A ​hosszabb úton 18 csillagozás

Árnyékunk nyomában a föld körül
Ewan McGregor – Charley Boorman: A hosszabb úton

Ártatlan ​álmodozásnak indult az egész. Ewan McGregor színész és – saját bevallása szerint – motorbolond egy csöndes szombat délután a világtérképbe merülve ücsörgött otthon, és észrevette, hogy a Földet körbe lehet motorozni, éppen csak a Bering-szoroson kell „átugrani” Oroszországból Alaszkába. Mivel a revelációként ható felismerés sehogy sem akart kimenni a fejéből, felhívta legjobb barátját, egyben színészkollégáját, Charley Boormant, aki szintén lelkes motoros. „Charley – mondta –, azt hiszem, át kéne jönnötök vacsorára…” Ewan és Charley Londontól New Yorkig üldözték a saját árnyékukat. Átrobogtak egész Európán, aztán Ukrajnán, Kazahsztánon, Mongólián és Oroszországon, hogy a Csendes-óceánon átkelve Alaszkán, Kanadán és az Egyesült Államokon keresztül érjék el úticéljukat. A hatalmas BMW-k gumija alatt tovasuhanó mérföldek azonban egyre több bajt is hoztak rájuk. Kimerültség, sérülések, balesetek tették próbára erejüket, kitartásukat, és alaposan feladták nekik a leckét a… (tovább)

Konkrét Könyvek, Budapest, 2005
254 oldal · ISBN: 963742413X · Fordította: Szieberth Ádám

Ewan McGregor

Szencsike P>!
Ewan McGregor – Charley Boorman: A hosszabb úton

Ewan McGregor – Charley Boorman: A hosszabb úton Árnyékunk nyomában a föld körül

Piszok mázlisták, hogy ezt megtehették. Látszott, hogy imádták az út minden pillanatát, jót is rosszat is, és a motoros szerelem, az sose múlik el. Az biztos, hogy annyi mindent átéltek, hogy az embernek kedve lenne kocsiba ülni (bocsi, de a motort nem vállalnám be) és csak menni, amerre az út visz. Már ha van út hozzá, de az átélt kalandok azok, amiktől többek leszünk.

Aranymag>!
Ewan McGregor – Charley Boorman: A hosszabb úton

Szuper beszámoló a két színész bolygót átszelő útjáról. Mindketten felváltva mesélnek az útról. Főleg a Kelet-Európában és Oroszországban, meg Mongóliában tapasztaltak vannak rájuk nagy hatással, de talán túlnyomó többségben van ez a könyvben. Az egész amerikai résznek kb 30 oldalt szenteltek. Értem én, hogy igazán Ázsiában dagasztották a sarat és ott jártak úttalan utakon, meg kerültek a legtöbb kalandba, de ehhez képes Amerika csak elrepült.
Én még nagyon hiányoltam belőle a képeket, csak a borítón látható kép alkotja a képes beszámoló jelleget. És igen, tudom, hogy ez egy napló, de én azért örültem volna neki. Mivel láttam belőle tv-ben pár részt, el tudom képzelni, milyen lehetett a többi, de ez nekem kiegészítette volna a könyvet.

Fainthoar>!
Ewan McGregor – Charley Boorman: A hosszabb úton

Attól a pillanattól kezdve, hogy – még gimisként – egyszer fültanúja voltam egy karácsonyi könyvesbolt-túra alkalmával egy párbeszédnek az eladó és egy vásárló között, aki azt a könyvet kereste, ami annak a színésznek az útjáról szól, aki körbemotorozta a Földet, nos attól a pillanattól kezdve szerettem volna elolvasni ezt a könyvet. Érdekes olvasmány volt, sokfajta érzelmet vált ki az olvasóból, megdobja néhol a kalandvágyat és arra ösztökél, hogy ha mást nem is tehetsz, rohanj ki a legközelebbi szikláig és mászd meg, vagy indulj neki a világnak, még ha nem is jutsz tovább a szomszéd városig. Aztán meg is nevettet sokszor, vagy van, hogy fogod a fejed, hogy te jó ég, de hülyék ezek, hogy már Csehországban a lerobbant Keleten érzik magukat (a Közép-Európában töltött rész vitte el a fél csillagot, egyszerűen rosszul érintett, amit ebből a térségből láttak, még ha igazuk is lehetett. Azért Közép-Európa még nem egyenlő az istenhátamögöttel.) Aztán vannak olyan részei a könyvnek, mikor lenyűgözve olvasol tájakról, amit legfeljebb csak a tv-ben láttál; meg van olyan is, ami sokkol, vagy meghatódsz olykor. Aztán a végére megszereted az összes őrültet, aki megtehette és meg is tehette, hogy motorra (vagy kocsiba) pattant, hogy végigkergesse az árnyékát a Föld körül.

Juhász_Peti>!
Ewan McGregor – Charley Boorman: A hosszabb úton

Wawawa! A nagy 21.századi kaland! Rég elmúltak már azok az idők,amikor a felfedezni,vagy élményre vágyó kalandorok neki vághattak bátran az ismeretlennek! Akadtak bőven anno. Manapság eltűntek a távok…
Két színész közös érdeklődéséből micsoda túra és barátság született viszonylag biztonságos keretek,logisztika alapján. Motorral körbe Ted Simon után(Verne Cirkuszkocsis könyve nyomán) a modern technikával,de mégis nomádan,valós,hihetetlen eseményeken keresztül a tajgán,tökön-paszulyon,amit az élet dob! Akkora flasht adott Obi-Wan Kenobinak,hogy később folytatták egy Észak-Déllel…Maximális irigység,élmény a javából,amiben simán belevágnék,ha engem is támogatna a BBC…Igen jó könyv!

kino>!
Ewan McGregor – Charley Boorman: A hosszabb úton

nagyon jó a hangulata, olvastatja magát a könyv. egyszerű a nyelvezete, angolul is érdemes lehet olvasni.

Mielőtt Londonból elindultunk, azt hittem, hiányozni fog, hogy nem tudom, mi zajlik a világban, aznap azonban a jurta körül fütyülő szelet hallgatva rájöttem, hogy a nagy túra egyik legfőbb áldása éppen ez a világtól való elzártság. A világ körüli út egyharmadát már megtettük. Útközben változott az emberek arcberendezése, otthona, életmódja, hite. Ha viszont nem szakad meg a kapcsolatunk a nagyvilággal, ahol igencsak zajlanak az események, könnyen lehet, hogy hiába utazunk át ezen a sok országon, nem tudatosul bennünk, hogy végső soron mind egyformák vagyunk: szeretjük a gyerekeinket, és szükségünk van szállásra meg ennivalóra. Ugyanazt akarjuk mind, nem olyan nagy hely a világ.

Tovább nyomtuk a gázt, és rádöbbentem, hogy az égvilágon semmi gondom nincs. Egy domboldalon gurultam lefelé, gyönyörködtem a a lenyugvó nap gyönyörű, aranyszínű fényében fürdő dombok és szántóföldek látványában, élveztem a vidéki táj illataival és az útba eső városok fanyar szagával terhes friss levegőt, és rájöttem, hogy ez egy tökéletes pillanat.

Miközben horgászhelyet kerestem, belebotlottam egy kis szentélybe. A mongolok kis kőhalmokat raknak, és az arra járók kék szalagokat kötnek a kövekre. Nem tudtam, szokás-e az ilyen szentélyeknél kívánni valamit, de megtettem, és tettem én is egy követ a kupacra, hogy így köszönjem meg a Nagyfőnöknek a szép napot és a gyönyörű tájat. Visszaúton pedig odaraktam még egyet, hogy így fejezzem ki a hálámat, amiért nem adott halat a horgomra. Nem igazán akartam én halat fogni, csak valami ürügy kellett, hogy nyugodtan ácsoroghassak a tájban gyönyörködve.

EWAN: Az utolsó napon lesétáltam a kikötőbe.

Kapcsolódó szócikkek: Ewan McGregor

A motorozás azonban nemcsak az esztelen száguldásról szól, hanem arról is, hogy ráérősen, egyenletes tempóban faljuk a mérföldeket, hagyjuk, hogy az út oda vigyen, ahova akar, ne aggódjunk az úticél miatt, csak élvezzük az utazást.

Euforikus állapotba kerültem. Végre ismét jó minőségű, sima sivatagi utak! A fellegekben jártam az örömtől, hogy túléltük a sarat, a folyókat, az ingoványt. Megcsináltuk! Fantasztikus élmény volt, különösen azok után, hogy eldöntöttük, mégsem megyünk Oroszországba.
– Legalább jó előgyakorlat volt Szibéria előtt – mondtam. – Ennél biztosan nem lehet rosszabb ott sem.
– Pompás – felelte Ewan. – Tudod, mehettünk volna Cannes-ba is vagy Dél-Spanyolországba vagy mit tudom én, Mexikóba, akárhova. De nem, én Szibériába akartam menni, hogy megnézzem a kibaszott gulágot. És tudod mit? Nem emlékszem rá, hogy miért. Nem emlékszem már semmire. Ma teljesen leépült az agyam.

Kapcsolódó szócikkek: Cannes · Mexikó · Szibéria

Tükörsima úton robogtunk a sivatagban, könnyen, egyszerűen, szépen ment minden. Sütött a nap, fújt a szél, nem követtünk el túl sok hibát, a táj pedig egyszerűen lenyűgöző volt. Ewan motorja ugyan eldőlt egyszer, és letört a sebváltója vége, de az előző napok gyűrődése után ez igazán apróságnak tűnt.