Tökéletes ​testek 53 csillagozás

A női alak dicsérete
Eve Ensler: Tökéletes testek Eve Ensler: Tökéletes testek

Botox, ​bulímia, mell-implantátumok: valóban az önsanyargatás lenne a tökéletes testhez vezető út? Eve Ensler, aki maga is hadilábon állt az öregedéssel együtt járó alakváltozással, és már mindenféle radikális fogyókúrás módszerrel megpróbálkozott, végül elhatározta, hogy megtanulja elfogadni önmagát. Célja elérése érdekében különböző nők történeteit gyűjtötte össze a világból, akik hozzá hasonló rögeszmékkel küszködtek: a fiatal latin-amerikai lányét, aki őszintén megveti magát zsírpárnái miatt; a plasztikai sebész feleségéét, akit a férje – a tökéletességre törekedve – centiről centire átalakított; vagy az idősödő laptulajdonosét, akit máig kísért a gyerekkorában rákényszerített állandó edzések emléke. Útja során azonban olyan nőkkel is találkozott, akiknek nagy nehezen sikerült megbékélni alakjukkal: az afrikai anyával, aki minden testre úgy tekint, mint a természet sokféleségének a megnyilvánulására; az indiai asszonnyal, aki legyőzte futópad-mániáját, és mára már kifejezetten… (tovább)

Nyitott Könyvműhely, Budapest, 2010
126 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639725065 · Fordította: Béresi Csilla

Paulinusz_Tünde P>!

Eve Ensler: Tökéletes testek A női alak dicsérete

Néhol vulgáris, néhol kegyetlenül őszinte, bevállalós, de sajnos igaz ez a könyv. Az elsőtől az utolsó szóig.
Többször felmerült a szülők negatív szerepe. Sajnos tapasztalatból tudom, hogy mennyit árthat. Ez a könyv jó volt. Mindenkinek el kellene olvasnia. Még a férfiaknak is. A konklúzió: mit teszünk mi nők magunkkal, hogy „szépek ” legyünk? Elborzasztó hogy nem látjuk igazából önmagunkat.

Eve Ensler: Tökéletes testek A női alak dicsérete

A könyv legfontosabb mondanivalója: próbáljuk meg elfogadni önmagunkat. A történetek között vannak igen mélyenszántók és az hozzájuk kapcsolódó illusztrációk is egyediek. De a könyv hátulján szereplő mondatot egy kicsit túlzásnak érzem: „Ez a könyv megtanít végre feltétel nélkül szeretni a saját tökéletes testünket.” Szerintem nincs tökéletes test. Mindenkiben a tökéletlenség a szép, ettől válunk egyedivé és önmagunkká.

Brigi007>!

Eve Ensler: Tökéletes testek A női alak dicsérete

Talán egy kicsit több tartalom is lehetne ebben a könyvben, ugyanakkor igaz, hogy vannak benne nagyon ütős sztorik, és tényleg van mondanivalója az egésznek. Sajnos túl sokan vagyunk olyanok, akiknek át kellene alakítani a gondolkodás módját, hogy egészségesebben tudja szeretni saját magát. Viszont még inkább sajnos, kevesen vagyunk olyanok, akik ezt legalább a legminimálisabb szinten képesek látni.

marta_melyi>!

Eve Ensler: Tökéletes testek A női alak dicsérete

Ez a könyv egy bomba, beférkőzik a fejedbe és a szívedbe és utána tudatosít és rájössz, hogy .. na jó, nem spoilerezek. Egyenesen kötelező minden nőnek, aki jól szeretné érezni magát a bőrében. Imádtam.

Amelita>!

Eve Ensler: Tökéletes testek A női alak dicsérete

Eve Ensler egyszerűen zseniális! Minden nőnek életkortól függetlenül nagyon ajánlom!

H_Andi>!

Eve Ensler: Tökéletes testek A női alak dicsérete

Hát, ez olyan semmilyen volt. :p

prupul P>!

Eve Ensler: Tökéletes testek A női alak dicsérete

Nem igazán tudom, hányadán állok ezzel a könyvvel. A szöveg stílusával sokszor nem tudtam azonosulni, de a történetek közt vannak igen erősek, a mondanivaló pedig fontos. Az illusztrációk sajátos ízt adnak hozzá, nekem inkább tetszenek, mint nem.

Tímea_Mihályi>!

Eve Ensler: Tökéletes testek A női alak dicsérete

Kis történetek, beszélgetések a női testről. Vékony, szókimondó kötet, szép illusztrációk. Nem kisebb célt tűz maga elé, mint hogy az önelfogadásban segítse az olvasót.
Én az alábbi gondolatokat szeretném belelő elvinni magammal:
„A testük olyan maguknak, mint egy kép. Kívülről látják. Mi itt benne élünk a testünben; a testünk szolgál minket, a testünk dolgozik.” (Leah. Hetvennégy éves maszáj nő)
„… nem is a tökéletesség ad örömet, hanem a tökéletességre törekvés.”, „Azt hiszem, te egyetlen országot ismersz. Kicsinyke ország ez, a tested, egyetlen lakosa van. Minden idődet azzal töltöd, hogy rendbe hozd és felújítsd. Közben elszalasztod a világot.” (Prija. Középkorú indiai nő)

EgyKönyvmoly>!

Eve Ensler: Tökéletes testek A női alak dicsérete

Pont jókor olvastam ezt a gyűjteményt. Nem ez hozta el a nagy megvilágosodás pillanatát, de lökött rajtam egyet az elfogadás útján.
Nem faragni, vágni, alakítani kell, első sorban megszeretni magadat. A testi „hibák” ezután könnyebben eltűnnek, vagy kiderül róluk, hogy soha nem is léteztek.

Jenci_néni>!

Eve Ensler: Tökéletes testek A női alak dicsérete

Lehetett volna hosszabb. Nekem az jött át leginkább, hogy az amerikaiak nem normálisak a testkultuszukkal. Valószínűleg mi sem, sőt biztosan nem, de ezek szerint ez az őrület lehetne sokkal rosszabb is.
Vagy csak figyeljünk arra, hogyan utálják a testrészeiket más nők, azok is akikkel ma, azonnal testet cserélnék… De nem, mert az ő testükkel a test-elégedetlenségüket is megkapnám. Köszi, nekem jó a magam teste, ahogy van. És meg ne halljam, hogy saját testem szidalmazom. (Kérek egy juharszirupos fánkot is!)
Ne szidalmazzuk a saját testünket, nekem ez a konklúzió. Bár a Vagina Monológos nő nélkül is tudtam ezt.
Mégis mértéktelenül megdöbbent, hogy aki a vagináról mer kiabálni, a hasát utálja?!

Andaxin>!

Az üzletekben az extra méreteket mindig hátul tartják, akár a pornót.

rosa_canina>!

A pasim imád enni. Egyszerűen imád. Felfalna mindent! Megállás nélkül eszik. A villáját csak véletlenségből használja. És főz is! Számára a főzés művészet. Ugyanúgy szól a színek összhatásáról, mint a fokhagymáról. A vörösek, sárgák és zöldek harmóniájáról. El is csábított a káprázatos padlizsánsalátájával. Elcsábított, hogy nyeljem le a szépséget. Belecsábított az életbe.

ditke3>!

A mai lányok akkor jók, ha katonának állnak. Ha egyenletes ütemben haladnak felfelé a vállalati ranglétrán. Ha edzőterembe járnak. Felszerelkeznek mindenféle kiegészítővel. Tűsarkú cipőt viselnek, amibe fájdalmasan nehéz a járás. A leszbikusok rúzsozzák az ajkukat, ahogy a nem leszbikusok is. Nem esznek túl sokat. Lényegében egy falatot sem esznek. Mindig tökéletesek maradnak. Karcsúak.

Olympéa P>!

Láttam, hogy ez az alattomosan ölő méreg mindent eláraszt: a bőrvilágosító krémekből a fogpasztánál is több fogy Afrikában és Ázsiában; nyolcéves amerikai kislányok édesanyjai kivetetik a gyermekeik lengőbordáját, hogy ne kelljen a fogyókúrával bajlódniuk; ötéves manhattani lánykák szigorú ászánákkal gyötrik magukat, nehogy nyilvánosan megszégyenítsék kövérségükkel szüleiket; kamaszlányok hányják ki az ételt vagy éheztetik magukat halálra Kínában, a Fidzsi-szigeteken és mindenütt a világon; koreai nők szabatják át a szemhéjukat, hogy eltüntessék magukról Ázsiát…

Ingryd>!

Soha nem hiányzott ennyire anyu! Amikor vele vagyok, nem is látszom kövérnek. Éhezem! Anyu házi kosztját és a formás kövér seggét akarom!

Brigi007>!

Isabella Rossellini
Színésznő; a Lancome kozmetikai cég egykori arca; modell

Szépség.
A legszebb nő a helyiségben.
A legszebb nő a világon.
Zárd össze a lábad, Isabella!
Ne ezt vedd fel, Isabella!
Vegyük még egyszer, Isabella!
Szépség – azt hirdeti, hogy szeretkezni akarsz.
Nem mondok nemet. Nem tart sokáig.
Néhány perc, és folytathatom az életemet.
Olyan ez, mint a kutyafürdetés.
Amíg szappanozom és súrolom, nyugton marad.
Meg se moccan, olyan fura.
Hanem utána
megrázza magát,
újra meg újra,
és eltűnik.
Én is mozdulatlanul tűröm őt, mint a kutya.
Eszembe se jut, hogy én is benne vagyok.
Nem. A szépségem, csakis a szépségem
az ok.
Nem voltam szende szűz a fotókon sem, nem.
Tudtam, hogyan mutassam, van akaratom.
Tudtam, milyen egy erős nő varázsa,
aki megteszi, mit akar.
Mint Kahlo, Magnani, Callas.
Én is tudtam olyan lenni a fotókon.
A cég el is fogadta, amíg nem lettem feltűnőbb, mint a krém amit a nőknek árultak, hogy feljavítsák őket.
A krém a sztár, mondták, nem Isabella Rossellini.
Óriási csokrot küldtek a negyvenedik születésnapomra.
Tudtam, ez a vég.
„Légy hálás, Isabella.
Légy hálás, hogy eddig is csinálhattad” – mondták.
Nem mondtam, hogy nem.
Ezzel nyilván igent mondtam.
Legyek észnél, mondták.
Ha balhézom, lőttek a karrieremnek.
De akkor már véget is vetettek neki.
Nem tiltakoztam.
Eszembe se jutott,
hogy én is benne vagyok.
Nem. A szépségem, csakis a szépségem volt az ok.
Szóval most hadd mondjam el. Itt.
Negyven múltam.
A legjobb korban.
Tudtam, mit érek.
A nőknek ez sokkal fontosabb
mint a rúzs, a szemfesték, a krémek.
Kirúgtak
mert erős voltam.
Hallgassak, mondták.
De most beszélek és beszélek.

87-88-89. oldal

Szívecske>!

Így van ez mindenütt, bárhol jártam a világban: Teheránban, ahol a nők szétszedetik és átszabatják az orrukat, hogy ne látsszanak annyira iráninak; vagy Pekingben, ahol a lábszárukat vágatják át, és csontokat toldatnak bele, hogy magasabbak legyenek; és Dallasban, ahol lábfejüket kisebbíttetik, hogy beleférjen a Manolo Blahnik és Jimmy Choo tűsarkú cipőkbe. Akárhol jártam a világban, a nők mindenhol gyűlölik egyik vagy másik testrészüket.

Ingryd>!

Mondjátok el az imázskreálóknak, a magazinárusoknak és a plasztikai sebészeknek, hogy nem féltek! Hogy a legjobban a képzelet, az eredetiség, a metafora és a szenvedély halálától tartotok! Legyetek bátrak, SZERESSÉTEK MEG A TESTETEKET! NE AKARJÁTOK MEGJAVÍTANI! Nem létezik etalon. Testetek soha nem volt nem tökéletes!

12. oldal, Előszó

rosa_canina>!

Az apám úgy nézett ki, mint Cary Grant. Anyám meg, mint Doris Day. Én meg hajszálra, mint Anne Frank. […] Anyám sugárzó szőkeség volt. Az ő aranyszínű kiskutyáinak falkájában én voltam a fekete példány. Sötét és szőrös. […] Anyám az égvilágon bármit megtett volna, hogy kipucoljon, bezárjon, feljavítson, helyre tegyen. Beöntést kaptam és bedauerolták a hajamat. Egyik kezével sikált, a másikkal göndörített. Ha nemtetszésemnek adtam hangot, rögtön rám szólt, hogy olyan vagyok, mint Sarah Bernhardt. Fogalmam sem volt arról, ki ez a Sarah Bernhardt, de biztos voltam benne, hogy valami zsidó, iszonyú slamasztikában.

Kapcsolódó szócikkek: Anne Frank · Cary Grant · Doris Day · Sarah Bernhardt
Szívecske>!

Nem született lányom, de ha lenne, percenként megdicsérném a szépségét.