Az "Élet falun és városon" újszerű tudományos ismeretterjesztő összefoglalás. A nagyközönség számára újdonságát abban látom, hogy a szerző egyszerre mutatja be az átalakuló falut és a várost. Párhuzamosan mutatja be – lényegre törő bevezető szövegekkel és számos eredeti fényképpel – a falvakban és a városokban történteket. Sok ilyen jellegű munkának éppen az a hibája, hogy külön-külön világokat teremt, miközben tudjuk jól, hogy a falu és a város ezer szálon kapcsolódik egymással, miközben mindegyik megtartja sajátosságait.
A gazdag képanyag külön érdeme a könyvnek. Az eredeti fényképek jelentős részét a szerző maga kutatta föl, és most először kerülnek publikálásra.
Estók János mintegy két évtizede foglalkozik a 19-20. századi Magyarország gazdaság és társadalmi viszonyaival, illetve politikatörténetével. A magyarországi polgárosodás korszakából készítette tudományos munkáit, amelyek között alapvető monografikus mű és értékes tanulmányok is találhatók.
(tovább)
Élet falun és városon 4 csillagozás
Most olvassa 1
Várólistára tette 6
Kívánságlistára tette 8

Kiemelt értékelések


Teljes mértékben öt csillagos könyv, alapos, érdekes, rengeteg korabeli képpel. A hétköznapi élet minden területét felöleli, de érdekes módon, nem megterhelve a szöveget statisztikákkal, Ismeretterjesztő, de a lehető legjobb módon. Nem lesz felületes, de nem is megy bele az utolsó kapanyélig sem, ideális az arány. Gyorsan a végére értem.
Estók példa arra, hogy kell jól ismeretterjesztést írni. Örülök, hogy ilyen minőségi kivitelt kapott. ha egyszer ismeretterjesztésre adom a fejem, akkor ő lesz a példaképem :) Meg Géra Eleonóra.
Árulkodó, hogy kilenc könyvet vettem és amikor gondolkodtam melyikkel kezdjem, akkor ez lett befutó. Még jó, hogy megvettem, pedig utólagos rendelés volt, mikor a megrendelés összesítőnél jöttem rá, hogy ezt bizony kifelejtettem a kosaramból.


Igazán gazdag írott anyaggal és képi világgal örvendeztette meg a nagy- és dédszüleink mindennapjai iránt érdeklődőket Estók János. A kötet nem minden fejezetének szövege érdekelt maradéktalanul, de ez nem róható fel a könyv hibájának. Jó volt ez a múlt idéző, szívesen nézegettem a fotókat. Habár tervben sem voltam abban az időben, mégis gyerekkori emlékeket elevenített fel bennem némely sor. Anno mi is táviratoztunk halálhírt tudatva, vagy névnapot köszöntve távol élő rokonoknak. A postai telefonálás – kapcsolásra várás – sem ismeretlen élmény számomra. A közösségi híreket szülőfalumban is a kisbíró dobolta ki kisgyermek koromban. Egy-egy jelenlegi, vagy néhai lakos halálhírét pedig mai napig harangszóval adják a lakosság tudtára.
Akadt némi meglepő információ is számomra. Nem gondoltam pl., hogy az éjjeli szekrény az éjjeli edény tárolására szolgált, s innen a neve. A számos fotó egyikén-másikán népi hagyományok is megjelennek. Viszont hiányoltam, hogy pécsi képet nem volt szerencsém látni a könyvben.


Nagyon informatív, de ugyanakkor egyáltalán nem száraz olvasmány, témákra bontva, tele képekkel.. mondhatni tökéletes kiadvány.
Hasonló könyvek címkék alapján
- Ács Zoltán: Nemzetiségek a történelmi Magyarországon ·
Összehasonlítás - Fazekas István (szerk.): Jasszok, zsarók, cafkavágók ·
Összehasonlítás - Lugosi Lugo László: Tükörképek ·
Összehasonlítás - Fucskár Ágnes – Fucskár József Attila: Felvidék ·
Összehasonlítás - Fucskár Ágnes – Fucskár József Attila: A Felvidék rejtőzködő kincsei ·
Összehasonlítás - Aczél Endre: Acélsodrony – A hetvenes évek 85% ·
Összehasonlítás - Gyurgyák János – Környei Anikó – Saly Noémi (szerk.): Élet a régi Magyarországon 91% ·
Összehasonlítás - Hanák Péter (szerk.): Hogyan éltek elődeink? ·
Összehasonlítás - Závodszky Géza – Hermann Róbert: Nemzet születik ·
Összehasonlítás - Horváth Jenő (szerk.): Királyok könyve 93% ·
Összehasonlítás