A ​hosszabb úton 19 csillagozás

Árnyékunk nyomában a föld körül
Ewan McGregor – Charley Boorman: A hosszabb úton

Ártatlan ​álmodozásnak indult az egész. Ewan McGregor színész és – saját bevallása szerint – motorbolond egy csöndes szombat délután a világtérképbe merülve ücsörgött otthon, és észrevette, hogy a Földet körbe lehet motorozni, éppen csak a Bering-szoroson kell „átugrani” Oroszországból Alaszkába. Mivel a revelációként ható felismerés sehogy sem akart kimenni a fejéből, felhívta legjobb barátját, egyben színészkollégáját, Charley Boormant, aki szintén lelkes motoros. „Charley – mondta –, azt hiszem, át kéne jönnötök vacsorára…” Ewan és Charley Londontól New Yorkig üldözték a saját árnyékukat. Átrobogtak egész Európán, aztán Ukrajnán, Kazahsztánon, Mongólián és Oroszországon, hogy a Csendes-óceánon átkelve Alaszkán, Kanadán és az Egyesült Államokon keresztül érjék el úticéljukat. A hatalmas BMW-k gumija alatt tovasuhanó mérföldek azonban egyre több bajt is hoztak rájuk. Kimerültség, sérülések, balesetek tették próbára erejüket, kitartásukat, és alaposan feladták nekik a leckét a… (tovább)

Konkrét Könyvek, Budapest, 2005
254 oldal · ISBN: 963742413X · Fordította: Szieberth Ádám

Ewan McGregor

Ewan McGregor – Charley Boorman: A hosszabb úton

Ewan McGregor – Charley Boorman: A hosszabb úton Árnyékunk nyomában a föld körül

Eszméletlenül jó ez a könyv! :) Végre egy igazi kaland, igazi, hús-vér hősökkel.
Bár először kicsit tartottam tőle, hogy vajon nem lesz-e kiábrándító netán emberileg a főszereplők viselkedése, hisz az elején talán kicsit túl sokat aggodalmaskodnak (kedvencem volt az ukrán maffiózónál való vendégeskedés), meg szomorú olvasni, hogy a XXI.században a a nyugatiak szemében a Csehországtól keletre elterülő országok még mindig olyanok „ahol sárkányok laknak”…. De aztán az idő és a kilométerek múltával Ewan, Charley és a stáb szépen összerázódik, és ráéreznek az utazás ritmusára, és csodálatos élményekkel gazdagodnak. Szlovákia kies tájaitól, Ukrajna szegénységén, Oroszország kommunista emlékein, Kazahsztán vendégszerető csinadrattáján és Mongólia embert próbáló vidékén át, egészen Szibériában a Csontok útjáig és a legkeletibb pontjáig, Magadánig folyik az igazi kaland. Utána már Alaszka és Észak-Amerika csak egy könnyed kis motorozásra van, de nagyon megható, ahogy fogadják őket az útjuk végén, és az újraegyesülésük a családjukkal.
Amúgy a könyv szerkezete is nagyon tetszett, a váltott szempontú elbeszélés (Ewan és Charley), tényleg olyan, mintha csak megálltak volna a motorjaikkal az út szélén a tábortűznél, és egymás szájából véve ki a szót mesélnének a kalandjaikról, mi pedig csillogó szemekkel hallgatnánk őket… Szinte együtt dagasztjuk a sarat, együtt izzadunk és ázunk el velük, együtt félünk, veszekszünk, nevetünk, és együtt álmélkodunk a kulturális különbségeken, és együtt szállunk a széllel és gondolkodunk el életünk értelmén.
Az biztos, hogy ennek a könyvnek helye lesz a polcomon (csak még be kell szereznem, mert könyvtárit olvastam), hogy időnként rápillanthassak, vagy éppen egy-egy részt újraolvashassak. Már csak motivációnak is nagyon jó: ha ők meg tudták ezt így csinálni, én miért ne tudnék bármit megcsinálni?
És ezek után nem kérdéses, hogy megyek megnézem a filmet is amit forgattak, izgi lesz „élőben” is látni, amikről a könyvben olvastam. Na és persze el fogom olvasni a második kalandjukat is a Hosszabb úton Afrikába címűt. Már alig várom! :)

Borító 4*

Szencsike MP
Ewan McGregor – Charley Boorman: A hosszabb úton

Piszok mázlisták, hogy ezt megtehették. Látszott, hogy imádták az út minden pillanatát, jót is rosszat is, és a motoros szerelem, az sose múlik el. Az biztos, hogy annyi mindent átéltek, hogy az embernek kedve lenne kocsiba ülni (bocsi, de a motort nem vállalnám be) és csak menni, amerre az út visz. Már ha van út hozzá, de az átélt kalandok azok, amiktől többek leszünk.

Aranymag
Ewan McGregor – Charley Boorman: A hosszabb úton

Szuper beszámoló a két színész bolygót átszelő útjáról. Mindketten felváltva mesélnek az útról. Főleg a Kelet-Európában és Oroszországban, meg Mongóliában tapasztaltak vannak rájuk nagy hatással, de talán túlnyomó többségben van ez a könyvben. Az egész amerikai résznek kb 30 oldalt szenteltek. Értem én, hogy igazán Ázsiában dagasztották a sarat és ott jártak úttalan utakon, meg kerültek a legtöbb kalandba, de ehhez képes Amerika csak elrepült.
Én még nagyon hiányoltam belőle a képeket, csak a borítón látható kép alkotja a képes beszámoló jelleget. És igen, tudom, hogy ez egy napló, de én azért örültem volna neki. Mivel láttam belőle tv-ben pár részt, el tudom képzelni, milyen lehetett a többi, de ez nekem kiegészítette volna a könyvet.

Fainthoar
Ewan McGregor – Charley Boorman: A hosszabb úton

Attól a pillanattól kezdve, hogy – még gimisként – egyszer fültanúja voltam egy karácsonyi könyvesbolt-túra alkalmával egy párbeszédnek az eladó és egy vásárló között, aki azt a könyvet kereste, ami annak a színésznek az útjáról szól, aki körbemotorozta a Földet, nos attól a pillanattól kezdve szerettem volna elolvasni ezt a könyvet. Érdekes olvasmány volt, sokfajta érzelmet vált ki az olvasóból, megdobja néhol a kalandvágyat és arra ösztökél, hogy ha mást nem is tehetsz, rohanj ki a legközelebbi szikláig és mászd meg, vagy indulj neki a világnak, még ha nem is jutsz tovább a szomszéd városig. Aztán meg is nevettet sokszor, vagy van, hogy fogod a fejed, hogy te jó ég, de hülyék ezek, hogy már Csehországban a lerobbant Keleten érzik magukat (a Közép-Európában töltött rész vitte el a fél csillagot, egyszerűen rosszul érintett, amit ebből a térségből láttak, még ha igazuk is lehetett. Azért Közép-Európa még nem egyenlő az istenhátamögöttel.) Aztán vannak olyan részei a könyvnek, mikor lenyűgözve olvasol tájakról, amit legfeljebb csak a tv-ben láttál; meg van olyan is, ami sokkol, vagy meghatódsz olykor. Aztán a végére megszereted az összes őrültet, aki megtehette és meg is tehette, hogy motorra (vagy kocsiba) pattant, hogy végigkergesse az árnyékát a Föld körül.

Juhász_Peti
Ewan McGregor – Charley Boorman: A hosszabb úton

Wawawa! A nagy 21.századi kaland! Rég elmúltak már azok az idők,amikor a felfedezni,vagy élményre vágyó kalandorok neki vághattak bátran az ismeretlennek! Akadtak bőven anno. Manapság eltűntek a távok…
Két színész közös érdeklődéséből micsoda túra és barátság született viszonylag biztonságos keretek,logisztika alapján. Motorral körbe Ted Simon után(Verne Cirkuszkocsis könyve nyomán) a modern technikával,de mégis nomádan,valós,hihetetlen eseményeken keresztül a tajgán,tökön-paszulyon,amit az élet dob! Akkora flasht adott Obi-Wan Kenobinak,hogy később folytatták egy Észak-Déllel…Maximális irigység,élmény a javából,amiben simán belevágnék,ha engem is támogatna a BBC…Igen jó könyv!

kino
Ewan McGregor – Charley Boorman: A hosszabb úton

nagyon jó a hangulata, olvastatja magát a könyv. egyszerű a nyelvezete, angolul is érdemes lehet olvasni.

Saileach P

Mielőtt Londonból elindultunk, azt hittem, hiányozni fog, hogy nem tudom, mi zajlik a világban, aznap azonban a jurta körül fütyülő szelet hallgatva rájöttem, hogy a nagy túra egyik legfőbb áldása éppen ez a világtól való elzártság. A világ körüli út egyharmadát már megtettük. Útközben változott az emberek arcberendezése, otthona, életmódja, hite. Ha viszont nem szakad meg a kapcsolatunk a nagyvilággal, ahol igencsak zajlanak az események, könnyen lehet, hogy hiába utazunk át ezen a sok országon, nem tudatosul bennünk, hogy végső soron mind egyformák vagyunk: szeretjük a gyerekeinket, és szükségünk van szállásra meg ennivalóra. Ugyanazt akarjuk mind, nem olyan nagy hely a világ.

Saileach P

Tovább nyomtuk a gázt, és rádöbbentem, hogy az égvilágon semmi gondom nincs. Egy domboldalon gurultam lefelé, gyönyörködtem a a lenyugvó nap gyönyörű, aranyszínű fényében fürdő dombok és szántóföldek látványában, élveztem a vidéki táj illataival és az útba eső városok fanyar szagával terhes friss levegőt, és rájöttem, hogy ez egy tökéletes pillanat.

Saileach P

Miközben horgászhelyet kerestem, belebotlottam egy kis szentélybe. A mongolok kis kőhalmokat raknak, és az arra járók kék szalagokat kötnek a kövekre. Nem tudtam, szokás-e az ilyen szentélyeknél kívánni valamit, de megtettem, és tettem én is egy követ a kupacra, hogy így köszönjem meg a Nagyfőnöknek a szép napot és a gyönyörű tájat. Visszaúton pedig odaraktam még egyet, hogy így fejezzem ki a hálámat, amiért nem adott halat a horgomra. Nem igazán akartam én halat fogni, csak valami ürügy kellett, hogy nyugodtan ácsoroghassak a tájban gyönyörködve.

Saileach P

A motorozás azonban nemcsak az esztelen száguldásról szól, hanem arról is, hogy ráérősen, egyenletes tempóban faljuk a mérföldeket, hagyjuk, hogy az út oda vigyen, ahova akar, ne aggódjunk az úticél miatt, csak élvezzük az utazást.

Saileach P

Euforikus állapotba kerültem. Végre ismét jó minőségű, sima sivatagi utak! A fellegekben jártam az örömtől, hogy túléltük a sarat, a folyókat, az ingoványt. Megcsináltuk! Fantasztikus élmény volt, különösen azok után, hogy eldöntöttük, mégsem megyünk Oroszországba.
– Legalább jó előgyakorlat volt Szibéria előtt – mondtam. – Ennél biztosan nem lehet rosszabb ott sem.
– Pompás – felelte Ewan. – Tudod, mehettünk volna Cannes-ba is vagy Dél-Spanyolországba vagy mit tudom én, Mexikóba, akárhova. De nem, én Szibériába akartam menni, hogy megnézzem a kibaszott gulágot. És tudod mit? Nem emlékszem rá, hogy miért. Nem emlékszem már semmire. Ma teljesen leépült az agyam.

Kapcsolódó szócikkek: Cannes · Mexikó · Szibéria
Saileach P

EWAN: Az utolsó napon lesétáltam a kikötőbe.

Kapcsolódó szócikkek: Ewan McGregor
Saileach P

Tükörsima úton robogtunk a sivatagban, könnyen, egyszerűen, szépen ment minden. Sütött a nap, fújt a szél, nem követtünk el túl sok hibát, a táj pedig egyszerűen lenyűgöző volt. Ewan motorja ugyan eldőlt egyszer, és letört a sebváltója vége, de az előző napok gyűrődése után ez igazán apróságnak tűnt.