oldal Az alkoholista játszma

Kapcsolódó szócikkek: alkoholista
Chöpp >!

Csakhogy a felnőttkori működészavaroknak majdnem mindig van gyerekkori előzményük.

122. oldal Anyósok, vők és menyek

csucsorka IP>!

A férfiszexualitás ereje, izgalmas volta nagy vonzerő, csakhogy ez összefügg az agressziószinttel, hiszen mind a kettőt a férfi nemi hormon, a tesztoszteron szabja meg. Van olyan nő, akit valóban szexuális vonzalom köt az ilyen férfiakhoz. Csakhogy miközben az éjszaka rendben van, sőt több mint rendben van velük, a nappal könnyen lehet elviselhetetlen. Ezért nehéz elszakadni egy olyan partnertől, aki éjszaka nagyon sokat nyújt, akár még bocsánatot is kér ezzel a nappali dolgokért.[…] A jó önértékelésű ember azért előbb-utóbb fölteszi magának a kérdést, hogy miért vagyok én itt, ez nem az én életem, velem ilyet nem lehet megtenni… Szomorkodhat ugyan, hogy elveszett valami nagyon izgalmas – ösztöninek, érzelminek nagyon fontos – terepet, de ha fel akarja mondani a megalázó szerződést, akkor nappali énjét kell előnyben részesítenie. Különösen akkor, ha gyerekeket is akar egy párkapcsolatból, mert a gyerekeknek semmi sem jut az anyjuk számára vonzó éjszakából, a nappalt viszont ők is nagyon megszenvednék.

49. oldal, Bántalmazás