Vidocq 12 csillagozás

Egy kalandor a múlt századból
Eugène-François Vidocq: Vidocq Eugène-François Vidocq: Vidocq Eugène-François Vidocq: Vidocq

Vidocq változatos és kalandokban bővelkedő élete során volt katona és dezertőr, tengerész és kalóz, vándorkomédiás és betörő, huszár és zugüzér, katonatiszt és szökevény. Megjárta Brest és Toulogne fegyenctelepeit, mígnem szembefordult az alvilággal és mint a korszerű titkos rendőrség megalapítója, annak ostora lett. Emlékiratai, melyek száz év után, most kerülnek először a magyar olvasó kezébe, hiteles képet rajzolnak a forradalomról a Bourbon-restauráción keresztül a második francia császárság zűrzavaros évtizedeiről.

Eredeti megjelenés éve: 1828

Sierra, Budapest, 1992
Sierra, Budapest, 1992
336 oldal · ISBN: 9632345649 · Fordította: Dániel Anna
Gondolat, Budapest, 1970
348 oldal · Fordította: Dániel Anna

Gyula_Böszörményi IP>!

Eugène-François Vidocq: Vidocq Egy kalandor a múlt századból

Na, ez megy a kedvencek közé. Érdekes, fordulatos – és tetten érhető a szerző mismásolása, nagyzolása. Valójában Vidocq egy, a környezetéhez és a korhoz képest rendkívül intelligens, de óriási gazember lehetett – egek, vajon miket NEM mondott el magáról!? Remek könyv!

Eugène-François Vidocq: Vidocq Egy kalandor a múlt századból

Nem gondoltam volna, hogy ilyen jó lesz ez a könyv!
Bűnözés, börtön, szökés, és aztán újra az egész. De valahogy megfogott a dolog.

Egyszer, hogy igaz történet, még ha némileg nagy eséllyel megkozmetikázva is. A másik pedig a helyszín és az idő, amikor játszódik. A forradalmi Franciaország, majd a Napóleoni idők. Ez bizony érdekes kombináció, mégsem lehet olyan rossz.
És nem is volt, sőt kifejezetten jó volt. A könyv első fele, amit végül is köztörvényes bűnözőként élt meg a főszereplő, az nagyon olvastatta magát. A nyomozóként töltött idő már kissé belassult, de élvezetes volt az is. Viszont a könyv vége, némileg valami korabeli bűnöző enciklopédiának tűnik nekem. Nem volt rossz, mert érdekes dolgokról olvashattam, de szerintem a főszál nem lett kellőképpen lezárva és ez csak úgy hozzá lett biggyesztve, hogy kitöltse a könyv hátralévő részét.
Ennek ellenére, ugyan csak 4 csillagos olvasmány, de annak nagyon szórakoztató és némileg tanulságos.

Kentaur>!

Eugène-François Vidocq: Vidocq Egy kalandor a múlt századból

Ha én egyszer híres leszek, lerajzoltatom, lefestetem magam, vagy fogok egy tükröt órákon át nézem magam, míg el nem készül a portré, amit csinálok.
Vidocq külleme a fentebb említett bizonyítékok híján megfoghatatlan, azt képzel oda az olvasó, akit akar.
Ami a leginkább tetszett az az utószó, ami úgy felébreszt, hogy nana Vidocq bácsi mégse annyira nemes. De pont ez kellett, hogy többet akarjak megtudni róla. Elsőként a Wikipédiát olvastam el, majd kerestem magyar illetve angol cikkeket, weboldalakat. Már a Wikipédia is többet mond, mint a könyv élete utolsó szakaszairól, éveiről. Pl hogyan halt meg?
Másrészt mennyire volt ismert Vidocq a saját korában? A memoárja, népszerűsítette-e az olvasást? Állítólag 4 könyv született, ebből 2-őt adtak ki magyarul.
Tetszett a könyv, és látom nemrég elhunyt kortárs írónk Böszörményi Gyula is olvasta, az ő hozzászólásai egy-egy könyvnél útikalauzként szolgálnak számomra az Ambrózy regények szereplőinek jellemfelépítéséhez. Had írjak még egy példát: Perry Mason A sárga kanári esete.

Termetemnek, jóképű külsőmnek és a fegyverforgatásban való ügyességemnek köszönhettem, hogy azonnal egy vadászalakulatba osztottak be. Néhány idős katonának ez nem volt ínyére, és közülük kettőt kórházba juttattam, majd hamarosan magam is oda kerültem.

Carmilla >!

A bűnözők olyanok, mint a prostituáltak, aki ki akar jutni körükből, azt mindenféle eszközzel visszarántják. Valóságos dicsőségnek érzik, ha jó útra tért társukat újra lehúzzák a szennybe, amelyből ők maguk nem akarnak kiszabadulni.

Kapcsolódó szócikkek: bűnöző

Magatartásom feddhetetlen volt. Szilárdan eltökéltem, hogy az is marad. De a kalandos élet nem vált át egykönnyen a rendes kerékvágásba. Valami végzetes hajlam, amelynek gyakran akaratom, sőt tudatom ellenére engedelmeskedtem, a veszélyes emberek és helyzetek felé vonzott, mintha önmagam semmisíteném meg a lehetőségeket, hogy sorsom urává válhassak.

Andrée>!

Az emberek nehezen viselik el azt, ami szokatlan.

Eugène-François Vidocq: Vidocq Egy kalandor a múlt századból

A társadalomban az emberek rettegnek a gyalázattól. Az elítéltek közösségében az a szégyen, ha valakit nem mocskolt be a gyalázat. Az elítéltek együttese külön kis világ: aki közéjük kerül, ellenség mindaddig, amíg nem beszéli a nyelvüket, és nem úgy gondolkozik, ahogy ők.

Eugène-François Vidocq: Vidocq Egy kalandor a múlt századból

A legvakmerőbb elítélt se tagadja, hogy elszorul a szíve, mikor a bresti fegyenctelepre belép. A bejáratot a fegyveres őrökön kívül két ágyú őrzi. Bent mindegyik teremben huszonnyolc tábori ágy – padnak nevezik –, ezeken alszik megláncolva hatszáz fegyenc. A piros zubbonyok hosszú sora, a leborotvált fejek, a beesett szemek, a láncok szakadatlan csörgése szorongó borzadállyal tölti el a lelket.

Andrée>!

Hja, barátom, az ember sokszor mindenes. A lovat se kérdik, akar-e húzni, vagy sem.
Igás akar-e lenni, vagy parádés.

Andrée>!

– No és a személyleírása?
– Hát kérem a termete rendes. A szeme, édes istenem, a szeme olyan, mint minden emberé… Csak nem kívánja tőlem, hogy az inasom szemét nézegessem?

Andrée>!

Az alvilágban szigorú kasztkülönbségek vannak. A szélhámos, mint világfi lenézi a zsebmetszőt. A zsebes, aki pénztárcákkal és órákkal foglalkozik, zokon venné, ha egy lakás kirámolására biztatnák. Aki viszont tolvajkulcsokkal fosztogatja a lakásokat, alja munkának tartja az útonállást.

Eugène-François Vidocq: Vidocq Egy kalandor a múlt századból

Hányszor átkoztam el magamban azokat,akik fiatal koromban tápot adtak féktelen szenvedélyeimnek, azt a bíróságot, amely igazságtalan ítéletével olyan szakadékba taszított, amelynek szennyét soha le nem moshatom magamról, az intézményeket, amelyek a vétkes elől elzárják a megbánás útját. A társadalom kitaszított magából, holott én minden igyekezetemmel azon voltam, hogy biztosítékot adjak magamról, adtam is, feddhetetlen magatartásommal, szorgalmas munkámmal, anyagi megbízhatóságommal.