Vidocq 5 csillagozás

Egy kalandor a múlt századból
Eugène-François Vidocq: Vidocq Eugène-François Vidocq: Vidocq Eugène-François Vidocq: Vidocq

Vidocq változatos és kalandokban bővelkedő élete során volt katona és dezertőr, tengerész és kalóz, vándorkomédiás és betörő, huszár és zugüzér, katonatiszt és szökevény. Megjárta Brest és Toulogne fegyenctelepeit, mígnem szembefordult az alvilággal és mint a korszerű titkos rendőrség megalapítója, annak ostora lett. Emlékiratai, melyek száz év után, most kerülnek először a magyar olvasó kezébe, hiteles képet rajzolnak a forradalomról a Bourbon-restauráción keresztül a második francia császárság zűrzavaros évtizedeiről.

Eredeti megjelenés éve: 1828

Sierra, Budapest, 1992
Sierra, Budapest, 1992
336 oldal · ISBN: 9632345649 · Fordította: Dániel Anna
Gondolat, Budapest, 1970
348 oldal · Fordította: Dániel Anna

Eugène-François Vidocq: Vidocq

Eugène-François Vidocq: Vidocq Egy kalandor a múlt századból

Ezt a könyvet egy antikváriumból szereztem meg, azt kell mondjam,megérte kutatnom utána.Talán azért is érdekes,mert valós személy élettörténete.Dumas-val és Eugéne Sue-val,a párizsi alvilág ábrázolóival barátkozott,de bejáratos volt Lamartine grófhoz,a széplelkű költőhöz is.Küzdelmeit ,életútját Balzac és Victor Hugo is megformálta.Vidocq tudtán kívül is modellt ült Balzacnak,aki három regényébe is beleszőtte figuráját.A Goriot apóban ő Vautrin ,a szökött fegyenc,félelmetes és vonzó egyéniség.
A könyv egészében hangoztatja ártatlanságát ,de én azt gondolom,hogy mégsem volt az a kimondott angyali lélek.Ehhez az életúthoz,mentalitáshoz meg kellett járnia a pokol bugyrait.
Élete során először szökéseiről várt ismertté. Később rengeteg szökésbe, bujkálásba belefáradt, és elhatározta, hogy jó útra tér. Ezért együttműködést kezdeményezett a rendőrséggel, ami kezdetben nehezen indult, de később legendás titkosrendőrré vált. A leleményességét, és szívósságát, amit szökésre használt korábban, innentől a bűnözők lebuktatására és elfogására használta. Döbbenetes memóriája volt, mindenkire emlékezett, mindenkit ismert. Őt magát ritkán ismertek fel, annyira, hogy egyszer fel akarták bérelni, hogy ölje meg valódi személyiségét. Mesterien rejtőzködött, és remek álruhái voltak. Fantasztikus színész volt. Mozdulatait, testtartását, és hangját úgy el tudta változtatni, hogy közvetlen ismerősei sem ismerték fel.
Annak ellenére ,hogy nem volt unalmas élete, 85 évig élt.Már fiatal korában belecsöppent a kisebb -nagyobb csínytevésekbe,amiket felváltott a bűnözés.Amikor beállt a rendőrséghez segíteni ,valószínű ,hogy azért tette, mert ez volt számára a legkedvezőbb megoldás,s nem pedig a megtisztult lelke indíttatta erre a megoldásra.Igyekszik ártatlannak feltüntetni magát,de nem elég meggyőzően teszi.A lényeg,egy igazi rossz fiú,aki tökéletesen kamatoztatta a képességeit.
A vége kissé slamposra sikerült,olyan befejezetlen.Valami frappánsabbat vártam,de ettől függetlenül érdemes elolvasni.

Emerencia P

A társadalomban az emberek rettegnek a gyalázattól. Az elítéltek közösségében az a szégyen, ha valakit nem mocskolt be a gyalázat. Az elítéltek együttese külön kis világ: aki közéjük kerül, ellenség mindaddig, amíg nem beszéli a nyelvüket, és nem úgy gondolkozik, ahogy ők.

Emerencia P

A legvakmerőbb elítélt se tagadja, hogy elszorul a szíve, mikor a bresti fegyenctelepre belép. A bejáratot a fegyveres őrökön kívül két ágyú őrzi. Bent mindegyik teremben huszonnyolc tábori ágy – padnak nevezik –, ezeken alszik megláncolva hatszáz fegyenc. A piros zubbonyok hosszú sora, a leborotvált fejek, a beesett szemek, a láncok szakadatlan csörgése szorongó borzadállyal tölti el a lelket.

Emerencia P

Termetemnek, jóképű külsőmnek és a fegyverforgatásban való ügyességemnek köszönhettem, hogy azonnal egy vadászalakulatba osztottak be. Néhány idős katonának ez nem volt ínyére, és közülük kettőt kórházba juttattam, majd hamarosan magam is oda kerültem.

Emerencia P

A bűnözők olyanok, mint a prostituáltak, aki ki akar jutni körükből, azt mindenféle eszközzel visszarántják. Valóságos dicsőségnek érzik, ha jó útra tért társukat újra lehúzzák a szennybe, amelyből ők maguk nem akarnak kiszabadulni.

Emerencia P

Magatartásom feddhetetlen volt. Szilárdan eltökéltem, hogy az is marad. De a kalandos élet nem vált át egykönnyen a rendes kerékvágásba. Valami végzetes hajlam, amelynek gyakran akaratom, sőt tudatom ellenére engedelmeskedtem, a veszélyes emberek és helyzetek felé vonzott, mintha önmagam semmisíteném meg a lehetőségeket, hogy sorsom urává válhassak.

Emerencia P

Hányszor átkoztam el magamban azokat,akik fiatal koromban tápot adtak féktelen szenvedélyeimnek, azt a bíróságot, amely igazságtalan ítéletével olyan szakadékba taszított, amelynek szennyét soha le nem moshatom magamról, az intézményeket, amelyek a vétkes elől elzárják a megbánás útját. A társadalom kitaszított magából, holott én minden igyekezetemmel azon voltam, hogy biztosítékot adjak magamról, adtam is, feddhetetlen magatartásommal, szorgalmas munkámmal, anyagi megbízhatóságommal.