Íphigeneia ​Auliszban 44 csillagozás

Euripidész: Íphigeneia Auliszban Euripidész: Íphigeneia Auliszban

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magyar Helikon minikönyvek

Magyar Helikon, Budapest, 1960
236 oldal · keménytáblás · Fordította: Devecseri Gábor · Illusztrálta: Bozóky Mária

Akhilleusz / Achilles · Agamemnón · Klütaimnésztra · Meneláosz

eme P
Euripidész: Íphigeneia Auliszban

Szép Heléna megkeverte a kártyákat. Körülötte tragikus sorsok tucatjai, egy évtizedig tartó háború, hányattatás, felperzselt Trója… Persze nem csak Heléna okolható a bonyodalmakért. A szálak szerteágaznak, van benne isteni hiúság és érzékenység, emberi nemtörődömség, a mértéktartás hiánya, önzés, az istenek semmibevevése. Márpedig ez nem maradhat megbosszulatlanul.
Auliszban vagyunk, kedvező szélre várva. De ki is hibáztatható a hosszú és meddő várakozásért? Agamemnon, mert elejt egy szent állatot, az istennő szarvastehenét? Artemisz, mert bosszúálló? És miért is kell az áldozat, az indulás ára? Hogy Meneláosz, a sértett férj visszanyerje csalfa feleségét? Hogy a szabad Hellász megleckéztesse a rabszolga barbárokat? Lélektani dráma ez a javából, amelyben a dráma cselekményét megelőző események szerint önző és meggondolatlan emberek, önző és bosszúálló istenek sértettségükben elvakultan játszanak sorsokkal és idéznek elő sorsokat. Magában a drámában büszkeség, becsület, harci vágy csap össze együttérzéssel, emberséggel. Az áldozat értelme vagy értelmetlensége, szükségessége illetve szükségtelensége a kérdés. Nemcsak indulatok, személyes érzelmek, hanem érvek és ésszerű belátások is hozzájárulnak ahhoz, hogy a beszélgetések, szembesítések során számos szereplő változtasson addigi hozzáállásán.
Tépelődő, töprengő, magukat emésztő emberek kerülnek a középpontba – elsősorban Agamemnon, aki vétke miatt bűnhődik, akit esküje kötelez, aki megadja, majd meggondolja, majd ismét megadja magát a sorsnak, aki mintha gyáván menekülne a személyes felelősség elől, és akit mégis szánunk mint szenvedő apát. Vezérnek lenni vagy lemondani a harcról? Áldozatot hozni, vagy otthagyni a már megfékezhetetlenné vált tömeget? Aztán ott van Iphigeneia, aki tudatlanul és ártatlanul csöppen a dráma kellős közepébe, és aki a végére az önzetlenség nagyszerű példaképe lesz. Valójában nincs választása, sorsának alakulásáról látszólag nem dönthet, arról azonban igen, hogy hogyan fogadja azt. Így lesz kétségbeesett, menekülni vágyó áldozatból a Szabad Hellászért halni képes hőssé, úgy tűnik, megengesztelve ezáltal Artemiszt. De említhetnénk Meneláoszt, Klütaimnésztrát vagy akár Akhilleuszt is. Mindenikük egyféle választás előtt áll, emberségében mérettetik meg. Nem tudom, mennyire jó dráma az Iphigeneia Auliszban a műfaj kritériumai szerint, de kimondottan tetszik bonyolult és sokágú problémafelvetése, lélektanisága és humanizmusa.

Márk
Euripidész: Íphigeneia Auliszban

Nagyon szeretem a görög mitológiát és színházat, viszont a tragikus triász közül eddig csupán Szophoklészt volt szerencsém megismerni (egyébként elég alaposan). Úgyhogy gondoltam ideje megtekintenem a másik két színház őst és ehhez úgy hiszem nem lett volna jobb darab az Iphigeneia Auliszbannál. Remek dráma.

Chöpp
Euripidész: Íphigeneia Auliszban

Szkeptikusan fogtam hozzá, de minden reményemet és elképzelésemet maximálisan felülmúlta. Most már hiszek Euripidészben.

pwz ISP
Euripidész: Íphigeneia Auliszban

Fejembe vettem, hogy felgöngyölítem a Trójai mondakört. Bizony, Euripidész ezen drámája is ennek része. Idő: T.p.e., vagyis „Trója pusztulása előtt”. Párisz már megszöktette Helénét, Menelaosz feleségét, ezért a volt kérők – Heléné apjának tett esküjüknek megfelelően – a „megcsúfolt férj” segítségére siettek. Ez volt az a had, ami később Homérosz Iliászában Tróját ostromolta. De Aulisznál szélcsend állt be, a had „Akhilleuszostól, Odüsszeuszostól és a többi hellén hősöstől” ott ragadt az auliszi fövenyen. – Itt csak az isteneknek szánt emberáldozat hozhat megoldást – mondá Khálkhász, a jós…! Na, itt jön be a képbe Iphigenia, Agamemnón egyik lánya! És a seregek fővezére, Agamemnón már itt is froclizza Akhilleuszt, előrevetítve azt, ami később Ilionnál más formában ismét megtörténik… Mindent nem mondok el…, ja, még annyit azért igen, hogy Iphigenia is back, but in Tauris, in another drama, written by Euripides, too :D!

Magyar Helikon, Budapest, 1960
Alena89
Euripidész: Íphigeneia Auliszban

Egy újabb görög dráma kivégezve.
Mindig is érdekelt a görög mitológia. Lenyűgöz a számtalan kisebb-nagyobb egymásra épülő történet összhangja.
Most a trójai-mondakör került „terítékre". Örülök, hogy megismerhettem ezt a kis kiegészítő történetet, ami talán annyira nem is kicsi, és jelentéktelen, mint elsőre hinnénk, mert ha ezek az itt leírt tragikus események nem mennek végbe, talán el sem kezdődik a trójai háború.
Aminek igazából nem is volt semmi értelme, mint a legtöbb háborúnak…
Ez a gondolat fogalmazódott meg a fejemben olvasás közben többször is, hogy mennyire mondva csinált okokkal képesek az emberek háborút indítani, és mennyi ember halt meg, és mennyi fog még meghalni értelmetlenül, mások kicsinyes bűnei miatt.

Izolda +SP
Euripidész: Íphigeneia Auliszban

Annyira tipikus, hogy az irodalomórai mondatok jutottak eszembe folyton. Egyszer szivesen megnéznék egy ilyen drámát a szinpadon.
Szegény Iphigenia!

láthatón__túl
Euripidész: Íphigeneia Auliszban

Annyira régen volt. A trójai háború és a hozzá kapcsolódó körülmények. Érdekes 2500–2600 évvel ezelőtt élt emberek gondolódásába betekinteni. Ezeknek a jósoknak ilyen mérhetetlen hatalmuk volt?

csend_zenésze
Euripidész: Íphigeneia Auliszban

Önmagában valószínűleg nem hatott volna meg különösebben (lásd: újabb görög tragédia, na és), de miután szemináriumon szétszedtük és a velejéig mentünk, sokkal maradandóbb lett.
Persze az tényleg zavaró, hogy tulajdonképp nem is igazán tragikus a befejeződés, de hát kinek hogy.

AgiVega IP
Euripidész: Íphigeneia Auliszban

Nem rossz. Nem egy lenyűgöző valami, de volt benne pár rész, ami nagyon bejött, pl. az, amikor Klütaimnésztra a férjének könyörgött Iphigeneia életéért, meg az is, amikor maga Iphigeneia könyörgött az apjának, hogy ugyan, ne ölje már meg. Azok nagyon remek monológok voltak. :)

Akhilleusz
Magas lelkem most mégtovább emelkedik:
bajok közt mérséklettel tud busongani,
s örülni éppúgy, hogyha sorsa jót jelent.
Az így gondolkozó halandó tud csupán
az életúton bölcsen s jól haladni át.

126. oldal (Magyar Helikon, 1960)

Kapcsolódó szócikkek: Akhilleusz / Achilles · bölcs · bölcsesség · élet
gybarbii

A bölcs ember csak engedelmes és derék
nőt tartson otthon, vagy ne nősüljön soha.

Klütaimnésztra
Jaj!
Hol kezdjem elbeszélni szenvedéseim?
Akárhol: első s legfőbb baj lesz mindegyik,
a végső és a középső is vagy bármelyik.

144. oldal (Magyar Helikon, 1960)

Kapcsolódó szócikkek: baj · Klütaimnésztra · szenvedés
Szelén

AGAMEMNÓN Őrizd e pecsétet, mit a táblán
néki viszel. Menj. A fehér napfény sugarával már hajnalt hirdet,
s a Nap szekerének tűzlángja lobog,
vedd le a terhem.
Nincs a halandók közt, aki végig
boldog egészen:
bánattalan egy se születhet. (El)

Akhilleusz
(…) légy nyugodt; nagy istenként tűntem föl én
előtted, bár nem az vagyok – de az leszek.

129. oldal (Magyar Helikon, 1960)

Kapcsolódó szócikkek: Akhilleusz / Achilles

Meneláosz
(…)
Vészes szavamtól tán hamar fordultam el.
De illőn: mert ki vélem egytől sarjadott,
azt szeretem, s érte változtam. Nem silány,
ki, mit legjobbnak ítél, mindig avval él.

63. oldal (Magyar Helikon, 1960)

Kapcsolódó szócikkek: Agamemnón · Meneláosz · változás
Izolda +SP

[Íphigenia fél, hogy Akhilleuszt elsodorja a népharag, inkább feláldozza magát.]
Mert egyetlen férfi méltóbb élni, mint nő tízezer.

1394. sor

Lupin

Van úgy, hogy édes nem sokat töprengeni,
s van úgy, hogy józan ésszel élni hasznosabb.

Szelén

Hát szeméremnek és erénynek az arca mit ér el? amikor a kegyetleneké a hatalom, s az erényt a halandók ellökve lenézik, s a jogon az úr, ami jogtalan. S nem küzdünk, hogy az istenek irigysége ne sujtson.