Drámák 26 csillagozás

Eugène Ionesco: Drámák

1950-ben A kopasz énekesnő maroknyi nézője felháborodva hiányolta a darabból a kopasz énekesnőt. Ma a nézők azon csodálkoznának, ha megjelenne, valóban kopaszon és valóban dalra fakadva. Ionescót az is ismeri, aki sohase látta a darabjait; félelmetes logikával felépített blődlijei, fejtetőre állított élethelyzetei, „halandzsázásai” mára már a színház természetes nyelvévé váltak. Annál különösebb, hogy Magyarországon csak elszórva, folyóiratban, antológiákban jelent meg egy-egy darabja. Ezt a hiányt pótolja most ez a válogatás, amelyikbe – reméljük – Ionesco legjelentősebb darabjai kerültek bele. S bár e darabok ma már „klasszikusnak” számítanak, e kötetet olvasva ismét meggyőződhetünk róla, hogy semmit sem vesztettek frissességükből.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Dráma (régi sorozat)

Európa, Budapest, 1990
594 oldal · ISBN: 9630751259 · Fordította: Bognár Róbert, Gera György, Mészöly Dezső, Réz Ádám, Vinkó József

ProfondoRosso>!
Eugène Ionesco: Drámák

A Rinocéroszokat olvastam. Nagyon szórakoztató és groteszk is egyben és nagyon bejön a mű allegóriája. A többit nem olvastam, de majd nemsokára!

Nikki887>!
Eugène Ionesco: Drámák

A kopasz énekesnő – Egy idős Alzheimeres pár diskurzusa a valaha volt múltról és a piszkosszürke jövőről…

Szelén>!

Irántad való szeretetemben megbocsátottam az emberiségnek. Meg volt váltva a világ, mert az egyetemes létből már nem lehetett kitörölni a te születésedet. Azt gondoltam magamban, hogy ha már nem leszel, akkor is voltál.

A kötelesség oltárán

Ninácska P>!

Maga azért nincs, kedvesem, mert nem gondolkozik. Gondolkozzék, hogy legyen!

Arra mindig van időnk, hogy tanuljunk.

Ninácska P>!

Fő a logika. Megérteni annyi, mint megbocsátani.

Szelén>!

CHOUBERT Hiába, ideges korban élünk. A modern ember elveszítette egykori derűjét.

Ninácska P>!

Az önmarcangolás gyanús! Annak a jele, hogy valami sántít.

Szelén>!

Megérteni annyi, mint megbocsátani.

413. oldal - Rinocéroszok (Európa, 1990)

Ninácska P>!

BÉRENGER (…) Nem beszélek butaságokat?
AZ ÉPÍTÉSZ Nem vészes. Csak mint mindenki más.

Ninácska P>!

Nem lehet meggátolni, hogy az írók írjanak, a költők álmodjanak.

Mert minden a mértéktől függ. Ellentétben magával, én mértékletes vagyok.