Amire ​felnövünk 6 csillagozás

F. Várkonyi Zsuzsa: Amire felnövünk

"Hasonlóan az először 2008-ban megjelent ""Sors és sérülés"" című kötetemhez, ez a gyűjtemény is több tanulmányból áll. Némelyik a korábbiaknál messzebbre tekint, mert az évek múlásával egyre több terület kezdett érdekelni. Most is több írás foglalkozik természetesen a személyiség alakulását befolyásoló korai hatásokkal, a szülők és más fontos felnőttek áldást vagy átkot hozó működésével. De ma már nem hiszem, hogy minden adottságunk megmagyarázható lenne életrajzunkból.

Egyre jobban meggyőz az a tapasztalom, hogy rengeteg dolgot hozunk magunkkal; hogy van ""alkatunk""; hogy vannak sok-generációs örökségeink, melyeknek legtöbbször nem vagyunk tudatában; hogy nemünk ugyanúgy megszabja ezerféle lelki adottságunkat, ahogy kulturális örökségeink is behatárolnak. Ilyen irányokba is elkóboroltak gondolataim az elmúlt évek során, amint nemcsak terápiás tapasztalataim és késői tanulási élményeim, hanem olvasmányaim is egyre erősebben csillantottak fel számtalan idetartozó tényt.

Háttér, Budapest, 2017

Magyarország · Lengyelország

F. Várkonyi Zsuzsa: Amire felnövünk

Nehéz ez a felnövés, még nehezebb a működő önismeret, a sorskönyvi passzusaink felismerése és kiváltása meg talán a legnehezebb. Csupa-csupa ritka fehér holló nehéz ügy. Ezekről ír F. Várkonyi Zsuzsa, de van még itt némi női agy kontra férfi agy – konklúziójaként a harmóniára és az egymás elfogadására törekvéssel –, egy kis homeopátia (akár nemzeti szinten is), és egy kis önbeteljesítő nemzeti átok a múlt sötét bugyraiból. Nekem tetszett!

XX73>!
F. Várkonyi Zsuzsa: Amire felnövünk

A játszmaelméletről, gyerekek programozásáról szóló tanulmányai tetszettek. Sajnos bekerült a kötet végére néhány olyan tanulmány is, amit nem kellett volna ezzel a könyvvel elkövetni.

Chöpp >!

Megfigyelhetjük, hogy a testvérek általában annyi együttérzést mutatnak egymás iránt, amennyit ők maguk kapnak a szüleiktől.

101. oldal Gyerekeink programozása

Kapcsolódó szócikkek: együttérzés
Chöpp >!

Az igazán lelkiismeretes embert nem a szégyen és a félelem bírja igazodásra, hanem a gyerekkora során apránként belsővé vált erkölcsi norma.

102-103. oldal Gyerekeink programozása

Chöpp >!

A gyerekeket nemcsak a felnőttek és az iskola sürgeti, hanem az interaktív digitális programok sokasága is. A mi generációnk szemében szinte hihetetlen az a sebesség, amellyel a mai gyerekek felfogják a képi információkat és amellyel reagálnak ezekre. Nagyszerű képesség, kétségtelenül! Csakhogy ezáltal olyan tempóra áll be a figyelmünk, amivel a hosszabb távú, türelmet igénylő feladatoknál viszont csődöt mondanak. Elmélyülni, kivárni, kitartani, módszeresen végigpásztázni részleteket – ebben sajnos nem működik jól a villámsebességre programozott agy.

85. oldal Gyerekeink programozása

Chöpp >!

Kár, hogy az egészségügy olyan időbeosztást ír elő az orvosoknak és ápolóknak, ami a női munkatársaknak ellehetetleníti családanyai helytállását.

148. oldal Férfi agy - női agy

Kapcsolódó szócikkek: egészségügy
Chöpp >!

Mások iránti szeretetünk szinte kizárólag arra épül, hogy okénak érezhetjük-e magunkat mellettük, vagy nem.

113. oldal Gyerekeink programozása

Chöpp >!

Bíráskodó családokban gyakran jár együtt a kényes tisztaság az erkölcsi feddhetetlenség igényével.

99. oldal Gyerekeink programozása

Chöpp >!

Victor Hugo Nyomorultak című regénye indul egy ilyen sorsfordító eseménnyel: az addig bűnöző életet élő főhőst egy pap kiérdemeletlen, nagylelkű védelme óvja meg az újabb bebörtönzéstől. Az életnek ez a váratlan, korábban sosem tapasztalt fordulata egy csapásra más embert farag ebből a férfiból.

59-60. oldal Az önmegvalósítás gátjai

Kapcsolódó szócikkek: Victor Hugo
Chöpp >!

A másik véglet, ami gyakran látható az apátlanul felnőtt gyerekeknél, az a túlteljesítés. Soha nem lesz elégedett azzal, amit addig produkált, soha nem tud majd elégedetten hátradőlni. Mintha egész életében arra az elismerésre várna, amit sosem kapott meg: az apaira. Ez a sor kevésbé érinti a lányokat, fiúk/férfiak között viszont gyakori. Ha olyan férfit látunk, aki szüntelenül hírnevet, magas társadalmi státuszt és kitüntetéseket hajszol, biztosra vehetjük, hogy vagy fizikailag is apa nélkül nevelkedett, vagy olyan apa mellett, aki ezt a szerepet nemigen töltötte be: szégyellni kellett őt, nem volt miért felnézni rá, nem lehetett azonosulni vele. Vagyis pszichológiai szempontból ő is apa nélkül nőtt föl.

66. oldal Az önmegvalósítás gátjai

Chöpp >!

Csak azoknak van meg a szabadságuk ahhoz, hogy az adott helyzetben el tudják dönteni, mi a legjobb nekik, akik nem kaptak folytonos cáfolásra indító, lebénító átkokat.

118. oldal Gyerekeink programozása

Chöpp >!

A nő akkor elégedett az élettel, ha biztonságot és melegséget nyújtó kapcsolatokban élhet, a férfi pedig akkor, ha van elég esélye és szabadsága ahhoz, hogy megvívja – nemegyszer magányos – csatáit, hogy győzzön nehézségek és emberek felett.

152. oldal Férfi agy - női agy