A ​tiltott könyv 18 csillagozás

A Mein Kampf és a nácizmus vonzereje
Ewoud Kieft: A tiltott könyv

Bár ​a Mein Kampfot szinte senki sem olvasta, majdnem mindenkinek van véleménye róla. Ewoud Kieft író és történész az események váratlan alakulása folytán nemcsak elolvasta, de mondhatni megszállottként tanulmányozta az egykor a nemzetiszocialisták bibliájának számító könyvet. Részletekbe menően elemezte a Mein Kampfot, mert szeretett volna választ kapni a kérdésre, mitől tudott ez a könyv akkora vonzerőt gyakorolni európaiak millióira.

A válasz keresése közben magával visz bennünket a Hitler és társai ügyében tartott bírósági tárgyalásra, ahol a későbbi Führer élt a kínálkozó alkalommal, és megalapozta politikai karrierjét. A szerző a maga élvezetes és érzékletes stílusában boszorkányos ügyességgel vegyíti a látványos per jeleneteit és személyes észrevételeit, így próbálja megfejteni, mi adta a Mein Kampfban kifejtett eszmék erejét. Elemzésében párhuzamot von az egykori történeti események és napjaink aktuális fejleményei között, és megvan benne a bátorság ahhoz, hogy… (tovább)

Cser, Budapest, 2021
280 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632786797 · Fordította: Bérczes Tibor
Cser, Budapest, 2021
280 oldal · ISBN: 9789632786803 · Fordította: Bérczes Tibor

Hellena P>!

Ewoud Kieft: A tiltott könyv A Mein Kampf és a nácizmus vonzereje

Az értékelés olvasható a blogomon:

Az elmúlt majdnem két hónapban egy igen érdekes könyv volt a mindenkori útitársam. Akit valaha foglalkoztatott a náci Németország történelme (még ha nem is annyira, mint engem), biztosan elgondolkozott már azon, hogy mégis hogy volt ez az egész lehetséges; miért is volt vonzó a nép számára egy olyan párt, amely ilyen mélységű gyűlöletet közvetít, és nyíltan buzdít harcra az általa kikiáltott ellenség ellen. Ewoud Kieft könyvében ugyanezekre a kérdésekre próbál meg választ adni.

Ahogy az alcím is mutatja, nem kizárólagosan a Mein Kampfot veszi górcső alá, hanem magát a nácizmust, mint eszmét is. Mindezt úgy teszi meg, hogy végigvezet minket Hitler életének azon eseményein, amelyek meghatározó szerepet játszottak a könyv létrejöttében, az NSDAP megalakulásában és hatalomra kerülésében.

Részletesen bemutatja például a pert, amely során Hitlert bíróság elé állították az 1923. november 8-i müncheni puccskísérlet miatt. Idéz a védőbeszédből, megmagyarázza a retorikai fordulatokat, hozzátéve mindazt a háttérismeretet, ami a megértéshez szükséges lehet. A későbbi fejezetekben a Mein Kampfból ugyanígy hosszabb-rövidebb részeket emel ki; ez nagyon hasznos akkor, amikor hosszasan értekezik egy-egy témáról, például az ellenségkép felépítéséről vagy a propagandáról.

Az idézetek szemléltető eszközök, melyek révén könnyen tetten érhető, hogy pontosan milyen fogásokat alkalmazott Hitler, milyen eszközökkel győzte meg hallgatóságát saját igazáról.

Sok újat tulajdonképpen nem mond, az információk jó részével találkoztam már valahol. Nagyon nagy titkot sem árul el a leírtakkal. Ami miatt mégis tetszik, az az, ahogy ezt a sokfelől jövő sokféle adatot összegyúrta, és olvasmányossá tette. Számomra egy hosszú tudományos értekezésnek hatott, ami kiindul egy adatból, azt kibontja, mellétesz hat másikat, amelyek révén egy kerek egészet láthatunk. Nem fukarkodik saját benyomásait, véleményét sem megosztani az olvasóval, ezáltal egy kicsit kizökkenhetünk a száraz tényekből.

Elmélkedik azon is, hogy milyen hatása lenne a Mein Kampf újbóli kiadásának akár a hazájában, Hollandiában, akár máshol a világon. Jobb-e, ha becsukjuk a szemünket és nem veszünk róla tudomást, vagy szembe merünk nézni vele, és önmagunkkal is, amikor olvasás közben találunk egy-egy olyan gondolatot, amellyel akár részben, akár egészen még egyet is tudunk érteni.

Bizarrul hangzik, de e könyv hatására elgondolkodtam rajta, hogy ismét a kezembe vegyem azt a bizonyos tiltott könyvet; 10 évvel az első olvasás után, az azóta szerzett ismerete birtokában és az itteni magyarázatok után biztosan másképp közelíteném már meg. Még nem döntöttem.

Andriska>!

Ewoud Kieft: A tiltott könyv A Mein Kampf és a nácizmus vonzereje

Aki olvasott a témában már több könyvet, annak valószínűleg már nem sok újat fog mondani ez a könyv, bár persze van benne egy-két történet, amit máshol még nem olvastam. Aránylag fiatal íróról van szó (’77-es születésű), aki nem a merev történészi módszerekkel dolgozik, azaz van jó pár személyes vélemény és gondolat is a könyvben, amelytől így nem az a szokványos. Egyébként jó stílusban, olvasmányosan megírt könyv.
A téma feldolgozásában főleg az NSDAP ’20-as évek eleji korai történetét vegyíti a Mein Kampfban leírtakkal.
Egy tárgyi tévedés biztosan van benne: a szerző szerint Hitler az I. világháborúban a tűzharcoktól távol futárkodott. Ez nem igaz, éppen azért kapta a kitüntetéseit, mert legtöbbször a tűzvonalban látta el a futári szolgálatát. Többek között ez is erősítette a későbbi küldetéstudatát, azaz, hogy túlélte ezeket az életveszélyes helyzeteket.
(Egyébként én is olvastam a Mein Kampfot, elejétől a végéig.)

Hellena P>!

Amikor megpróbáljuk megérteni az ellenségünket, automatikusan közelebb kerül hozzánk, és jobban hasonlít ránk, mint ahogy jólesne.

Ewoud Kieft: A tiltott könyv A Mein Kampf és a nácizmus vonzereje

Ahogy egy hiénát sem lehet leszoktatni a hullazabálásról, úgy egy marxista is képtelen rá, hogy felhagyjon a hazaárulással.

Ewoud Kieft: A tiltott könyv A Mein Kampf és a nácizmus vonzereje

Az utcai propagandát, a tömeggyűléseket, a zászlós felvonulásokat, mindezeket a módszereket egytől egyig a szocialistáktól vették át a nácik.

Ewoud Kieft: A tiltott könyv A Mein Kampf és a nácizmus vonzereje

A közönséggel szemben ült hét, legalább olyan fontos ember. Ök egy hosszú asztalnál a pódiumon foglaltak helyet. A hétből három fekete tógát, a többiek háromrészes öltönyt viseltek. A három tógás hivatásos bíró volt, a másik négy „a nép bírája”, egyszerű, jogi képzettség nélküli polgár – elvben az ő feladatuk volt, hogy közelebb vigyék a társadalomhoz a bíráskodást.