Zen ​– Az íjászat művészete – Kyudo 8 csillagozás

Eugene Herrigel: Zen – Az íjászat művészete – Kyudo

Egyetlen tiszta gondolat többet ér, mint akárhány ima, sztúpa és áldozat. Régi mondás ez. Az emberben a gondolat születése óta ott van a Végső Tökéletesség. Minden emberben, azóta is, ma is, ugyanúgy. Mindenki bízhat benne, hogy megtalálja. A Végső Tökéletesség lehetősége teszi az embert emberré! Vigyázat! Lehetőségről van szó! Van, aki keresi; van, aki tanulja; van, aki meg akarja venni és van, aki csak teszi a dolgát és ráakad. Aki rálelt, megszűnik ember lenni, megtalálta a kaput és beléphet az istenek oltalma alá. Az érzékelést, az észlelést még korántsem követi valódi gondolat. Ha valamit tudatosítunk, az már rögzül. A valódi gondolat lebeg, tovaszáll, nem kötődik semmihez – csak van. Az ember élete is egyszerűen csak van. Ami volt, már nem számít, s a jövő még nem létezik.

Hunor, Budapest, 2007

Jeffi P
Eugene Herrigel: Zen – Az íjászat művészete – Kyudo

Tavaly olvastam, és ahhoz képest, hogy úgy éreztem, nem fog mély benyomás tenni rám, annak ellenére elég gyorsan végeztem vele, és hetekig eszembe jutottak részletek belőle :)

Dzsúz
Eugene Herrigel: Zen – Az íjászat művészete – Kyudo

Azért kezdtem el olvasni, mert sokat hivatkoznak rá „A Zen és harcművészetek” című könyvben.

Nagyon tetszett, hogy egy nyugati ember szemüvegén keresztül láthatok bele lépésről lépésre, ahogy megérti a japán íjászat lényegét. A leírások nagyon érzékletesek. Bár továbbra sem akarok beiratkozni kyudora, azért sokkal izgalmasabbá vált ez a művészet mint amilyennek korábban láttam és gondoltam.

A filozófiai könyvekre jellemző magas röptű fejtegetés ugyan nem hiányzik ebből sem, de szerencsére a gyakorlatiasabb vonalat képviseli.

KoŁibri

Japánban ugyanis ősidők óta szokásban van, hogy nőket is tanítanak erre a művészetre, és a mester felesége és két lánya is szorgalmasan gyakoroltak.

KoŁibri

…azt mondták, hogy az európaiak számára kilátástalan behatolni a kelet-ázsiai szellemi életnek ebbe a számára alighanem legidegenebb területébe, hacsak nem a japán művészetek egyikének tanulásával kezdi, amellyel a ZEN kapcsolatban áll.