Róma ​rövid története 4 csillagozás

Eutropius: Róma rövid története

Bármennyire is hihetetlennek tűnik, több mint ezer év történelmét tartja kezében az olvasó. A Kr. u. IV. század sajátos, de a korra igen jellemző rövid, lényegre törő történetírói műfaja a breviárium. Ezek közül az egyik legsikeresebb Eutropiusé, aki Valens császár számára állította össze a Római Birodalom történetét a Város alapításáról, hogy bemutassa, mi és kik, milyen kormányzati és erkölcsi elvek tették Rómát a földkerekség urává. Eutropius műve igen hamar nagy népszerűségre tett szert, és kedvelt kézikönyv – sokáig iskolai kötelező olvasmány – maradt születése óta eltelt hat évszázadon át.

Eredeti cím: Breviarium historiae Romanae ab Urbe condita

Helikon, Budapest, 2003
120 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632088360 · Fordította: Teravágimov Péter

pwz ISP
Eutropius: Róma rövid története

Az ókori népekkel kapcsolatban igen csak szeretem az ilyen összefoglaló műveket. Valóban olyan, mint egy tankönyv, nem hiába volt az is nagyon sokáig!
Érdekes összevetni más, akár nagyobb terjedelmű művekkel, hogy abban és itt mit tartott fontosnak az író. Az egyik ilyen jó összevetés Gaius Suetonius Tranquillus A Caesarok élete c. könyv! Ha pedig egy-egy rész komolyabban is érdekel, akkor például vedd elő Caesar-tól A gall háború-t! :D Én is ezt fogom tenni hamarosan! :)
Kultúrtörténeti „kincseket” is lehet ezekben a könyvekben találni! Íme egy példa:

„Utána a katonai erényeiről híres Probus fogott az állam kormányzásához. Hatalmas harcok árán visszaszerezte a barbárok által megszállt Galliát. […] A galloknak és a pannonoknak engedélyezte, hogy szőlőt termesszenek, katonái munkájával szőlőtőkékkel ültette be a Sirmium melletti Alma- és a moesiai Aureus-hegyet, majd művelésre a lakosoknak adta.”

Nos, Sirmium nem más, mint a vajdasági Szávaszentdemeter. A rómaiak az i.e. 1. században hódították meg. A fent említett Probus császárt is itt ölték meg, később a Colonia Flavia Sirmium néven különleges stratégiai és katonai jelentőséggel bírt. Traianus, Marcus Aurelius és Claudius innen indította a környező területek elleni hadjáratait – és mint kiderült, ez a pannóniai szőlőtermesztés – egyik – első helyszíne. Korábban is volt telepítés, de az itáliai szőlőtermelők érdekeit szem előtt tartva Domitiánus császár pl. kifejezetten tiltotta, hogy Itáliából a provinciákba szőlővesszőket szállítsanak és ott szőlőtermesztéssel foglalkozzanak. Probus császár volt az első, aki nem tiltotta és még segítette is a szőlészetet/boraszatot Pannóniában.
Érdekes, nem? Pedig „csak” Róma történetét olvasgattam a kezdetektől Valens császárig… :D

Helikon, Budapest, 2003
120 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632088360 · Fordította: Teravágimov Péter
thuki
Eutropius: Róma rövid története

Talán pont a rövidsége tetszett benne a legjobban, hiszen nemcsak a késő római császárok nem voltak tisztában a Birodalom történetvel, hanem valójában mi sem. Kell tehát ez a kis összefoglaló, kedvcsináló mindenképpen. Kifejezetten jó érzés volt olvasni például a régi Köztársaság nagy alakjairól és azt mondani, hogy áh, igen itt ez a Cincinattus vagy Brutus akikről már hallottam. Ebből a szempontból viszont inkább hátrány a rövid terjedelem, hiszen nagyon is szívesen olvastam volna még többet egyes dolgokról.
Talán emiatt is remek kedvcsináló mondjuk Liviushoz és Tacitus jóval jelentősebb terjedelmű munkáihoz, amiket ezután csak még inkább el szeretnék olvasni.