Kirajzás 25 csillagozás

Ezekiel Boone: Kirajzás

A ​perui dzsungel mélyén egy fekete, gyorsan haladó áradat elnyel egy amerikai turistát. Több ezer kilométerrel odébb Minneapolisban egy FBI ügynök egy repülőgép-katasztrófa maradványait vizsgálva ijesztő felfedezést tesz. Az indiai Kanpurban szokatlan szeizmikus mintákat észlelnek egy földrengések előrejelzésével foglalkozó laborban. A kínai kormány balesetnek álcázva atomrobbantást végez az ország egy elszigetelt régiójában. A Washingtoni Egyetemre egy rejtélyes csomag érkezik Dél-Amerikából.

Az események nem csak rövid időn belül következnek be egymás után, de mint kiderül, össze is függnek. Ezekiel Boone debütáló regényében egy ősi, szunnyadó faj ébredése apokaliptikus katasztrófa felé sodorja a világot. A Kirajzás a horror egyik klasszikus témáját gondolja újra ötletesen – ahogy Peter Benchley a cápákkal, Michael Crichton a dinoszauruszokkal és James Herbert a patkányokkal keltette életre az ember egyik legősibb és legbensőbb félelmét, úgy Boone most a sokak… (tovább)

Eredeti mű: Ezekiel Boone: The Hatching

Agave Könyvek, Budapest, 2017
288 oldal · ISBN: 9789634192244 · Fordította: Fazekas László
Agave Könyvek, Budapest, 2017
288 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634192237 · Fordította: Fazekas László

wzsuzsanna P
Ezekiel Boone: Kirajzás

Én viszonylag elnéző voltam ezzel a könyvvel, mert, bár nem egészen azt kaptam, amire számítottam, azért kellemesen borzongató undi-élményt nyújtott. A pókokkal való kapcsolatom elég viharos, különösen a balatoni szőrös feketék tudnak idegállapotba hozni, szóval tökéletes alanya vagyok egy pókokkal riogató horror-regénynek.
A történet rengeteg különböző szállal indul, melyek szép lassan összetömörülnek a végkifejlethez, ez mondjuk nem is zavart, az viszont inkább, hogy az én ízlésemnek kicsit túl hihetetlen-sci-fis volt a pókok ábrázolása. A végével sem voltam teljesen kibékülve, szerintem túl hirtelen és összecsapott lett a befejezés. Ettől függetlenül nem húzom le nagyon, mert jól szórakoztam rajta, jó volt egy kicsit borzongani a nyaralás alatt.:)

mate55 P
Ezekiel Boone: Kirajzás

Tudom spoiler, megint sok a szöveg. Hát, kérem szépen kedves ismerőseim. Kiba…tt pókok a kib…tt oldalakon – vázolom a helyzetet az év egyik legjobban várt könyvéről. Nem köntörfalazok, valóban róluk szól:) Eme könyv a „facén” a szimpla „horror – thriller” féle kategóriában leledzik. Biztos nem értek hozzá, de én a magam részéről a kissé bonyolult „sci-fi – dráma” meghatározást akasztanám rá. És ezt nem negatívumként említem, higgyétek el, néha jól esik valami másfélét is ízlelni a rémkönyvek egyszerű gyilkolásain kívül spoiler- noha azért alaposan meg van fűszerezve némi borzongással is az említett alkotás. A „Kirajzás” egy intelligensen megalkotott sci-fi, amely előre mutatóan fejti ki, hogy fajunk léte tudásunk és technikánk fejlettsége ellenére is hajszálon függhet. A természet csodálatos dolog, a Föld gyönyörű és szép lassan pusztul, mert mi megöljük a puszta jelenlétünkkel. A történet egy jól irányzott ökológiai jobbegyenessel kezd, a cél mi vagyunk. Boone a több szálon futó (apokaliptikus) sztorijában, nem sokáig tartja takaréklángon a feszültséget, ami (majdnem) kitart a befejezésig (ügyes manipulálása ősi félelmeinknek) hogy az ember arról is hajlamos megfeledkezni, tudja mi lesz a befejezés. Mert valahogy súlyt helyez a hihetőségre, ezáltal elérve, hogy izguljunk és féljünk kicsinykét. Továbbá beleéljük magunkat a történésbe, illetve a könyv befejeztével továbbgondoljuk, otthonra átültessük a helyzetet, mi lenne, ha…? Egyébként nagyon nehéz csillagozni ezt a könyvet. Elindultam alulról és felülről is, és mindkét esetben olyan értékhez jutottam (vagy túl magas, vagy túl alacsony), ahol a könyvnek semmi keresnivalója. Az igazság (számomra) valahol a közepes és a jó határán van. Tézisregény, és ebből a kalapból nem varázsolt elő sem nyuszikát, sem gerlicét. Tulajdonképpen utálnom kéne, hiszen egy agyonrágott spoiler bárgyú történetről van szó, de szórakoztató és gondosan van kivitelezve. A nyár egyik legnagyobb siker várományos könyve hatalmas durranás helyett (nálam) csak pukkant egy kicsit, majd ráléptem a potrohájára ezáltal csendben kimúlt.

OctoberRain P
Ezekiel Boone: Kirajzás

Aki ismer, az tudja, hogy utálom a pókokat. Nem, nem is ez a megfelelő kifejezés a hozzájuk fűződő (v)iszonyomra….undorodom és viszolygok tőlük. Annyiszor megkaptam már, hogy ugyan már, mit kell félni tőlük, hisz nem ártalmasak, sőt inkább hasznosak és a többi blabla, de b.sszameg, akinek nincs semmiféle parája, az el sem tudja képzelni, hogy egy pók láttán mi játszódik le bennem…
Ha innen nézzük, felmerülhet a kérdés, hogy mi a búbánatért vettem a kezembe ezt a könyvet és olvastam végig? Nos, nem igazán tudom megindokolni, talán a kíváncsiság hajtott, mert azért abból is van bennem egy jó nagy adag:D spéci fedőborítót kapott tőlem, csak úgy voltam hajlandó órákon keresztül fogni:D
Szóval nekikezdtem. Úgy a 90. oldalig csak ásítoztam, és próbáltam megjegyezni az összes addig felsorakoztatott szereplőt, akikből indokolatlanul sok van belepakolva a sztoriba…spoiler
Csupán 2 jelenet volt addig, aminél pár percre félreraktam a könyvet és igyekeztem nem magam elé képzelni az olvasottakat, de hát vizuális típus vagyok, na…szóval már itt sejtettem, hogy a pókokhoz való hozzáállásom minden elolvasott oldal után csak rosszabb lesz.
Az össze-vissza ugrálás a helyszínek (és szereplők) között eléggé bosszantó volt, leginkább amiatt, hogy olyan kidolgozatlan szinte minden fejezet, hogy mire a könyv végére érsz, egy kérdésedre sem kapod meg a választ. Oké, hogy jön a folytatás, na de ennyire azért nem kéne mindent nyitva hagyni, mert nagyon élvezhetetlenné teszi az olvasást, Azon kívül, hogy spoiler
Igazából 2*-os nálam a történet, de megkapja a +1-et, mert mióta elolvastam, minden egyes kis neszre összesz.rom magam és azon parázok, mikor látom felém nyomulni a fekete áradatot……….

Lénaanyukája P
Ezekiel Boone: Kirajzás

Nagyon-nagyon szomorú vagyok, hogy egy ilyen csodaszép borító mögött egy ilyen kissé kidolgozatlan történet lapul. Pedig minden adott lenne a tökéleteshez, de mégsem. Nem szeretem az olyan könyveket, amikben nincs válasz, csak úgy történnek a dolgok. Én azt szeretem, amikor elmagyarázzák, hogy igen, ez azért történt, mert, spoiler.
A pókok, akik lehetnének patkányok, cápák, darazsak vagy akár vérnyulak is, nem nagyon eröltették meg magukat, illetve Ezekiel nem sok gyilkolási móddal áldotta meg őket, jöttek, mindenkit megettek, aki szembejött, csókolom. Nagyjából el tudtam őket képzelni, hogyan néznek ki, de a borító, ami, nem győzöm elégszer hangsúlyozni, csodaszép, sajnos eléggé bekorlátozta a fantáziám.
A könyv háromnegyedénél nagyon felpörögtek a dolgok, ott nagyon izgalmas lett, aztán egyszer csak puff, vége a könyvnek. Nem is értem én ezt a befejezést. @mate55, elmagyaráznád nekem, kérlek? Most ez függővég, vagy mi a csoda? spoiler Megannyi kínzó kérdés, amire sajnos nem kaptam választ, így nálam csak hetven százalékot ért el. Pedig micsoda potenciál van egy ilyen sztoriban! :(

Ashley_Redwood

Bővebben itt: http://ashleyertekel.blogspot.hu/2017/06/ezekiel-boone-…
"A könyv igazán elnyerte a tetszésem, már csak a vad fekete sündörgő folyó miatt is. Szépen bele lett víve minden vívmány a politikában, és ahogyan ilyenkor szokás a pánik is, amely szép lassan eluralkodik a föld felett. Legyetek nyitottak és bátrak, gyorsan el lehet olvasni! A borító nekem hatalmas kedvenc, külön megemlíteném, hogy AHH.Imádom.
Nálam két napig tartott kiolvasni és letenni, úgyhogy bátran ajánlom mindenkinek.
Azt a várt rettegést, ugyan nem hozza, de olyanokat igen, amire az ember nem is számít. "

kvzs P
Ezekiel Boone: Kirajzás

Minden hibája ellenére ez egy elég szórakoztató könyv. Sajnos hibája viszont nem kevés akad. A miérteket és a hogyanokat eléggé szabadon kezeli, és sajnos a bemutatott szálak egy része sem vezet sehová (bár ahogy látom angolul van második része, szóval gondolom majd ott többet kezd a hétköznapi szereplőkkel). Viszont izgalommal és lendülettel elfedi ezeket a problémákat.
Sok újdonságot nem mutat a többi apokaliptikus történethez képest, de ha valaki habkönnyű szórakozásra és egy kis borzongásra vágyik, akkor tökéletes választás.
ui: régóta mondogatom, hogy nem a háborúktól kell igazán félni, hanem attól, hogy természet anyánk egyszer csak igazán feldühödik :)

tetsuo
Ezekiel Boone: Kirajzás

Igazi mestermunka. Guilty orgasm. A regény mintha a trash enciklopédiája lenne: gyilkos pókok, kutató tudósok és nyomozó ügynökök; konteók, világrengető kataklizma és persze szex töméntelen mennyiségben. Ha azt mondanám, a szereplők papírmasé figurák vagy bárhány dimenziósak, mérhetetlen túlzásba esnék. Az egyetlen dolog, ami meghatározza a gondolkodásukat a szex. Mindegy, hogy az amerikai elnökről vagy pókkutató tudósról van szó, kizárólag az tölti ki a gondolataikat, hogy ki kivel mikor feküdt, fekhet vagy fog lefeküdni, kinek milyenek a testi adottságai szexuális szempontból és milyen lehet vagy volt az ágyban. Briliáns. Mindeközben a Kirajzás rengeteg nyolcvanas és kilencvenes évekbeli, „klasszikus” ZS kategóriás filmet megidéz. Szól a Reload a Ministry-től, a pókok pedig zúznak és zúznak rá, tetemeket és keltetőket hagyva maguk után világszerte.
Ínyencek persze Cormac McCarthy utalást is találhatnak a szövegben (természetesen explicit módon, a szerző nevének feltüntetésével, nehogy elfelejtsük, hol járunk, ez nem az intertextualitás posványos labirintusa); de annak is mindenképpen ajánlom, aki szeretne – szó szerint – elmerülni az amerikai Szalacsi-szubkultúra atombunker építő közösségeinek mindennapjaiban. És ez még csak a kezdet. Nagyon várom a folytatásokat :)

Near
Ezekiel Boone: Kirajzás

Emlékszel azokra a – maguk módján zseniális, de mégis eszméletlenül elcseszett és gagyi – 90-es évekbeli filmekre? Gyilkos pókok, Gyilkos darazsak, Gyilkos hangyák, Gyilkos játékautók…
Ezt pont ugyanaz, csak könyvben. Egy tucat helyszín, ahol felbukkannak az aktuális „gyilkosaink” a szereplőink egy része próbál nagyon tudományos lenni, magyarázni a „tudatlan” olvasónak egy szakmai maszlagot, a másik áldozat, a harmadik katona… blablabla…

Ha azokat a filmeket szeretted, valószínűleg ez is tetszeni fog. De ha nem, még csak nem is nevettél rajtuk, akkor ha rám hallgatsz, elkerülöd ezt a könyvet.

Huppsz
Ezekiel Boone: Kirajzás

Arachnofóbiásként olvastam el a könyvet. :) Pár fejezet végén volt egy kis gyomorgörcsöm – lehet túlságosan is beleéltem magam – összességében kellemes csalódás volt. :)
Vége különösen tetszett. :)

Pókokra továbbra sem tudok szobatársként tekinteni. :)

nyolcadikutas

Jóindulattal osztályoztam.
Arthur Herzog a regényeivel (Rajzás; Delej; Éhség; Földmoraj; Hőség és a többi) a nyolcvanas, kilencvenes években szinte csúcsrajáratta a katasztrófa thriller műfaját és a filmipar is kitermelt néhány „gyöngyszemet”. Imádtam az 1974-es Negyedik fázist a hangyákról; Michael Chrichton Androméda törzse a maga nemében etalon regényben és filmen egyaránt egy esetleges fertőzésről; az Arachnophobia pedig ugyan osztja a filmnéző közönséget, de valamiért nekem közel áll szívemhez.
A Kirajzás a 280 oldalához képest túlzottan világméretű, túl sok szereplőt vonultat fel és sajnos túl tudománytalan. Az a néhány információ, ami a sorai között megbújik, megtalálható akár a wikipédián, nagyobb utánajárást, kutatást nem igényel. Persze ez nem baj. A regény gyors, pörgős, eseményei képszerűek, szinte ordít a filmrevalósága. És azt hiszem, kasszasiker is lehetne az értő kezek között. De a regény olyan, mintha lenne egy film, melynek a forgatókönyvét megregényesítették. Valahogy kevés. A vége meg, mintha egy folytatást sejtetne. (Imerjük ugye, King munkásságát, ahol nem ritka az 1000 oldal feletti terjedelem. Manapság, ha valaki ír egy nyolcszáznegyven oldalas regényt, rögtön trilógiává tördelik a háromszoros bevétel reményében. No comment.)
Ajánlanám-e másnak? Tenger mellé a napra tökéletes lehet, de ha megrágja egy tarisznyarák akkor sem történik semmi baj!
És a csillagszám?
Három és fél ásópók a gusztustalan ötből.

mate55 P

A túravezető rá akart szólni az amerikaiakra, hogy fogják be a szájukat.

SchizoVampire P

– Negyvenéves vagyok és doktorátusom van. Én döntöm el, hogy mikor megyek pisilni.

SchizoVampire P

A vezető Miguelként mutatkozott be, de rögtön Miggie-nek kezdték szólítani, mintha a Miguel csak egy javaslat lett volna.